logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

RIP - co to jest i co warto o nim wiedzieć?

   25.04.2002, przeczytano 120747 razy

Tajemnicze słówko "RIP" słyszał chyba każdy, kto ma do czynienia z grafiką komputerową. Największe szanse na spotkanie z RIPem pojawiają wtedy, gdy możliwości własnej drukarki przestają wystarczać i musimy wydrukować pracę na urządzeniu bardziej skomplikowanym. Co to jest RIP i co grafik oddający pracę do punku usługowego powinien o nim wiedzieć?


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/rip---co-to-jest-i-co-warto-o-nim-wiedziec,974,artykul.html

Pojęcie RIPa używane jest w branży grafiki komputerowej w dwóch znaczeniach. Skrót RIP pochodzi od angielskiego określenia Raster Image Processor i oznacza "przetwornik" obrazu na format grafiki rastrowej - czyli złożoną z pikseli mapę bitową. Użyte w angielskiej nazwie określenie raster image oznacza tu dokładnie "mapa bitowa" i nie ma nic wspólnego z rastrem drukarskim, choć - jak za chwilę zobaczymy - produkty określane mianem RIPa mogą mieć z nim bardzo wiele wspólnego.

Peryferia komputerowe - monitory, drukarki itp., potrzebują obrazu w formie mapy bitowej. Nawet grafika w postaci krzywych matematycznych - jak czcionki czy prace z edytora grafiki wektorowej - przed wyświetleniem na ekranie lub wydrukowaniem musi zostać zamieniona na piksele mapy bitowej, o wielkości zgodnej z rozdzielczością ekranu lub druku. W takim ogólnym rozumieniu RIPem jest każdy program przygotowujący końcową postać obrazu przeznaczoną do wyświetlenia lub wydrukowania. Mianem RIPa można określić np. rasteryzer fontów taki jak ATM, RIPa posiadają programy zdolne otworzyć prace postscriptowe i zamienić je na mapę bitową (np. Photoshop, PHOTO-PAINT, Acrobat, Ghostscript itp.). Każdy sterownik drukarkowy to też w gruncie rzeczy RIP - zamienia przecież obraz na punkty, które następnie wydrukuje drukarka.
Jak więc widać każdy z nas posiada i korzysta wciąż - choćby czytając ten artykuł na ekranie - z całej gamy RIPów nawet o tym nie wiedząc - żaden z używanych przez nas produktów nie nosi bowiem oficjalnie nazwy RIP!

Czym zatem (oprócz ceny :-) różnią się od naszych własnych RIPów produkty, które oficjalnie noszą ten skrót w nazwie? Są po prostu lepsze! W znaczeniu produktu rynkowego RIPem przyjęło się nazywać programy dedykowane dla specyficznych zastosowań związanych z drukiem na konkretnych urządzeniach, które w znaczący sposób ułatwiają ten proces i zwiększają nad nim kontrolę. Aby zasłużyć na miano RIPa nie wystarczy zamieniać obraz na mapę bitową - trzeba to robić lepiej niż zwykły sterownik czy uniwersalna aplikacja.
Wszyscy wiemy, że szybko dezaktualizujące się wraz z pojawianiem się nowego sprzętu sterowniki są oprogramowaniem, do którego producenci nie przywiązują większej uwagi i które praktycznie nigdy nie pozwala w pełni wykorzystać możliwości urządzeń. Zamiast tego po sterownikach można się często spodziewać różnorodnych problemów technicznych i niedociągnięć. Dlatego tam, gdzie pracują drogie urządzenia drukujące, po których oczekujemy efektów najwyższej jakości, na końcowym etapie obróbki pracy sterowniki i inne wątpliwej jakości oprogramowanie zostają zastąpione przez RIPy - specjalistyczne aplikacje dbające o ostateczny efekt.

Istnieją urządzenia, w wypadku których trudno wyobrazić sobie pracę bez RIPa. Zlecając naświetlenie kliszy nie pytamy nawet o to czy i na jakim RIPie pracuje obsługa naświetlarki. W wypadku wielu innych maszyn RIP jest jednak tylko opcją, a ponieważ jest to opcja kosztowna, wiele punktów usługowych usiłuje często obyć się bez pomocy RIPa. Zdarza się to np. w wypadku ploterów wielkoformatowych. Najważniejszą rzeczą jaką grafik korzystający z takich punktów powinien wiedzieć jest to, że warto zadać na początku pytanie: czy używacie RIPa?

Czym grozi druk bez użycia RIPa? Prześledźmy "czarny scenariusz" wydruku plakatu w dużym formacie. Załóżmy, że dysponujemy przygotowanym w Corelu projektem ulotki, którą klient chciałby wydrukować w formacie B1 i używać jako plakat. Przybywasz do punktu usługowego z plikiem z Corela. Obsługa tłumaczy, że nie przyjmuje - i słusznie - plików w formatach "otwartych", które grożą powstaniem różnic w stosunku do wersji, którą widzisz u siebie. Proszą o format uniwersalny - mapę bitową lub postscript. Ponieważ praca zawiera trochę drobnego, czarnego liternictwa, a zależy Ci na jego jakości - wybierasz PostScript, dzięki czemu obiekty wektorowe zachowają najwyższą dokładność. Obsługa plotera odbiera dysk, a po Twoim wyjściu otwiera pracę postscriptową... najczęściej w Photoshopie! Właśnie tak - oto najpopularniejszy sposób radzenia sobie z pracami postscriptowymi w wypadku braku postscriptowego RIPa. Możesz zapomnieć o swoim precyzyjnym liternictwie. Nawet jeżeli obsługa plotera przyjmuje prace "otwarte" - z Illustratora, Corela itp. - i tak doprowadzi je od razu do postaci mapy bitowej. Już zatem na pierwszym etapie cała praca wraz z wektorowymi szczegółami zostaje zamieniona ma mapę bitową o rozdzielczości znacznie niższej niż rozdzielczość urządzenia drukującego (najczęściej np. 120 dpi dla druku z rozdzielczością 300 dpi), litery zostają rozmyte, a ich skład kolorystyczny zamieniony ze 100% czerni na wszystkie składowe triady. W druku ten dodatkowy atrament rozleje się efektownie wokół już i tak rozmytych krawędzi liter.
Tak przyrządzony "pasztet", doprawiony jeszcze w razie nieumiejętnego zarządzania kolorem profilami kalibracyjnymi przeznaczonymi dla czterobarwnego druku farbami offsetowymi i papieru kredowego - powędruje do sterownika, aby ostatecznie ujrzeć światło dzienne na np. papierze bilboardowym i to nie dzięki farbie offsetowej, lecz np. sześciu kolorom atramentu pigmentowego...

Na pytanie Twojego klienta dlaczego niebo zrobiło się fioletowe, a liternictwo nie daje się odczytać, sam będziesz musiał wymyślić sprytną odpowiedź - my możemy jedynie jeszcze raz poradzić aby upewnić się, co obsługa plotera zamierza zrobić z Twoją pracą. Jeśli okaże się, że nie dysponują RIPem - koniecznie zażądaj wydruku próbnego - np. z fragmentu pracy zawierającego drobne szczegóły, na których Ci zależy.

Droga jaką musi pokonać praca jest dzięki wykorzystaniu RIPa krótsza i bezpieczniejsza.

A jak wyglądałaby droga Twojej pracy przy wykorzystaniu RIPa? Byłaby po pierwsze znacznie krótsza, po drugie szybsza (ważne przy krótkich terminach!) i pewniejsza. Praca zostałaby otworzona i przygotowana na RIPie i wysłana bez pośrednictwa sterowników wprost do plotera. RIP postscriptowy nie utraciłby wektorowego charakteru Twoich drobnych literek, które "do ostatniej chwili" utrzymałyby pełną dokładność i na koniec zostałyby wysłane na ploter z maksymalną możliwą rozdzielczością, równą rozdzielczości druku (w naszym przykładzie - 300 dpi zamiast - jak poprzednio - 120). RIP poradziłby sobie znakomicie z odpowiednią kalibracją kolorystyczną, uwzględniającą specyfikę użytych barwników i mediów i zachowując prawdziwe wartości kolorystyczne elementów wektorowych.

RIP dedykowany konkretnemu urządzeniu i technice druku pozwala na zastosowanie właściwej kalibracji kolorystycznej przy wykorzystaniu profili odpowiadających użytym barwnikom, mediom i trybom druku. Droższe produkty wyposażone są często w moduły pozwalające na współpracę z urządzeniami pomiarowymi i generowanie własnych profili ICC. (okna dialogowe RIPa PosterShop)

Dobry RIP oferuje zazwyczaj całą paletę dodatkowych środków pozwalających podnieść jakość wydruku dzięki możliwościom dobierania odpowiednich rodzajów rastra, decydowania o szczegółowych kwestiach związanych z kalibracją kolorystyczną i tonalną nawet wybranych kolorów i wielu innych parametrach. Najczęściej ustawianie tych opcji pozostaje w gestii obsługi technicznej, ale warto zorientować się, czy składając zlecenia masz jakieś możliwości wyboru. Np. w wypadku pracy o charakterze fotograficznym dobrze jest skorygować "wyżarte" do bieli partie obrazu dodając - podobnie jak pod powiększalnikiem - nieco waloru. Jeśli jednak praca zawiera obszary, które muszą pozostać idealnie białe, możesz być potrzebny przy podjęciu decyzji o zastosowaniu korekcji.


A zatem zaleta RIPa postscriptowego to nie tylko możliwość zachowania wysokiej jakości drobnych szczegółów, co przy największych formatach do zastosowań zewnętrznych może mieć drugorzędne znaczenie. RIP pozwala najpełniej kontrolować proces druku, maksymalnie wykorzystać możliwości urządzenia i zmniejszyć szansę przykrych niespodzianek wynikających z błędów w interpretacji naszej pracy.

Na koniec wyjaśnijmy jeszcze częste nieporozumienie związane z oprogramowaniem RIP: może ono, ale nie musi być "postscriptowe" - tzn. czytać i interpretować PostScript. Często najtańsze wersje znanych RIPów, dołączane np. do ploterów drukujących w wersjach OEM - nie są postscriptowe i czytają jedynie prace w formatach mapy bitowej. W takim wypadku nie skorzystamy oczywiście z możliwości utrzymania wysokiej jakości drobnych szczegółów, uzyskując jednak dobrą kontrolę kolorystyczną i bogate możliwości kształtowania ostatecznego efektu - rastrów, trybów druku itp. Jeżeli zatem planujemy zakup plotera drukującego, warto zainteresować się czy będzie on wyposażony w oprogramowanie RIP, a jeżeli tak, to jakie możliwości upgradu przewiduje producent.

Zalety RIPa doceniają coraz częściej użytkownicy "zwykłych" drukarek - np. wyższej jakości drukarek atramentowych wykorzystywanych do sporządzania wydruków próbnych. Wielu producentów RIPów oferuje rozwiązania przeznaczone również "na własne biurko".

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

Proponuje zdjecie tego artykulu ze wzgledu na duza szkodliwosc. Chodzi mi glownie o:

-bezesnsowne wmawianie ze do idealnego wydruku na ploterze potrzeba pliku 300dpi. 120-150 dpi spokojnie wystarcza by nawet przy wydruku w 720 dpi uzyskac wydruk - przyslowiowa ZYLETE :-) Od wielu lat obsluguje plotery wielkoformatowe i cos moge powiedziec na ten temat. Przez takie wmawianie kilenci przynosza potem ochydnie zresamplowane pliki jpg do zadanego wymiaru w 300 dpi (np z 72 :-). Jezeli klient przygotue prace w CMYKu i ma podstawowe pojecie o przygotowywaniu prac do druku to NIGDY niebo nie wyjdzie fioletowe. Takie sztuki wcyhodza wlasnie przy wspanialych RIP'ach i wspanialych profilach ICM. Zreszta zawsze mozna wydrukwac tzw. "minimlake" i na jej podstawie uzyskac akceptacje kolorow przez klienta.

,

Ależ nie wmawiamy nikomu, że potrzeba wyższej rozdzielczości - wyraźnie zaznaczyliśmy, że chodzi o "czarny scenariusz" - przypadek gdy komuś zależy na drobnym liternictwie i że przy dużych formatach na zewnątrz nie ma to znaczenia. Jeśli litera ma 5 mm wysokości, co zdarza się przecież przy wydrukach na ścianki wystawiennicze itp., to jest zasadnicza różnica między 300 albo 720 dpi uzyskanym przy ripie postscriptowym, a 120 dpi przy mapie bitowej. Jeśli praca zawiera mapę bitową - klient daje 120 dpi, a wektorowe liternictwo pozostaje perfekcyjne bez zwiększania objętości pracy - to JEST zaleta ripa.
Teraz sprawa fioletowego nieba - zgodnie z dewizą Jamesa Bonda nie ma sensu udowadniać, że przy sterownikach NIGDY się to nie zdarza - zdarza się często (w zależności od maszyny oczywiście), np. sterownik nieźle sobie radzi z atramentem wodnym, ale przy pigmencie robi masakrę kolorystyczną. Co do wydruku próbnego w takim wypadku - jak najbardziej zgoda - wspominamy o tym w tekście.

pozdrowienia
Łukasz
  

avatar użytkownika
,

A proszę mi powiedzieć jeśli nie resampluje Klient (nota bene mimo że nie zna się na DTP i na CMYK'u proponuję pisać Klient z dużej litery, ze względu na pokorę wobec tychże) do ochydnego jpg to kto? RIP, wróżka czy może operator plotera.
Resampling przy użyciu algorytmu RIPa może Pan sobie zobaczyć otwierając wyseparowany na dużą rozdzielczość plik PS zawierający bitmapę w niskiej rozdzielczości w Photoshopie. Niczym nie różni się od kompresji jpg. To że raster stochastyczny tuszuje i jedno i drugie to inna bajka. Tak samo jak 2 różne bajki to bitmapa 300 dpi optycznie i interpolowane. Z mojej wiedzy nt. czytania, a mam 8 klas i jako tako literki poskładam, to nikt w tym artykule nie namawia do resamplingu (nawet metodą bilinearną czy trilinearną). A jeżeli chce Pan dyskutować nad dynamiką koloru w 300 dpi i w np. w 72 bądź 150 to proszę sobie pomniejszyć bitmapę i sprawdzić histogram kanałów koloru. To powinno Panu otworzyć oczy.
Nie mam nic wspólnego z tymże artykułem, i posiadam duży szacunek do wiedzy praktyków w każdej materii, więc nie mam że się tak wyrażę interesu w obronie przedstawionych tu twierdzeń, jednak Pańskie zdanie wydaje się być opinią malkontenta. A nad tymi wspaniałymi RIPami i profilami ICM też przeważnie pracują praktycy (proszę mi wierzyć), na dodatek z solidną podbudową teoretyczną. I co najważniejsze chce im się. Czynić świat maluczkich łatwiejszym. Abym nie musiał wiedzieć jak dział ploter a miał takie samo zdjęcie na ulotce w internecie, na megaplakacie i samochodzie stosuję technologię postcript z zaszytymi profilami ICM dla odpowiednich urządzeń.
Może po prostu Panie Bruneros czuje Pan zmiany.
Powoli bo powoli ale świat się zmienia. Proszę mi wierzyć jeszcze pare lat temu operator naświetlarki był ważniejszy w firmie niż jej właściciel. I co? Dziś każdy umie sobie zrobić postscript i jak się coś psuje na kliszy to (dzięki między innymi wiedzy dostępnej w potralach tematycznych takich jak signs.pl) nie zawsze jest ich wina. A onegdaj zawsze była.
reasumująć: Nie można będąc operatorem plotera uważać że reszta ludzi to prymitywni buszmeni, którzy nie wiedzą i (co gorsza) nie mają prawa wiedzieć co to jest rip i jak działa.
Z koleżeńskim pozdrowieniem,
Artur Klamut
  

avatar użytkownika
,

Zaciekawiła mnie Wasza dyskusja i Wasze opinie na temat czy koniecznie należy posługiwać sie RIP-em przy wydrukach wielkoformatowych czy też nie.

Proste pytanie od jeszcze "lejka" w tej dziedzinie.
Czy można uzyskać bardzo zbliżony efekt wydruku używając:
- profesjonalnego (drogiego) RIP-a np PosterShop
- kombinując ze sterownikami, profilami itp.

Chodzi o drukarkę wielkoformatową ENCAD NJ Pro 600e 60".

ps. Jednakowoż poszukuję Rip-a z licencją ale tanio.

Dziękuję za wszelkie opinie i wiadomości na adres:
paleta100@wp.pl

  

avatar użytkownika
,

Kombinując z profilami, czy z samym projektem można uzyskać DOKŁADNIE taki efekt jaki chcemy uzyskać. jednak wymaga to: praktyki i dodatkowej pracy (wydruki próbne, korekty itp.)
Prawda jest taka że RIP pozwala ZADOWOLIĆ KLIENTA, a klientem jest najczęściej PROJEKTANT (a nie zleceniodawca reklamy).
Porządne RIP'y mają wielkie firmy, dla nich kombinacje z profilami to strata pieniędzy bo ploter MUSI pracować NONSTOP aby się zwrócił i aby drukarnia wielkoformatowa zarobiła kasę.
Jeżeli używasz plotera solventowego dla siebie ... to nie inwestuj w drogiego RIP'a ... ale w swoją wiedzę i umiejętności przygotowania projektu. Ta wiedza bardziej Ci się przyda niż najlepszy RIP :-)
  

Najnowsze w tym dziale

Praktyka reklamodawców jest jednoznaczna. Zdecydowaną większość swoich wydatków na reklamę zewnętrzną wykorzystują w ośmiu największych aglomeracjach Polski. Rozbieżności pogłębia to, że coraz częściej korzystają z cyfrowych odpowiedników billboardów czy plakatów. Pojawiają się one jednak głównie w największych miastach....
Jak marki kuszą festiwalowiczów
Festiwale muzyczne przeżywają w Polsce prawdziwy rozkwit. Organizatorzy zaskakują nowatorskimi rozwiązaniami i konkurują w ściąganiu największych gwiazd. Na największych polskich festiwalach jak Pol’and’Rock, Open’er Festival czy Orange Warsaw Festival poziom organizacji jest na światowym poziomie. Ale zaplecze to nie wszystko.
Prawie połowa kupujących deklaruje, że wygląd strony jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o ich postrzeganiu wiarygodności firmy.[1] Jak zatem budować uniwersalne projekty stron, które nie zginą w morzu im podobnych? Odpowiadają eksperci marki Shoper.
Jak uniknąć pracy za darmo jako freelancer?
Z najnowszego raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że 259 tys. polskich firm nie płaci swoim kontrahentom, a ich sumaryczne przeterminowane należności wynoszą 9,89 mld zł. Problemy z płatnościami w dużym stopniu dotykają niezależnych freelancerów, którzy w priorytetach płatności wielu firm plasują się na samym końcu. Jakie możliwości zabezpieczenia...
Slodkie o wyzwaniach klimatycznych i przyszłości czekolady
Nadchodzący Dzień Czekolady (7 lipca) jest doskonałą okazją do refleksji nad podejmowaniem bardziej zrównoważonych i proekologicznych praktyk w całym łańcuchu produkcji, a także konsumpcji czekolady. Wzrasta świadomość konieczności ochrony środowiska i walki ze zmianami klimatycznymi, co skłania producentów czekoladowych słodkości, do podejmowania działań na...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764