logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Quad Europe podsumowuje targi Drupa 2024

  PR 26.06.2024, przeczytano 744 razy
ilustracja

Udział w tegorocznych targach Drupa stanowi znacznie więcej niż tylko okazję do poznania najnowszych produktów i usług. Jest to również wyjątkowa szansa na zanurzenie się w najnowsze trendy rynkowe oraz zrozumienie dynamicznie zmieniających się potrzeb naszej branży.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/quad-europe-podsumowuje-targi-drupa-2024,404801,artykul.html

Rewolucja w druku cyfrowym

Branża drukarska przechodzi znaczącą transformację napędzaną przejściem od tradycyjnych metod analogowych do zaawansowanych technologii druku cyfrowego.

Druk cyfrowy bez wątpienia rewolucjonizuje branżę, oferując niezrównaną elastyczność i możliwość personalizacji. Było to dostrzegalne szczególnie wśród wystawców maszyn i urządzeń dedykowanych właśnie temu segmentowi druku” - powiedział Dariusz Tomczak, Wiceprezes ds. Sprzedaży w Quad - “Obserwujemy wyraźny trend zmniejszania nakładów, co jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na bardziej zindywidualizowane produkty. Firmy coraz częściej zwracają się w stronę strategii marketingowych, które koncentrują się na bezpośrednim i indywidualnym dotarciu do klienta. Druk cyfrowy pozwala na dostarczanie produktów o wysokiej jakości w krótkim czasie, co staje się kluczowym czynnikiem konkurencyjności w dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym.

Rozmowy dotyczące ekonomicznych punktów równowagi między tradycyjnym, a cyfrowym drukiem przekształciły się w bardziej zaawansowane dyskusje na temat tego, jak cyfrowy druk może zmieniać rynek, nie tylko będąc ekonomicznym rozwiązaniem dla krótkich nakładów i szybkiego realizowania zamówień, ale też oferując niezrównaną elastyczność i personalizację.

Popularność druku cyfrowego nadal rośnie, a dostawcy urządzeń odpowiednio reagują, wprowadzając na rynek nowe, zaawansowane technologicznie produkty. Trend integracji wielu elementów łańcucha produkcyjnego, jest coraz bardziej widoczny. Dane procesu produkcyjnego, wspomagane przez nowoczesne technologie, tworzą spójny i efektywny system, który znacząco zwiększa wydajność i jakość końcowych produktów.

Automatyzacja procesów i zwiększenie wydajności

Nowoczesne narzędzia do sprawnego planowania, ofertowania prac oraz analizy danych poprodukcyjnych stanowią klucz do optymalizacji produkcji. Dzięki nim możliwe jest nie tylko lepsze zarządzanie zasobami, ale również znaczne usprawnienie podejmowania decyzji i planowania operacji produkcyjnych.

Automatyzacja staje się coraz bardziej istotna dla drukarni na całym świecie. Proces ten jest etapowy, zaczynając od braku automatyzacji, przez zautomatyzowane procesy prepress, po zautomatyzowane workflow w trakcie i po druku, aż do pełnej integracji workflow (JDF lub podobne). W skali globalnej, 54% drukarni zautomatyzowało procesy prepress, 35% zautomatyzowało workflow w trakcie i po druku, a 13% ma pełną integrację workflow.1

Wartością dodaną jest teraz nie tylko sama maszyna, ale przede wszystkim jej oprogramowanie. Inteligentne systemy zarządzania produkcją, które wykorzystują sztuczną inteligencję (AI), pozwalają na płynniejsze i bardziej efektywne zarządzanie całym procesem produkcyjnym. AI wspiera analizę i interpretację danych, co z kolei umożliwia szybsze reakcje na zmieniające się potrzeby rynku i optymalizację poszczególnych etapów produkcji.

Branża drukarska zmierza w kierunku większej automatyzacji i inteligentnych rozwiązań. Integracja zaawansowanych technologii, takich jak AI, z procesami produkcyjnymi oraz coraz większy nacisk na oprogramowanie wspierające maszyny, to kluczowe trendy, które będą kształtować przyszłość produkcji w naszym sektorze. Widzimy wyraźnie, że współpraca między dostawcami technologii a producentami staje się fundamentem nowoczesnej, efektywnej produkcji nie tylko z obszaru druku ale też POS i nie tylko.” - skomentował Przemysław Raszeja, Digital Production Manager w Quad POS.

Zgodnie z raportem Drupa, drukarze kładą znacznie większy nacisk na szybsze, bardziej wydajne konwencjonalne urządzenia drukujące i/lub wykończeniowe niż dostawcy, 49% w porównaniu z 28%. Podobnie kompleksowa automatyzacja jest priorytetem dla 38% drukarzy, ale tylko 22% dostawców.2

Zaangażowanie w zieloną przyszłość

Obserwujemy wyraźny trend, gdzie coraz więcej drukarni na całym świecie implementuje polityki zrównoważonego rozwoju z konkretnymi celami i zadaniami. Dla wielu firm staje się to nie tylko obowiązkiem, ale również strategicznym wyborem, odpowiedzią na rosnące oczekiwania klientów oraz wymagania regulatorów. Minimalizacja wpływu na środowisko jest teraz kluczowym priorytetem, który nie tylko zwiększa efektywność operacyjną, ale również przyczynia się do budowania pozytywnego wizerunku marki. Firmy, które skutecznie integrują zrównoważony rozwój w swoje strategie biznesowe, zyskują przewagę konkurencyjną i budują trwałe relacje z klientami.

Podczas targów Drupa zaprezentowano również wiele proekologicznych rozwiązań, które jednoznacznie wskazują na rosnące znaczenie zrównoważonego rozwoju w branży poligraficznej. Te rozwiązania nie tylko przyczyniają się do ochrony środowiska, ale także zwiększają efektywność operacyjną firm i budują pozytywny wizerunek marki. Coraz więcej drukarni wdraża polityki zrównoważonego rozwoju, co świadczy o ich odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń oraz o chęci sprostania rosnącym oczekiwaniom klientów i wymogom regulacyjnym.

Targi Drupa wyraźnie pokazały, że branża ma ogromny potencjał na przyszłość, nawet w obliczu wielu wyzwań. Tegoroczna edycja pokazała, że branża nie tylko jest gotowa na przyszłość, ale również dynamicznie się rozwija, adaptując się do nowych wyzwań i wykorzystując potencjał nowoczesnych technologii.

Źródło: Quad Europe

quad.eu

Dodatkowe informacje:

1 Drupa Global Trends report 2023
2 Drupa Global Trends report 2023

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Stora Enso Performa Nova - nowa tektura opakowaniowa
Jak informuje Stora Enso, budowa nowej linii w jej zakładach w Oulu, dedykowanej tekturom litym do opakowań jednostkowych, jest coraz bliżej końca. Założenia firmy przewidują, że jej potencjał wytwórczy wyniesie nawet 750 tys. ton odnawialnych materiałów opakowaniowych rocznie. Stora Enso podkreśla przy tym, że ich źródłem będą lasy zarządzane zgodnie z...
Renata Dobrucka prelegentem Packaging Innovations
W dniach 09-10 Października 2024 roku w EXPO Kraków odbędzie się 16. edycja Międzynarodowych Targów Opakowań Packaging Innovations – jednego z największych i najbardziej merytorycznych wydarzeń dla branży opakowań w Polsce dla producentów opakowań, etykiet, maszyn, komponentów, standów reklamowych, ale także usługodawców związanych z projektowaniem, badaniem opakowań,...
Canon podsumowuje targi drupa 2024. Kampania The Power to Move
Canon, globalny dostawca kompleksowych rozwiązań i usług w zakresie cyfrowego druku produkcyjnego, uznaje targi drupa 2024 za wydarzenie wyjątkowe pod względem zaangażowania klientów, skali dokonanych inwestycji i zainteresowania odwiedzających. Pomimo spadku liczby gości w porównaniu z edycją targów w 2016 r., obecni i potencjalni klienci tłumnie odwiedzali...
Chroma dumą prezentuje nowy program rabatowy skierowany do firm z branży reklamowej. Program "Rabat dla branży" to odpowiedź na potrzeby agencji marketingowych, drukarni, agencji reklamowych, wydawnictw, studiów graficznych i innych podmiotów związanych z reklamą. Weryfikacja odbywa się na podstawie kodów PKD, zapewniając, że oferty trafiają do...
Mark Andy i Rotometal: strategiczne partnerstwo
Firma Mark Andy poinformowała o nawiązaniu strategicznej współpracy z polskim przedsiębiorstwem - Rotometal. Ten dynamicznie rozwijający się producent zaawansowanych narzędzi do drukowania, m.in. cylindrów i oprzyrządowania do nich, stał się tym samym certyfikowanym dostawcą Mark Andy w tym obszarze.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764