Witam,
Jestem amatorem, osobą która dopiero zaczyna oklejać pojazdy, naczepy itp.
Moja przygoda rozpoczęła się od tego, że w firmie było/jest zapotrzebowanie na osobę od reklamy.
Uznali mnie za osobę najbardziej kumatą (brzmi śmiesznie) i wysłali na kurs z Corela.
Oprócz pracy w Corelu jestem zobowiązany do oklejania naczep, pojazdów itp.
Firma w której pracuję działa w branży rolniczej. Wiedzą, że nie jestem zawodowcem, dlatego też nie mają większych wymagań co do jakości oklejania.
Naczepy myte są minimum raz w tygodniu Karcherem pod wysokim ciśnieniem, dodatkowo kwasowane itp.
Chciałbym, a w zasadzie prosiłbym, żeby ktoś przedstawił mi podstawowe pojęcia w klejeniu aut.
Domyślam się, że w tej branży nie będzie działał, nie będę oklejał na zamówienie/zlecenie, ale co moje, czego się dowiem, to z tym pójdę do grobu ;P
Z tego co pamiętam, to ja kupiłem folię monomeryczną firmy Orafol. Nie znałem się na tym, ale sugerowałem się ceną oraz tym, że tak jak wspomniałem, naklejki są mocno narażone na różnego rodzaju substancje. W tych naczepach przewożone są różnego rodzaju pasze itp.
Reklamy/naklejki drukowane są przeze mnie na ploterze marki Roland SP-540i, wycinane po obrysie. Następnie laminuje je laminatem płynnym za pomocą wałka, ponieważ nie mam maszyny do laminowania.
Teraz przejdźmy do sedna, czyli nakładania folii...
Przygotowaną powierzchnię odtłuszczam benzyną ekstrakcyjną. Następnie spryskuję powierzchnię wodą z płynem i nakładam naklejkę od strony zadruku. Odklejam papier i pryskam wodą z płynem na klej. Używam do tego spryskiwacza ogrodowego. Odwracam naklejkę, ustalam poziom przesuwając tą naklejkę po powierzchni i za pomocą rakli wyciskam wodę spod naklejki. Końcowy efekt widać na zdjęciu. Teraz mam kilka pytań, na które mam nadzieję, dostanę dzięki Wam odpowiedź.
1. Jakie są rodzaje folii? Monomeryczna, polimerowa i wylewana?
Czytałem, że monomeryczną stosuje się do powierzchni płaskich, polimerową gdy czas jej eksploatacji ma być dłuższy, a wylewaną gdy powierzchnia ma różne wgłębienia itp?
2. Jak odtłuścić czystą, nową powierzchnię? benzyna ekstrakcyjna wystarczy?
3. Co zrobić z zalegającym klejem na naczepach i samochodach po ściągniętych wcześniej naklejkach?
Gdy zmywam stary klej benzyną ekstrakcyjną z naczep bądź samochodów (Toyota Yaris) to ten klej nie schodzi. Nitro z kolei jest za silnym środkiem. Czy są specjalnie środki do tego? oraz czym to zmywać? szczotką, gąbką, szmatką, jeśli tak to jaką? czy może też jest specjalny sprzęt który ten klej ściągnie? Benzyna ekstrakcyjna na zwykłą szmatkę nie zdała egzaminu.
4. Czy mój sposób aplikacji jest dobry? Czytałem, że większe powierzchnie należy na mokro, a mniejsze na sucho.
5. Naczepa jest panelowa, ma rowki. Czy te rowki należy nacinać?
6. W jakiej temperaturze należy naklejać? Po przeczesaniu internetu, doczytałem, że należy w ciepłym, żeby klej szybciej wysechł, ale czy jest jakaś minimalna temperatura?
7. Jeżeli kleję na mokro, to należy dodać do wody jakiegoś płynu? jeśli tak to jakiego i w jakiej ilości? są jakieś specjalne i sprawdzone środki? Ja pierwszą i jedyną kleiłem na samą wodę, ale wyguglowałem, że należy dolewać 3-6 kropli Ludwika (bez octu) na 500 ml wody.
8. Czy po naklejeniu naklejki, należy ją również czymś przemyć, żeby szybciej klej złapał? czymś ogrzewać? są do tego jakieś środki? sprzęt?
9. Ile należy odczekać, żeby auto mogło wyjechać?
10. Co do samochodów osobowych. Mam misję, żeby ściągać stare naklejki, ponieważ będzie zmieniane logo. Czy będę te auta oklejał? tego nie wiem... ale na tą chwilę nie czuję się na siłach. Naklejki na początku opalam opalarką i ściągam ręcznie, ale tu pojawia się kolejny problem. Są strasznie gorące i parzą. Czy jest jakiś sprzęt, rękawiczki, maszynka, żeby ściągnąć te napisy nie niszcząc lakieru? Czym zmyć stary, zalegający klej?
11. Jak wygląda wyposażenie profesjonalnego aplikatora? Skoro nie mam jeszcze takich umiejętności, to może sprzęt mógłby mi w tym pomóc. Jak to się mówi... kupa sprzętu, brak talentu, a tak serio. Moje wyposażenie wygląda tak:
- drabina
- miara
- benzyna ekstrakcyjna
- poziomica
- nożyk
- rakla
- spryskiwacz ogrodniczy typu kwazar
Skoro firma może mi coś zakupić, to co wybrać?
Wiem, że pewnie pojawią się głosy, że skoro firmę stać, to powinna zainwestować w profesjonalne oklejanie itp.
Wybrali taką strategię, mnie to zaciekawiło i chciałbym w tym aspekcie potrenować, doszkolić się.
Wszystko co opisałem tutaj, to informacje wyszukane w internecie, obejrzenie filmików, nasłuchanie się od osób, które miały z tym jakąś styczność, dzwonienie po firmach i wypytywanie się między wierszami.
Mam nadzieję, że mi pomożecie. Na pewno żadną konkurencją dla Was nie jestem