logo
Polska reklama i poligrafiaPolska reklama i poligrafia

Wiadomości i artykuły: wybór redakcji

Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
Sortuj wg: daty popularności liczby komentarzy
liczba artykułów: 2449
Ulica zawsze się spieszy: Sztuka reklamy w przedwojennym Lwowie

Lwów w okresie dwudziestolecia międzywojennego był znaczącym ośrodkiem artystycznym. Wielkomiejski charakter miasta przyczynił się do rozwoju kilku gałęzi przemysłu lekkiego i powstania potężnych firmy handlowo-usługowych, co w konsekwencji doprowadziło także do rozwoju reklamy, chętnie uprawianej przez liczne grono artystów.

17.01.2012 | przeczytano: 8252 razy
 Księga Znaku, jak się w nią wgryźć?

Wielu projektantów pracujących przy tworzeniu znaków firmowych boryka się z problemem, jak stworzyć Księgę Znaku (KZ), która odpowie na wszystkie pytania osób, które będą z niej na co dzień korzystać (marketingowców, brand managerów, innych projektantów, drukarzy, producentów gadżetów reklamowych itp.). Dla tych, którzy nie wiedzą czym jest Księga Znaku, wyjaśniam, że jest to nic innego, jak instrukcja obsługi logo, stworzona przez autora znaku po to, by ułatwić prawidłowe używanie loga innym.

15.03.2013 | przeczytano: 8241 razy (komentarzy: 3)
Konkurs na logo fundacji MCKA

Fundacja Multidyscyplinarne Centrum Kulturalno-Artystyczne ogłasza konkurs na logo swojej instytucji. Celem konkursu, poza stworzeniem znaku jest również nawiązanie współpracy z utalentowanymi projektantami, zaangażowanie ich do przyszłych projektów, pomoc w promocji w kraju i za granicą.

07.04.2011 | przeczytano: 8130 razy

Bannery należą prawdopodobnie do najstarszego znanego ludzkości rodzaju oznakowania, ale wraz z pojawieniem się coraz nowszych materiałów, zmienił się znacznie wygląd tego produktu.

03.02.2001 | przeczytano: 8114 razy (komentarzy: 3)
Kreatywne duety z Warszawskiej Politechniki

Historia Polskiego Projektowania (5): Kreatywne duety z Warszawskiej Politechniki

Praca w twórczym duecie cieszyła się w latach 30. XX wieku wśród studentów warszawskiej architektury sporym zainteresowaniem. Młodzi adepci sztuki projektowej, poza pracą w architektonicznych biurach, chętnie zajmowali się również grafiką reklamową. Jak słusznie zauważył w 1935 roku Przecław Smolik – Typowym dla ostatnich lat zjawiskiem […] jest fakt, że we współczesnym ruchu artystycznym w Polsce młodzi architekci biorą nie tylko coraz żywszy udział, ale w niektórych dziedzinach produkcji artystycznej kroczą nawet na czele, współzawodnicząc z wybitnym powodzeniem z zawodowymi artystami malarzami i grafikami [1].

15.04.2013 | przeczytano: 8097 razy
Kalendarze trójdzielne - cz. I

Przygotowanie prac i plików do druku (5): Kalendarze trójdzielne - cz. I

Sezon na kalen­da­rze już się zaczął, a roz­tropne firmy zle­cają ich druk nawet w okre­sie waka­cyj­nym. Wraz z nowym rokiem szkol­nym warto więc pomy­śleć o nowym roku kalen­da­rzo­wym i przy­go­to­wać swój gra­ficzny warsz­tat do pro­jek­to­wa­nia kalen­da­rzy. Parę mie­sięcy temu omó­wi­łem z grub­sza ten temat, dziś pora na kon­krety. Roz­po­czy­namy od kalen­da­rzy trójdzielnych.

16.10.2012 | przeczytano: 8073 razy
Herb, marka, logo: Rozdzielanie funkcji znaków miejskich

Herb, marka, logo. Trzy znaki i trzy różne funkcje. Dlaczego trzeba starannie rozdzielić obszary ich stosowania? Dlaczego nie należy zastępować jednego znaku drugim, na przykład logo zamiast herbu? Wynika to bowiem z ich rangi i właściwego im zakresu stosowania, jaki powinien zostać jasno i precyzyjnie określony w Księdze Znaków Miejskich.

02.09.2017 | przeczytano: 7992 razy
MP Power Awards: nagrody branży eventowej rozdaneZobacz fotorelację

Podczas MP Power Night – finału MP Power Awards i konkursu towarzyszącego Kreatywny Roku Branży Eventowej poznaliśmy tegorocznych laureatów, nagrodzone projekty i obiekty eventowe.

15.05.2014 | przeczytano: 7971 razy (komentarzy: 1)
Komunikacja werbalna

Chociaż więcej informacji odbieramy poprzez zmysł wzroku, myślimy i porozumiewamy się za pomocą języka. Wiara ludzi w siłę słowa znalazła swoje odzwierciedlenie w wielu religiach, podaniach, przysłowiach. W starożytności istniały specjalne szkoły uczące retoryki czyli sztuki krasomówstwa. Dziś jedną z dziedzin, w których słowo może być skutecznym orężem jest marketing. Jednak aby posługiwanie się słowem przyczyniało się do odniesienia rynkowego sukcesu, konieczna jest znajomość charakteru i funkcji poszczególnych elementów komunikacji takich jak nazwy, slogany i hasła reklamowe.

08.06.2008 | przeczytano: 7962 razy
Konkurs na logo Dolnego Śląska do powtórki

Dolnośląska Organizacja Turystyczna ponownie zaprasza – tym razem tylko podmioty profesjonalnie zajmujące się tworzeniem systemów identyfikacji wizualnej - do wzięcia udziału w konkursie na logo turystyczne Dolnego Śląska. Poprzednia edycja konkursu o otwartej formule przyniosła tak zniechęcające efekty, że musiała zostać unieważniona. Prace można przesyłać do do 30 kwietnia br. Do wygrania 5 tys. zł brutto.

21.03.2011 | przeczytano: 7950 razy (komentarzy: 10)
Color Management - gadżet czy realna potrzeba?

Kilka miesięcy temu przeczytałem w jednym z branżowych poligraficznych periodyków artykuł w którym kilka osób związanych z technologiami zarządzania kolorem żaliło się, że polskie drukarnie z niewielkimi wyjątkami mają w przysłowiowym nosie zarządzanie kolorem i generalnie kontrolę jakości w procesie publikacji.

21.12.2008 | przeczytano: 7948 razy
Nowe logo Sejmu: Kolejny atak epidemii logomanii?

Logomania znowu zaatakowała. Tym razem Sejm RP. Po czterech latach funkcjonowania poprzedniego logo posłowie zafundowali sobie nowy znak za 50 tys. zł. Autorem jest Jerzy Janiszewski, twórca znaku „Solidarność”.

30.09.2015 | przeczytano: 7889 razy (komentarzy: 8)
Rodzaje wizytówek

Praktyczny Poradnik Poligraficzny: Rodzaje wizytówek

Czasy się zmieniają, zwyczaje też, ale wbrew pozorom, podstawowe funkcje współczesnych wizytówek, nie odbiegają specjalnie od funkcji, jakie pełniły onegdaj. Nadal służą one głównie wymianie podstawowych danych osobowych. Maleje natomiast liczba stricte prywatnych funkcji wizytówek, na rzecz funkcji służbowych. Nowością może być także rosnąca rola funkcji marketingowych i reklamowych. Z tego punktu widzenia możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje wizytówek: wizytówki prywatne (osobiste), wizytówki służbowe (imienne i firmowe) oraz wizytówki reklamowe.

26.06.2021 | przeczytano: 7857 razy
Lewitt i Him to szczęśliwe połączenie

Historia Polskiego Projektowania (3): Lewitt i Him to szczęśliwe połączenie

W 1933 roku dwójka kolegów żydowskiego pochodzenia, postanowiła połączyć swoje siły w projektowaniu graficznym, zakładając kolejną artystyczną spółkę na mapie Warszawy. Tym razem o pracę w duecie pokusili się Jan Lewitt i Jerzy Himmelfarb, który w przypadku graficznej twórczości znany był bardziej jako Jerzy Him.

14.02.2013 | przeczytano: 7851 razy (komentarzy: 2)
Dwa żurawie i jaskółka: LOT w sporze o logo z Lufthansą

W 2018 roku Lufthansa wprowadziła nową identyfikację wizualną obejmującą oznakowanie samolotów, na których pojawił się biały żuraw na granatowym tle. Według PLL LOT nowa wersja logo, które już dotychczas było dość podobne do znaku polskiego przewoźnika, stała się myląca i stanowi przejaw nieuczciwej konkurencji.

29.12.2019 | przeczytano: 7843 razy (komentarzy: 4)

Wykonywanie reklam na folii magnetycznej nie jest wcale skomplikowane, o czym przekonamy się gdy tylko spróbujemy tej techniki. Trudno znaleźć lepszy nośnik na tymczasowe formy reklamy, szczególnie reklamy na pojazdach. Chociaż to zastosowanie od dawna uważano za najważniejsze dla folii magnetycznych, znamy także wiele innych - np. w USA popularne są wśród pośrednictw nieruchomości charakterystyczne tabliczki informacyjne "For Sale", wykonywane m.in. przy pomocy folii magnetycznej.

03.02.2001 | przeczytano: 7809 razy (komentarzy: 2)

Reklamę internetową zaczęto w Polsce traktować poważnie. Aby się o tym przekonać, nie potrzeba nawet uruchamiać modemu. Zwykły spacer po ulicach ujawnia skalę wydatków ponoszonych przez największe portale internetowe na reklamę własnych usług, dowodząc, jak duże nadzieje wiążą sieciowi potentaci z przejęciem części budżetów przeznaczonych dotąd dla prasy, radia, telewizji czy reklamy zewnętrznej.

03.02.2001 | przeczytano: 7769 razy
Krój pisma

Typografia na co dzień (3): Krój pisma

Obję­tość skryptu autor­skiego wyra­żona w arku­szach wydaw­ni­czych bądź w arku­szach autor­skich, to z pew­no­ścią naj­istot­niej­szy czyn­nik, mający wpływ na koń­cową obję­tość publi­ka­cji. Ale to dopiero począ­tek kło­po­tów. Po zakwa­li­fi­ko­wa­niu mate­ria­łów do reali­za­cji, na scenę wkra­cza pro­jek­tant. Jego zada­niem jest nada­nie dziełu okre­ślo­nej postaci typo­gra­ficz­nej, w któ­rej ujrzy ona świa­tło dzienne.

16.07.2019 | przeczytano: 7671 razy
Artykuły z cyklu Typografia na co dzień
Innowacyjna reklama na tylnej szybie

Firma Dyskret wprowadziła do sprzedaży nośnik reklamowy ADFrame, przeznaczony do samochodów. Rozwiązanie to może być stosowane na tylnej szybie i usuwane w ciągu kilku sekund, bez użycia kleju i innych permanentnych środków mocujących.

19.01.2011 | przeczytano: 7666 razy
Nowe logo Łodzi

Długo wyczekiwana premiera nowego logo Łodzi odbyła się 6 grudnia w Pasażu Schillera. Uroczyste odsłonięcie zgromadziło tłumy przechodniów oraz zaciekawionych mieszkańców. Uroczystość poprowadziła Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi. Autorem logotypu jest Justyna Żychalska, absolwentka ASP w Łodzi.

08.12.2011 | przeczytano: 7486 razy (komentarzy: 8)
Projekt Polaka w finale światowego konkursu na logo Praw Człowieka

Trzeciego maja br. rozpoczął się międzynarodowy konkurs projektowy mający na celu dokonanie wyboru znaku, który zostanie graficzną ilustracją dla wielkich idei zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Do tego wyzwania nazwanego już największym kreatywnym konkursem w historii stanęli amatorzy i profesjonalni projektanci z całego świata zgłaszając do oceny ponad 15 tysięcy propozycji.

11.09.2011 | przeczytano: 7440 razy
Kup Pan Kolor! Wywiad z Przemysławem Kidą

Każdy, kto zetknął się w jakiś sposób z poligrafią wcześniej czy później odkrywa takie pojęcia jak proof, profil kolorystyczny, kalibracja i jeśli życie (czytaj Klienci) go nie zmusi, zazwyczaj omija je szerokim łukiem. Kalibracja monitorów, drukarek, skanerów zawsze była otoczona aurą tajemniczości. Ostatnimi czasy coraz częściej wyręcza nas w tym oprogramowanie, ale czy to wystarcza?

09.08.2012 | przeczytano: 7432 razy (komentarzy: 1)
Powrót czerwieni: nowe logo Poczty PolskiejZobacz fotorelację

Poczta Polska wraca do czerwonej, tradycyjnej kolorystyki. To jedna ze zmian związanych z wprowadzeniem nowego logo i systemu identyfikacji wizualnej W Warszawie uruchomiono właśnie modelową placówkę, prezentującą nowy wystrój i wizualizację. Po całonocnej przerwie technicznej rszyła także nowa strona internetowa wyposażona w layout oparty na nowych zasadach identyfikacji.

23.01.2013 | przeczytano: 7389 razy (komentarzy: 6)
Czy w ACTA chodzi o prawa autorskie?

Zmierzch epoki przemysłowej zapowiadał koniec monopolu na dystrybucję własności intelektualnej. Upowszechnienie dostępu do internetu przyniosło w tej dziedzinie rewolucyjną zmianę: dystrybucja treści stała się możliwa bez udziału nośników, których wytwarzanie i sprzedaż kontroluje biznes oparty o drukarnie, tłocznie płyt, nadajniki i rozbudowane zaplecze logistyczne. W krótkim czasie cała ta machina zaczęła być anachroniczna. Internet pozwolił twórcom na docieranie do odbiorców i fanów z ominięciem pośrednictwa tradycyjnych wydawców.

27.01.2012 | przeczytano: 7299 razy (komentarzy: 21)
Wywiad z Krzysztofem Woźnicą

Success Story with HP Latex (1): Wywiad z Krzysztofem Woźnicą

Wywiad z Krzysztofem Woźnicą, właścicielem agencji Zenit Reklamy z Tczewa rozpoczyna zapowiadany niedawno cykl prezentacji firm, które zdecydowały się na wdrożenie technologii HP Latex.

20.08.2014 | przeczytano: 7216 razy (komentarzy: 1)
Artykuły z cyklu Success Story with HP Latex
Bezpieczny internet: konkurs na plakat społeczny

Rusza 5. edycja konkursu na plakat o tematyce społecznej. Tym razem celem jest wyłonienie najlepszych kreacji, których główną ideą będzie popularyzacja bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie.

21.11.2011 | przeczytano: 7169 razy
5 części projektu Orli DomZobacz fotorelację

O projekcie Orli Dom pisałem tu już trzykrotnie, przedstawiając założenia opracowania uproszczonej wersji godła i efekt końcowy, w postaci Księgi herbu małego RP, a także wykonane przy tej okazji testy. Nie sądziłem, że temat wciągnie mnie na tyle, że projekt Orli Dom zacznie zmierzać ku znacznie szerszemu opracowaniu. W sumie 4 kolejne części pokazały problem godła i jego stosowania w dużo szerszym zakresie - choć nie wyczerpały całości zagadnienia.

06.06.2014 | przeczytano: 7162 razy
Kryptoreklama Virgin Mobile w TVN24?

Redakcja TVN24 zaskoczyła widzów czwartkowego programu „Fakty po Faktach” rozmową z Richardem Bransonem, brytyjskim biznesmenem i miliarderem, twórcą Virgin Group, w skład której wchodzi debiutująca właśnie w Polsce sieć telefonii komórkowej Virgin Mobile.

01.11.2012 | przeczytano: 7152 razy (komentarzy: 17)
Plakat musi śpiewać!

Po kilkunastu miesiącach pracy Muzeum Narodowe w Poznaniu udostępniło wystawę Plakat musi spiewać! prezentującą zbiory własne muzeum. Na wystawie prezentowanych jest około 400 prac wybitnych twórców plakatu. Organizatorzy przygotowali także bogaty program wydarzeń towarzyszących, wśród których znajdą się m.in. prezentacje najnowszych dokonań twórców plakatu oraz dyskusje o jego dzisiejszej kondycji i przyszłości.

15.05.2011 | przeczytano: 7142 razy
O projektowaniu szyldów drewnianych

Już na etapie powstawania koncepcji identyfikacji wizualnej, warto wziąć pod uwagę wykonanie szyldu drewnianego. Z kilku powodów. Drewno kojarzy się nam przede wszystkim z naturą, tradycją, ale też solidnością, elegancją, ciepłem czy ekologią. Nie mówiąc o prostych, "drewnianych" odniesieniach - las, tartak, stolarstwo. Nie ma praktycznie dziedziny, w której szyld drewniany nie dawałby szansy na uzyskanie korzyści wizerunkowych. Takie szyldy łatwo wpisują się w przestrzenie starówek, ale też dobrze wyglądają w przestrzeniach nowoczesnych. I być może najważniejszy argument przemawiający za tym tworzywem - to możliwość wyróżnienia się wśród innych.

25.08.2012 | przeczytano: 7084 razy (komentarzy: 3)

„Kampanie wizerunkowe banków i reklamy produktów bankowych zawsze były gorzej zapamiętywane przez konsumentów niż reklamy innych produktów. (…) Nawet najbardziej zachęcające i przekonujące reklamy znajdują się na samym końcu hierarchii czynników wpływających na wybór banków i usług, z których się korzysta. (…)

26.12.2007 | przeczytano: 7057 razy
Jak mogłaby wyglądać koncepcja uporządkowania reklam na przykładzie Pienińskiego Parku Narodowego

Jeżeli prace nad ustawą o wzmocnieniu narządzi krajobrazu przebiegną sprawnie, to już za rok samorządy i inne jednostki ochrony przyrody będą mogły przystąpić do tworzenia planów reklamowych. Trzy studentki architektury krajobrazu Politechniki Krakowskiej przeprowadziły w lipcu i sierpniu 2012 roku badania terenowe, których wynikiem jest zarys koncepcji planu lokalizacji reklam.

14.08.2013 | przeczytano: 7023 razy (komentarzy: 8)
Kalendarze trójdzielne - cz. II

Przygotowanie prac i plików do druku (6): Kalendarze trójdzielne - cz. II

Kon­ty­nu­ujemy, roz­po­częty niedawno temat kalen­da­rzy trój­dziel­nych. Kalen­da­ria i główkę mamy już z głowy, dziś sku­pimy się na plec­kach, czyli ele­men­cie sca­la­ją­cym kalen­darz w jeden zwarty pro­dukt. Wiel­kiego pola do popisu gra­ficy tutaj nie mają. Przy­wo­łana w poprzed­nim odcinku zasada opty­ma­li­za­cji powo­duje, że wymiary i kon­struk­cja plec­ków jest ści­śle określona.

02.12.2012 | przeczytano: 7014 razy
Jak złamać żeby się nie załamać

Z pamiętnika Chochlika (18): Jak złamać żeby się nie załamać

Falcowanie to podstawowy proces introligatorski. Jego zadaniem jest doprowadzenie wymiaru arkusza drukarskiego do wymiaru końcowego. W wielu przypadkach zaplanowanie odpowiednich miejsc złamywania musi się odbyć już na etapie projektowania publikacji. Mając wiedzę o tajnikach papieru, nabytą z lektury poprzedniego odcinka, przyjrzymy się dzisiaj pułapkom czyhającym na grafika przy projektowaniu ulotek falcowanych.

11.12.2011 | przeczytano: 7007 razy (komentarzy: 3)
Artykuły z cyklu Z pamiętnika Chochlika
Atelier graficzne Mewa

Historia Polskiego Projektowania (1): Atelier graficzne Mewa

W 1933 roku Jadwiga Hładki, Edward Manteuffel i Antoni Wajwód, wieloletni przyjaciele z warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych postanowili założyć atelier graficzne o wdzięcznej nazwie „Mewa”. Nazwa atelier nie była zupełnie przypadkowa i powstała z zestawienia monogramów założycieli nieformalnej spółki – Manteuffla Edwarda i Wajwóda Antoniego. Jadwiga Hładki prawdopodobnie dołączyła do zespołu nieco później o czym świadczy pierwszy, sygnowany logiem „Mewy” plakat artystki, wykonany na konkurs „Państwowa Odznaka Sportowa” w kwietniu 1933 roku.

01.08.2012 | przeczytano: 7003 razy
Foliowanie

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (22): Foliowanie

Kolejną metodą wykończenia powierzchni brył może być nałożenie na ich powierzchnie samoprzylepnych folii kolorowych. W przypadkach użycia jako lica kolorowego PMMA, malowanie samych obrzeży wymagałoby pracochłonnego zabezpieczenia powierzchni lic. Korzystniej będzie je po prostu okleić folią

20.08.2014 | przeczytano: 6959 razy

Dostępnych jest kilka technik podświetlania elementów przestrzennych, różniących się przede wszystkim źródłem światła. Każda z nich narzuca inny sposób projektowania i wykonania końcowych elementów grafiki przestrzennej, a także stwarza specyficzne możliwości lub ograniczenia formalne i konstrukcyjne.

18.08.2011 | przeczytano: 6953 razy
Opakowanie to wyzwanie

Autorstwo i przymusowa anonimowość, czyli czy projektanci czują się potrzebni? Zanim przystąpimy do subiektywnego przeglądu opakowań, potrzebna jest jeszcze jedna uwaga. Mianowicie, ustalenie autorstwa projektu opakowania popularnego, niedrogiego, ogólnodostępnego produktu graniczy niemal z cudem. Zapewne również dlatego, że firmy istniejące długo na rynku nie są wierne jednej agencji czy studiu projektowemu.

01.08.2014 | przeczytano: 6918 razy
Hasła reklamowe na święta: powtórka z marnej rozrywki

Handel ma swoje świąteczne żniwa. Według szacunków Polacy mogą wydać na zakupy o kilka procent więcej niż przed rokiem. Czy przyciągną ich hasła reklamowe?

19.12.2012 | przeczytano: 6897 razy
Czy prezydent potrzebuje logo?

Na stronie Prezydenta RP ogłoszono konkurs na: Logo Prezydenta, Kancelarii Prezydenta i Centrum Obsługi Kancelarii. Konkurs wzbudził od razu wątpliwości: czy Prezydent potrzebuje logo i czy zamiast niego nie powinien posługiwać się (prawidłowo wyeksponowanym) herbem państwowym? Jako jeden z pierwszych zwrócił na to uwagę bloger Piotr Waglowski. Jego artykuł jest interesujący również ze względu na komentarze (wśród nich głosy projektantów), a także odnośniki do “oddolnych” inicjatyw takich jak serwisy jakiznaktwoj.pl czy www.orlidom.pl, opublikowanej niedawno pracy dyplomowej na temat identyfikacj wizualnej RP, czy choćby dyskusji wikipedystów przygotowujących wpis dotyczący polskiego herbu (notabene – wzór herbu udostępniany przez Kancelarię Prezydenta zaczerpnięto właśnie z Wikipedii!).

06.11.2011 | przeczytano: 6894 razy (komentarzy: 3)
Zoomart 2018: Zwycięskie prace w Galerii Signs.plZobacz fotorelację

W Galerii Signs.pl prezentujemy zwycięskie prace ostatniej edycji Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu Kalendarzy ZoomArt. Faworytem tegorocznego festiwalu był kalendarz Drukarni Drukomat – kalendarz „13 twórców – 1 niezwykły kalendarz charytatywny 2018” zdobył on Grand Prix. Publiczność podczas wystawy kalendarzy doceniła kalendarz firmy A. S. S. – 3 Pier Luigi – kalendarz „Jubileuszowy – z okazji 25lecia firmy”

21.07.2018 | przeczytano: 6872 razy
Jak przeprowadzić rebranding?

Wielu specjalistów z zakresu biznesu, marketingu i budowania marki próbowało opisać i scharakteryzować problem rebrandingu. Nigdzie nie trafiłem jednak na tak dobrze oddające specyfikę tego zagadnienia stwierdzenie, jak to sformułowane przez… Paulo Coelho. Autor ten napisał kiedyś, że „ludzie nieustannie tęsknią za odmianą, a jednocześnie pragną, by wszystko pozostało takie jak dawniej”. Słowa te zostały sformułowane oczywiście w nieco innym kontekście, ale stanowią dobre podsumowanie pierwszego problemu z jakim zmaga się każda organizacja myśląca o rebrandingu.

25.10.2014 | przeczytano: 6843 razy
Duet projektantów

Historia Polskiego Projektowania (8): Duet projektantów

Reklama w duecie. Przydomowe studio Franciszka i Anny Seifertów. Okazuje się, że wspólna praca małżonków przy realizacjach reklamowych jest jak najbardziej możliwa. Przykładem są chociażby przedwojenne realizacje krakowskiego małżeństwa Franciszka i Anny Seifertów. Nie prowadzili oni typowego dla owych czasów studia czy atelier, a pierwsze zlecenia wykonywali najprawdopodobniej w  swoim mieszkaniu przy Alei Słowackiego 8. Dopiero z czasem, w drugim mieszkaniu usytuowanym w Krakowie przy Alei Mickiewicza 47,udało im się stworzyć osobne pomieszczenie, w którym powstawały liczne projekty z zakresu reklamy[1] .

04.08.2014 | przeczytano: 6724 razy
Światło

Typografia na co dzień (6): Światło

Ist­nieje wśród typo­gra­fów prze­ko­na­nie, iż na osta­teczną czy­tel­ność i piękno składu wpływ mają nie tyle obiekty wydru­ko­wane, co prze­strzeń pomię­dzy nimi. Podob­nie jak pustka jest pod­stawą formy, świa­tło  pomię­dzy wier­szami, wyra­zami i zna­kami jest pod­stawą typo­gra­fii. Idąc tym tro­pem, zaj­miemy się dziś odstę­pami mię­dzy­zna­ko­wymi i mię­dzy­wy­ra­zo­wymi, które wła­śnie ze świa­tła są zbudowane.

18.08.2019 | przeczytano: 6723 razy (komentarzy: 1)
Artykuły z cyklu Typografia na co dzień
Wkłady – część 1.

Publikacje książkowe (7): Wkłady – część 1.

Nie szata zdobi czło­wieka, ani okładka książkę. Trudno zgo­dzić się z tym stwier­dze­niem, a jed­nak w obu przy­pad­kach to, co naprawdę war­to­ściowe i trwałe, ukryte jest pod zewnętrzną, wysta­wioną na publiczny widok powłoką i zapra­sza nas do spo­tka­nia ze sobą, na zupeł­nie innym pozio­mie. Nawet naj­pięk­niej wyko­nana okładka, nie zastąpi mery­to­rycz­nej war­to­ści tre­ści książki,  wydru­ko­wa­nej  na stro­ni­cach jej wkładu.

19.04.2019 | przeczytano: 6665 razy
Artykuły z cyklu Publikacje książkowe
Narzędzia - szlifowanie

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (8): Narzędzia - szlifowanie

Jak w prosty sposób zrobić samemu kombajn szlifierski do obróbki krawędzi? Jakie rodzaje pilników sprawdzą się przy obróbce tworzyw? Do czego przydadzą się różne typy szlifierek i czym kierować się przy zakupie? Jakich papierów ściernych użyć kompletując zestaw kostek szlifierskich? W kolejnym odcinku Poradnika także kilka praktycznych uwag na temat polerowania.

18.04.2013 | przeczytano: 6625 razy (komentarzy: 3)
K - jak kolory w poligrafii

Alfabet Chochlika (11): K - jak kolory w poligrafii

Jak wieść gminna nie­sie, wielu cho­chli­ko­wych czy­tel­ni­ków ma pro­blemy z odna­le­zie­niem na blogu tek­stów dopa­so­wa­nych do ich aktu­al­nych dyle­ma­tów poli­gra­ficz­nych. Główną przy­czynę tego stanu rze­czy upa­truję w luź­nym, wręcz luzac­kim cha­rak­te­rze tychże arty­ku­łów, a także w iry­tu­ją­cym spo­so­bie ich tytu­ło­wa­nia.  Fakt ten  jedni uwa­żają za cho­chli­kową zaletę, a inni  wręcz odwrot­nie, za prze­jaw star­czego zdzie­cin­nie­nia autora.  Aby w jakiejś mie­rze pogo­dzić zwa­śnione strony, posta­no­wi­łem prze­pro­wa­dzić świąteczno-wiosenne porządki na blogu.  W pierw­szym rzę­dzie zabra­łem się za kolory.

02.12.2017 | przeczytano: 6621 razy
Artykuły z cyklu Alfabet Chochlika
Po co projekt Orli Dom?

Mówiąc najkrócej: aby zakończyć przedłużające się dyskusje na temat kształtu narodowego godła, a wziąć się za konkrety. Celem było pokazanie jak opracowanie tego typu powinno moim zdaniem wyglądać - nie tylko pod względem rysunku, co oczywiście jest istotne - ale przede wszystkim pod względem dopracowania wersji herbu z uwzględnieniem różnych technik wykonania, specyfikacji kolorystycznej itp.

12.06.2012 | przeczytano: 6588 razy
Mega-elementy - realizacje w wielkim formacie

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (24): Mega-elementy - realizacje w wielkim formacie

Skoro udało się z mniejszymi elementami, to może czas zmierzyć się z na prawdę dużymi gabarytami? Określenie mega-elementy rezerwuję dla rozmiarów powyżej 90 x 90 x 25 cm. Zobaczmy jakie specyficzne problemy towarzyszą projektowaniu, wykonaniu i montażowi oraz serwisowaniu takich realizacji.

14.12.2014 | przeczytano: 6586 razy

Wszyscy wiemy, że laminowanie może uodpornić wydruki wielkoformatowe na działanie wody oraz utratę koloru i otarcia mechaniczne. Czy laminowanie jest jednak dostatecznie wytrzymałe, aby sprostać konkurencji ze strony nowych rodzajów mediów, które podobno nie wymagają laminowania?
Przedstawimy dwa pierwsze powody, dla których warto pamiętać o tej technice.

08.07.2001 | przeczytano: 6585 razy
1 2 3 4 5
Strona 3/49 (artykułów: 2449)
Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
Sortuj wg: daty popularności liczby komentarzy
REKLAMA
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764