logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Raport „O tym się mówi”: W sierpniu najczęściej cytowano materiał Faktów TVN

  PR 25.09.2023, przeczytano 398 razy
ilustracjastrzałka

Sierpniowy ranking „O tym się mówi” otwiera materiał Marka Nowickiego, który ukazał się w Faktach TVN. Raport jest przygotowywany co miesiąc przez Instytut Monitorowania Mediów (IMM) i Radio ZET. Cykliczne zestawienie powstaje w ramach projektu Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/raport-_o-tym-sie-mowi_%3A-w-sierpniu-najczesciej-cytowano-material-faktow-tvn,401488,artykul.html

Za sprawą materiału Marka Nowickiego, który ujawnił „dziurę” w systemie na rządowej stronie gabinet.gov.pl., Fakty TVN kolejny raz znalazły się na najwyższym stopniu podium rankingu. Jak ustalono kilkaset tysięcy osób (głównie lekarzy), na podstawie numeru PESEL, miało wgląd w historię recept wypisywanych pacjentom. Reakcją Ministerstwa Zdrowia na te doniesienia była decyzja o „czasowym zawieszeniu możliwości uzyskania przez lekarzy dostępu do danych w systemach gabinetowych na podstawie numeru PESEL”. Na informacje reportera Faktów TVN powoływano się 80 razy, co przełożyło się na zasięg 5,6 mln potencjalnych kontaktów z przekazem.

Jednak według danych zebranych przez IMM największą liczbę cytowań i najwyższy zasięg w sierpniu miała publikacja Szymona Jadczaka „Kibole rozpoznali go na festynie pod Krakowem. Szokujące sceny” (SportoweFakty WP). Rzecz dotyczyła pobicia bramkarza Puszczy Niepołomice, Kewina Komara, przez „prawdopodobnie” pseudokibiców Wisły Kraków. Doniesienia zdementowała małopolska policja, a redakcja przeprosiła Wisłę Kraków i jej kibiców za swój błąd. O sprawie szeroko informowały media. Z powyższych przyczyn autorzy raportu zdecydowali o niewłączaniu tej publikacji do zestawienia.

Gazeta Wyborcza Trójmiasto i Wirtualna Polska na kolejnych stopniach podium

Druga pozycja przypadła Maciejowi Sandeckiemu z Gazety Wyborczej Trójmiasto. W artykule pt. „Posłanka Maciejewska nagrana przez b. dyrektora swojego biura. Partia ją zawiesiła i nie wystawi w wyborach”, autor opisał aferę z udziałem posłanki Nowej Lewicy Beaty Maciejewskiej, która miała dopuszczać się m.in. mobbingu wobec współpracowników. Dowody były na tyle mocne, że władze partii zawiesiły ją w prawach członka i zdecydowały o skierowaniu sprawy do prokuratury. Nazwisko posłanki nie będzie widniało również na listach wyborczych. O ustaleniach Sandeckiego pisano w innych mediach 49 razy, a łączny zasięg publikacji oszacowano na ponad 4 mln potencjalnych kontaktów z przekazem.

"Promował sprzęt do leczenia autyzmu. Startuje z list Konfederacji” to artykuł Wirtualnej Polski, który uplasował się na trzecim miejscu podium. Jego autorka — Żaneta Gotowalska-Wróblewska — opisała przypadek dr. Marcina Sowińskiego, który został kandydatem do Sejmu Konfederacji. Jak ustaliła dziennikarka, lekarz promował m.in. sprzęt do leczenia depresji i autyzmu, którego skuteczność nie została potwierdzona rzetelnymi badaniami. Zasłynął również jako antyszczepionkowiec, który w czasie pandemii protestował przeciwko rzekomym „prześladowaniom” niezaszczepionych medyków. Na podstawie artykułu powstało 11 publikacji w innych mediach, a ich zasięg wyniósł blisko 3 mln potencjalnych kontaktów z przekazem.

Na czwartym miejscu sierpniowego zestawienia znalazł się artykuł Szymona Jadczaka pt. „Nowy właściciel Lechii Gdańsk, prorosyjscy oligarchowie i fundusz z Dubaju”. Dziennikarz przedstawił niejasne powiązania biznesowe nowych, szwajcarskich inwestorów z Dubaju, którzy stali się właścicielami klubu Lechia Gdańsk. W tle pojawiają się relacje z prorosyjskimi oligarchami, tajemnicze transakcje i mnóstwo pytań, na które odpowiedzi trudno szukać w oficjalnych źródłach informacji. Na publikację, która ukazała się na łamach portalu Wirtualna Polska — inni dziennikarze powoływali się 57 razy, a to dało zasięg szacowany na 1,3 mln potencjalnych kontaktów z przekazem. To już czwarty materiał Szymona Jadczaka w tym roku, który znalazł się miesięcznym raporcie „O tym się mówi” w 2023 roku.

Sierpniowe zestawienie zamyka materiał „Zarzuty dla lekarzy i studentów medycyny. Prokuratura zbadała logowania ich telefonów”, który przygotowali dziennikarze śledczy Radosław Gruca i Mariusz Gierszewski (Radiozet.pl/Radio ZET). Ujawnili informacje o zarzutach prokuratorskich dla czterech lekarzy i pięciu studentów medycyny w związku z niezrealizowanymi letnimi praktykami. Lekarze usłyszeli zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentach, natomiast studenci poświadczenia nieprawdy i przekupstwa. Materiał był cytowany sześciokrotnie. Szacowany przez IMM zasięg publikacji wyniósł ponad 200 tys. potencjalnych kontaktów z przekazem.

Źródło: Instytut Monitorowania Mediów

www.imm.com.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

„5. rewolucja” wkracza do Radia Nowy Świat
amian Kwiek, były dziennikarz Trójki, rozpoczyna współpracę z Radiem Nowy Świat. Będzie autorem nowego podcastu „5. rewolucja”, którego punkt wyjścia to idea nawiązująca do rewolucji przemysłowych.
Atrakcyjne produkcje z katalogu BBC Studios stały się teraz dostępne na żądanie dla Abonentów usług telewizyjnych UPC.
Seriale TVN Warner Bros. Discovery debiutują za granicą
Po sukcesie na rynku lokalnym seriale fabularne pod marką Player Original ruszają w dalszą podróż! Wybrane tytuły z bogatej biblioteki fabularnej TVN Warner Bros. Discovery wkrótce zadebiutują na platformie MAX w USA i 29 krajach Europy. Pierwszy – miniserial „Kontrola” Nataszy Parzymies – będzie dostępny dla widzów za granicą już od 8...
Czterokrotny laureat Pulitzera publikuje na Goniec.pl
Wraz z początkiem grudnia funckję redaktora naczelnego Gońca objał Janusz Schwertner. Do zespołu dołączyli również dziennikarze Mateusz Baczyński oraz Jakub Wątor. Pod nowym kierownictwem redakcja wystartowała ze specjalną akcją #ŁącząNasMedia, w ramach której współpracować będzie z najsłynniejszymi i najlepszymi dziennikarzami z całego świata. W...
„Wyborcza” i „Wysokie Obcasy” ze świąteczną akcją dla subskrybentów
„Wyborcza” i „Wysokie Obcasy” zaprosiły do świątecznej współpracy znakomite autorki i autora, którzy napiszą wyjątkowe opowieści specjalnie dla subskrybentów Wyborcza.pl. W głosowaniu, które potrwa do 13 grudnia br., czytelnicy i czytelniczki będą mogli sami zdecydować o tematach podejmowanych w świątecznych historiach. Akcji...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764