logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

PORADA: Różne odcienie koloru RAL - czy to dopuszczalne?

   27.07.2008, przeczytano 18130 razy

Zamówiłem u tego samego dostawcy, w odstępie 3 tygodni, stolarkę aluminiową o tym samym numerze RAL. Obie dostawy znacznie różnią się odcieniem. Poza numerem RAL nie uzgadniałem nic więcej. Dostawca twierdzi że jest to dopuszczalne. Czy ma rację?


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/rozne-odcienie-koloru-ral---czy-to-dopuszczalne,7647,artykul.html

ODPOWIEDŹ:
Paleta RAL ma ściśle określone wzorce. Kolory zostały zebrane i uszeregowane w 1927r. i nie ma możliwości aby te same nr kolorów różniły się co do odcienia czy w jakikolwiek inny sposób.

Chyba że już w ramach wewnętrznych ustaleń, producent dopuszcza i informuje wcześniej kupującego, iż kolory mogą się różnic od palety podanej we wzorniku RAL, w zależności od jakichś zmiennych. Jeśli takich informacji bądź ustaleń nie było, zamawiany przez Pana produkt musi być zgodny ze wzornikiem RAL, a co za tym idzie wszystkie produkty muszą mieć ten sam, wiernie oddany kolor bez względu na czas, miejsce i wielkość zamówienia.


avatar użytkownika
+ + + +

Tekst opublikował użytkownik: Jarosław Zalesiak

Więcej informacji o użytkowniku

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

Jest to niedopuszczalne.

avatar użytkownika
,

Jeśli dwie powierzchnie różnią się fakturą to może być nieznaczna różnica w nasyceniu koloru ale jest ona bardzo nieznaczna ze względu na różne rozpraszanie światła przez powierzchnie np. powierzchnia błyszcząca i matowa. Jednak różnica znacząca to błąd producenta.

avatar użytkownika
,

To nie jest prawda. Praktycznie farby od roznych producentóe w tym samy RAL roznia sie odcieniem, polyskiem, glebia.

avatar użytkownika
,

Zajmuje się lakierowaniem proszkowym od 14 lat i mogę autorytatywnie stwierdzić iż dopuszczalne (a nawet pewne) są różnice w odcieniach farb w danym numerze RAL. Tylko system farb NCS daje 100% pewność koloru i odcienia.Kążdy producent ma swoją recepturę na wykonanie farby.
W kolorach metalizowanych RAL 9006 i 9007 jest jeszcze gorzej, tam są różnice w zastosowanych składnikach - aluminium lub mika i efekt jest taki że wizualnie kolor elementów mieści sie od jasnoszarego do efektu "aluminum polerowanego".

brak ikonki
,

Problem powstaje w momencie zakupu farby, lub komponentów do jej złożenia a terenie dostawcy okien. Jeśli firmaD dostawcy ie dokonała testów porównawczych koloru to tym samym uznała że farba jest zgodna z kolorystyką zamówienia. Akceptacja obciąża świadomość dostawcy. Co zrobić? Poprosić 3-4 osoby powołać komisję akceptacyjną z udziałem dostawcy i należy przeprowadzić test porównawczy kolorów. Gdyby firma się nie pojawiła test wykonać bez jej udziału. Kopię protokołu przesłać do firmy i zaznaczyć że dokonamy wymiany koloru a koszt dostawcy. Chyba że protokół sprawi że Dostawca polakieruje okna jeszcze raz. Gdyby do tego nie doszło wykonać pracę w innej firmie. Wezwać dostawcę do wskazania producenta farby i czy komponentów i u nowego usługodawcy zamówić kolor i pomalować okna . Można poprosić producenta farby o opinię na ten temat. Opinię dostanie się bez problemu, bo takie zdarzenia biją w wizerunek producenta farby. Podważa jego profesjonalizm.

Najnowsze w tym dziale

Wykorzystanie prac stworzonych dla agencji we własnym portfolio
Dostałam propozycję pracy dla agencji reklamowej. Będę jednak też nadal tworzyła jako freelancer. Czy mogę wykorzystywać przygotowane dla agencji materiały w moim portfolio?
„Dama z Łasiczką” w reklamie piwa: Jak zdobyć zgodę?
Chcę wykorzystać „Damę z łasiczką” do plakatu reklamującego piwo. Od kogo mogę uzyskać na to zgodę?
Odszkodowanie za zmiany w projekcie plakatu
Zaprojektowałam serię plakatów na festiwal filmowy. Zaakceptowali mój projekt i zapłacili mi wynagrodzenie. Niedawno zostały opublikowane, wiszą też na słupach ogłoszeniowych. Proporcje oraz kolorystyka zostały zmienione i w konsekwencji dalece odbiegają od przygotowanych przez mnie projektów. Nie pytali mnie o zgodę, czy w związku z tym mogę żądać odszkodowania?
Czy do oklejenia auta lepiej można zastosować folię odblaskową wylewaną Oralite 5400? Czy jest trwalsza niż Reflekton? Na samochodzie jest małe przetłoczenie ale to nie przeszkadzało przy klejeniu. Chodzi mi o trwałość i odporność na warunki pogodowe.
Mam do oklejenia kaseton podświetlany z pleksi przezroczystej. Logo klienta jest dosyć proste: czarne tło i biały napis. Jak przykleić od środka czarne tło z wyciętym napisem przy pomocy folii transportowej? Na mokro czy na sucho? Jeśli na mokro to jaki środek do tego użyć?
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764