logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

ACTA: najnowsze artykuły

Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
liczba artykułów: 62

DMA I DSA nie rozpalają tak wyobraźni jak debata nad ACTA. Jednak rozwiązania przyjęte już przez Parlament Europejski zmienią internet – przynajmniej na terenie państw członkowskich wspólnoty. Zmienią się zasady wykorzystywania danych osobowych przez przedsiębiorców, a to m.in. na tym budowały swoją potęgę BIG-TECH’y. Czy nowe rozwiązania wzmogą konkurencję i będą korzystne dla konsumentów? Nawet ci, którym prawo w założeniu ma służyć – mają wątpliwości.

15.02.2022 | przeczytano: 427 razy
Europa coraz bliżej wspólnego rynku cyfrowego

– Jednolity rynek cyfrowy wymaga jeszcze bardzo wielu reguł ujednolicających prawo w Unii Europejskiej – mówi europosłanka Róża Thun. Jak podkreśla, ważnym krokiem w tym kierunku było zniesienie roamingu i geoblokowania na terenie UE, a rok temu została przyjęta nowa dyrektywa dotycząca praw autorskich, tzw. ACTA2. W tej chwili toczą się wstępne prace nad Kodeksem usług cyfrowych, który będzie jednym z fundamentów dla wspólnego rynku cyfrowego. Silna wspólna polityka cyfrowa ma pomóc Europie ograniczyć dominację tzw. bigtechów.

07.02.2020 | przeczytano: 924 razy
O Artykule 13 podczas konferencji „Media przyszłości”

Prezentacja Konrada Dobrowolskiego, adwokata z kancelarii PwC Legal rozpocznie panel dyskusyjny „Wpływ nowych regulacji prawnych na sektor mediów”, który odbędzie się podczas organizowanej przez PAP konferencji „Media przyszłości” (4 grudnia 2019 r.). Dobrowolski poprowadzi również warsztaty na temat praw autorskich w kontekście ACTA2.

22.11.2019 | przeczytano: 477 razy
Mamy dwa lata na wdrożenie unijnej dyrektywy o prawach autorskich

W ciągu dwóch najbliższych lat państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą wdrożyć dyrektywę o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Przyjęta w połowie kwietnia regulacja wprowadza wiele zmian w zasadach publikowania treści w internecie oraz wzmacnia pozycję twórców względem globalnych koncernów, takich jak Facebook, YouTube czy Google. Ekspert kancelarii Gekko Taxens ocenia, że powody do zadowolenia będą mieć m.in. wydawcy, dziennikarze, twórcy czy artyści. W mniejszym stopniu natomiast operatorzy serwisów internetowych, dla których przyjęcie dyrektywy oznacza wzrost odpowiedzialności i dodatkowe obowiązki.

03.06.2019 | przeczytano: 1113 razy
Parlament Europejski zagłosował za Artykułem 13

Europarlament większością 348 do 247 przegłosował kontrowersyjny projekt dyrektywy o prawie autorskim. Imiennych wyników głosowań jeszcze nie znamy, jednak zarówno PiS, jak i PO deklarowały głosowanie przeciwko dyrektywie. 

26.03.2019 | przeczytano: 616 razy
Centrum Cyfrowe: Żółte światło dla europejskiej reformy prawa autorskiego

Jeszcze parę dni temu wszystko wskazywało na to, że koniec reformy prawa autorskiego to tylko kwestia tygodni – ostatnie posiedzenie w ramach trialogu zaplanowane było na 21 stycznia. Tego dnia miała zostać wypracowana ostateczna wersja Dyrektywy przez przedstawicieli Komisji Europejskiej, Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, która później miała być już tylko głosowana przez Parlament Europejski na posiedzeniu plenarnym. Tak jednak się nie stało – trialog 21 stycznia został odwołany.

30.01.2019 | przeczytano: 1025 razy
Razem dla Kultury: Artyści i dziennikarze wspierają „artykuł 13.”

Na stronie razemdlakultury.eu opublikowano manifest podpisany przez grupę twórców wspierających unijną dyrektywę dotyczącą praw autorskich. Inicjatywa jest elementem kampanii Razem Dla Kultury mającej wyjaśnić zapisy i rozwiać obawy wobec słynnego „artykułu 13”.

30.01.2019 | przeczytano: 1075 razy
Przed nami drugi Internet ASAP open i krakowski Fuck-up Festival

We wtorek 22 stycznia o godz. 18:30 w krakowskim Klubie Kwadrat odbędzie się po raz drugi Internet ASAP open*. Wydarzenie jest skierowane do studentów, pasjonatów oraz pracowników działów marketingu i public relations.

15.01.2019 | przeczytano: 571 razy
Fundacja Panoptykon o „ACTA 2”: Artykuł 13 w pytaniach i odpowiedziach

W ostatnich dniach narasta szum informacyjny wokół unijnej dyrektywy o prawie autorskim. Sztuczną histerię rozkręcają szczególnie politycy, którzy mając w pamięci siłę, z jaką poprzednia sprawa ACTA zmobilizowała opinię publiczną, usiłują zbić własny kapitał podgrzewając emocje związane z „ACTA 2”. Rozpowszechniane są różnego rodzaju "apele" oparte często na kłamstwach i przeinaczeniach... Realnych zagrożeń jednak nie brakuje. Gdzie leży sedno sprawy? Postanowiliśmy sięgnąć do analizy Fundacji Panoptykon, śledzącej wnikliwie prace nad nowymi regulacjami od samego początku.

16.09.2018 | przeczytano: 1943 razy

Ministerstwo Cyfryzacji od 2016 roku współpracowało z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest gospodarzem inicjatywy ze strony polskiej, nad wypracowaniem polskiego stanowiska w sprawie dyrektywy o prawie autorskim.

13.09.2018 | przeczytano: 592 razy (komentarzy: 2)
Kontrowersje związane z „ACTA 2” wracają

Unijna reforma prawa autorskiego, zwana ACTA2, wraca pod obrady na najbliższej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego 12 września. Europosłowie po licznych apelach, protestach i tysiącach petycji odrzucili pierwszą wersję projektu dyrektywy. Eksperci przestrzegają, że w aktualnym kształcie zagraża ona interesom internautów, biznesu, branży nowych technologii, a nawet samych wydawców. Koalicja polskich przedsiębiorców i organizacji pozarządowych wystosowała do eurodeputowanych list, w którym apeluje o zmiany w projekcie. Jego przyjęcie może oznaczać koniec internetu, jaki znamy.

10.09.2018 | przeczytano: 932 razy
„ACTA 2”: Jak zagłosują polscy europosłowie?

Dziś w Parlamencie Europejskim odbędzie się głosowanie w sprawie dyrektywy o prawie autorskim, która m.in. wprowadza obowiązek filtrowania internetowych treści zamieszczanych przez użytkowników. Europosłowie zdecydują, czy wersja wypracowana przez Komisję Prawną (JURI) zostanie przyjęta jako oficjalne stanowisko Parlamentu w trójstronnych negocjacjach z Radą i Komisją. Jeśli europosłowie postanowią nie przyznać Komisji JURI mandatu negocjacyjnego, debata o ostatecznym kształcie dyrektywy będzie musiała się odbyć na posiedzeniu plenarnym Parlamentu.

05.07.2018 | przeczytano: 1551 razy
Co zostało po San Escobar?

W przeszłości, wcale nie tak odległej, rekordy wyświetleń w internecie biła lista dowodów na to, że Albania nie istnieje. Z małej sprawy, temat z czasem zrobił się większy — argumentów przytaczanych w sieci wciąż przybywało.

15.02.2017 | przeczytano: 1668 razy
Atak hakerski na stronę „Wsieci”: Komunikat wydawcy

Strona internetowa tygodnika „wSieci” została w piątek wieczorem zaatakowana przez hakerów. By chronić dane na stronie i użytkowników strony podjęliśmy decyzję o jej czasowym wyłączeniu. Atak przypisała sobie (na Twitterze) hakerska  grupa Cyber Justice Team, nie ukrywając, że w ten sposób walczy z naszym tygodnikiem. To reakcja na szeroko komentowaną okładkę „wSieci” z 15 lutego, która nawiązuje do napaści dokonanych przez imigrantów  w Niemczech.

21.02.2016 | przeczytano: 868 razy
Globalne sieci reklamowe będą walczyć z piractwem

Rząd USA rozpoczął kolejną krucjatę przeciwko naruszeniom monopolu prawnoautorskiego amerykańskich firm. Oczywiście, nie chodzi o walkę z Internetem, ale o promowanie innowacji, wspieranie wzrostu gospodarczego, tworzenie miejsc pracy i zachowanie globalnej konkurencyjności USA. Jak Obama zamierza to osiągnąć? Tym razem nie poprzez międzynarodowe, wiążące porozumienie (pamiętamy ACTA), ale samoregulację sieci reklamowych.

19.07.2013 | przeczytano: 1784 razy
Luty na Facebooku wg Sotrendera

Serce i Rozum broni tytułu największej polskiej strony na Facebooku, a Kuba Wojewódzki wraca do fanów. Akcje charytatywne pojawiają się w rankingu najlepszych postów. Sotrender prezentuje najnowszy raport, pełen ciekawych i jak zawsze najświeższych danych przedstawionych na 259 stronach raportu z 33 kategoriami stron komentowanych przez 29 ekspertów.

08.03.2013 | przeczytano: 1302 razy

W roku 2012 przez czołową dwudziestkę zestawień Megapanelu przewinęło się w sumie 28 grup i witryn. Nie zabrakło niespodzianek, spektakularnych awansów i bolesnych porażek. Przedstawiciele najważniejszych graczy w polskim internecie zgodnie przyznają, że rok był trudny - sytuacja gospodarcza nie pomagała w prowadzeniu biznesu. I choć dynamika internetowego handlu i reklamy nadal ma trend wzrostowy, to jednak nie jest już tak wielki, jak przez kilka lat wcześniej. Internetowa branża w Polsce w przyszłość patrzy z optymizmem. Czy uzasadnionym? Portal interaktywnie.com postanowił to sprawdzić.

01.03.2013 | przeczytano: 1857 razy
Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji: drugie ACTA?

Wchodząca dziś w życie nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji w znacznej mierze dotyczy nadawców usług audiowizualnych na żądanie, nakładając na nich wiele obowiązków i ograniczeń. Według Marka Skrobackiego, eksperta w dziedzinie prawa medialnego z Kancelarii MDDP Sobońska, Olkiewicz i Wspólnicy – są to wprowadzane „tylnymi drzwiami” regulacje podobne do ACTA.

28.02.2013 | przeczytano: 2208 razy
Tusk o ACTA: Rząd odrobił lekcję

- Ustępstwo ws. ACTA uważam za jedną z sensowniejszych rzeczy, jaką zrobiłem w ostatnich miesiącach - powiedział Donald Tusk podczas sesji otwierającej Kongres Wolności w Internecie.

13.02.2013 | przeczytano: 923 razy
Panoptykon: „Czysty Internet” - wyciek ujawnia plany arbitralnego cenzurowania sieci

Projekt „Czysty Internet” ma służyć zwalczaniu terroryzmu dzięki tzw. dobrowolnym środkom kontrolowania tego, co robią użytkownicy sieci. Wewnętrzny dokument, który właśnie wyciekł, ujawnia szczegóły tego niebezpiecznego przedsięwzięcia i zaprzecza wielu wcześniejszym zapewnieniom. Projekt jest finansowany przez Komisję Europejską i, nie bez powodu, cieszy się dużym zainteresowaniem firm oferujących technologie filtrowania treści. Równocześnie wiele rządów zdecydowało się zwiększyć dofinansowanie dla projektów, które mają na celu rozwój takich technologii. 

24.09.2012 | przeczytano: 1963 razy
1 2 3
Strona 1/4 (artykułów: 62)
Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
REKLAMA
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764