logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

PORADA: Pytania o druk fleksograficzny

   27.04.2005, przeczytano 19745 razy

Czy w procesie flexografii możliwe jest drukowanie zdjęć? Czy 6 kolorów druku w tej technice oznacza 4 kolory CMYK i 2 Pantone? Czy są jakieś specjalne parametry, zakazy i nakazy przy projektowaniuprac pod kątem druku flexograficznego?


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/pytania-o-druk-fleksograficzny,2742,artykul.html

ODPOWIEDŹ:
W technice fleksografii możliwe jest drukowanie zdjęć. Większość opakowań tak właśnie jest robiona. Specyfika przygotowalni do fleksografii polega głównie na tym, że klisze nie są rastrowane, za to rastrowany jest polimer. Drukarnie fleksograficzne ustalają parametry dotyczące przygotowania różnie - nie tylko w zależności od rodzaju polimeru, ale także tworzywa, na którym będzie odbywał się druk, a nawet w zależności od charakteru samego projektu.

Druk 6-kolorowy może się odbywać w systemach: CMYK + 2 dodatkowe, same kolory dodatkowe, lub np. cmyk na białym podłożu (folia metalizujaca etc.).

Dla wyjaśnienia załączam kilka linków:
http://www.teamflexo.com/flexoguide/FG020.html
http://www.flexography.org/welcome.cfm
http://www.pantone.com/products/products.asp?idArea=6&bShowProducts=1

Uwaga ogólna: proszę zapytać w drukarni jak przygotować projekt, albo dostarczyć im pliki otwarte. Możliwe też, że sporo na temat przygotowania wniesie rozmowa z klientem - zazwyczaj klienci wiedzą jak przygotowywano poprzednie projekty ich opakowań.

Pozdrawiam,
Artur


avatar użytkownika
+ + +

Tekst opublikował użytkownik: Artur Klamut

Więcej informacji o użytkowniku

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

Ponieważ flexo to przede wszystkim druk etykiet więc często wspólnie z drukiem mamy do czynienia z wykrawaniem. Szczególnie ważne przy przygotowaniu (oprócz polimerów również wykrojników) są takie pojęcia jak obliczanie dystorsji (celowego zniekształcenia formy drukowej związanej z "opasaniem" na wałku) w zależności od grubości podkładu, grubości polimeru, wielkości wałka (ilości zębów). Chętnie powitam wszelkie informacje lub źródła inf. na ten temat.

Pozdrawiam serdecznie

avatar użytkownika
,

W ostatnich latach technologia flexo znacznie poprawila sie. Drukuje sie etykiety lecz rowniez opakowania, reklamowki, tasmy itp. Druk flexo nie polega jedynie na etykietach. Jego zaleta jest niska cena przy durzych nakladach. Druk 4+2 kolory nie znaczy ze musza to byc pantony. Ze wzgledu na ograniczenia technologiczne drukarek flexo mozna wyseparowac dwa dodatkowe kolory w celu leprzego krycia farb np: Zdjecie CMYK plus K- drugi czarny jako teksty i C - jako tlo lub CMYK plus Y i M - w celu uzyskania innej grafiki o mocniejszym stopniu krycia. Opakowania na proszki do prania, etykiety kosmetyczne i inne czesto sa drukowane nawet z 8 kolorow. Osobiscie wykonuje czesto przygotowalnie 10 kolorowe. Oczywiscie pierwsze rozwiazanie z kolorem bialym i pantonem jest rowniez sluszne, oprucz tego moze byc uzyty kolor zloty, srebrny lub uszlachetnianie wybiurcze.

Najnowsze w tym dziale

Wykorzystanie prac stworzonych dla agencji we własnym portfolio
Dostałam propozycję pracy dla agencji reklamowej. Będę jednak też nadal tworzyła jako freelancer. Czy mogę wykorzystywać przygotowane dla agencji materiały w moim portfolio?
„Dama z Łasiczką” w reklamie piwa: Jak zdobyć zgodę?
Chcę wykorzystać „Damę z łasiczką” do plakatu reklamującego piwo. Od kogo mogę uzyskać na to zgodę?
Odszkodowanie za zmiany w projekcie plakatu
Zaprojektowałam serię plakatów na festiwal filmowy. Zaakceptowali mój projekt i zapłacili mi wynagrodzenie. Niedawno zostały opublikowane, wiszą też na słupach ogłoszeniowych. Proporcje oraz kolorystyka zostały zmienione i w konsekwencji dalece odbiegają od przygotowanych przez mnie projektów. Nie pytali mnie o zgodę, czy w związku z tym mogę żądać odszkodowania?
Czy do oklejenia auta lepiej można zastosować folię odblaskową wylewaną Oralite 5400? Czy jest trwalsza niż Reflekton? Na samochodzie jest małe przetłoczenie ale to nie przeszkadzało przy klejeniu. Chodzi mi o trwałość i odporność na warunki pogodowe.
Mam do oklejenia kaseton podświetlany z pleksi przezroczystej. Logo klienta jest dosyć proste: czarne tło i biały napis. Jak przykleić od środka czarne tło z wyciętym napisem przy pomocy folii transportowej? Na mokro czy na sucho? Jeśli na mokro to jaki środek do tego użyć?
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764