logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Programmatic po polsku: refleksje po Dmexco 2016

  PR 20.10.2016, przeczytano 670 razy

Programmatic to dynamicznie rozwijająca się gałąź reklamy internetowej, jednak w polskich firmach wciąż brak dedykowanych do tego specjalistów. Ponadto duża część rodzimych wydawców oczekuje  gwarancji zasadności inwestycji oraz szybkich wypłat przychodów – oceniają eksperci firmy Yieldbird, optymalizującej przychody z reklamy programatycznej.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/programmatic-po-polsku%3A-refleksje-po-dmexco-2016,30299,artykul.html

Globalne wydatki na reklamę w modelu programmatic wzrosły w ubiegłym roku o ponad 70 proc., osiągając wartość 5,7 mld euro – podaje w najnowszym raporcie IAB Europe. Według szacunków domu mediowego MEC, w Polsce wciąż tylko 25 proc. wszystkich reklam jest sprzedawanych programatycznie. Dla porównania, jak podaje eMarket Study, prognoza na rok 2016 dla Wielkiej Brytanii wynosi aż 70 proc.

Dyskusja o reklamie programatycznej nie toczy się już wokół kwestii, czy warto ją stosować, ale wokół tego, jaki ma wpływ na całokształt sprzedaży oraz jak efektywnie maksymalizować przychody z tego kanału. Chociaż dojrzałe technologie automatyzacji znacząco podnoszą zyski wydawców, pojawia się wątpliwość, czy nie przełoży się to na odpływ przychodów ze sprzedaży bezpośredniej oraz nie naruszy relacji z reklamodawcami. 

Dotychczasowe dane wskazują, że przy umiejętnym zarządzaniu powierzchnią, wzrosty przychodu z kanału programmatic wynoszą od kilkudziesięciu do nawet kilkuset procent. Programmatic zaczyna być kluczowym elementem strategii sprzedaży wydawców premium. Rozszerzenie oferty o ten kanał sprzedaży często wzmacnia relacje z domami mediowymi, które zaczynają korzystać z niego na dużą większą skalę – ocenia Marta Zielińska, Head of Business z Yieldbird. – Natomiast bardziej niezależni wydawcy są ostrożni. Widzimy wśród nich potrzebę dodatkowej gwarancji przychodów podczas okresu testowania usługi.

Sieci reklamowe, z których usług korzystają wydawcy, nie sprzyjają zachowaniu płynności finansowej – czas wypłaty przychodu z reklamy waha się od 30 do 90 dni. Polscy wydawcy dobrze reagują, gdy mogą otrzymać swoje pieniądze już po 3 tygodniach. – W innych krajach czas ten jest nawet czterokrotnie dłuższy. Rynki dojrzewające, w tym Polska, wymagają więcej. – podsumowuje Marta Zielińska.

Zrozumieć reklamodawcę

Polski wydawca wymaga nie tylko pomocy w optymalizacji przychodów z powierzchni reklamowych w kanale programmatic. Oczekuje wsparcia ekspertów mediów internetowych w budowie lub przebudowie strategii produktowej i sprzedażowej tak, aby dostosować ją do wymagań reklamy programatycznej.

Znamienny w Polsce jest brak wystarczającej wiedzy dotyczącej wymagań reklamodawców. Zasadnym działaniem jest poszerzenie usług programatycznych o doradztwo strategiczne w zakresie samego produktu – wylicza Marta Zielińska z Yieldbird. - Procentuje także powołanie zespołu specjalistów odpowiedzialnych za współpracę z reklamodawcami. Do ich głównych zadań należy zwiększanie popytu reklamowego dla wydawców dzięki utrzymywaniu indywidualnych relacji i nieustannej aktualizacji wzajemnych oczekiwań.

Równie istotna, jak dobór samej technologii, jest pomoc w jej implementacji. Platformy popytowe (SSP), serwery reklamowe (ad server), czy same trading deski, mają różne wymagania dotyczące konfiguracji.  Dostawca usług programmatic powinien posiadać własne software studio, sprawnie przeprowadzające prace developerskie niezbędne do zintegrowania systemów wydawcy i reklamodawców.

Konieczną praktyką jest też wewnętrzny etap testów, którym poddawane są wszystkie nowe rozwiązania jeszcze zanim zostaną zaproponowane wydawcom.

- Firmy wyspecjalizowane w maksymalizacji przychodów z reklam monetyzują miliardy odsłon reklamowych na całym świecie, dzięki czemu są w stanie gromadzić i analizować ilości danych, których nie ma szansy zgromadzić pojedynczy wydawca – wylicza ekspert z Yieldbird. – Technologia oparta na Big Data pozwala dostrzegać trendy na bardzo wczesnym etapie i dobrać najlepsze w danym momencie narzędzia optymalizacji.

Źródło: Yieldbird

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Targi drupa 2024 to ważny moment w tegorocznym kalendarzu wydarzeń w branży poligraficznej. Liczne premiery produktowe i pokazy innowacyjnych technologii, będą stanowić dobrą okazję by przyjrzeć się aktualnym wyzwaniom na rynku usług drukarskich.
Jeśli myślicie, że sztuczna inteligencja zlikwiduje część zawodów i wpłynie negatywnie na rynek pracy, to macie rację, ale nie do końca. Jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest bowiem potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy – twierdzą analitycy firmy doradczej IDC.
Era technologii mobilnych: komentarz do raportu Digital Poland 2024
Opublikowany całkiem niedawno raport “Digital Poland 2024” dostarcza ciekawych spostrzeżeń na temat wpływu cyfrowych rozwiązań na codzienne życie Polaków. Dokument przekrojowo omawia, jak głęboko technologia mobilna zaszczepiła się w naszej rzeczywistości, a rosnąca popularność mediów społecznościowych i zmiany w zwyczajach zakupowych online tylko...
Dezinformacja z użyciem AI - wpływ na wyniki wyborów
W Europie i na świecie rusza maraton wyborczy. Za nami pierwsze tury wyborów regionalnych w Hiszpanii i Włoszech. Przed nami głosowanie w wyborach samorządowych w Polsce, do europarlamentu czy wybory prezydenckie w USA. Czy wynik wyborów może być zagrożony w wyniku ataków cyberprzestępców? Co może wpływać na nasze głosowanie- zastanawia się Shamla Naidoo, adiunkt prawa na...
Armatis: telemarketing działa, ale wymaga nowego podejścia
W tym roku minie 5 lat od kiedy obwiązują przepisy nakazujące przedsiębiorcom posiadanie wyraźnej i wcześniejszej zgody konsumenta na kontakt telefoniczny w celach marketingowych. Ich wprowadzenie było dobrym krokiem w celu ochrony konsumentów przed niechcianymi telefonami, ale czy z perspektywy czasu był to ruch wystarczający? Przykłady innych krajów UE pokazują, że można w...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764