logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Recykling papierowych kubków w Stora Enso

  PR 28.05.2019, przeczytano 613 razy

Stora Enso poinformowała o planowanym wdrożeniu – w swoim zakładzie w Langerbrugge w Belgii – przemysłowego recyklingu używanych kubków papierowych. Bazując na przeprowadzonych testach zaanonsowano, iż firma posiada techniczną zdolność ich przetwarzania z myślą o różnych zastosowaniach papieru. Obecnie Stora Enso jest na etapie poszukiwania partnerów w obszarze zbiórki i sortowania używanych kubków. Wszystko po to, by zapewnić odpowiedni wolumen materiałów bazujących na wysokiej jakości włóknach, z których wykonane zostaną zupełnie nowe wyroby poligraficzne.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/recykling-papierowych-kubkow-w-stora-enso,382654,artykul.html

Włókna pochodzące z recyklingu są dla Stora Enso ważnym surowcem, gdyż wpisują się w realizowaną przez koncern politykę zrównoważonego rozwoju, której priorytetami są bazowanie na materiałach odnawialnych i funkcjonowanie w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Tektura znajdująca zastosowanie w produkcji kubków jest wykonana z odnawialnych włókien o wysokiej jakości, które – dzięki recyklingowi – mogą być wykorzystywane wiele razy. Jak zaznacza firma, odzysk papierowego kubka może obniżyć nawet o połowę jego negatywny wpływ na środowisko naturalne (w kontekście poziomu emisji dwutlenku węgla). Stora Enso postrzega ten fakt jako możliwość wdrożenia bardziej wydajnego recyklingu tego typu asortymentu poprzez stworzenie – wraz w partnerami – modeli biznesowych, uwzględniających zamknięty obieg surowca.

- Przy wydajnym procesie recyklingu, firmy z branży spożywczej stosujące kubki bazujące na włóknach drzewnych mogą zneutralizować negatywny wpływ na środowisko naturalne. Recykling musi być łatwy w realizacji dla konsumentów, stąd pomysł zaproszenia do tej inicjatywy partnerów i klientów, by wspólnie opracować i wdrożyć modele biznesowe w zakresie zbiórki kubków papierowych – mówi Annica Bresky, wiceprezes wykonawczy Stora Enso Consumer Board.   

Testy w zakresie recyklingu przeprowadzone w zakładach Langerbrugge objęły 500 tys. używanych kubków zebranych z restauracji typu fast food i kawiarń, które następnie przetworzono w masę celulozową i wyprodukowano z niej papier magazynowy. Jak podaje Stora Enso, proces ten potwierdził, że kubki mogą być z powodzeniem przetwarzane w jej belgijskim zakładzie bez dokonywania jakichkolwiek modyfikacji sprzętowych; co więcej – wykorzystanie w produkcji włókien może znaleźć także zastosowanie w kontekście papieru na potrzeby czasopism.

Zakłady w Langerbrugge to jedna z największych papierni w Europie, o mocach wytwórczych rzędu 540 tys. ton rocznie. Specjalizuje się w papierach gazetowych i magazynowych, produkowanych wyłącznie z makulatury. Jak podkreśla Stora Enso, zaletą zakładu jest jego położenie geograficzne – znajduje się on w Europie Środkowej, zaś w promieniu 300 km od fabryki mieszka ok. 80 mln osób, co może zapewnić odpowiedni wolumen surowca do recyklingu.

- Papierowe kubki postrzegamy jako cenny materiał w kontekście realizowanych przez nas procesów produkcyjnych. Zakłady w Langerbrugge już dzisiaj są technicznie przygotowane do przyjęcia miliardów używanych kubków z myślą o dalszym ich przetworzeniu. Prawdziwym wyzwaniem jest pozyskanie tego typu asortymentu, by w oparciu o niego rozpocząć produkcję na skalę przemysłową – dodaje Rik Van Bostraeten, menedżer ds. zasobów, rozwiązań wielopaliwowych i innowacji biznesowych fabryki Stora Enso w  Langerbrugge.

Źródło: Stora Enso Polska Sp. z o.o.

www.storaenso.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Esdruk z półutomatem do opraw w spiralę Renz Mobi500
Esdruk to drukarnia oferująca kompleksową obsługę poligraficzną. Nieustannie rozbudowuje i unowocześnia swój park maszynowy tak, aby sprostać dynamicznie zmieniającym się trendom i zapotrzebowaniu rynku. Ponad 10 lat na rynku, doświadczona kadra i profesjonalne zaplecze techniczne pozwala w krótkim czasie i w konkurencyjnej cenie zrealizować praktycznie każde...
Unilever podsumowuje kolejny rok drogi do redukcji plastiku
Firma zwiększyła wykorzystanie plastiku pochodzącego z recyklingu opakowań od konsumentów do 75 000 ton i planuje podwoić tę liczbę w ciągu kolejnych 12 miesięcy.
Firma Mark Andy przygotowała kolejną zdalną prezentację dla swoich klientów, tym razem we współpracy z Avery Dennison. Będzie ona poświęcona technologii RFID i rozwiązaniom technologicznym, jakie obie firmy oferują. Webinarium odbędzie się 9 grudnia br. i składać się będzie z dwóch sesji. Pierwsza - od godziny 10.00 – prowadzona będzie w języku...
System do broszurowania Duplo Isaddle w Mazowieckim Centrum Poligrafii
Kolejna w tym roku inwestycja Mazowieckiego Centrum Poligrafii (MCP) zwiększyła jeszcze bardziej potencjał produkcyjny tej firmy. Tym razem drukarnia zakupiła system broszurujący iSaddle z oferty Duplo z trzema wieżami zbierającymi i układarką wysokiego stosu. Odblokował on „wąskie gardło”, jakie utworzyło się tu w przypadku oprawy zeszytowej.  Jak zapewnia...
Akademia Zarządzania Barwą, organizowana przez wydawnictwo Polski Drukarz Sp. z o.o., to w tym roku kolejne branżowe spotkanie online, w którym w ostatnim czasie wzięła udział firma Sun Chemical.  Tematem jej prezentacji podczas tego wydarzenia był zestaw aplikacji i usług, jakie oferuje swoim klientom pod wspólną nazwą SunColorBox. Sun Chemical był jednocześnie...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764