logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Robyg zachęca do sprzątania plaży i dbania o wodę

  PR 27.03.2023, przeczytano 237 razy
ilustracja

Bałtyk to jedna z naszych najważniejszych atrakcji turystycznych, tymczasem w akwenie ląduje coraz więcej śmieci i zanieczyszczeń. Ma to katastrofalne skutki dla środowiska, a w konsekwencji również dla nas wszystkich. Działania są potrzebne tu i teraz, dlatego deweloper ROBYG zaplanował na 2023 rok szereg akcji, które mają na celu edukować w zakresie wody i problemów związanych z tym aspektem. Jedną z nich jest Spacer dla Bałtyku, który startuje 22 marca z okazji Dnia Ochrony Bałtyku i zachęca do pomagania przez sprzątanie okolicznych plaż przy dowolnej okazji. Każdy może wziąć w niej udział i odebrać wyjątkową nagrodę.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/robyg-zacheca-do-sprzatania-plazy-i-dbania-o-wode,399419,artykul.html

Przedsięwzięcie organizowane przez ROBYG ma na celu ograniczenie ilości śmieci na bałtyckich plażach poprzez edukację i uwrażliwienie na tę kwestię. Aby się do niej odpowiednio przygotować, deweloper skorzystał z wiedzy eksperta, który pomógł nakreślić problem i zaproponować adekwatne rozwiązania.

–  Śmieci to jeden z problemów, z którymi mierzy się Bałtyk. Stanowią one nie tylko zagrożenie dla stanu środowiska morskiego i organizmów w nim żyjących, ale również obniżają atrakcyjność turystyczną i rekreacyjną danego rejonu. Większość śmieci znajdowanych na miejskich plażach jest pochodzenia lądowego, natomiast w pozostałych obszarach wybrzeża odpady zwykle docierają na plażę po sztormach, kiedy wyrzucane są na brzeg z morza. Według danych pochodzących z monitoringu HELCOM (międzynarodowa Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku), najczęściej spotykanymi zanieczyszczeniami na nadmorskich plażach są plastik i papier. – mówi Katarzyna Spich z Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego - Dużą część śmieci na polskich plażach stanowią również niedopałki papierosów, które są pozostawiane przez użytkowników plaż. Odpady o dużych rozmiarach przede wszystkim obniżają estetykę danego miejsca, jednak z upływem czasu rozpadają się na mniejsze elementy (często mikroskopijnej wielkości), które z wiatrem mogą zostać przetransportowane z plaży do morza, gdzie mogą zostać pomylone przez organizmy z pokarmem. W ten sposób mogą trafić do sieci troficznej (sieci pokarmowej), co może być bezpośrednią przyczyną śmiertelności, ale również poprzez kumulację w organizmach mogą obniżać wartość odżywczą żywności pochodzenia morskiego. Śmieci mogą również mieć wpływ na atrakcyjność pod względem zasiedlenia danego obszaru przez zwierzęta. Warto być świadomym konsekwencji swoich działań i mieć na uwadze, że każdy z nas ma wpływ na jakość otaczającego nas środowiska.

Z jakimi zagrożeniami mierzy się Bałtyk?

Bałtyk jest morzem śródlądowym o dużym znaczeniu gospodarczym dla państw, które mają do niego dostęp. Strategiczne położenie akwenu wpływa na jego nadmierną eksploatację – zarówno pod kątem turystycznym, jak i energetycznym czy transportowym. O zagrożeniach dla Morza Bałtyckiego mówi się głównie w kontekście dużych inwestycji, takich jak budowa podwodnych gazociągów czy farm wiatrowych. Faktem jest, że wpływają one w istotny sposób na ekosystem morski, ale czynników zagrażających Bałtykowi jest zdecydowanie więcej. Zanieczyszczenie wód to także skutek działalności rolniczej i turystycznej.

Ta pierwsza prowadzi przede wszystkim do eutrofizacji. Związki zawarte w nawozach sztucznych – głównie azot i fosfor – trafiają do morza, powodując gwałtowny wzrost biomasy glonów i obniżenie zawartości tlenu w zbiorniku. Rozkładające się w warunkach beztlenowych organizmy wytwarzają siarkowodór – substancję niezwykle szkodliwą dla biocenozy morza. Dodatkowo kwestia dużego zanieczyszczenia Bałtyku odpadami, w tym przede wszystkim plastikiem, nie powinna pozostawiać wątpliwości co do skali problemu.

Jakie działania może podjąć każdy z nas?

Międzynarodowa Organizacja Morska już w 2005 roku uznała Bałtyk za szczególnie wrażliwy obszar morski, wskazując na konieczność jego szczególnej ochrony. W działania, których celem jest ograniczenie zanieczyszczenia morza, zaangażowanych jest wiele instytucji i organizacji pozarządowych, ale tak naprawdę każdy z nas może i powinien dołożyć do nich swoją cegiełkę. Nie wymaga to dużego wysiłku – w codziennym życiu warto dbać o:

  • właściwą segregację śmieci,
  • ograniczenie zużycia plastiku,
  • zwiększanie świadomości innych osób na temat zagrożeń dla środowiska,
  • czystość plaż (zabieranie ze sobą pustych opakowań czy niedopałków papierosów).

Każdy może również włączyć się w organizowane działania, których celem jest poprawa stanu Morza Bałtyckiego. Zachęca do tego firma ROBYG, dla której po 2022 r., w którym deweloper zaangażował się w działania sprzyjające bioróżnorodności, rok 2023 będzie rokiem wody. Deweloper planuje podjęcie szeregu działań edukacyjnych zwracających uwagę na istotę ochrony środowiska wodnego – zarówno wód morskich, jak i gruntowych. Dodatkowo firma rusza z akcją Spacer dla Bałtyku, która ma zachęcić lokalnych mieszkańców i turystów do regularnego oczyszczania plaż.

Spacer dla Bałtyku – pomagaj i odbierz prezent

Akcja organizowana przez dewelopera ma przeciwdziałać zanieczyszczeniu nadbałtyckich plaż.  Może się do niej przyłączyć każdy, kto aktualnie korzysta z nadmorskich atrakcji. Wystarczy umieścić w swoich social mediach zdjęcie ze sprzątania plaży, a w jego opisie dodać hasztag #spacerdlabaltyku i oznaczyć ROBYG. Osoby, które wezmą udział w akcji, otrzymają atrakcyjne nagrody – modną eko torbę oraz ekologiczną szklaną butelkę na wodę. Prezenty będzie można odebrać w biurach sprzedaży ROBYG.

- Jako deweloper czujemy odpowiedzialność za miejsca, w których powstają nasze osiedla. Chcemy dbać o miasta, dzielnice i przyrodę, zachęcając do tego również naszych klientów. Zależy nam na edukacji i pokazywaniu dobrych wzorców. Wiele naszych inwestycji ROBYG powstaje nieopodal morza, więc pomysł na akcję Spacer dla Bałtyku zrodził się naturalnie i jest wynikiem naszych obserwacji. Widzimy wiele śmieci znajdujących się przy pobliskich plażach i postanowiliśmy temu przeciwdziałać. Chcemy, aby każdy mógł dołożyć swoją cegiełkę do poprawy stanu środowiska, wierzymy, że takie wspólne, długofalowe działania przynoszą najlepsze, pełne satysfakcji efekty – mówi Anna Wojciechowska, Head of ESG w ROBYG. – Do akcji chętnie przyłączą się też nasi pracownicy.

Akcja Spacer dla Bałtyku rozpoczyna się 22 marca i ma potrwać przez cały wiosenno-wakacyjny sezon. Organizatorzy zachęcają do wzięcia w niej udziału i wspólne zatroszczenie się o trójmiejskie plaże.

Źródło: ROBYG

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Interprint na Łódź Design Festival
Wejście na rynek pracy generacji Z, coraz bardziej zaawansowana sztuczna inteligencja, wyzwania, które stawiają przed nami alarmujące raporty ekologów… Wszystko to sprawia, że coraz częściej myślami wybiegamy w przyszłość… To właśnie ona i jej postrzeganie były tematem przewodnim minionej edycji Łódź Design Festival. Czy zamiast przepowiadać...
Dr. Oetker wdrożył rozwiązanie Salesforce Marketing Cloud
Salesforce poinformował, że Dr. Oetker, jedna z największych w Europie rodzinnych firm produkujących żywność, wdrożyła rozwiązanie Marketing Cloud do kreowania strategii marketingowej grupy. Badania pokazują, że spersonalizowane doświadczenia klientów są niezbędne do budowania konkurencyjności w zmieniającej się gospodarce. Aż 65% z nich twierdzi, że pozostaną...
Wielki Finał Olimpiady Zwolnieni z Teorii ponownie z Idea Creative Group
Uczestnicy i uczestniczki wydarzenia wiedzą, jak ważną wartość w obecnych czasach stanowi wrażliwość na problemy innych. Ich doświadczenie – zdobyte dzięki realizacji własnych projektów społecznych (co roku nagradzanych właśnie podczas Wielkiego Finału) – w przyszłości wpłynie na kształtowanie przez nich świadomych inicjatyw biznesowych sprzyjających...
Zakończył się Łódź Design Festival 2023
Wystawy, warsztaty, spotkania z projektantami i architektami oraz rozmowy na najbardziej aktualne i palące tematy – taki był tegoroczny Łódź Design Festival. 17. edycja wydarzenia jak zwykle przyciągnęła topowych reprezentantów polskiej branży kreatywnej oraz fanów dobrego designu.
Rewolucja w handlu: fenomen quick commerce i dark store
Wraz z rozwojem technologii i postępującą cyfryzacją społeczeństwa, handel elektroniczny stał się nieodłączną częścią naszego życia. Klienci poszukują wygody, szybkości i łatwości w zakupach on-line, co prowadzi do powstawania nowych modeli biznesowych takich jak quick commerce oraz dark store. Oba zjawiska odzwierciedlają ewolucję e-commerce i zmieniające się trendy...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764