logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Wiedza: wybór redakcji

Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
Sortuj wg: daty popularności liczby komentarzy
liczba artykułów: 459
Polityczne wojny na boty: Astroturfing, rząd i Rosjanie

Polityczna wojna na boty to nie tylko polska specjalność. Już w czasie arabskiej wiosny (szczególnie w latach 2009–2010) po to narzędzie sięgali egipscy i syryjscy dyktatorzy, by zniekształcać, tłumić lub zakłócać przekaz protestujących. Podobne działania władzy zostały udokumentowane i opisane w Meksyku (2015 r.) i wielokrotnie w Rosji. Nawet w krajach, w których protestujący muszą się liczyć z poważniejszymi zagrożeniami, manipulowanie ruchem w mediach społecznościowych to realny problem. Utrudnianie komunikacji między protestującymi, sianie teorii spiskowych, zniekształcanie przekazu, który wydostaje się na zewnątrz to niestety całkiem skuteczne taktyki. Czy można ustalić, kto pociąga za sznurki? Jakich środków potrzeba, by samemu włączyć się do gry? Czy można wygrać z botnetem, nie wynajmując własnego?

14.09.2017 | przeczytano: 2533 razy (komentarzy: 28)
Czy w ACTA chodzi o prawa autorskie?

Zmierzch epoki przemysłowej zapowiadał koniec monopolu na dystrybucję własności intelektualnej. Upowszechnienie dostępu do internetu przyniosło w tej dziedzinie rewolucyjną zmianę: dystrybucja treści stała się możliwa bez udziału nośników, których wytwarzanie i sprzedaż kontroluje biznes oparty o drukarnie, tłocznie płyt, nadajniki i rozbudowane zaplecze logistyczne. W krótkim czasie cała ta machina zaczęła być anachroniczna. Internet pozwolił twórcom na docieranie do odbiorców i fanów z ominięciem pośrednictwa tradycyjnych wydawców.

27.01.2012 | przeczytano: 7298 razy (komentarzy: 21)
Czy reklamodawca naprawdę wie, ile mam na koncie?

Dzięki publikacjom Zaufanej Trzeciej Strony i Niebezpiecznika klienci mBanku dowiedzieli się, że informacje o ich saldzie regularnie trafiają na serwery Gemiusa – zewnętrznej firmy, która dostarcza kompleksowe analizy ruchu na stronie...

29.04.2017 | przeczytano: 4767 razy (komentarzy: 20)
Logo dla Polski: Co dalej ze „sprężyną”?

W związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami o zarzuceniu przez Fundację Marka dla Polski projektu „Logo dla Polski”, który był przedmiotem wielu publikacji i komentarzy w naszym serwisie, poprosiliśmy o stanowisko Fundacji w tej sprawie. Publikujemy je wraz z naszym krótkim komentarzem.

20.08.2015 | przeczytano: 2607 razy (komentarzy: 18)
Początek stycznia - czas „uwalniania” praw autorskich do utworów

1 stycznia jest datą ważną z wielu powodów. Początek miesiąca, początek roku czy początek jakiegoś innego umownego cyklu. Niewiele osób jednak wie, że ten dzień jest bardzo istotny z punktu widzenia prawa autorskiego oraz że stał się datą nieoficjalnego, międzynarodowego święta znanego jako Dzień Domeny Publicznej.

09.01.2020 | przeczytano: 2631 razy (komentarzy: 18)
Prawo autorskie w przedświątecznej gorączce

Skąd Św. Mikołaj zna nasze adresy? Skąd wie, kto był grzeczny? Czy pakowanie prezentów i wysyłanie życzeń podlega ochronie? Czy wizerunek Mikołaja jest dobrem publicznym? - czyli prawo autorskie w przedświątecznej gorączce.

11.12.2019 | przeczytano: 1148 razy (komentarzy: 17)

Jak ocenić skuteczność tablicy reklamowej, bannera, reklamy świetlnej? Amatorskie rozwiązania łatwo jest odróżnić od profesjonalnych projektów po tym, że nie są tworzone z myślą o ich funkcji, ale schlebiają raczej gustowi autora i jego zapędom dekoratorskim.

04.02.2001 | przeczytano: 28812 razy (komentarzy: 17)
Kryzys męskości w polskiej reklamie - czyli o aftach, laktozie i... bałwanku

W ostatnim czasie pojawiają się przekazy reklamowe, które zdają się być efektem panującego według psychologów kryzysu męskości. Delikatność, wrażliwość, a niekiedy wręcz nieporadność życiowa to, według twórców obraz współczesnego mężczyzny. Pytam więc, gdzie się podziali Ci prawdziwi?

11.07.2016 | przeczytano: 2644 razy (komentarzy: 17)

Kampania reklamowa Inteligo dotarła na strony głównych polskich portali - Onetu i Wirtualnej Polski. Logo i kolorystyka Inteligo opanowały całkowicie ich interfejsy. Uderzenie było mocne. W tym huku najwyraźniej nie zauważono, że oba portale wylądowały daleko poza delikatną granicą tego, co nazywamy etyką w reklamie.

15.05.2001 | przeczytano: 24407 razy (komentarzy: 16)
Folia na folię - kilka pomysłów na ploter tnący

Rick Williams dzieli się pomysłami na wykonanie atrakcyjnego liternictwa przy wykorzystaniu techniki nakładania folii. Nie wszystkie z pokazanych tu, typowo amerykańskich rozwiązań, muszą budzić entuzjazm od strony plastycznej. Oparte są jednak na znanych każdemu sztuczkach technicznych i dowodzą, że dysponując jedynie ploterem tnącym nie jesteśmy skazani na banalne wycinanie standardowych liter.

24.09.2002 | przeczytano: 35460 razy (komentarzy: 16)
Starachowice z nową identyfikacją wizualnąZobacz fotorelację

Starachowice prezentują nowy system identyfikacji wizualnej, który łączy innowacyjność z industrialnym duchem miasta, równocześnie podkreślając bliski związek z naturą. Nowa komunikacja ujednolica miejską identyfikację i będzie stosowana zarówno w działaniach wewnętrznych Urzędu Miasta, a także w materiałach promocyjnych. Projekt przygotowała agencja APLAN MEDIA.

04.08.2023 | przeczytano: 4018 razy (komentarzy: 15)
Upadek tvscreen.pl, czyli ratuj się kto może...

Ostatnio głośno się w sieci zrobiło o bankructwie wrocławskiej spółki Digital Partners, właściciela serwisu tvscreen.pl. Większość czytelników przyjmuje te rewelacje z zaskoczeniem, słysząc o tvscreen.pl po raz pierwszy i zadając sobie pytanie: skąd w mediach tyle szumu o serwisie, który stawiał sobie za cel zdobycie 20 tys. użytkowników?

26.02.2012 | przeczytano: 4028 razy (komentarzy: 15)
Prawne aspekty reklamy z udziałem Youtuberów

Z roku na rok coraz większą popularność zdobywają Youtuberzy, czyli osoby prowadzące swój kanał na portalu Youtube. Youtuberzy tworzą (często świetnej jakości) filmy o grach komputerowych, wydarzeniach kulturalnych, relacjach z rodzicami czy przyjaciółmi. Wielu Youtuberów tworzy też filmy o charakterze satyrycznym czy komediowym. Najbardziej popularni Youtuberzy mają nawet po kilkaset tysięcy subskrybentów. Nic dziwnego więc, że reklamodawcy coraz częściej nawiązują współpracę z Youtuberami chcąc promować swoje produkty i usługi. Kwestie prawne współpracy z Youtuberami zyskują więc na znaczeniu. O czym warto pamiętać?

02.04.2016 | przeczytano: 4492 razy (komentarzy: 14)
Nowe logo dla Polski? Co na to projektanci?

Od kilku dni trwa głosowanie na "logo dla Polski". Sprawa ta wzbudziła sporo emocji. Poniżej zamieszczamy komentarz przygotowany przez Pawła Krzywdę, członka Zarządu STGU, współautora m.in. systemu identyfikacji Policji.

17.10.2014 | przeczytano: 8802 razy (komentarzy: 14)

Posiadanie kosztownego oprogramowania do cięcia nie jest warunkiem uruchomienia plotera. Przygotowując pracę do cięcia "bezpośrednio" z Corela trzeba jednak nieco zweryfikować swoje przyzwyczajenia, związane najczęściej z przygotowaniem prac na użytek poligrafii.

05.02.2001 | przeczytano: 61969 razy (komentarzy: 13)
Re:design w Gdyni: Nowe szyldy dla rzemieślników

Bez kolorowych kasetonów, bez zaklejania folią szyb – pięć zakładów rzemieślniczych w historycznym centrum Gdyni zyskało nowe szyldy i witryny zaprojektowane przez polskich grafików.

21.12.2015 | przeczytano: 4300 razy (komentarzy: 13)
„Orli Dom” trafia do księgarń i pod patronat Signs.pl

W maju e-book prezentujący projekt „Orli Dom” trafił do księgarń internetowych. Po nieudanych próbach znalezienia wydawcy książki drukowanej autor zdecydował się wydać pierwszy tom w wersji elektronicznej.

12.08.2015 | przeczytano: 6574 razy (komentarzy: 13)
 CSK logo ma, ale...

Centrum Spotkania Kultur ogłosiło wyniki międzynarodowego konkursu na swoje logo i identyfikację. Gratuluję zwycięzcom. Sam uczestniczyłem w tym konkursie (moja prezentacja projektu jest do obejrzenia na Behance), ale po werdykcie czuję lekkie zniesmaczenie, pewnie nie ja jeden.  Jednak zanim wyjaśnię dlaczego i zaprezentuję nagrodzonych pozwolę sobie na mały wstęp o regulaminie, przyda się do weryfikacji zaprezentowanych prac.

27.07.2015 | przeczytano: 3928 razy (komentarzy: 13)
Projekt Orli Dom: Po co testy?

Na stronie Orli Dom prezentuję testy użytkowe mojego projektu narodowego godła. Wydawało mi się, że to sprawa zrozumiała, aliści przy okazji niedawnej rozmowy z młodym projektantem, zostałem zaskoczony krótkim pytaniem - po co to robię? Dobre pytanie!

06.05.2012 | przeczytano: 5699 razy (komentarzy: 12)
Alfabet Wyceniania wg STGU

Temat stawek i rozliczeń w branży projektantów grafiki użytkowej jest tematem gorącym od wielu lat. Od co najmniej dwóch rozmawiamy z Wami o tym na spotkaniach – konferencjach, KSPG, spotkaniach projektowych i prywatnych. Temat budzi wiele emocji i obaw – z jednej strony, wielu z nas doskonale radzi sobie na rynku, ma uporządkowane cenniki, zna stawki i potrafi sobie doskonale radzić w świecie wycen przetargowych. Z drugiej strony, są także projektanci, którzy swoje wyceny opierają na realnych kosztach prowadzenia swojego studia i stąd wyprowadzają stawki za swoje usługi. Wszystko to prowadzi w prostej linii do tego, że na pytanie, ile kosztuje dana usługa, jedyną odpowiedzią stało się: „to zależy”.

22.04.2020 | przeczytano: 1877 razy (komentarzy: 12)
1 2 3
Strona 1/23 (artykułów: 459)
Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
Sortuj wg: daty popularności liczby komentarzy
REKLAMA
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764