logo
WIADOMOŚCI

Rośnie popularność druku cyfrowego

Mateusz Zawiślak  PR 11.10.2017, przeczytano 452 razy

W ciągu ostatnich sześciu lat wartość sprzedaży na rynku poligraficznym wzrosła o blisko 30 proc. Na popularności zyskuje przede wszystkim druk cyfrowy. Nowoczesne maszyny do uszlachetniania druku umożliwiają lakierowanie sensoryczne z efektem 3D oraz nakładanie folii metalicznych na wybrane elementy opakowań, wizytówek, książek czy katalogów. Uzupełnieniem drukowanych materiałów są interaktywne treści z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości (AR). Technologia może służyć do tłumaczenia tekstu na papierze oraz do szybkiego rozpoznawania i archiwizowania dokumentów. Takie usługi rozwija Konica Minolta.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/rosnie-popularnosc-druku-cyfrowego,34065,artykul.html

– Widzimy bardzo duże zainteresowanie usługami poligraficznymi. Cyfryzacja wspiera poligrafię. Staje się ona bardziej dostępna. Łatwiej jest zdobyć produkty i zbadać ofertę – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Mateusz Woźniak, dyrektor ds. sprzedaży systemów produkcyjnych w Konica Minolta Business Solutions Polska.

W latach 2010–2016 wartość sprzedaży na rynku poligraficznym wzrosła o ok. 30 proc. W Polsce, jak wynika z raportu KPMG „Rynek poligraficzny i opakowań z nadrukiem”, w 2016 roku produkcja sprzedana całego sektora poligraficznego mogła wynieść 14,7 mld zł (wzrost o blisko 6 proc. względem 2015 roku).

– W gruncie rzeczy idea pozostaje ta sama: zmieniają się sposoby dotarcia klienta i sposoby argumentacji. Ciekawą strategią jest pójście w kierunku wysoko przetworzonej produkcji, szczególnie w druku opakowań, gdzie dobrze zrobione opakowanie daje gwarancję, że klienci będą korzystali z naszych usług – ocenia Woźniak.

Cyfryzacja, która zwiększa dostępność oferty druku, przyczynia się do wojny cenowej na rynku – klienci mogą bowiem szybko porównać konkurencyjne oferty i wybrać najtańszą lub też wymóc na dostawcy obniżkę cen. Na tak konkurencyjnym rynku drukarnie muszą się wyróżniać innowacjami.

– Innowacje realizowane są na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim innowacja technologiczna, umożliwiająca realizowanie procesu dużo sprawniej, co za tym idzie – innowacja procesowa, która pozwala oszczędzać koszty, oraz innowacja produktowa, która pozwala kreować nowe produkty i usługi na rynku poligraficznym – wymienia Mateusz Woźniak.

Jedną z innowacji jest stosowanie nowoczesnych technologii uszlachetniania druku, np. ozdabiania druku foliami metalicznymi czy uszlachetnianie druku lakierem 3D. Takie możliwości daje m.in. maszyna MGI Jet Varnish 3DS. Z takimi i innymi urządzeniami drukującymi będą mogli się zapoznać odwiedzający Centrum Pokazowe Digital Imaging Square, które Konica Minolta właśnie otworzyła w Warszawie.

– Otwarcie nowego centrum pokazowego wiąże się z kilkoma celami. Przede wszystkim będzie to centrum technologiczne, w którym będziemy promować swoje technologie, ale będzie to również centrum edukacyjne, gdzie będziemy się starali wspólnie z klientem wypracować nowe formuły, nowe produkty, nowe pomysły, które później można zaaplikować na rynku – wyjaśnia Mateusz Woźniak.

Poligrafia to nie jest jedyna dziedzina, w którą inwestuje koncern. Jednym z głównych obszarów, które rozwijane są w centrach rozwoju firmy Konica Minolta (Business Innovation Center), jest rozszerzona rzeczywistość (AR) i jej wykorzystanie w biznesie. Może ona stanowić uzupełnienie drukowanych materiałów: reklam, opakowań, katalogów handlowych czy instrukcji obsługi.

– Główne obszary zastosowań technologii to augmented reality dla drukarń cyfrowych. Dzięki niej jesteśmy w stanie doposażyć standardowy wydruk w dodatkowy materiał cyfrowy, np. film z kanału YouTube, link do profilu na social media czy formularz kontaktowy ­– wyjaśnia Paweł Grzyb, Marketing Manager w Konica Minolta Business Solutions Polska.

Rozszerzona rzeczywistość – dotąd kojarzona głównie z rozrywką – coraz częściej wykorzystywana jest w biznesie.

– Drugim obszarem zastosowania jest tzw. Wearable Communicator, czyli rozwiązanie, które przypomina wyglądem okulary Google. Jest ukierunkowane na klientów B2B i ma pomóc firmom w organizacji pracy np. na liniach produkcyjnych – mówi Paweł Grzyb.

Okulary Wearable Communicator są wyposażone w miniaturowy ekran LCD i zaawansowany moduł optyczny HOE, który pozwala powiększyć obraz, filtrować długości fal światła, dzięki czemu wyświetlane na ekranie cyfrowe treści są wyraźne. Urządzenie to można wykorzystać m.in. nawigacji wewnątrz budynków, uzupełniania drukowanych treści, archiwizowania dokumentów czy wspomagania pracy kierowców, inżynierów lub lekarzy.

– Zastanawiamy się, aby AR wykorzystać również w systemach nawigacyjnych albo żeby tworzyć aplikacje, które wspomagają pracę poszczególnych branż, np. architektów wnętrz, lekarzy czy pielęgniarek współpracujących z pacjentami w szpitalach. Pracujemy także nad oprogramowaniem, które ma wspierać osoby pracujące na lotnisku, zajmujące się tym, by samoloty kołujące z pasa startowego albo na pas, bezpiecznie się po tych placach przemieszczały – zaznacza Paweł Grzyb.

Systemy AR można też stosować podczas wizyt w muzeach czy w galeriach handlowych, by uzupełnić doświadczenie zakupowe. Z systemów do nawigacji wewnątrz budynków oferowanych przez firmę Konica Minolta skorzystały m.in. brytyjska poczta UK Mail czy muzeum brytyjskich sił lotniczych RAF.

Dane IDC wskazują, że dochody z wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w tym roku mogą wzrosnąć do 13,9 mld dol. z nieco ponad 6 mld dol. w 2016 roku. Wartość rynku do 2020 roku może sięgnąć 160 mld dol.

– Obok AR pracujemy także nad rozwiązaniami do monitoringu we współpracy z firmą Mobotix. Kamery rejestrujące wideo i dźwięki, są w stanie monitorować zanieczyszczenie powietrza czy temperaturę w danym pomieszczeniu – tłumaczy Paweł Grzyb.

Konica Minolta rozwija także systemy druku 3D oraz nowe urządzenia medyczne.

Źródło: Konica Minolta Business Solutions Polska, Newseria Biznes

www.biznes.newseria.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale:

100 lat Polsko: Kampania reklamowa Onet.pl
Od 100 lat jesteśmy wolni i tylko od nas zależy czy będziemy się spierać, czy rozumieć - mówi do Polaków Onet w swojej najnowszej kampanii reklamowej pod tytułem “Sto lat Polsko” i zaprasza wszystkich bez względu na poglądy i przynależność polityczną, społeczną, czy religijną do spotkania na onet.pl.
Polska w unijnej czołówce liczby reklam alkoholu w telewizji
Liczba reklam piwa w Polsce znacznie przekracza średnią europejską. W ciągu 10 miesięcy 2017 roku przekroczyła 780 tys.,  a w ciągu 16 lat – blisko 4 mln. Rośnie też czas antenowy przeznaczany na reklamy piwa zarówno w telewizji publicznej, jak i prywatnej. Te wzrosty przekładają się na większe spożycie złotego trunku, szczególnie wśród młodzieży – podkreśla dyrektor...
Wideo Flesz branżowy - lipiec 2018
W RemaTV Flesz są prezentowane wybrane, najważniejsze wydarzenia w branży reklamowej i poligraficznej. Co znajdziecie Państwo w najnowszym wydaniu?
Polacy stworzyli prototyp drukarki 3D z wbudowanym skanerem 3D
Studenci Politechniki Wrocławskiej opracowują drukarkę 3D z wbudowanym, trójwymiarowym skanerem. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie pozwoli za pomocą jednego przycisku powielić dany przedmiot. Skanowane przedmioty i projekty przechowywane mają być w chmurze, co pozwoli w każdym momencie do nich powrócić. Instrukcja obsługi w rozszerzonej rzeczywistości pozwoli obsługiwać...
Dotykowe hologramy: Nowy nośnik reklamy
Już wkrótce technologie, które nie tylko wyświetlają obrazy w powietrzu, lecz także pozwalają na interakcję z nimi – podobnie jak przy panelu dotykowym – staną się codziennością. Dotykowe hologramy wykorzystują światło emitowane przez specjalne panele LCD, a reagują na dotyk dzięki czujnikom jonowym. Technologia znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie ekrany dotykowe...
 
sobota 21.07.2018, 86 gości [ lista ]
Signs.pl - Portal polskiej reklamy wizualnej © 1997-2018 ICOS. Wszystkie prawa zastrzeżone