logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Ruszają rozliczenia PITów za 2023 rok

  PR 15.02.2024, przeczytano 470 razy

Startuje sezon rozliczania PIT-ów za 2023 r. 15 lutego ponownie uruchomiona została usługa e-PIT, która od 2 lutego przechodziła prace serwisowe.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/ruszaja-rozliczenia-pitow-za-2023-rok,403138,artykul.html

To już szósty rok, kiedy można rozliczyć się za pośrednictwem systemu e-PIT. Jednak szczególnie w pierwszych dniach podatnicy mogą napotkać na utrudnienia w funkcjonowaniu serwisu. System bowiem co roku zmaga się z problemami spowodowanymi jego przeciążeniem. W przypadku PIT-ów czas ma jednak ogromne znaczenie. To właśnie od dnia złożenia rozliczenia, zaczyna się liczyć terminu na zwrot podatku.

Rok 2023 nie przyniósł znaczących zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednak część ulga, jak chociażby darowizny związane z pandemią koronawirusa, przestała obowiązywać. Natomiast najpopularniejsza ulga prorodzinna nadal pozostaje w niezmienionej formie. Rodzice mogą skorzystać z odliczenia od podatku na pierwsze i drugie dziecko po 1 112,04 zł, na trzecie 2 000,04 zł, a na czwarte i kolejne aż 2 700 zł. Dodatkowo przy 4 dzieci można skorzystać z ulgi 4+, która to funkcjonuje już 2 rok. Dzięki uldze przychód jednego rodzica do 85 528 zł nie podlega opodatkowaniu, co w połączeniu z kwotą wolną (30 000 zł) daje duże zwolnienie. Co istotne, z ulgi mogą skorzystać również przedsiębiorcy, niezależnie od formy opodatkowania. Wyjątkiem jest karta podatkowa.

Jakie zeznania można złożyć w usłudze e-PIT?

System e-PIT obejmuje przede wszystkim podstawowe zeznania PIT-37, które stosuje większość podatników. W PIT-37 rozliczane są między innymi przychody z tytułu umowy o pracę, czy umowy zlecenia. W systemie e-PIT są również dostępne formularze PIT-38 (dla osób prywatnych uzyskujących dochody kapitałowe). Nowością jest możliwość rozliczenia się przedsiębiorców. W e-PIT od tego roku dostępne są formularze PIT-36; PIT-36L oraz PIT-28. Jednak zeznanie należy uzupełnić samodzielnie, ponieważ urząd skarbowy nie posiada odpowiednich danych na temat kosztów i przychodów przedsiębiorstw. Dzięki uruchomieniu usługi rozliczenia przychodów z działalności gospodarczej, osoby które są jednocześnie zatrudnione i prowadzą działalność na skali podatkowej, mogą złożyć jedno zeznanie poprzez e-PIT.

Na platformie, jak co roku, na podatników czekają przygotowane do wysłania deklaracje PIT-37. Są one przeliczane na podstawie dokumentów PIT-11, przesłanych do systemu między innymi przez zakłady pracy. Jednak trzeba pamiętać, że jeśli podatnik chce rozliczyć się ze współmałżonkiem, musi podać tę informację w zeznaniu, czyli edytować przygotowany przez system PIT-37. Uzupełnienia wymagają także indywidualne ulgi i odliczenia, np. ulga rehabilitacyjna czy termomodernizacyjna.

W związku z tym lepiej nie polegać wyłącznie na przygotowanym formularzu PIT i zweryfikować ulg. Warto też przekazać 1,5% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.

Zakłady pracy mają czas do końca lutego na przesłanie pracownikom PIT-11. Dzięki usłudze e-PIT nie musimy czekać aż otrzymamy od pracodawcy PIT, rozliczenia możemy już dokonać.

Piotr Juszczyk
Główny Doradca Podatkowy inFakt

Źródło: inFakt

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Obserwacja zachowań 450 tys. konsumentów w ponad 710 obiektach wykazała, że w I kwartale br. ruch w galeriach spadł o blisko 5% rdr. Natomiast odwiedzających było o niecały 1% mniej niż rok wcześniej. Częstotliwość wizyt zmniejszyła się rok do roku o ponad 4%, za to zwiększył się czas spędzany w tego typu placówkach. Ostatnio był średnio dłuższy o ponad 2...
Leasing uwolniony z papieru po 24 latach?
Czy umowę leasingu, podobnie jak umowę kredytu lub pożyczki, będzie można wreszcie zawrzeć elektronicznie? Jest projekt ustawy, który usuwa archaiczny nakaz zachowania formy pisemnej, obowiązujący od 2000 roku . Oszczędności z wyeliminowania papierowych umów leasingu mogą wynieść ok. 15 mln zł rocznie – szacuje Carsmile.
Co Polacy kupują przez internet? Trendy w e-commerce
Klienci, którzy przyzwyczaili się do kupowania w sieci, są w niej coraz aktywniejsi. W konsekwencji z roku na rok w wielu kategoriach poziom wydatków rośnie, a co za tym idzie, zwiększa się także wartość polskiego rynku e-commerce.
Zetki o Zetkach. Jakie jest pokolenie Zet w Polsce?
Roszczeniowi małolaci, którym nie chce się pracować, przyklejeni do smartfona i liczący się jedynie z opinią influencerów? O generacji Zet krąży wiele mitów. Co jest jednak najważniejsze dla osób urodzonych w latach 1997-2012? Jacy powinni być ich zdaniem pracodawcy? Na co najczęściej wydają pieniądze? Czy gromadzą...
Odczyt Barometru EFL na II kwartał br. wyniósł 52,6 pkt. i jest o 0,1 pkt. wyższy w ujęciu kwartalnym i o 4,9 pkt. wyższy w ujęciu rocznym. Obecnie odnotowana wartość to najwyższy wynik od II kwartału 2021 roku (52,8 pkt.), a w ostatnich pomiarach zauważalny jest systematyczny wzrost wartości wskaźnika Barometru. Eksperci EFL zwracają także uwagę na rosnący już od roku...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764