logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Wiedza: wybór redakcji

Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
Sortuj wg: daty popularności liczby komentarzy
liczba artykułów: 461
Piłkarska zmiana barw lokomotyw PKP IntercityZobacz fotorelację

Kolej Porusza Kibiców – to hasło towarzyszące akcji zmiany barw lokomotyw PKP Intercity. Szesnaście lokomotywy w barwach narodowych krajów Euro 2012 oraz cztery z wizerunkami polskich stadionów Euro pokonają 2,5 miliona kilometrów i odwiedzą wszystkie największe polskie miasta.

07.05.2012 | przeczytano: 4838 razy (komentarzy: 2)
Narzędzia - wycinanie

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (7): Narzędzia - wycinanie

Kontynuując wątek wyposażenia warsztatu w narzędzia przydatne do formowania elementów grafiki przestrzennej pokażemy jak stosunkowo niewielkim kosztem, bazując na ogólnodostępnych produktach, zapewnić sobie instrumentarium do wycinania i rozcinania arkuszy tworzyw sztucznych.

25.03.2013 | przeczytano: 4929 razy (komentarzy: 2)

Ustawianie parametrów farby w maszynach z głowicami XAAR382 (Proton): W ostatnich dniach z zaskoczeniem przeczytałem kilka wpisów na forum dotyczących problemów z atramentami twardosolwentowymi. Zaskakujące były opinie dotyczące jakości farby różnych bardziej i mniej renomowanych producentów (w tym farby oferowanej przez naszą firmę) – diametralnie różniące się od moich własnych doświadczeń.

07.08.2011 | przeczytano: 5848 razy (komentarzy: 2)
Typograf...? A kto to taki?

Z pamiętnika Chochlika (29): Typograf...? A kto to taki?

Miało być o typografii, a przez cztery tygodnie nie opuszczaliśmy Biura Obsługi Klienta, precyzując do bólu parametry techniczne publikacji, którą powierzono nam w opiekę. Uwierzcie mi jednak, że nie był to czas zmarnowany. Wylewając kilka kropel potu na starcie, unikniemy morza łez na mecie.

13.03.2012 | przeczytano: 4408 razy (komentarzy: 2)
Artykuły z cyklu Z pamiętnika Chochlika
W(y)padki nazewnicze. Naming na eksport

Ograniczeniami, które mogą utrudniać, lub wręcz uniemożliwiać stosowanie nazwy, jest jej znaczenie w innych językach i slangach. Projektowanie nazw, czyli naming, to przede wszystkim proces lingwistyczny i zaniedbania w analizach znaczenia słów skutkują koniecznością wymiany nazwy. Badanie znaczenia nazwy jest szczególnie ważne dla produktów oferowanych na rynkach międzynarodowych. Mamy wtedy do czynienia z setkami języków, slangów czy potocznych wieloznaczności słów.

16.10.2011 | przeczytano: 3993 razy (komentarzy: 2)
Rozcinanie, wycinanie

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (15): Rozcinanie, wycinanie

Pierwsze poważne „mechaniczne” zadanie. Wstępnie rozdzielamy większe formaty na mniejsze, by wygodnie było nimi operować, zakładamy nauszniki, okulary, włączamy odkurzacz i wydobywamy nasze kształty wyrzynarką. Trzeba także przygotować pasy na obrzeże, ale nie dłuższe niż 2m, bo inaczej zabraknie przy klejeniu nawet czwartej ręki (brak trzeciej jest raczej normą...).

09.09.2013 | przeczytano: 6027 razy (komentarzy: 2)
Kto jest winny?

Z pamiętnika Chochlika (40): Kto jest winny?

Gdyby udało się wyna­leźć szcze­pionkę na poli­gra­ficz­nego wirusa zwa­nego popu­lar­nie cho­chli­kiem dru­kar­skim, praca zarówno gra­fika jak i dru­ka­rza była by praw­dziwą sie­lanką. Nie­stety, co pewien czas zmu­szany jestem uru­cha­miać pro­ce­dury, przy­go­to­wane spe­cjal­nie na tę cho­chli­kową oko­licz­ność. W efek­cie, zamiast sie­lanki, pomię­dzy uczest­ni­kami dra­matu zwa­nego pro­duk­cją wyrobu poli­gra­ficz­nego docho­dzi okre­sowo do licz­nych spięć i nieporozumień.

27.12.2012 | przeczytano: 5570 razy (komentarzy: 2)
Artykuły z cyklu Z pamiętnika Chochlika
7 grzechów głównych

ABC opakowań kartonowych i wykrojników (2): 7 grzechów głównych

W tym odcinku powiemy na co uważać i czego nie robić przy okazji kontaktu z wykrojnikiem. I nie mam tu na myśli tego, że kiedy potrącony niechcący wykrojnik spada ze stołu, nie należy go łapać... Pomówimy o tym co, jak i w jakiej kolejności powinno odbywać się w poligraficznym Raju.

20.07.2011 | przeczytano: 12438 razy (komentarzy: 2)
Identyfikacja wizualna Rybnika

Od maja miasto Rybnik posługuje się nowym Systemem Identyfikacji Wizualnej. Miasto używało na przestrzeni ostatnich lat co najmniej kilku różnych form logo promocyjnych, które powstawały w miarę bieżących potrzeb, bez wspólnego mianownika. Podobnie, bez jednolitego klucza, powstawały różne logotypy miejskich instytucji. Przyczyniało się to do niepotrzebnego mnożenia symboli i powodowało nieład wizualny.

10.09.2018 | przeczytano: 5257 razy (komentarzy: 2)
Spady drukarskie

Z pamiętnika Chochlika (1): Spady drukarskie

Proponuję zacząć od ćwiczenia. W dowolnym programie rysujemy sobie na środku strony czerwony kwadrat o boku 5 cm. Pracę drukujemy na drukarce biurkowej. Następnie bierzemy nożyczki i czterema cięciami odcinamy kwadrat od kartki. W efekcie uzyskamy czerwony kwadrat oraz białe odpady. Te odpady to właśnie słynne drukarskie spady. Konia z rzędem temu, kto wytnie kwadrat tak równo, aby na białych spadach nie było pozostałości czerwonego kwadratu, a na czerwonym kwadracie pozostałości białych spadów.

26.06.2011 | przeczytano: 6075 razy (komentarzy: 2)
Artykuły z cyklu Z pamiętnika Chochlika
Czy laminaty monomeryczne mają filtry UV?

Laminowanie w druku to powszechnie stosowana technika pokrywania wydruków warstwą ochronną, która ma na celu poprawę ich trwałości, wyglądu i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

12.12.2023 | przeczytano: 3320 razy (komentarzy: 1)
Drewno i Mechaniczna Pomarańcza

Spośród wszystkich rodzajów szyldów jakie miałem okazję wykonywać, najbardziej cenię sobie realizacje w naturalnym drewnie. Aby odsłonić całą jego urodę - układ słojów, kolory, strukturę - przy wykonywaniu grafiki stosuję technikę piaskowania.

20.03.2003 | przeczytano: 26003 razy (komentarzy: 1)

Istnieje kilka odmian sztywnych materiałów z tworzywa sztucznego, dostępnych dla zastosowań zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych w reklamie wizualnej.
Dwie z nich należą do szerokiej kategorii płyt piankowych, podczas gdy trzecia jest odmianą tektury falistej, wykonaną z tworzywa sztucznego.
Pojęcia "płyta piankowa" używa się często w odniesieniu do lekkich płyt z rdzeniem polistyrenowym. Jednakże - głównie ze względów technologicznych - producenci zwykli stosować to określenie również do wytłaczanych płyt z PCV pienionego.

03.02.2001 | przeczytano: 10953 razy (komentarzy: 1)
Wygraj randkę z Marią Panną lub św. Józefem (z BeautifulPeople.com...)

Za pośrednictwem Serwisu Informacji Zleconych PAP otrzymaliśmy newsa, który wprawił nas w osłupienie. Z jednej strony chcieliśmy się z Wami podzielić tym odkryciem, z drugiej – zastanawialiśmy się czy publikowanie tego tekstu ma uzasadnienie w serwisie o reklamie. Ale... może spróbujmy odpowiedzieć sobie na to wspólnie – czy ten fenomen, ten rodzaj umysłowości, nie są przypadkiem pokłosiem wysiłków speców od reklamy?

05.12.2011 | przeczytano: 4778 razy (komentarzy: 1)
Akapit na celowniku

Z pamiętnika Chochlika (31): Akapit na celowniku

Wykazywanie błędów typograficznych wykracza nie tylko poza zakres obowiązków rutynowego kontrolingu plików produkcyjnych w drukarni, ale w pewnych sytuacjach może nawet być odebrane przez Klienta, jako próba wymądrzania się i wtrącania w nieswoje sprawy. Wykorzystam więc chochlikowe łamy aby wyżalić się raz a dobrze i dokonać przeglądu najczęściej spotykanych błędów składu w weryfikowanych do druku pracach.

01.04.2012 | przeczytano: 4429 razy (komentarzy: 1)
Artykuły z cyklu Z pamiętnika Chochlika

Ogólnoświatowa sieć komputerowa, symbol XXI wieku, jest na najlepszej drodze do wyparcia tradycyjnych mediów oraz środków komunikacji.

04.02.2001 | przeczytano: 9050 razy (komentarzy: 1)
Slogan reklamowy, czyli „najdroższe zdanie świata”

O astronomicznych honorariach dla copywriterów za napisanie "jednego zdania" krążą legendy. Rzeczywiście, gdyby przeliczać słowa na pieniądze, najbardziej opłaca się właśnie pisanie haseł reklamowych. Szkoda tylko, że zapotrzebowanie na nie jest stosunkowo małe. No i naprawdę niełatwo jest w tej dziedzinie zabłysnąć.

09.10.2005 | przeczytano: 101484 razy (komentarzy: 1)
Traktat o szarości

Z pamiętnika Chochlika (35): Traktat o szarości

Miałem kiedyś przyjaciela... To za mocno powiedziane. Miałem, kiedyś znajomego... Tak będzie właściwiej. Zwał się Ludwik. Kiedy go poznałem, zbliżał się do sześćdziesiątki. Ja stawiałem pierwsze kroki w składzie komputerowym, on ostatnie w składzie gorącym. Był linotypistą w zakładach prasowych, a ja po drugiej stronie ulicy założyłem właśnie, jeden z pierwszych w okolicy fotoskładów.

27.05.2012 | przeczytano: 3809 razy (komentarzy: 1)
Artykuły z cyklu Z pamiętnika Chochlika
Historia św. Walentego a walentynki? Mit czy kit?

Wielu z nas, w natłoku codziennych obowiązków zapomina o okazywaniu uczuć swojej drugiej połowie. Walentynkowy wieczór stał się niejako momentem przypominającym o powinnościach wobec ukochanej osoby. To także czas, w którym celebrujemy naszą miłość. Kupujemy prezenty, przytulamy się, chodzimy za rękę, ale przede wszystkim powtarzamy magiczne: kocham cię. Czy faktycznie walentynki są wytworem współczesnej kultury? Czy może jednak posiadają długą i wartościową historię? Jakie jest w takim razie pochodzenie i przesłanie walentynkowych symboli?

12.02.2018 | przeczytano: 1775 razy (komentarzy: 1)
Typografia - królowa poligrafii

Z pamiętnika Chochlika (23): Typografia - królowa poligrafii

"Książka nie jest już jedyną postacią słowa drukowanego. Znaczną część istotnych treści publikuje się dzisiaj w formie gazet, czasopism, reklam [...] a produkcja krojów pisma, wymyślanie nowych czcionek dochodzi do absurdu. Można dostrzec cała masę małych i malutkich kierunków, z których każdy błądzi na swój sposób".

23.01.2012 | przeczytano: 3408 razy (komentarzy: 1)
Artykuły z cyklu Z pamiętnika Chochlika
RGB-CMYK - zamieniać, czy nie?

Problemy towarzyszące zamianom przestrzeni barwnych opisujących kolorystykę pracy wynikają z faktu, że zakresy skali barw tworzących każdą z nich nie pokrywają się. W efekcie nie tylko modyfikujemy, ale także tracimy część informacji o kolorze. Jak - i na których etapach pracy dokonywać konwersji, aby stracić jak najmniej?

15.10.2003 | przeczytano: 59601 razy (komentarzy: 1)
Rebranding na tle rozwoju rynku

Rebranding jest połączeniem zmian modelu biznesowego ze zmianami wizerunku. Po każdej fuzji lub akwizycji rebranding jest koniecznością. Są to koszty i poważny wysiłek organizacyjny. Dlaczego więc na rynku sieciowych kawiarni, światowe marki nie wprowadzają od razu swojego pełnego wizerunku?

14.12.2012 | przeczytano: 1881 razy (komentarzy: 1)
Klejenie

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (18): Klejenie

Na razie nasze elementy przypominają wciąż sterty luźnych odpadów, ale wreszcie przyszedł czas na trzeci wymiar - czyli klejenie.

12.01.2014 | przeczytano: 9237 razy (komentarzy: 1)
5 warunków dobrej nazwy firmy

Na rynku często można spotkać bardzo podobne do siebie nazwy firm, nazwy produktów, marek i usług, które powstały poprzez zastosowanie obowiązującego w branży stylu. Trudno je od siebie odróżnić i zapamiętać. Zdarza się również, że nazwy firm są mylące lub posiadają zakodowane negatywne skojarzenia, które utrudniają ich efektywne stosowanie. Naming to sztuka tworzenia nazw unikalnych, wspierających sprzedaż a zarazem bezpiecznych prawnie. Jaka więc powinna być nazwa?

28.09.2012 | przeczytano: 6165 razy (komentarzy: 1)
Pieniądze za kryptoreklamę polskim blogerom nie śmierdzą?

Awantura jaka rozpętała się po opublikowaniu przez yotuberów spod znaku AbstrachujeTV filmiku zawierającego nieoznaczone lokowanie produktu daje smutny obraz standardów obowiązujących w polskiej "blogosferze". Argumenty za oczywistym w tradycyjnych mediach wymogiem oznaczania materiałów promocyjnych zdają się być dla części blogerów zupełnie niezrozumiałe.

14.10.2014 | przeczytano: 4657 razy (komentarzy: 1)
Rebranding czy tylko repozycjonowanie? Nowe logo Banku Pekao SA

Przedstawiciele Banku Pekao SA poinformowali o odświeżeniu marki. Tyle, że nie jest to rebranding a zmiana logo i dostosowanie systemu identyfikacji do obowiązujących w UniCredit Group standardów.

05.06.2012 | przeczytano: 3310 razy (komentarzy: 1)
Światło

Typografia na co dzień (6): Światło

Ist­nieje wśród typo­gra­fów prze­ko­na­nie, iż na osta­teczną czy­tel­ność i piękno składu wpływ mają nie tyle obiekty wydru­ko­wane, co prze­strzeń pomię­dzy nimi. Podob­nie jak pustka jest pod­stawą formy, świa­tło  pomię­dzy wier­szami, wyra­zami i zna­kami jest pod­stawą typo­gra­fii. Idąc tym tro­pem, zaj­miemy się dziś odstę­pami mię­dzy­zna­ko­wymi i mię­dzy­wy­ra­zo­wymi, które wła­śnie ze świa­tła są zbudowane.

18.08.2019 | przeczytano: 6838 razy (komentarzy: 1)
Artykuły z cyklu Typografia na co dzień
Lepki problem - usuwamy starą folię

Problem usuwania folii kilkakrotnie pojawiał się w dyskusjach na naszym serwerze. Zobaczmy jak się to robi w Ameryce - Butch Anton z Sign Business magazine opowiada o swoich doświadczeniach z usuwaniem starej grafiki z samochodów.

28.04.2001 | przeczytano: 46249 razy (komentarzy: 1)
Podstawy wizualizacji 3D – fotorealistyczne wnętrze cz. I

W poniższym tekście postaram się nieco przybliżyć proces tworzenia fotorealistycznego wnętrza w najbardziej popularnym, a zarazem bardzo potężnym narzędziu do tworzenia grafiki 3d jakim jest 3ds max . Końcowy etap prac spróbuje ułatwić stosując plugin wspomagający rendering o nazwie v-ray. Oba produkty są dostępne w wersjach trial na stronach producentów (www.autodesk.com , www.chaosgroup.com) Zapraszam wiec do świata 3d, wirtualnej krainy w której stajemy się absolutnymi władcami a jedyne ograniczenia wyznaczają nam granice naszej wyobraźni.

27.05.2006 | przeczytano: 63952 razy (komentarzy: 1)
Klient kontra reklama: kto na kogo patrzy?

W filmie "Raport mniejszości" klientom przy wejściu do centrum handlowego skanuje się tęczówki. Dzięki takiej identyfikacji, komputery mogą ich witać po imieniu, a na ścianach sklepów wyświetlać spersonalizowane reklamy. Tak 10 lat temu Steven Spielberg przedstawiał realia roku 2054. Rzeczywistość pokazała, że na takie wynalazki wcale nie trzeba będzie tak długo czekać – już teraz w marketingu zaczynają być wykorzystywane podobne narzędzia.

22.12.2012 | przeczytano: 2100 razy (komentarzy: 1)
Ile powinien kosztować projekt nazwy?

W powszechnym mniemaniu projektowanie nazwy to proces prosty. Każdy potrafi zestawić kilka liter. Tylko dlaczego firmy płacą tak wysokie sumy za domeny internetowe lub prawa wyłączności do znaków towarowych? Czy w procesie projektowania nazwy nie biorą pod uwagę wagi posiadania domeny identycznej z nazwą marketingową?

24.10.2011 | przeczytano: 3209 razy (komentarzy: 1)
Historia pewnej reklamy (reklamowy dreszczowiec)

Mówiąc o problemie z reklamami w Polsce bardzo łatwo jest popaść w przeróżne uproszczenia. Jest chaos (u nas) i porządek (na Zachodzie), są fajni plastycy miejscy i niekompetentni prezydenci miast, są wreszcie źli reklamodawcy i same dobre pomysły miejskich aktywistów.

17.03.2015 | przeczytano: 2571 razy (komentarzy: 1)
Nowe otomoto

Portfolio: Nowe otomoto

Serwis motoryzacyjny otomoto.pl przeprowadził rebranding z okazji 10-lecia swojego istnienia. Marka zyskała zupełnie nowe logo oraz identyfikację wizualną. Projekt graficzny wykonało poznańskie studio For brands.

03.05.2015 | przeczytano: 5120 razy (komentarzy: 1)
Artykuły z cyklu Portfolio
Przesada w poligrafii

Z pamiętnika Chochlika (20): Przesada w poligrafii

Utyskiwanie na braki, niedoróbki i niedociągnięcia z pewnością można kontynuować bez końca. My skupimy się dziś na nadmiarze. Przesada w poligrafii, jak i w każdej innej dziedzinie życia, przysparza bowiem równie wielu problemów co niedobór. W jakimś sensie jest ona bowiem niedoborem przezorności, zdrowego rozsądku i dobrego wychowania.

23.12.2011 | przeczytano: 3197 razy (komentarzy: 1)
Artykuły z cyklu Z pamiętnika Chochlika
Lakierowanie

Z pamiętnika Chochlika (37): Lakierowanie

Zlecając publikację do druku, Klienci nie mają zazwyczaj problemu z określeniem swoich potrzeb w obszarze kolorystyki, terminu realizacji i ceny. Wiadomo, druk ma być kolorowy, termin krótki a cena niska. Drogą kolejnych przybliżeń i kilku pytań uzupełniających, ustalamy w miarę szybko parametry techniczne publikacji i dogadujemy cenę, będącą wypadkową sennych marzeń i twardych realiów.

10.06.2012 | przeczytano: 3559 razy (komentarzy: 1)
Artykuły z cyklu Z pamiętnika Chochlika
Jak zatrudniać obywateli Ukrainy

Projektantki i projektanci! Jesteśmy świadomi tego, że w kontekście wojny w Ukrainie dziś najbardziej potrzebna jest pomoc humanitarna i wojskowa. Wierzymy jednak, że równie istotne jest wsparcie w stanięciu na nogi i pomoc w samostanowieniu.

08.04.2022 | przeczytano: 1856 razy (komentarzy: 1)
Produkcję pudełka zacznij od początku

ABC opakowań kartonowych i wykrojników (4): Produkcję pudełka zacznij od początku

Ta zasada okazuje się oczywista tylko z pozoru. Trudno o niej pamiętać gdy „akont” stoi nad głową i tupie - wówczas jedyna oczywista sprawa to konieczność „wyrobienia się” w terminie. Mimo wszystko warto jednak rozpocząć wycenę i produkcję wyrobu poligraficznego pod nazwą „opakowanie kartonowe” od początku - czyli od planu.

15.09.2011 | przeczytano: 21712 razy (komentarzy: 1)
Katy Perry a sprawa polska

Dyskusję w mediach wzbudził niedawno* teledysk Katy Perry, w którym wokalistka wykorzystała wizerunek Stadionu Narodowego w Warszawie. Co prawda, na obiekt nałożono fikcyjną nazwę „Bingo's Bail Bond Stadium”, niemniej jednak ujęcie prezentowane na tle panoramy Warszawy nie budzi wątpliwości, że to właśnie stołeczna arena. Czy wokalistka miała prawo wykorzystać wizerunek obiektu w swoim teledysku bez zgody władz Stadionu? Czy mogła go przetworzyć, tak jak zrobiła to w klipie?

11.09.2019 | przeczytano: 2804 razy (komentarzy: 1)
Plagiat, inspiracja czy opracowanie?

Pracując dla fotografów, projektantów i innych artystów często spotykam się z kopiowaniem, plagiatem i inspiracją (o ile można to tak nazwać) od innych twórców. Dostaję pytania – czy mogę zrobić tak lub tak, czy to będzie już za dużo albo, czy ten projektant splagiatował mój własny projekt?

24.03.2017 | przeczytano: 4557 razy (komentarzy: 1)

Co ciekawego można powiedzieć o amerykańskich szyldach ? Czym - oprócz treści - różnią się od szyldów wykonywanych w Polsce? Przede wszystkim różni je wzornictwo (design). Od szyldów prostych, po perfekcyjnie wypracowane, nierzadko ocierające się o kicz, ale często na swój sposób "ładne", cieszące oko ciekawym zestawem kolorów czy choćby trafioną kompozycją.

04.09.2001 | przeczytano: 23338 razy (komentarzy: 1)
Ustawa o wolności słowa? Raczej ustawa inwigilacyjna 2.0!

Zamiast obiecywanej wolności słowa w Internecie ogłoszony z hukiem projekt ustawy ministra Ziobry wprowadza inwigilację i cenzurę. Zamiast ograniczać władzę platform internetowych i umożliwiać Polkom i Polakom swobodne wyrażanie poglądów w sieci – przyznaje nowe możliwości służbom, które będą mogły na masową skalę sprawdzać, co robimy on-line, i proponuje ochronę tylko wybranych poglądów oraz grup, które dziś czują się dyskryminowane na Facebooku lub YouTubie. Wyjaśniamy, co znalazło się w projekcie i dlaczego nazywamy go ustawą inwigilacyjną 2.0.

05.02.2021 | przeczytano: 1543 razy (komentarzy: 1)
Kup Pan Kolor! Wywiad z Przemysławem Kidą

Każdy, kto zetknął się w jakiś sposób z poligrafią wcześniej czy później odkrywa takie pojęcia jak proof, profil kolorystyczny, kalibracja i jeśli życie (czytaj Klienci) go nie zmusi, zazwyczaj omija je szerokim łukiem. Kalibracja monitorów, drukarek, skanerów zawsze była otoczona aurą tajemniczości. Ostatnimi czasy coraz częściej wyręcza nas w tym oprogramowanie, ale czy to wystarcza?

09.08.2012 | przeczytano: 7456 razy (komentarzy: 1)

Mam do oklejenia kaseton podświetlany z pleksi przezroczystej. Logo klienta jest dosyć proste: czarne tło i biały napis. Jak przykleić od środka czarne tło z wyciętym napisem przy pomocy folii transportowej? Na mokro czy na sucho? Jeśli na mokro to jaki środek do tego użyć?

01.07.2015 | przeczytano: 5998 razy (komentarzy: 1)
Droga na skróty

Z pamiętnika Chochlika (30): Droga na skróty

Zauroczeni wypowiedziami niektórych typografów możemy ulec złudzeniu, iż przygotowując publikację do druku poruszamy się w obszarze Sztuki, pisanej przez sporej wielkości literę S. Na co dzień trudno jednak w to uwierzyć. Podobno wszystkiemu winny jest czas, a raczej jego brak, gdyż zarówno za uchem czytelnika książki jak i jej detepowca, kukułka zegara skrzeczy na okrągło: dead-line, dead-line, dead-line, dead-line...*

23.03.2012 | przeczytano: 3224 razy (komentarzy: 1)
Artykuły z cyklu Z pamiętnika Chochlika
Życie przerosło reklamę

Reklamowe porady językowe: Życie przerosło reklamę

Motto: Kiedy dwoje mówi to samo, to to nie jest to samo...

Wiele jest przykładów haseł reklamowych (czy też cytatów z reklam), którym życie nadało inny, nowy i nieoczekiwany dla twórcy sens. Przy czym trzeba zaznaczyć, że nie zawsze samo życie ośmiesza lub przekształca hasło reklamowe – czasami czyni to zawistna, złośliwa i bezlitosna konkurencja.

20.12.2004 | przeczytano: 28698 razy (komentarzy: 1)
Artykuły z cyklu Reklamowe porady językowe
Nowy Mbank.pl – analiza zmian pod kątem SEO

Działająca od kilku dni, nowa strona mBanku jest przedmiotem wielu dyskusji, głównie pod kątem dużej zmiany designu, wobec którego wytaczanych jest wiele zarzutów o niską intuicyjność. Co ciekawe przy ostatnim redesignie serwisu mBanku w 2011 roku dyskusja toczyła się wokół tych samych aspektów. Twierdzono, że także twórcy ówczesnej wersji strony banku zbyt mocno postawili na charakter i wyrazistość, zamiast na czytelność i dostępność do niezbędnych informacji. A jak prezentuje się nowa strona pod kątem SEO?

10.06.2013 | przeczytano: 2791 razy (komentarzy: 1)
Podstawowe zasady reklamowania alkoholu

Polskie prawo zawiera regulacje dotyczące reklamy w ogólności, a ponadto regulacje szczegółowe dotyczące niektórych produktów, w tym alkoholu. Zasady te wykształciły praktykę, do której zdążyliśmy się już przyzwyczaić (jak pytanie o wiek przed wejściem na oficjalną stronę browaru czy brak reklam niektórych alkoholi). Skąd się biorą te zasady?

03.05.2016 | przeczytano: 2012 razy (komentarzy: 1)
Reklama

Praktyczny Poradnik Poligraficzny: Reklama

Kiedy przypatrzymy się funkcji, historii powstania a także technologii produkcji ulotek, plakatów i gazetek reklamowych, przyznamy, iż da się w miarę sensownie obronić przyporządkowanie ich do jednej grupy. Zanim więc przystąpimy do omawiania poszczególnych produktów wchodzących w skład DRUKÓW REKLAMOWYCH, kilka akapitów wypada poświęcić pojęciu czy też zjawisku, które te produkty łączy. Jest nim bez wątpienia REKLAMA. 

23.12.2021 | przeczytano: 2790 razy
Proces projektowy

Zawód ilustrator: Proces projektowy

Fraza „proces projektowy” sprawia, że we własnej głowie nie jestem grafikiem-ilustratorem. Jestem PROJEKTANTKĄ. W jakiś sposób ta myśl nobilituje mnie w moich własnych oczach.

10.01.2023 | przeczytano: 2483 razy
Artykuły z cyklu Zawód ilustrator
Weryfikacja w drukarni

Z pamiętnika Chochlika (9): Weryfikacja w drukarni

Odpowiedzialność za prawidłowe przygotowanie pracy do druku spada głównie na zleceniodawcę. Tym nie mniej, szanujące się zakłady poligraficzne podejmują coraz liczniejsze działania, dodatkowo weryfikujące pracę Klienta. Czego zatem możemy się dziś spodziewać a nawet wymagać od drukarni, kiedy już powierzymy jej swoje mniej lub bardziej wypieszczone graficznie dziecko.

23.09.2011 | przeczytano: 4298 razy
Artykuły z cyklu Z pamiętnika Chochlika
1 2 3 4 5
Strona 3/10 (artykułów: 461)
Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
Sortuj wg: daty popularności liczby komentarzy
REKLAMA
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764