logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

umowy B2B: najnowsze artykuły

Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
liczba artykułów: 12
PIP - kolejne plany uderzenia w samozatrudnienie

Komisja Europejska chce za pomocą nowych przepisów poprawić warunki zatrudnienia osób pracujących w gospodarce zleceniowej. Przyjęta w połowie października dyrektywa zakłada, że osoby zatrudniane przez platformy nie mogą być bezzasadnie traktowane jako osoby samozatrudnione i wprowadza domniemanie stosunku pracy, zwłaszcza jeśli istnieją ku temu przesłanki. Polska ma dwa lata na wdrożenie przepisów. – Cała istota sporu polega na tym, czy rozszerzać to domniemanie stosunku pracy na wszystkich zatrudnionych w naszym kraju – ocenia Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy.

23.10.2024 | Prawo i gospodarka | przeczytano: 314 razy (komentarzy: 1)
Czy ozusowanie umów ukróci patologie na rynku pracy?

Ponad 2,3 miliona Polaków korzysta z umów zlecenie i dzieło. Niekiedy pracownicy są zachęcani do korzystania z takich umów “udających” umowy o pracę. Z danych Ministerstwa Pracy wynika jednak, że zaledwie 2 proc. osób, czyli około 7 tys. twórców w całym kraju pracuje na umowach o dzieło traktując to jako główną formę zarobkowania. Pozostałe 98% osób tylko dorabia do umowy o pracę. Żeby wyeliminować patologie na rynku pracy, nie trzeba ozusowywać umów cywilnoprawnych. Wystarczy przestrzegać i egzekwować istniejące już w Polsce prawo, m.in. Art. 22. § 1. KP.

22.10.2024 | Prawo i gospodarka | przeczytano: 790 razy (komentarzy: 7)
Państwowa Inspekcja Pracy chce narzędzi do podważania umów o dzieło

Trwają prace nad reformą ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej PIP ma uzyskać nowe kompetencje w walce z fikcyjnym samozatrudnieniem. W określonych okolicznościach będzie mogła nakazać zmianę istniejących umów cywilnoprawnych, takich jak umowy B2B, umowy o dzieło czy umowy-zlecenia na umowy o pracę. Obecne inspekcja nie ma skutecznych narzędzi do walki z nadużyciami w tym obszarze. – Rocznie przekształcamy około 2 tys. umów cywilnoprawnych w umowę o pracę, ale odbywa się to w drodze negocjacji – mówi Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy.

08.10.2024 | Prawo i gospodarka | przeczytano: 424 razy (komentarzy: 7)
Oskładkowanie umów-zleceń i o dzieło: wyzwanie dla ZUS

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy przewidują objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło. Z danych GUS wynika, że na koniec I kwartału 2024 roku pracę na podstawie umów-zleceń i pokrewnych wykonywało w Polsce niemal 2,3 mln osób. Nie ma jeszcze decyzji w sprawie terminu wdrożenia reformy. – Potrzebny czas na wdrożenie tej zmiany szacuję na trzy–sześć miesięcy – zapowiada Sławomir Wasielewski, członek zarządu odpowiedzialny za Pion IT w ZUS.

03.10.2024 | Prawo i gospodarka | przeczytano: 343 razy (komentarzy: 21)
Czu ozusowanie umów o dzieło da wyższe emerytury?

71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Czy podstawowy argument rządu za oskładkowaniem umów cywilnoprawnych nie mija się z oczekiwaniami Polaków?

19.09.2024 | Prawo i gospodarka | przeczytano: 1011 razy (komentarzy: 13)
Ozusowanie umów: Polacy chcą renegocjacji z UE

Polska administracja powinna przystąpić do negocjacji z Komisją Europejską w kwestii zmiany brzmienia treści tzw. kamienia milowego, aby w najbliższej przyszłości nie doszło do „ozusowania” wszystkich umów o dzieło i zleceń, tak uważa większość (59%) Polaków, wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Useme.com. Przeciwnego zdania jest zaledwie 14% rodaków.

22.08.2024 | Prawo i gospodarka | przeczytano: 330 razy
Ozusowanie umów obniży dochody 2,3 mln osób

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma już gotowy projekt zakładający oskładkowanie wszystkich umów cywilnoprawnych, który został właśnie omówiony na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów. Biznes, w tym m.in. Business Center Club, Konfederacja Lewiatan i Useme.com zgodnie odpowiadają. Ozusowanie wszystkich umów, zwłaszcza o dzieło, to karanie osób aktywnych i przedsiębiorczych, m.in. freelancerów, którzy korzystają z możliwości wykonywania dodatkowych, często drobnych zleceń. To także dalsze rzucanie kłód pod nogi małym i średnim firmom, z których wiele boryka się już z bardzo trudną sytuację. W efekcie pełnego ozusowania, wzrośnie bezrobocie, a duża część umów będzie rozliczana w szarej strefie. Także polska gospodarka utraci bardzo ważny element innowacyjności i konkurencyjności.

01.08.2024 | Prawo i gospodarka | przeczytano: 415 razy (komentarzy: 1)
Wkrótce urzędnik zdecyduje czy jesteś przedsiębiorcą czy pracownikiem?

Nowa dyrektywa unijna dotycząca form zatrudnienia, która ma na celu poprawę warunków pracy, umożliwi wkrótce urzędnikowi PIP autorytarne podejmowanie decyzji czy osoba świadcząca pracę w ramach umowy B2B nie jest przypadkiem pracownikiem. Jeśli uzna że tak, będzie miał prawo do wydania nakazu zmiany umowy B2B, umowy zlecania czy umowy o dzieło na umowę o pracę.

29.07.2024 | Wywiady i opinie | przeczytano: 1169 razy (komentarzy: 1)
Umowa o pracę może z czasem przejść do lamusa

Coraz więcej pracowników jest zainteresowanych elastyczną formą zatrudnienia. Do tej pory dominująca, tradycyjna umowa o pracę często ustępuje miejsca np. umowie-zleceniu czy kontraktom B2B, czyli samozatrudnieniu. Wynika to nie tylko z potrzeb zatrudniającego, ale coraz częściej samego pracownika, który ceni elastyczność miejsca i czasu pracy, możliwość realizacji wielu projektów dla różnych zleceniodawców, a w końcu – wysokie dochody. – Rosnąca popularność pozostałych umów związana jest z elastycznością i ze zmieniającym się światem, stąd odchodzenie od bardzo stabilnego zatrudnienia – mówi Tomasz Miłosz, założyciel i prezes zarządu GIGLIKE.

21.07.2023 | Prawo i gospodarka | przeczytano: 930 razy (komentarzy: 8)
Wzrost mediany maksymalnych zarobków w IT o 9,5 proc. do 18,4 tys. zł netto

Zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów IT, w związku z cyfrową transformacją firm, miało swoje odzwierciedlenie w liczbie dostępnych ogłoszeń. Według danych płynących od No Fluff Jobs, w roku 2021 na portalu dostępnych było niemal 91 tys. ogłoszeń, co oznaczało wzrost aż o 236 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Ponadto odwiedziło go 2,9 mln użytkowników i odnotowano ponad 30 mln odsłon witryny, co przełożyło się na wzrost kolejno o 53 i 25,6 proc. Największe wzrosty pod względem liczby ogłoszeń na No Fluff Jobs w porównaniu z rokiem 2020, zauważalne były w grudniu – portal odnotował wówczas ponad 11 tys. aktywnych ogłoszeń.

24.01.2022 | Prawo i gospodarka | przeczytano: 665 razy
1 2
Strona 1/2 (artykułów: 12)
Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
REKLAMA
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764