logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Sąd uchyla postanowienie o zwolnieniu z tajemnicy prawników

  PR 24.11.2015, przeczytano 914 razy
ilustracjastrzałka

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił postanowienie Sądu Rejonowego, który we wrześniu zwolnił z tajemnicy radcowskiej i adwokackiej prawników redakcji "Wprost". Sprawa ma związek z wydarzeniami podczas przeszukania redakcji przez prokuratorów i funkcjonariuszy ABW w związku z aferą podsłuchową.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/sad-uchyla-postanowienie-o-zwolnieniu-z-tajemnicy-prawnikow-,26637,artykul.html

Sąd I instancji zwolnił radców prawnych z tajemnicy zawodowej w celu ustalenia okoliczności dotyczących rzekomego naruszenia nietykalności cielesnej prokuratora Józefa Gacka podczas pełnienia przez niego obowiązków służbowych w siedzibie tygodnika „Wprost”. Ponadto zwolnił radców prawnych i adwokata z tajemnicy zawodowej w celu ustalenia, jakiej dokładnie porady prawnej udzielili dziennikarzom tygodnika „Wprost”.

"Orzeczenie Sądu Okręgowego stanowi triumf litery i ducha prawa nad osobistymi interesami prokuratury. Przypominam, że prokurator Gacek usiłował postawić całkowicie nieprawdziwy zarzut naruszenia jego nietykalności, do czego miało rzekomo dojść w gabinecie redaktora naczelnego „Wprost”, w którym przy stałej obecności około 10 osób prokurator prowadził czynności. Ich efektem była między innymi siłowa próba odebrania sprzętu redaktorowi naczelnemu, który bronił gwarantowanej przez prawo niejawności źródeł informacji. Wydarzenia te były rejestrowane na wideo przez samych funkcjonariuszy, a postępowanie ws. zarzutów stawianych przez prokuratora Gacka zostało umorzone. Zanim jednak do tego doszło, mimo braku dowodów, pracownicy AWR Wprost wielokrotnie musieli się stawiać na wielogodzinnych przesłuchaniach w Łodzi. Sposób prowadzenia sprawy wyglądał na ewidentną próbę zastraszania dziennikarzy i wydawcy. Utrzymanie w mocy skandalicznego postanowienia sądu I instancji nakazującego ujawnienie treści rozmów między prawnikami a dziennikarzami i wydawcą mogłoby stanowić kolejny niebezpieczny precedens. Pierwszym, było samo wtargnięcie ABW do niezależnej redakcji i zastosowanie siły wobec redaktora naczelnego" - ocenia Michał M. Lisiecki, wydawca "Wprost".

"Wydaje się, że sąd pochopnie zastosował środek niewspółmierny do okoliczności, które miały zostać wykazane, bowiem akcja przeszukania redakcji Wprost była przez funkcjonariuszy rejestrowana kamerą, a porady prawne, choć należą do sfery prywatnych relacji pomiędzy prawnikiem a klientem, były udzielane publicznie. Należy przypomnieć, że w myśl orzecznictwa ETPC, relacja biznesowa pomiędzy klientem a prawnikiem jest chroniona na podstawie art. 8 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Wolności Podstawowych i traktowana jako prawo do prywatności"- podkreśla radca prawny wydawcy, Paulina Piaszczyk.

Decyzja o zwolnieniu adwokata i radców prawnych "Wprost" z tajemnicy adwokackiej i radcowskiej wzbudziła negatywne opinie środowisk prawniczych. W sprawie zabrała głos m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka. „Postanowienie sądu zwalniające z tajemnicy zawodowej radców prawnych i adwokatów, w tym m.in. adw. Jacka Kondrackiego, stanowiło nieproporcjonalne naruszenie prawa do obrony i prywatności” – czytamy w opinii HFPC wysłanej do warszawskiego sądu. Zdaniem HFPC, uzasadnienie tego postanowienia sądu nieprecyzyjnie odnosiło się do tego, czy rzeczywiście decyzja będzie służyć dobru wymiaru sprawiedliwości. Ponadto sąd nie odniósł się  dostatecznie do tego, czy okoliczności, których chciał dowodzić poprzez zwolnienie adwokatów i radców prawnych z tajemnicy zawodowej, nie dało się ustalić w inny sposób.

Warto przypomnieć, że rok temu ponad 2/3 Polaków uważało, że redakcja WPROST dobrze zrobiła, publikując treść nagrań rozmów polityków. 75 proc. oceniało, że dzięki tym publikacjom ludzie mogli się dowiedzieć, jak naprawdę wygląda polska polityka. Tylko jedna piąta badanych była zdania, że publikacja naruszyła prawo do prywatności nagranych. Jak wynika z opublikowanych ostatnio badań Pew Research Center, Polacy mają jeden z najwyższych na świecie wskaźników dotyczący oczekiwania, że media będą właściwie wypełniać swoją funkcję kontrolną wobec rządzących. Ponad trzy czwarte uważa, że media mają prawo do publikowania wszystkich informacji, nawet tych mogących zdestabilizować gospodarkę czy wpłynąć na narodowe bezpieczeństwo. 90 proc. nie widzi nic złego w publikowaniu informacji o protestach politycznych.

Źródło: PMPG POLSKIE MEDIA S.A.

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

W środę, 1 lutego wystartowała Akademia Biznesu money.pl. To nowa platforma z eksperckimi treściami podzielonymi na ścieżki tematyczne, które obejmują: zarządzanie, prawo, technologie oraz rynek e-commerce. W ramach Akademii organizowane będą też m.in. warsztaty, webinary i autorskie konferencje dla zainteresowanych tematami związanymi z rozwojem biznesu, kariery czy...
W TVN Warner Bros. Discovery 2022 rok obfitował w inicjatywy zewnętrzne i wewnętrzne z zakresu DEI (Diversity, Equity & Inclusion). Jednym z najważniejszych wydarzeń w tym obszarze w minionym roku było podpisanie przez TVN Karty Różnorodności Forum Odpowiedzialnego Biznesu, a jej zwieńczeniem wygrana w konkursie Nagrody Karty Różnorodności przyznana za projekt...
Plan działania opublikowany przez IAB Tech Lab obejmuje wszystkie pięć filarów zainteresowań organizacji: prywatność konsumentów, adresowalność i technologie zwiększające prywatność (PETs), zaawansowaną telewizję, łańcuch dostaw reklamy programmatic oraz pomiar cross-media.
Telewizja Polska S.A. 31 stycznia 2023 roku podpisała umowę ze spółką Emitel S.A., operatorem technicznym naziemnej infrastruktury nadawczej, na usługę transmisji sygnału multipleksu szóstego. Umowa została zawarta na cztery lata i wchodzi w życie 1 lutego 2023 roku. MUX-6 od 1 lutego zastąpił działający do tej pory multipleks testowy naziemnej telewizji...
Nowa oferta programowa stacji TVN
Wraz z wiosną nadchodzi nowa oferta programowa stacji TVN, której przyświeca idea dostarczania widzom wielowymiarowej rozrywki. Obecna ramówka jest odpowiedzią na potrzeby publiczności oraz dynamiczne zmiany rynku, a także realizacją obietnicy kontentu na najwyższym poziomie. Na antenie TVN pojawią się nowości, ale nie zabraknie również kontynuacji znanych i...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764