logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Publiczny automat do drukowania 3D. Czy upowszechni tę technologię?

   04.06.2013, przeczytano 1718 razy

Publiczny automat do drukowania 3D, w którym kształty zamawia się online, został stworzony przez studentów z Uniwersytetu Kalifornii w Berkeley. Czy to początek rewolucji w dostępie do drukowania 3D?


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/publiczny-automat-do-drukowania-3d.-czy-upowszechni-te-technologie,18878,artykul.html

Dreambox - tak nazywa się przedsięwzięcie, w ramach którego kalifornijscy studenci chcą popularyzować drukowanie 3D. Pierwszy tego typu automat stanął już w uniwersyteckim kampusie w Berkeley, a dokładnie w Etcheverry Hall. Na pomysł zbudowania go wpadli studenci, którzy byli sfrustrowani słabym dostępem do urządzeń na uczelni, ale teraz chcą zbudować na rozwiązaniu problemu nowy biznes.

Korzystanie z automatu zaczyna się od złożenia zamówienia online. Użytkownik wybiera jeden z dostępnych kształtów do wydrukowania lub przesyła własny plik CAD. Teoretycznie maszyna może wydrukować wszystko, co zmieści się w wymiarach 17x22x12 cm.

Po wybraniu kształtu do wydrukowania należy dokonać płatności. Maszyna drukuje kolejno zgłoszone projekty, a kiedy skończy dany kształt, trafia on do szuflady i czeka na odbiorcę. Użytkownik dostaje wiadomość tekstową informującą o możliwości odebrania zamówienia. Koszt drukowania jednego elementu może wynieść kilka dolarów.

Powszechne drukowanie? Masa problemów!

Sama idea publicznej drukarki 3D jest ciekawa i może być w przyszłości realizowana przez różne firmy. Mogłaby się przydać zwłaszcza modelarzom czy majsterkowiczom, ale ludzie mogą mieć najbardziej nietypowe potrzeby i zamówienia.

Oczywiście może to wywołać lawinę nowych problemów. Skoro drukarka 3D może wytworzyć naprawdę niebezpieczną broń, to czy publiczne drukarki nie posłużą do wyrobu broni? Czy nie posłużą one do innych naruszeń np. wytwarzania przedmiotów według zastrzeżonego projektu?

Drukowanie 3D znane jest od dawna, ale ostatnio przeżywa istny rozkwit. Coraz częściej można się spotkać z opinią, że jest to rewolucja na miarę druku lub internetu. Druk oraz internet dały wielu ludziom swobodny dostęp do informacji, natomiast drukowanie 3D daje swobodny dostęp do wytwarzania przedmiotów na własny użytek, a przed nami jeszcze inne rewolucje, takie jak choćby drukowanie jedzenia, a może nawet organów na przeszczepy?

Źródło: Dziennik Internautów

www.di.com.pl

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Gifts Journal Flesz – lipiec 2020
W najnowszym Fleszu przedstawiamy podsumowanie ostatniego miesiąca.
Gifts Journal Flesz– czerwiec 2020
Trudności jakie postawiła przed nami pandemia już prawie za nami. Wiele firm wraca już do normalnego trybu pracy. W najnoszym Fleszu przedstawiamy pozytwyne informacje dla branży.
Richard Galliano i Ron Carter - koncert (2)
Kontynuujemy cykl filmowych propozycji urozmaicających czas ograniczeń związanych z epidemią COVID-19. Mimoi ich stopniowego luzowania, unikajcie niepotrzebnego narażania siebie i innych. Zamiast tego poświęćcie chwilę na obejrzenie naszych propozycji, które pozwolą oderwać się od przytłaczającej rzeczywistości.
Medium (1985)

Kwarantanna od Reklamy: Medium (1985)

Kontynuujemy cykl filmowych propozycji urozmaicających czas kwarantanny. Jeżeli tylko możecie - zostańcie w domu, to kwestia zdrowia i życia nie tylko Waszego, ale także wszystkich, z którymi niepotrzebnie zetkniecie się poza domem. Zamiast tego poświęćcie chwilę na obejrzenie naszych propozycji, które pozwolą oderwać się od przytłaczającej rzeczywistości.
Rejs (1970)

Kwarantanna od Reklamy: Rejs (1970)

Kontynuujemy cykl filmowych propozycji urozmaicających czas kwarantanny. Jeżeli tylko możecie - zostańcie w domu, to kwestia zdrowia i życia nie tylko Waszego, ale także wszystkich, z którymi niepotrzebnie zetkniecie się poza domem. Zamiast tego poświęćcie chwilę na obejrzenie naszych propozycji, które pozwolą oderwać się od przytłaczającej rzeczywistości.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764