logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Rapida RDC 106 jako sztanca do produkcji pudełek składanych oraz IML

  PR 24.08.2020, przeczytano 360 razy
ilustracjastrzałka

Cztery lata temu na targach drupa firma Koenig & Bauer zaprezentowała po raz pierwszy rotacyjną maszynę sztancującą. Od tej pory wiele rzeczy uległo zmianie. Rapida RDC 106 ewoluowała w kierunku automatu sztancującego przeznaczonego do produkcji pudełek składanych, pracującego z wysoką wydajnością. Rozmawialiśmy z Johannesem Naumannem, Kierownikiem Działu Rozwoju w firmie Koenig & Bauer Sheetfed o alternatywie dla klasycznych sztanc płaskich.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/rapida-rdc-106-jako-sztanca-do-produkcji-pudelek-skladanych-oraz-iml,388187,artykul.html

Report: Kiedy firma Koenig & Bauer rozpoczęła prace nad rozwojem rotacyjnych maszyn sztancujących? Co było tego powodem?

Johannes Naumann: Popyt pojawił się kilka lat temu i pojawił się ze strony drukarzy IML. U nich produkcja odbywa się zazwyczaj w trybie druku ciągłego na wąskiej wstędze. Przy rosnącej produkcji w offsecie arkuszowym do dalszej obróbki po druku dostępne były jedynie sztance płaskie, które z tego typu materiałem pracują bardzo wolno. Stąd pojawiły się zapytania dotyczące sztanc o większej prędkości pracy.

Report: Dlaczego maszyny Rapida są odpowiednie do sztancowania rotacyjnego?

Johannes Naumann: Maszyny Rapida mają uniwersalne zastosowanie, a dzięki systemowi cylindrów o podwójnym obwodzie są szczególnie przydatne dla  zastosowania szerokiego spektrum podłoży drukowych. Maszyny rotacyjne charakteryzują się ciągłym trybem biegu arkusza, co jest warunkiem koniecznym dla zwiększania wydajności produkcyjnej. Sztance płaskie nie pracują w sposób ciągły, co ogranicza ich możliwości w tym zakresie.

Ponadto wiele z podzespołów maszyny Rapida można wykorzystać w rotacyjnej maszynie sztancującej. Od samonakładaka począwszy, poprzez obszar nakładania, gdzie arkusz jest pozycjonowany tak samo dokładnie jak w przypadku procesu druku, aż po obsługę urządzenia, która w wielu szczegółach jest identyczna jak w przypadku arkuszowych maszyn offsetowych. Oznacza to, że zespoły sztancujące mogą zostać zintegrowane z arkuszowym urządzeniem offsetowym.

Report: Jakie były najistotniejsze kroki w pracach nad rozwojem urządzenia?

Johannes Naumann: Najpierw wymieniliśmy cylinder płytowy na cylinder magnetyczny. Dodatkowo doszły wymienne obciągi na cylindrze przeciwdociskowym. Kolejnym wyzwaniem było skonstruowanie narzędzi sztancujących w taki sposób, aby były odporne na skręcanie i odkształcanie. Dodatkowo musieliśmy zapanować nad deformacją spowodowaną działaniem wysokiej temperatury. Jeden stopień różnicy temperatur może spowodować powstanie do 7,5 pm podczas sztancowania. Dlatego też narzędzia sztancujące pracują w sposób kompensujący wpływ wysokiej temperatury. Oznacza to, że są wyposażone w termiczne obwody regulacyjne. Narzędzia sztancujące są wyposażone w bardzo czułą, motoryczną regulację głębokości wykrawania, która umożliwia dokonywanie nastaw rzędu 1 pm.

Report: A patrząc z punktu widzenia czasu?

Johannes Naumann: Przed czterema laty zaoferowaliśmy maszynę Rapida RDC 106 jako sztancę IML i na targach drupa przedstawiliśmy sztancę do produkcji pudełek składanych. Następnie znaleźliśmy pierwszych testowych klientów przemysłowych. Grupa Edelmann otrzymała pierwszą maszynę z zespołem rycującym, sztancującym oraz stacją wyłamywania okienek. Ogromną zaletą tej maszyny jest to, że każdy etap procesu odbywa się w oddzielnym zespole. Dzięki temu każdy z etapów może być ustawiany niezależnie. Nie ma więc konieczności szukania kompromisów w zakresie narzędzi  kombinowanych. Przed dwoma laty rozpoczęliśmy pracę nad automatycznym separowaniem. Dodatkowo optymalizujemy zespół sztancujący, rycujący i przetłaczający oraz narzędzia. Wkrótce do dyspozycji będziemy mieli maszynę Rapida RDC 106 przeznaczoną do produkcji pudełek składanych z wysoką wydajnością, do 15.000 arkuszy/ godz.

Report: A jaki jest stan na dziś?

Johannes Naumann: Rozwiązanie RDC dostępne jest zarówno jako urządzenie sztancujące do etykiet jak i przeznaczone do przemysłowej produkcji pudełek składanych. Zostało opracowane z myślą o obu tych zastosowaniach, co oczywiście nie wyklucza dalszych ulepszeń i optymalizacji w przyszłości. Dla rynku produkcji pudełek składanych dostępne są następujące procesy: przetłaczanie, rycowanie, sztancowanie, wyłamywanie okienek oraz separowanie.  W zależności od zlecenia możliwe jest osiągnięcie wydajności sztancowania do 15.000 arkuszy / godz. W rozumieniu produkcji typu One-Pass możliwe jest także zintegrowanie narzędzi sztancujących w arkuszowej maszynie offsetowej Rapida 105/106.

Report: Gdzie stosuje się urządzenia Rapida RDC 106? Dla jakiego typu produktów?

Johannes Naumann: Mamy już cały szereg tych maszyn na rynku. W Niemczech, Danii, Belgii, Francji, Polsce, ale także w Brazylii i Australii.

Obszar zastosowania sięga od materiału etykietowego o grubości 55 Mm do kartonu do produkcji pudełek składanych o grubości 0,6 mm. Ze względu na różne właściwości materiałów  opracowano specjalne rozwiązania do produkcji etykiet oraz pudełek składanych. Typowymi produktami są etykiety typu inmould oraz pudełka składane dla branży spożywczej i farmaceutycznej.

Report: Sztance płaskie czy rotacyjne: Które rozwiązanie poleci Pan użytkownikom?

Johannes Naumann: Każde z nich ma swój obszar zastosowania. Rotacyjne maszyny sztancujące są bardziej wydajne, ale mają swoje ograniczenia jeżeli chodzi o stosowane materiały produkcyjne. Ich zasada działania jest inna. Produkcję należy przemyśleć i rozważyć uwarunkowania fizyczne występujące podczas sztancowania rotacyjnego. Siły działające podczas sztancowania z pewności nie są tak duże jak w przypadku sztanc płaskich. Urządzenia te nie wymagają także specjalnych fundamentów. Działają tak samo spokojnie jak maszyny drukujące. Jeżeli wykorzysta się sprytnie cechy obu maszyn dla własnego spektrum produkcyjnego, możliwe jest osiągnięcie bardzo wysokich wydajności zarówno w jednym, jak i w drugim procesie. 

Report: Czy może Pan określić kilka parametrów wydajnościowych dla maszyny RDC?

Johannes Naumann: Użytkownicy stwierdzili, że wydajność maszyny Rapida RDC 106 leży około 25 procent powyżej sztanc płaskich. Przyczyniają się do tego w szczególności wydajności średnie, leżące w zakresie 12 - 13.000 arkuszy/ godz. RDC jest również znacznie szybsza podczas narządzania. Powtarzające się zlecenia produkcyjne dotyczące pudełek składanych z typowymi procesami sztancowania, rycowania i wyłamywania okienek  są ustawiane w przeciągu 15 minut. W przypadku nowych zleceń potrzebne jest ok. 25 minut. Liczby te zależą oczywiście od danego zlecenia. Oznacza to, że w ciągu jednego dnia można wykonać dużą liczbę operacji narządzania, dzięki czemu maszyna nadaje się zarówno do małych, jak i dużych nakładów.

Report: Jak wygląda koszt materiałów eksploatacyjnych w porównaniu do sztanc płaskich?

Johannes Naumann: Nie ma prawie żadnych różnic. W przypadku narzędzi do sztancowania rotacyjnego jesteśmy na tym samym poziomie cenowym co w przypadku wysokojakościowych narzędzi do sztanc płaskich. Rozdzielenie procesów powoduje, że dla sztancowania rotacyjnego konieczne są niezależne narzędzia. Formy do poszczególnych procesów wytwarzane są przez specjalistów. W zakresie form sztancujących i rycujących współpracujemy z firmą Wink, w zakresie  narzędzi przetłaczających z firmą hinderer & mühlich. Możliwe jest także zastosowanie narzędzi innych producentów. Narzędzia do wyłamywania okienek powstają na ploterze z elastycznych form drukowych lub lakierowych. Te większość producentów pudełek składanych wytwarza samodzielnie.

Report: W jakim kierunku zmierza dalszy rozwój?

Johannes Naumann: Rotacyjne maszyny sztacujące sprawdzają się w przemysłowej produkcji pudełek składanych. Ich jakość sztancowania oraz przetłaczania jest więcej niż równa tej oferowanej przez sztance płaskie. Tam, gdzie ma to sens z punktu widzenia procesów i jest technicznie możliwe, można myśleć o zastosowaniu maszyn drukujących ze zintegrowanymi zespołami sztancującymi i rycującymi.  Np. w przypadku cyfrowej maszyny VariJET 106.

Report: Panie Naumann, bardzo dziękujemy za rozmowę.

Źródło: Koenig & Bauer AG

koenig-bauer.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

„Polecamy”– maszyna Accuriojet KM-1 Konica Minolta w firmie Colours Factory
Drukarnia Colours Factory z Piły niemal od początku swojej działalności stawia na innowacyjne rozwiązania, które pozwalają jej z sukcesami obsługiwać klientów biznesowych.  Oferuje im najwyższej jakości  - jak zapewnia kierownictwo tej firmy - profesjonalny druk. W ostatnim czasie do parku sprzętowego tego przedsiębiorstwa dołączyła maszyna Konica Minolta...
Konica Minolta zaprezentuje najnowsze innowacje i weźmie udział w licznych sesjach internetowych na targach cyfrowych "virtual.drupa" w dniach 20-23 kwietnia 2021 r., organizowanych przez Messe Düsseldorf. W ciągu czterech dni lider technologiczny zaprezentuje globalnej społeczności drukarskiej swoje produkty, przepływy pracy i spostrzeżenia rynkowe w obszarach druku...
Kolejna inwestycja w Heidelberga w drukarni Faber Print
Podczas dokładnego testowania maszyny w drukarni Faber Print osiągała ona wydajność 50-krotnie wyższą niż rozwiązania konkurencyjne adresujące ten sam segment maszyn
Webinarium Mark Andy i Domino: debiut cyfrowej maszyny Digital Series iQ
Podczas wspólnego webinarium, zorganizowanego 17 lutego br., firmy Mark Andy i Domino oficjalnie poinformowały o wprowadzeniu na rynek nowej, cyfrowej maszyny wąskowstęgowej – Digital Series iQ, bazującej na doświadczeniach obu producentów. Urządzenie dołączyło do coraz szerszego portfolio hybrydowych maszyn cyfrowych Mark Andy, a jego „sercem” jest nowy moduł inkjetowy...
Amagraf i szeroka oferta nie tylko dla poligrafii
Amagraf to od wielu lat dostawca maszyn i materiałów dla branży poligraficznej. Ekspansja firmy, jaka ma miejsce w ostatnim czasie, obejmuje także inne sektory gospodarki. Przykładem jest chociażby wdrożenie plotera termicznego CNC Thermocut w wersji midi 250 w przedsiębiorstwie budowlanym Sara S.C. PPHU Edyta i Andrzej Walczak. Służy on tu między innymi do wycinania...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2021 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764