logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

ustawa inwigilacyjna: najnowsze artykuły

Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
liczba artykułów: 10
Inwigilacja w internecie: rząd wdraża prawo unijne… niezgodnie z prawem unijnym

Polski rząd wdraża unijną dyrektywę ustanawiającą Europejski kodeks łączności elektronicznej. Mógł skupić się na dostosowaniu starych przepisów do tego, jak obecnie korzystamy z e-maili czy komunikatorów. Jednak przy okazji wprowadzania nowych regulacji dla sektora telekomunikacyjnego rząd wykorzystał okazję do nałożenia nowych obowiązków na dostawców usług komunikacyjnych. Będą musieli przez 12 miesięcy przechowywać informacje na temat użytkowników na potrzeby służb.

17.01.2023 | przeczytano: 441 razy
Ustawa o wolności słowa? Raczej ustawa inwigilacyjna 2.0!

Zamiast obiecywanej wolności słowa w Internecie ogłoszony z hukiem projekt ustawy ministra Ziobry wprowadza inwigilację i cenzurę. Zamiast ograniczać władzę platform internetowych i umożliwiać Polkom i Polakom swobodne wyrażanie poglądów w sieci – przyznaje nowe możliwości służbom, które będą mogły na masową skalę sprawdzać, co robimy on-line, i proponuje ochronę tylko wybranych poglądów oraz grup, które dziś czują się dyskryminowane na Facebooku lub YouTubie. Wyjaśniamy, co znalazło się w projekcie i dlaczego nazywamy go ustawą inwigilacyjną 2.0.

05.02.2021 | przeczytano: 1526 razy (komentarzy: 1)
Ustawa inwigilacyjna: Sądy nie mają jak kontrolować Policji

1 147 092. Tyle razy Policja i inne służby w 2016 r. pobrały nasze billingi czy lokalizacje telefonu komórkowego. I – jak wynika z informacji, które uzyskaliśmy z sądów oraz samej Policji – odbywało się to poza realną kontrolą, co powodowało konkretne nadużycia.

13.07.2017 | przeczytano: 736 razy
Panoptykon: Rok z ustawą inwigilacyjną - raport specjalny

15 stycznia minął rok od przyjęcia tzw. ustawy inwigilacyjnej. W teorii nowe przepisy miały realizować wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który w 2014 r. nakazał wprowadzenie niezależnej kontroli nad pobieraniem danych telekomunikacyjnych przez policję i inne służby. Jednak ustawa inwigilacyjna nie tylko nie rozwiązała starego problemu braku kontroli nad działaniami służb, ale też stworzyła nowe, ułatwiając im dostęp do danych internetowych i zmniejszając przejrzystość. Fundacja Panoptykon opublikowała dziś raport podsumowujący rok obowiązywania ustawy.

23.01.2017 | przeczytano: 715 razy
Prywatność to fundament - Edward Snowden w Polsce

19 marca 2016 o godz. 12:00 porozumienie Fundament Społeczeństwa Informacyjnego organizuje wyjątkową debatę o prywatności i bezpieczeństwie w czasach komunikacji przez media elektroniczne. Jako pierwsi w Polsce zaprosili do rozmowy Edwarda Snowdena - "whistleblowera", który w bezprecedensowy sposób rozpoczął globalną debatę na temat inwigilacji.

18.03.2016 | przeczytano: 924 razy
Amnesty International: „Ustawa inwigilacyjna” rażąco narusza prawa człowieka

Zmiany w prawie dotyczące uprawnień policji i innych służb w Polsce w zakresie korzystania z danych telekomunikacyjnych i internetowych w poważny sposób naruszają prawo do prywatności. Ustawa została dzisiaj przyjęta przez Senat bez poprawek. Pomimo zdecydowanego sprzeciwu ze strony społeczeństwa obywatelskiego i ekspertów prace nad ustawą odbywały się w przyspieszonym trybie z uwzględnieniem jedynie niewielkich zmian do pierwotnego projektu.

29.01.2016 | przeczytano: 1607 razy
Szef CBA: Tajemnica dziennikarska? A kto to jest dziennikarz?

Wyłączanie tajemnicy adwokackiej i dziennikarskiej w określonych przypadkach jest konieczne dla funkcjonowania policji i służb - przekonywał w środę p.o. szefa CBA Ernest Bejda.

28.01.2016 | przeczytano: 957 razy
Kontrolować to my, ale nie nas. Ustawa zwiększa uprawnienia służb

Na najbliższym posiedzeniu 28 stycznia Senat będzie pracował nad przepisami, które regulują, na jakich zasadach państwo może śledzić obywateli. Zajmie się nowelizacją ustawy o policji przyjętą przez Sejm 15 stycznia.

25.01.2016 | przeczytano: 1527 razy
Ustawa inwigilacyjna uchwalona. Poprawki opozycji odrzucone

Sejm uchwalił w piątek nowelizację kilkunastu ustaw regulujących zasady pobierania przez służby specjalne billingów i prowadzenia kontroli operacyjnej. To wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. o niekonstytucyjności części zasad inwigilacji.

15.01.2016 | przeczytano: 1498 razy
Ustawa zwana inwigilacyjną: skandal czy burza w szklance wody?

Policja i służby uzyskają uprawnienie do inwigilacji internautów? PiS i jego sojusznicy chcą, żeby można było śledzić wszystko, co robimy w Internecie? A może nic się nie zmieni? Wątpliwości wokół „danych internetowych”, o których mowa w projekcie nowelizacji ustawy o policji procedowanym obecnie w Sejmie, narastają. Naszym zdaniem projekt jest fatalny, ale jego krytyka czasami idzie za daleko.

09.01.2016 | przeczytano: 1828 razy
1
Strona 1/1 (artykułów: 10)
Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
REKLAMA
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764