logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Rotajet: Dysze 851.968 dla perfekcyjnego obrazu druku

  PR 12.08.2022, przeczytano 569 razy
ilustracjastrzałka
Patras - modułowy system logistyki materiałowej jest jednym z najbardziej kompleksowych systemów na świecie przeznaczonych do maszyn drukujących wszelkiego rodzaju.

Pudełka składane, opakowania elastyczne, dekory, książki i wiele innych: maszyna RotaJET może zadrukować wszystkie te materiały. Wysokowydajna maszyna do przemysłowego druku cyfrowego bazuje na modułowej platformie i może być wykorzystywana do szerokiego zakresu zastosowań. Urządzenie typu single-pass w imponujący sposób łączy tradycję i innowacyjność firmy Koenig & Bauer z jej ponad 200-letnią historię.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/rotajet%3A-dysze-851.968-dla-perfekcyjnego-obrazu-druku,396891,artykul.html

Przykład obliczeniowy: Najszersza maszyna RotaJET ma szerokość zadruku 2250 mm. W tej konfiguracji za perfekcyjny obraz druku odpowiada 416 głowic drukujących z 2048 dyszami każda - łącznie 851 968 dysz. Przy częstotliwości 54 kHz urządzenie RotaJET osiąga niewiarygodną liczbę 2 760 376 320 kropli na minutę przy pełnym pokryciu wszystkich czterech kolorów. To liczby, które naprawdę robią wrażenie. Z drugiej jednak strony wymagają one przede wszystkim siły innowacji i precyzji. I tak na przykład głowice drukujące są ustawione względem siebie z dokładnością poniżej pięciu mikrometrów. Jeden mikrometr odpowiada jednej tysięcznej milimetra. Dla porównania: cienki włos ma grubość 0,03 mm. Okazuje się więc, że nie tylko bity i bajty, ale także stal i żelazo muszą pasować do siebie absolutnie precyzyjnie.

ilustracjastrzałka

Fleksograficzne jednostki drukujące znajdujące się przed lub za jednostką druku cyfrowego urządzenia RotaJET pozwalają na integrację w obrazie druku kolorów specjalnych lub z efektami specjalnymi.

Innowacja i tradycja

Firma Koenig & Bauer od ponad dekady pracuje nad cyfrową maszyną drukującą typu single-pass. Sukcesy sprzedażowe mówią jasno, że krok w kierunku druku cyfrowego był jak najbardziej właściwy. Tylko w tym roku firma Koenig & Bauer instalować będzie dwa kolejne urządzenia w wiodących firmach zajmujących się produkcją opakowań.

Urządzenie RotaJET łączy w sobie wiele sprawdzonych rozwiązań technicznych z innych serii maszyn produkowanych przez rodzinny koncern. Precyzyjne i dokładne prowadzenie wstęgi substratu w urządzeniu zostało przejęte z rotacyjnych maszyn gazetowych. Innym przykładem jest rozwiązanie typu non-stop zmiany roli substratu, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej prędkości pracy i niewielkiej ilości makulatury rzędu niespełna pięciu metrów. Firma Koenig & Bauer od lat oferuje EcoSPLICE - w pełni automatyczne urządzenie przygotowujące do procesu sklejania.

Równie znane i sprawdzone jest rozwiązanie Patras - modułowy system logistyki materiałowej jest jednym z najbardziej kompleksowych systemów na świecie przeznaczonych do maszyn drukujących wszelkiego rodzaju. W ostatnich dziesięcioleciach firma Koenig & Bauer zainstalowała u klientów ponad 2.000 tych systemów. System umożliwia bezproblemowy w pełni automatyczny transport roli substratu o średnicy do 1800 mm, szerokości roli do 2800 mm i maksymalnej masie roli 6 ton. Modułowa koncepcja to elastyczne dostosowanie do specyficznych wymagań produkcyjnych i warunków lokalowych - i może być ona łatwo zastosowana w maszynie RotaJET.

ilustracjastrzałka

Od bibuły po tekturę, urządzenie RotaJET jest w stanie drukować na wielu różnych podłożach. Opakowania, dekory, plakaty, ulotki, pudełka składane, książki czy torebki na kawę – z maszyną RotaJET możliwe jest prawie wszystko.

Dzięki synergii z innymi jednostkami biznesowymi grupy Koenig & Bauer dostępna paleta kolorów również praktycznie nie ma ograniczeń. Fleksograficzne jednostki drukujące znajdujące się przed lub za jednostką druku cyfrowego urządzenia RotaJET pozwalają na integrację w obrazie druku kolorów specjalnych lub tych z efektami specjalnymi. Precyzyjne prowadzenie wstęgi i innowacyjne rozwiązania gwarantują doskonałą koordynację różnych procesów druku tak, aby umożliwić osiągnięcie oczekiwanego rezultatu. Kamery kontrolują i dokumentują każdy wydrukowany metr.

Różne substraty i produkty

Od bibuły po karton, urządzenie RotaJET jest w stanie drukować na wielu różnych podłożach - zarówno na opakowaniach, dekorach, plakatach, ulotkach, pudełkach składanych, książkach czy torebkach na kawę. "W prawie wszystkich ważnych segmentach rynku mamy rozwiązania z zakresu druku cyfrowego " - podkreśla Christoph Müller, Członek Zarządu firmy Koenig & Bauer. "Nasza maszyna RotaJET jest unikatowa na skalę światową, to jedno z najbardziej wydajnych urządzeń do druku cyfrowego na rynku. Wystarczy rzut oka na półki w supermarketach, aby przekonać się o różnorodności wariantów opakowań. Zrównoważony rozwój, czas wprowadzania na rynek i coraz krótsze serie przy jednocześnie rosnącej liczbie wariantów produktów to wymagania, które możemy spełnić dzięki urządzeniu RotaJET."

Dzięki dostępności różnych szerokości wstęgi od 777 mm do 2250 mm seria RotaJET jest przeznaczona dla szerokiego zakresu formatów istotnych w sektorze opakowań. Łatwa w rozbudowie modułowa konstrukcja może być dostosowana do różnych zastosowań, a możliwość dokonywania zmian zleceń „w locie” pozwala na wydajną produkcję nawet najmniejszych serii produkcyjnych. Oznacza to ekonomiczną realizację produkcji „na żądanie”, typu special interest, a nawet opakowań spersonalizowanych. Jednocześnie opracowane specjalnie z myślą o RotaJET atramenty wodne i bezpieczne dla żywności to dbałość o zrównoważony rozwój i ochronę środowiska.

W obszarze druku dekoracyjnego możliwa jest produkcja odcinków o długości ponad pięciu metrów. Otwiera to przed klientami firmy Koenig & Bauer zupełnie nowe możliwości, które nie istnieją jeszcze w przypadku innych technologii. Maksymalna wydajność to 35 000 m² na godzinę. Przykładowo, przy 220 dniach roboczych i pracy na dwie zmiany urządzenie RotaJET drukuje prawie 120 milionów m² papieru - co odpowiada 5,6-krotnej powierzchni lotniska we Frankfurcie.

Zmiany społeczne

Pandemia nie tylko wywróciła do góry nogami środowisko życia i pracy, ale także przyspieszyła rozwój niektórych trendów do tego stopnia, że stanowią one obecnie integralną część codzienności. I tak na przykład obroty dwóch największych na świecie sprzedawców internetowych – firm Amazon i Alibaba - wzrosły w ciągu 2020 roku o 37%. Jednocześnie wzrósł oczywiście rynek opakowań – jest to widoczne nie tylko poprzez globalnie zwiększające się zapotrzebowanie na opakowania z tektury falistej, ale także w sektorze opakowań pierwotnych i wtórnych. Wielu ekspertów z branży jest zgodnych, że ten trend nie zostanie odwrócony nawet po ustaniu pandemii.

Jednocześnie obserwujemy szybkie różnicowanie wielkości opakowań i rosnącą indywidualizację ich wyglądu. Wszystkie te zmiany stawiają klientów firmy Koenig & Bauer przed nowymi wyzwaniami, na które odpowiedzią są cyfrowe maszyny drukujące. Procesy druku cyfrowego wpisują się znakomicie w nowe trendy, np. poprzez szybsze czasy reakcji, możliwość indywidualizacji zleceń druku, druk na żądanie i wzrost opłacalności krótkich serii produkcyjnych. Doświadczenia pandemii koronawirusa skłoniły też wiele osób do większych inwestycji w swoje domy - czy to po to, by czuć się komfortowo w domowym biurze, czy też po to, aby wprowadzić powiew świeżości we własnych czterech ścianach. Cyfrowe maszyny drukujące pozwalają również na obsługę tego segmentu poprzez całą gamę dekorów, przeznaczonych zarówno do wykładzin podłogowych, jak i mebli.

Pokazuje to po raz kolejny, że wysokowydajne systemy druku cyfrowego firmy Koenig & Bauer mogą służyć realizacji obecnych i przyszłych potrzeb w szerokim zakresie. Nie dziwi to wcale, biorąc pod uwagę dostępność 851 968 dysz.

Źródło: Koenig & Bauer

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Rozwiązania Sun Chemical do drukowania tekstyliów na stoisku firmy Sico Print Solutions podczas targów Promo Show 2023
W dniach 8-9 lutego br. w warszawskim centrum wystawienniczym Expo XXI odbywały się targi Promo Show 2023. Wśród ich wystawców po raz pierwszy znalazła się firma Sico Print Solutions – dystrybutor rozwiązań do wielkoformatowego druku cyfrowego. Posiada ona w swojej ofercie m.in. atramenty inkjetowe Sun Chemical przeznaczone do zadrukowywania tekstyliów. Targi Promo Show stały się...
Stora Enso inwestuje 30 mln euro w redukcję emisji CO2 powstałej przy produkcji papierów tekturowych typu fluting
Stora Enso zainwestuje ok. 30 mln euro w unowocześnienie zakładów Heinola Fluting (Finlandia). Modernizacja obejmie infrastrukturę służącą do produkcji oraz wytwarzania energii. Po zrealizowaniu inwestycji fabryka będzie w stanie wyeliminować stosowane paliwa bazujące na surowcach kopalnych, zastępując je odnawialną bioenergią. Koncern szacuje, że dzięki temu emisja...
„Strategic growth. Sustainable success” – Agfa zaprezentuje swoje najnowsze rozwiązania inkjetowe na targach Fespa 2023 w Monachium
Podczas nadchodzących targów Fespa 2023, odbywających się w dniach 23-26 maja w Monachium, firma Agfa wystąpi pod hasłem „Strategic growth. Sustainable success”. Na stoisku nr D15 w pawilonie 15 belgijski producent zaprezentuje swoje najnowsze rozwiązania z obszaru wielkoformatowego druku cyfrowego: wysokowydajną maszynę Onset X3 HS (prezentowaną po raz pierwszy w...
Rynek poligraficzny zmienia się błyskawicznie. Firmy nie chcą już drukować milionowych nakładów, z których znaczna część musiałaby być magazynowana. Potrzebują mniejszych serii i przede wszystkim – możliwości personalizacji, wprowadzania zmian, ciągłego dostosowywania do zmieniających się potrzeb. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów...
Technologia offsetu arkuszowego dla Edelmann Group w zakładzie w Norderstedt
Latem ubiegłego roku w firmie Edelmann Norderstedt została oddana do użytku półformatowa maszyna Rapida 76 (format papieru do 605 x 720 mm). Na decyzji dotyczącej inwestycji w sześciokolorową maszynę drukującą z wieżą lakierującą oraz przedłużeniem wykładania zaważyły nowoczesne możliwości produkcyjne urządzenia. Nowa wysokowydajna maszyna rozszerzyła portfolio firmy o...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764