logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

umowa o dzieło: najnowsze artykuły

Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
liczba artykułów: 26
Jak legalnie współpracować i rozliczać się z influencerami?

Coraz więcej firm, niezależnie od ich wielkości, decyduje się na współpracę z influencerami, nie tylko w celu budowania świadomości marki, ale również wpływania na decyzje zakupowe swoich klientów. Aby taka współpraca przebiegała zgodnie z prawem i przynosiła obopólne korzyści, konieczne jest zawarcie odpowiednich umów, które jasno precyzują obowiązki obu stron, sposób wynagrodzenia oraz zasady oznaczania treści reklamowych.

03.09.2024 | Techniki, porady, przykłady | przeczytano: 771 razy
Ozusowanie umów obniży dochody 2,3 mln osób

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma już gotowy projekt zakładający oskładkowanie wszystkich umów cywilnoprawnych, który został właśnie omówiony na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów. Biznes, w tym m.in. Business Center Club, Konfederacja Lewiatan i Useme.com zgodnie odpowiadają. Ozusowanie wszystkich umów, zwłaszcza o dzieło, to karanie osób aktywnych i przedsiębiorczych, m.in. freelancerów, którzy korzystają z możliwości wykonywania dodatkowych, często drobnych zleceń. To także dalsze rzucanie kłód pod nogi małym i średnim firmom, z których wiele boryka się już z bardzo trudną sytuację. W efekcie pełnego ozusowania, wzrośnie bezrobocie, a duża część umów będzie rozliczana w szarej strefie. Także polska gospodarka utraci bardzo ważny element innowacyjności i konkurencyjności.

01.08.2024 | Prawo i gospodarka | przeczytano: 334 razy (komentarzy: 1)
Ozusowanie omów o dzieło. Będzie protest?

Jeżeli wszystkie umowy, a zwłaszcza te o dzieło, zostaną oZUS-owane to freelancing w Polsce może mocno ucierpieć. Tak samo jak setki tysięcy wolnych strzelców oraz miliony małych, rodzimych firm, które przede wszystkim korzystają z ich usług. W rezultacie, budżet państwa i ZUS nie tylko nie zyskają dodatkowych pieniędzy, ale mogą stracić miliardy zł rocznie. Wbrew temu co twierdzi Pani Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, pomysł ten budzi duże kontrowersje. Co więcej, nie ma ani zgody pracodawców, jak i wolnych strzelców na taką zmianę, gdyż oznaczałaby ona minimum 40% wyższe koszty dla firm lub blisko 1/3 mniejsze zarobki dla freelancerów. Branża zapowiada protest.

19.06.2024 | Prawo i gospodarka | przeczytano: 410 razy
Useme automatyzuje przekazywanie praw autorskich

W dynamicznie zmieniającym się świecie cyfrowym, usprawnienie procesów pracy zdalnej i freelancingu staje się nie tylko wyzwaniem, ale i koniecznością. Platforma Useme, służąca do rozliczeń na linii klient-freelancer, wprowadziła innowacyjne rozwiązanie bazujące m.in. na technologii podpisu kwalifikowanego, które eliminuje konieczność fizycznego podpisu protokołów przeniesienia praw autorskich. Dzięki niemu klient, po zakończeniu transakcji,l natychmiast może legalnie dysponować nabytym dziełem, a freelancer szybciej otrzymuje zapłatę.

01.06.2024 | Prawo i gospodarka | przeczytano: 474 razy
Odstąpienie od umowy a prawa autorskie czyli jak rozstać się z klasą?

Zaczyna się niewinnie. Nieodpowiadanie na maile, nieodbieranie telefonów, wreszcie – niedotrzymywanie terminów ustalonych w harmonogramie lub prezentowanie niezadawalających efektów pracy. Po stronie zamawiającego rodzi się coraz większe niezadowolenie, aż przychodzi moment, kiedy pod wpływem emocji (tak, tak, w biznesie – jak w życiu – nawet przy podejmowaniu ważnych decyzji biznesowych często kierujemy się emocjami) zamawiający stwierdza: „Stop! Odstępujemy od umowy, przekazujemy projekt innemu wykonawcy”. Czy to rozwiązuje problem? Co dzieje się z prawami autorskimi do dzieła, które już powstało? Odstąpienie od umowy a prawa autorskie czyli jak rozstać się z klasą? Zapraszam do lektury.

03.02.2024 | Techniki, porady, przykłady | przeczytano: 1881 razy
Umowa jako porozumienie i wyraz wzajemnego zaufania

Panuje ogólne przekonanie, że umowy zawiera się “na złe czasy”. Czy rzeczywiście tak jest? Czy zawsze podczas zawierania umów kierujemy się obawą o (negatywną) przyszłość? Wierzę, że istnieje wiele różnych powodów, dla których ludzie zawierają pomiędzy sobą umowy i z całą pewnością strach przed przyszłością nie jest główną motywacją. Czas najwyższy przyjrzeć się wyzwaniom, które utrudniają nam zawieranie (dobrych) umów i odczarować negatywne postrzeganie umów jako “ustaleń na złe czasy”. Umowa jako porozumienie. Zapraszam do lektury.

02.01.2024 | Techniki, porady, przykłady | przeczytano: 1914 razy
Umowa o pracę może z czasem przejść do lamusa

Coraz więcej pracowników jest zainteresowanych elastyczną formą zatrudnienia. Do tej pory dominująca, tradycyjna umowa o pracę często ustępuje miejsca np. umowie-zleceniu czy kontraktom B2B, czyli samozatrudnieniu. Wynika to nie tylko z potrzeb zatrudniającego, ale coraz częściej samego pracownika, który ceni elastyczność miejsca i czasu pracy, możliwość realizacji wielu projektów dla różnych zleceniodawców, a w końcu – wysokie dochody. – Rosnąca popularność pozostałych umów związana jest z elastycznością i ze zmieniającym się światem, stąd odchodzenie od bardzo stabilnego zatrudnienia – mówi Tomasz Miłosz, założyciel i prezes zarządu GIGLIKE.

21.07.2023 | Prawo i gospodarka | przeczytano: 868 razy (komentarzy: 8)
O jakie kwestie warto zadbać przed zatrudnieniem freelancera z zagranicy?

Według raportu Useme, coraz więcej firm decyduje się na outsourcing działań freelancerom, również tym z zagranicy. Wśród zleceniodawców przeważają mikroprzedsiębiorstwa – 42 proc. oraz małe i średnie firmy – prawie 36 proc. Jeśli będziemy pamiętać o kilku kwestiach, to współpraca z niezależnym specjalistą ma szansę przynieść nam wiele korzyści.

27.06.2023 | Techniki, porady, przykłady | przeczytano: 708 razy
Praca na umowie zlecenie - czy warto?

Choć obowiązującą formą zatrudnienia w polskim prawie jest umowa o pracę, to wiele firm preferuje umowy cywilnoprawne: umowę o dzieło oraz umowę zlecenie. Szczególnie popularna jest ta ostatnia - to opłacalne rozwiązanie dla uczniów i studentów do 26. roku życia. Czy warto pracować na umowie zlecenie? Jakie są wady oraz zalety tej formy zatrudnienia?

17.04.2023 | Prawo i gospodarka | przeczytano: 646 razy
Jakość tematem konkursu na plakat 31. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej

Galeria Sztuki w Legnicy zaprasza do udziału w konkursie na plakat towarzyszacy 31. Międzynarodowemu Konkursowi Sztuki Złotniczej. Tematem tegorocznej edycji jest JAKOŚĆ / QUALITY.

29.12.2022 | Konkursy | przeczytano: 968 razy
1 2 3
Strona 1/3 (artykułów: 26)
Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
REKLAMA
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764