logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Recykling papierowych kubków w Stora Enso

  PR 28.05.2019, przeczytano 829 razy

Stora Enso poinformowała o planowanym wdrożeniu – w swoim zakładzie w Langerbrugge w Belgii – przemysłowego recyklingu używanych kubków papierowych. Bazując na przeprowadzonych testach zaanonsowano, iż firma posiada techniczną zdolność ich przetwarzania z myślą o różnych zastosowaniach papieru. Obecnie Stora Enso jest na etapie poszukiwania partnerów w obszarze zbiórki i sortowania używanych kubków. Wszystko po to, by zapewnić odpowiedni wolumen materiałów bazujących na wysokiej jakości włóknach, z których wykonane zostaną zupełnie nowe wyroby poligraficzne.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/recykling-papierowych-kubkow-w-stora-enso,382654,artykul.html

Włókna pochodzące z recyklingu są dla Stora Enso ważnym surowcem, gdyż wpisują się w realizowaną przez koncern politykę zrównoważonego rozwoju, której priorytetami są bazowanie na materiałach odnawialnych i funkcjonowanie w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Tektura znajdująca zastosowanie w produkcji kubków jest wykonana z odnawialnych włókien o wysokiej jakości, które – dzięki recyklingowi – mogą być wykorzystywane wiele razy. Jak zaznacza firma, odzysk papierowego kubka może obniżyć nawet o połowę jego negatywny wpływ na środowisko naturalne (w kontekście poziomu emisji dwutlenku węgla). Stora Enso postrzega ten fakt jako możliwość wdrożenia bardziej wydajnego recyklingu tego typu asortymentu poprzez stworzenie – wraz w partnerami – modeli biznesowych, uwzględniających zamknięty obieg surowca.

- Przy wydajnym procesie recyklingu, firmy z branży spożywczej stosujące kubki bazujące na włóknach drzewnych mogą zneutralizować negatywny wpływ na środowisko naturalne. Recykling musi być łatwy w realizacji dla konsumentów, stąd pomysł zaproszenia do tej inicjatywy partnerów i klientów, by wspólnie opracować i wdrożyć modele biznesowe w zakresie zbiórki kubków papierowych – mówi Annica Bresky, wiceprezes wykonawczy Stora Enso Consumer Board.   

Testy w zakresie recyklingu przeprowadzone w zakładach Langerbrugge objęły 500 tys. używanych kubków zebranych z restauracji typu fast food i kawiarń, które następnie przetworzono w masę celulozową i wyprodukowano z niej papier magazynowy. Jak podaje Stora Enso, proces ten potwierdził, że kubki mogą być z powodzeniem przetwarzane w jej belgijskim zakładzie bez dokonywania jakichkolwiek modyfikacji sprzętowych; co więcej – wykorzystanie w produkcji włókien może znaleźć także zastosowanie w kontekście papieru na potrzeby czasopism.

Zakłady w Langerbrugge to jedna z największych papierni w Europie, o mocach wytwórczych rzędu 540 tys. ton rocznie. Specjalizuje się w papierach gazetowych i magazynowych, produkowanych wyłącznie z makulatury. Jak podkreśla Stora Enso, zaletą zakładu jest jego położenie geograficzne – znajduje się on w Europie Środkowej, zaś w promieniu 300 km od fabryki mieszka ok. 80 mln osób, co może zapewnić odpowiedni wolumen surowca do recyklingu.

- Papierowe kubki postrzegamy jako cenny materiał w kontekście realizowanych przez nas procesów produkcyjnych. Zakłady w Langerbrugge już dzisiaj są technicznie przygotowane do przyjęcia miliardów używanych kubków z myślą o dalszym ich przetworzeniu. Prawdziwym wyzwaniem jest pozyskanie tego typu asortymentu, by w oparciu o niego rozpocząć produkcję na skalę przemysłową – dodaje Rik Van Bostraeten, menedżer ds. zasobów, rozwiązań wielopaliwowych i innowacji biznesowych fabryki Stora Enso w  Langerbrugge.

Źródło: Stora Enso Polska Sp. z o.o.

www.storaenso.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Branża opakowań rośnie w rekordowym tempie dzięki e-commerce, pomimo wzrostu cen surowców
Produkcja sprzedana krajowego przemysłu opakowań wzrosła w ub. r. o ok. 1,3%, przebijając poziom 45,5 mld PLN, co było dobrym wynikiem na tle całego przetwórstwa przemysłowego, gdzie spadek produkcji sprzedanej wyniósł 5,2%. Pozwoliło to producentom opakowań utrzymać status branży odpornej na kryzysy. Jest to już skala porównywalna z branżą meblarską – znaną jako polska...
Stora Enso w 2. kwartale 2021: kontynuacja trendu wzrostowego, solidny wynik finansowy
Wzrost przychodów ze sprzedaży o 22,6%, zysk operacyjny EBIT do poziomu  364 mln euro i marży zysku EBIT do 14% - to kluczowe informacje finansowe przekazane przez Stora Enso w kontekście wyników koncernu za 2. kwartał 2021 r. Jak podkreśla kierownictwo firmy, jest to efekt właściwej polityki cenowej i zwiększonych dostaw, zrealizowanych przede wszystkim przez...
Accuriopress C7100: jeszcze wyższy poziom druku produkcyjnego
Pracuj mądrzej, niekoniecznie ciężej – to filozofia, która najprościej opisuje zalety AccurioPress C7100. Nowe cyfrowe urządzenie do druku produkcyjnego od Konica Minolta zostało wyposażone w innowacyjne technologie, które gwarantują lepsze możliwości wykończenia, wyjątkową trwałość i jakość.
Drukarnia Totem z maszynami Durst od LFP Industrial Solutions
TOTEM to dynamicznie rozwijająca się drukarnia, która od dawna jest widoczna na polskim rynku poligraficzno-reklamowym. O tym, jak sobie radzi świadczą zarówno wyniki, jak i uznanie oraz zadowolenie wielu klientów. W parku maszynowym drukarni pracują dwie maszyny dostarczone przez LFP Industrial Solutions: Durst Rhotex 325 oraz Durst RHO P10 200 HS. Przyszedł czas na...
Ploter tnący Sinajet 1513 DG w Studio DTP z Grodziska
STUDIO DTP z Grodziska w woj. łódzkim , to firma  która od 20 lat produkuje od A do Z księgi i karty kolorów tkanin oraz krótkie serie ekskluzywnych segregatorów i pudełek.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2021 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764