logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Rozstrzygnięcie konkursu na logo CSK budzi kontrowersje

   24.07.2015, przeczytano 4093 razy
ilustracjastrzałka
Zwycięska praca Agaty Wrzesińskiej

Ogłoszono wyniki konkursu na logo Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W internecie zawrzało, przez media przetacza się fala krytyki. Za zwycięską pracę Agata Wrzesińska otrzyma 15 zł oraz umowę na opracowanie pełnej identyfikacji wizualnej na kwotę kolejnych 40 tys. zł.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/rozstrzygniecie-konkursu-na-logo-csk-budzi-kontrowersje,25497,artykul.html

Otwarty, jednoetapowy konkurs ogłoszono w maju, we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej (STGU). Celem było wyłonienie projektu identyfikującego CSK jako instytucję międzykulturową, otwartą na dialog społeczny, współpracującą ze środowiskiem naukowym i biznesowym oraz zaangażowaną w inicjowanie projektów artystycznych.

Oceny nadesłanych przez uczestników prac dokonała Komisja Konkursowa. Jej przewodniczącym był Peddy Mergui – światowej klasy projektant, specjalizujący się w komunikacji wizualnej oraz brandingu. Oprócz Peddy’ego Mergui, w Komisji Konkursowej zasiedli: dr hab. Dawid Korzekwa – designer i Prezes STGU, Jarosław Koziara – artysta plastyk i grafik, dr Justyna Kucharczyk – projektantka, wykładowca ASP w Katowicach, dr Sławomir Plewko – projektant, właściciel biura projektowego KONTRASTUDIO oraz Piotr Franaszek – Dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, specjalista marketingu terytorialnego, twórca marki „Lubelskie. Smakuj życie!”.

W komunikacie na stronie CSK czytamy, że obrady komisji były długie, zaś w efekcie postanowiła ona przyznać następujące nagrody:

  • I miejsce – 15 000 PLN – Agata Wrześniewska (Lublin / Kraków)
  • II miejsce – 8 500 PLN – Paweł Miszewski (Warszawa)
  • III miejsce – 5 000 PLN – Robert Król (Kraków).


Cieszę się, że pierwsze miejsce zostało przyznane tak młodej projektantce (24 l.) – mówi Peddy Mergui, przewodniczący Komisji Konkursowej. Przypomina mi to moją własną drogę twórczą. Moja kariera zaczęła się kiedy miałem 26 lat i wygrałem w podobnym konkursie.

Zespół Centrum Spotkania Kultur w Lublinie dodatkowo postanowił wyróżnić dwie prace konkursowe. Autorami pierwszego logo są Paweł Hadrian i Tomasz Kwiatkowski.

To propozycje tych autorów chcieliśmy wyróżnić za koncepcję, która najpełniej naszym zdaniem obrazuje wartości, jakie nasza instytucja pragnie reprezentować – mówi Piotr Franaszek, Dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Nawiązanie do uniwersalnego kulturowo symbolu drzewa oraz mnogość interpretacji przedstawienia sięgającego do takich desygnatów jak: układ scalony, odcisk palca, mózg, labirynt – oddaje bliskie nam idee nowoczesnej humanistyki.

Drugą pracą, którą osobiście postanowiłem uhonorować, jest logo autorstwa Pawła Miszewskiego. Projektant, w sposób najbliższy estetyce instytucji, oddał jej ideę, która przyświecała również projektantowi Centrum Spotkania Kultur – Bolesławowi Stelmachowi. „Niedokończoność”, „bycie w ciągłym procesie” – to cechy, których intelektualny wyraz należy odnaleźć w tym prostym i niezwykle pojemnym znaku – dodaje Piotr Franaszek.

Autorzy wyróżnionych prac otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 1 000 PLN każdy.


II miejsce - Paweł Miszewski               


III miejsce - Robert Król               


Wyróżnienie specjalne - Paweł Hadrian,Tomasz Kwiatkowski

Zwycięskie logo stało się szybko obiektem drwin ze strony internautów. Wśród wywoływanych przez znak skojarzeń, w internetowych komentarzach pojawiają się m.in. "Smoleńsk", "wersalka", "trumna", "plama krwi", "złamane serce", "kura", "schabowy". W jednym z komentarzy użytkownik xsawer napisał: "Należy powołać komisję śledczą dlaczego nie Pągowski. ".

Źródło: CSK, Signs.pl

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

Każde logo, w którym trolle widzą tylko płaską plamkę, a pewnie i zazdroszczą, będzie hejtowane. Dziwię się, że media popularyzują jeszcze dodatkowo takie wpisy.
Nie każdy potrafi zaprojektować płaski znak, któremu mózg "dorabia" trzeci wymiar. Na dodatek na temat.

avatar użytkownika
,

Przytoczenie opinii to odnotowanie obiektywnego faktu, co leży po stronie obowiązków mediów.  

avatar użytkownika
,

Dodajmy - ulubionych obowiązków :]  

avatar użytkownika
,

Trolle czyli kto? wszyscy którzy mają inne zdanie niż JerzyK?  

avatar użytkownika
,

AndrzejuW, szanuję Pana więc proszę nie zniżać się do takich prztyczków  

avatar użytkownika
,

Jerzyk zrobiłeś unik, ale nie odpowiedziałeś na moje pytanie :)  

,

Czy logo nie ma się podobać ? To jest zwyczajnie brzydkie.

avatar użytkownika
,

nie ma, a właściwie nie musi, bo to nie konkurs mokrego podkoszulka :)  

avatar użytkownika
,

to zwyczajnie nic nie przedstawia

avatar użytkownika
,

Jest jednak kolosalna różnica między znakiem, który NIC nie przedstawia, a znakiem, który NIE WIADOMO CO przedstawia, bo w tym drugim wypadku mózg doszukuje się różnych interpretacji i sprowokowanie go do takiej aktywności bywa poczytywane za zaletę znaku. Oczywiście nie jest to jedyny warunek aby znak był skuteczny, bo taka aktywność mózgu powinna się jeszcze przełożyć na jakąś konstruktywną konkluzję.  

avatar użytkownika
,

szanowna Redakcją nie istnieje znak który NIC nie przedstawia :) nic to pojęcie abstrakcyjne nie dające się zamknąć w jakimkolwiek znaku :)  

avatar użytkownika
,

Redakcja ma tego świadomość :-)  

,

Bez dwóch zdań, genialny projekt.

avatar użytkownika
,

serio?  

,

W rok po powstaniu i publikacji, stał się nieznanym i niepublikowanym na tyle, że w cuglach, z pominięciem współautora w osobie profesora ASP, wygrał konkurs i zgarnął główną nagrodę.

Musi być genialny.
  

avatar użytkownika
,

Zechcesz wyjaśnić co masz na myśli?  

,

Poczyniłeś choć odrobinę wysiłku by sprawdzić tę notkę pijarową czy kolejny raz opiblkowałeś bez czytania?


  

avatar użytkownika
,

A co tu jest do sprawdzania i gdzie tu jest pijar? Organizator informuje o wyniku konkursu - co to ma wspólnego z pijarem?  

avatar użytkownika
,

Chodzi zapewne o to, że to logo już raz zdobyło nagrodę (3 miejsce) w pewnym słowackim konkursie.
Czyli praca nie powstała na potrzeby konkursu, o którym mówi nasz artykuł. Była już doceniona, więc ryzyko, że komisja wybierze słaby projekt mogło się wydawać mniejsze. Tym bardziej, że jest to praca dyplomowa tworzona pod kierownictwem uznanego plakacisty.
Kontrowersje, moim zdaniem, powinno budzić także to, a nie tylko forma logo. Słaba zresztą i nieczytelna bez zapoznania się z uzasadnieniem.
  

avatar użytkownika
,

Nie mamy takich wiadomości, ale nawet gdybyśmy mieli, to gdzie tu jest jakaś nierzetelność redakcyjna? Nie sprawdzamy czy projekty nie zostały wykonane wcześniej na inny użytek - w jaki sposób mielibyśmy to robić i przede wszystkim po co? Jeśli natomiast ktoś ma taką informację i uważa że warto o nią uzupełnić informacje z newsa, to nie ma przeszkód.  

avatar użytkownika
,

Ja nie zarzucam Wam niekompetencji. Rozumiem, że najszybciej i najbezpieczniej jest ograniczyć się do oficjalnych notatek, ale mam nadzieję, że kiedyś signs.pl będzie odsłaniać kulisy, pokazywać nieznane... Po co? Żeby być najlepszym źródłem informacji w branży.
http://www.bienale-logo.sk/en/
  

,

10 sekund na fanpejdżu CSK daje prawdziwy obraz sytuacji.
  

avatar użytkownika
,

Nie istnieje żadna systematyczna metoda pozwalająca sprawdzać takie rzeczy. A co jeśli 10 minut na jakimś jednym fanpejdżu nie wystarczy? Należy się poddać, czy spędzić 3 miesiące na tysiącach innych fanpejdży aby wykryć ewentualne wady prawne znaków biorących udział w konkursie? Jeśli ktoś trafia na taka informację to może się nią tutaj podzielić, natomiast zarzut (PanaTografa) o "niesprawdzeniu" czegoś tam przed publikacją jest kuriozalny. Tematem publikacji nie były wyniki audytu prawnego prac biorących udział w konkursie, zaś naszą rolą nie jest prowadzenie takich audytów. Co jeszcze należałoby sprawdzić przed publikacją? Źródła finansowania (czy kasa nie jest od KGB), powiązania rodzinne i biznesowe członków komisji, umocowanie prawne organizatora konkursu, akt najmu lokalu i stosunek do służby wojskowej kierownika placówki?  

,

Tak, publikowanie metodą kopiuj&wklej wychodzi Signs najlepiej.


  

avatar użytkownika
,

Wygląda na to że masz jakieś konkretne wymagania co do opracowania materiału przed publikacją. Mógłbyś wskazać je w punktach? Co powinniśmy "sprawdzać" aby sprostać Twoim wymaganiom?  

avatar użytkownika
,

skoro redakcja zaprasza, to ja też, do siebie na blog, zebrałem kilka rzeczy do kupy i opisałem zastrzeżenia http://www.alw.pl/?p=6523  

avatar użytkownika
,

Małe sprostowanie do głównej nagrody autorka dostanie tylko 8.500,-. Jury inaczej rozdzieliło pulę.

avatar użytkownika
,

Cytujemy komunikat ze strony CSK, do dzisiaj jest tam informacja o nagrodzie 15 tys. za I miejsce.  

avatar użytkownika
,

zgadza się, jednak ktoś poinformował Dziennik Wschodni o innej stawce :)
  

avatar użytkownika
,

Czy to miałoby mieć związek ze wzmiankowaną przez PanaTografa sprawą udziału Władysława Pluty w powstaniu koncepcji?  

avatar użytkownika
,

Nie mam pojęcia, cała sprawa przyznam jest nieco dziwna  

avatar użytkownika
,

Jeżeli praca powstała na uczelni pod kierunkiem prof. Pluty, to nazywanie go "współautorem" jest grubym nadużyciem.   

brak ikonki
,

Nie podoba mi się, ta prostota i agresywny kolor muszą budzić kontrowersje. Z resztą konkursy w tym kraju to ustawki...   

avatar użytkownika
,

Wszystkie?  

avatar użytkownika
,

"redakcja, 27.07.2015
Jeżeli praca powstała na uczelni pod kierunkiem prof. Pluty, to nazywanie go "współautorem" jest grubym nadużyciem. " Otóż nie jest nadużyciem, szczególnie na uczelni, gdzie rola prowadzącego nie ogranicza się do przyklepania. Można dyskutować o % tegoż współautorstwa.
  

avatar użytkownika
,

Z równym sensem i skutkiem można dyskutować czy klient zamawiający logo u grafika jest jego współautorem skoro wpływa na jego kształt.   

avatar użytkownika
,

Ale powiedzcie szczerze, kto z Was zrobiłby to lepiej za 15 zł?

Najnowsze w tym dziale

Znamy zwycięzców 11. edycji Genius Universitatis
Już 11. edycja. Aż 35 uczestników – uczelni i wydziałów. W sumie 103 prace przesłane do 8 różnych kategorii. Ale tylko jeden (1!), ale jakże ambitny cel wszystkich tych wysiłków: zaprezentować uczelnię/wydział/instytut/katedrę jako miejsce wymarzone dla kandydatów na studia na rok akademicki 2022/2023. Przedstawiamy laureatów konkursu...
Sony World Photography Awards 2023: ogłoszono zwycięzców konkursu otwartego
Na konkurs Sony World Photography Awards 2023 napłynęło łącznie ponad 415 tysięcy fotografii z przeszło 200 krajów i terytoriów, z czego na konkurs otwarty przypada ponad 200 tysięcy zgłoszeń. Zwycięzcy otrzymają cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony, będą także współzawodniczyć o tytuł Fotografa Roku w konkursie otwartym i o nagrodę w wysokości 5000...
Konkurs na projekt i wykonanie muralu Zbigniewa Wodeckiego
Opolska trasa „Muzycznych murali” wzbogaci się o nowe dzieło przedstawiające Zbigniewa Wodeckiego, jednego z najważniejszych artystów związanych z Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki w Opolu. A okazja ku temu jest szczególna, ponieważ opolski festiwal obchodzi w tym roku Jubileusz 60-lecia.
Poznaliśmy zwycięzców drugiej edycji konkursu Paradyż Designers
Prestiżowy konkurs dla architektów i projektantów wnętrz organizowany przez Ceramikę Paradyż dobiegł końca. Jury pod przewodnictwem Mai Ganszyniec wybrało najlepsze prace prezentujące indywidualne koncepcje współczesnego wnętrza oceniając m.in. kreatywne wykorzystanie kolorów i struktur oraz twórcze podejście do małych formatów.
Jawor-Parkiet Design Awards - 5. edycja konkursu dla architektów
Jawor-Parkiet, polski producent podłóg drewnianych ponownie zaprasza architektów, profesjonalistów, studentów i młodych projektantów wnętrz, pracownie architektoniczne oraz wszystkich przedstawicieli branży projektowej do udziału w kreatywnym konkursie na najlepszy projekt wnętrza z zastosowaniem podłóg z oferty marki.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764