logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Wiedza: wybór redakcji

Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
Sortuj wg: daty popularności liczby komentarzy
liczba artykułów: 462

Reklamę internetową zaczęto w Polsce traktować poważnie. Aby się o tym przekonać, nie potrzeba nawet uruchamiać modemu. Zwykły spacer po ulicach ujawnia skalę wydatków ponoszonych przez największe portale internetowe na reklamę własnych usług, dowodząc, jak duże nadzieje wiążą sieciowi potentaci z przejęciem części budżetów przeznaczonych dotąd dla prasy, radia, telewizji czy reklamy zewnętrznej.

03.02.2001 | przeczytano: 7792 razy
Kup Pan Kolor! Wywiad z Przemysławem Kidą

Każdy, kto zetknął się w jakiś sposób z poligrafią wcześniej czy później odkrywa takie pojęcia jak proof, profil kolorystyczny, kalibracja i jeśli życie (czytaj Klienci) go nie zmusi, zazwyczaj omija je szerokim łukiem. Kalibracja monitorów, drukarek, skanerów zawsze była otoczona aurą tajemniczości. Ostatnimi czasy coraz częściej wyręcza nas w tym oprogramowanie, ale czy to wystarcza?

09.08.2012 | przeczytano: 7457 razy (komentarzy: 1)
Czy w ACTA chodzi o prawa autorskie?

Zmierzch epoki przemysłowej zapowiadał koniec monopolu na dystrybucję własności intelektualnej. Upowszechnienie dostępu do internetu przyniosło w tej dziedzinie rewolucyjną zmianę: dystrybucja treści stała się możliwa bez udziału nośników, których wytwarzanie i sprzedaż kontroluje biznes oparty o drukarnie, tłocznie płyt, nadajniki i rozbudowane zaplecze logistyczne. W krótkim czasie cała ta machina zaczęła być anachroniczna. Internet pozwolił twórcom na docieranie do odbiorców i fanów z ominięciem pośrednictwa tradycyjnych wydawców.

27.01.2012 | przeczytano: 7324 razy (komentarzy: 21)
5 części projektu Orli DomZobacz fotorelację

O projekcie Orli Dom pisałem tu już trzykrotnie, przedstawiając założenia opracowania uproszczonej wersji godła i efekt końcowy, w postaci Księgi herbu małego RP, a także wykonane przy tej okazji testy. Nie sądziłem, że temat wciągnie mnie na tyle, że projekt Orli Dom zacznie zmierzać ku znacznie szerszemu opracowaniu. W sumie 4 kolejne części pokazały problem godła i jego stosowania w dużo szerszym zakresie - choć nie wyczerpały całości zagadnienia.

06.06.2014 | przeczytano: 7181 razy
O projektowaniu szyldów drewnianych

Już na etapie powstawania koncepcji identyfikacji wizualnej, warto wziąć pod uwagę wykonanie szyldu drewnianego. Z kilku powodów. Drewno kojarzy się nam przede wszystkim z naturą, tradycją, ale też solidnością, elegancją, ciepłem czy ekologią. Nie mówiąc o prostych, "drewnianych" odniesieniach - las, tartak, stolarstwo. Nie ma praktycznie dziedziny, w której szyld drewniany nie dawałby szansy na uzyskanie korzyści wizerunkowych. Takie szyldy łatwo wpisują się w przestrzenie starówek, ale też dobrze wyglądają w przestrzeniach nowoczesnych. I być może najważniejszy argument przemawiający za tym tworzywem - to możliwość wyróżnienia się wśród innych.

25.08.2012 | przeczytano: 7132 razy (komentarzy: 3)
Kalendarze trójdzielne - cz. II

Przygotowanie prac i plików do druku (6): Kalendarze trójdzielne - cz. II

Kon­ty­nu­ujemy, roz­po­częty niedawno temat kalen­da­rzy trój­dziel­nych. Kalen­da­ria i główkę mamy już z głowy, dziś sku­pimy się na plec­kach, czyli ele­men­cie sca­la­ją­cym kalen­darz w jeden zwarty pro­dukt. Wiel­kiego pola do popisu gra­ficy tutaj nie mają. Przy­wo­łana w poprzed­nim odcinku zasada opty­ma­li­za­cji powo­duje, że wymiary i kon­struk­cja plec­ków jest ści­śle określona.

02.12.2012 | przeczytano: 7073 razy

„Kampanie wizerunkowe banków i reklamy produktów bankowych zawsze były gorzej zapamiętywane przez konsumentów niż reklamy innych produktów. (…) Nawet najbardziej zachęcające i przekonujące reklamy znajdują się na samym końcu hierarchii czynników wpływających na wybór banków i usług, z których się korzysta. (…)

26.12.2007 | przeczytano: 7061 razy
Atelier graficzne Mewa

Historia Polskiego Projektowania (1): Atelier graficzne Mewa

W 1933 roku Jadwiga Hładki, Edward Manteuffel i Antoni Wajwód, wieloletni przyjaciele z warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych postanowili założyć atelier graficzne o wdzięcznej nazwie „Mewa”. Nazwa atelier nie była zupełnie przypadkowa i powstała z zestawienia monogramów założycieli nieformalnej spółki – Manteuffla Edwarda i Wajwóda Antoniego. Jadwiga Hładki prawdopodobnie dołączyła do zespołu nieco później o czym świadczy pierwszy, sygnowany logiem „Mewy” plakat artystki, wykonany na konkurs „Państwowa Odznaka Sportowa” w kwietniu 1933 roku.

01.08.2012 | przeczytano: 7051 razy
Jak mogłaby wyglądać koncepcja uporządkowania reklam na przykładzie Pienińskiego Parku Narodowego

Jeżeli prace nad ustawą o wzmocnieniu narządzi krajobrazu przebiegną sprawnie, to już za rok samorządy i inne jednostki ochrony przyrody będą mogły przystąpić do tworzenia planów reklamowych. Trzy studentki architektury krajobrazu Politechniki Krakowskiej przeprowadziły w lipcu i sierpniu 2012 roku badania terenowe, których wynikiem jest zarys koncepcji planu lokalizacji reklam.

14.08.2013 | przeczytano: 7048 razy (komentarzy: 8)
Jak złamać żeby się nie załamać

Z pamiętnika Chochlika (18): Jak złamać żeby się nie załamać

Falcowanie to podstawowy proces introligatorski. Jego zadaniem jest doprowadzenie wymiaru arkusza drukarskiego do wymiaru końcowego. W wielu przypadkach zaplanowanie odpowiednich miejsc złamywania musi się odbyć już na etapie projektowania publikacji. Mając wiedzę o tajnikach papieru, nabytą z lektury poprzedniego odcinka, przyjrzymy się dzisiaj pułapkom czyhającym na grafika przy projektowaniu ulotek falcowanych.

11.12.2011 | przeczytano: 7014 razy (komentarzy: 3)
Artykuły z cyklu Z pamiętnika Chochlika
Foliowanie

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (22): Foliowanie

Kolejną metodą wykończenia powierzchni brył może być nałożenie na ich powierzchnie samoprzylepnych folii kolorowych. W przypadkach użycia jako lica kolorowego PMMA, malowanie samych obrzeży wymagałoby pracochłonnego zabezpieczenia powierzchni lic. Korzystniej będzie je po prostu okleić folią

20.08.2014 | przeczytano: 6994 razy

Dostępnych jest kilka technik podświetlania elementów przestrzennych, różniących się przede wszystkim źródłem światła. Każda z nich narzuca inny sposób projektowania i wykonania końcowych elementów grafiki przestrzennej, a także stwarza specyficzne możliwości lub ograniczenia formalne i konstrukcyjne.

18.08.2011 | przeczytano: 6959 razy
Opakowanie to wyzwanie

Autorstwo i przymusowa anonimowość, czyli czy projektanci czują się potrzebni? Zanim przystąpimy do subiektywnego przeglądu opakowań, potrzebna jest jeszcze jedna uwaga. Mianowicie, ustalenie autorstwa projektu opakowania popularnego, niedrogiego, ogólnodostępnego produktu graniczy niemal z cudem. Zapewne również dlatego, że firmy istniejące długo na rynku nie są wierne jednej agencji czy studiu projektowemu.

01.08.2014 | przeczytano: 6934 razy
Czy prezydent potrzebuje logo?

Na stronie Prezydenta RP ogłoszono konkurs na: Logo Prezydenta, Kancelarii Prezydenta i Centrum Obsługi Kancelarii. Konkurs wzbudził od razu wątpliwości: czy Prezydent potrzebuje logo i czy zamiast niego nie powinien posługiwać się (prawidłowo wyeksponowanym) herbem państwowym? Jako jeden z pierwszych zwrócił na to uwagę bloger Piotr Waglowski. Jego artykuł jest interesujący również ze względu na komentarze (wśród nich głosy projektantów), a także odnośniki do “oddolnych” inicjatyw takich jak serwisy jakiznaktwoj.pl czy www.orlidom.pl, opublikowanej niedawno pracy dyplomowej na temat identyfikacj wizualnej RP, czy choćby dyskusji wikipedystów przygotowujących wpis dotyczący polskiego herbu (notabene – wzór herbu udostępniany przez Kancelarię Prezydenta zaczerpnięto właśnie z Wikipedii!).

06.11.2011 | przeczytano: 6924 razy (komentarzy: 3)
Hasła reklamowe na święta: powtórka z marnej rozrywki

Handel ma swoje świąteczne żniwa. Według szacunków Polacy mogą wydać na zakupy o kilka procent więcej niż przed rokiem. Czy przyciągną ich hasła reklamowe?

19.12.2012 | przeczytano: 6906 razy
Jak przeprowadzić rebranding?

Wielu specjalistów z zakresu biznesu, marketingu i budowania marki próbowało opisać i scharakteryzować problem rebrandingu. Nigdzie nie trafiłem jednak na tak dobrze oddające specyfikę tego zagadnienia stwierdzenie, jak to sformułowane przez… Paulo Coelho. Autor ten napisał kiedyś, że „ludzie nieustannie tęsknią za odmianą, a jednocześnie pragną, by wszystko pozostało takie jak dawniej”. Słowa te zostały sformułowane oczywiście w nieco innym kontekście, ale stanowią dobre podsumowanie pierwszego problemu z jakim zmaga się każda organizacja myśląca o rebrandingu.

25.10.2014 | przeczytano: 6902 razy
Światło

Typografia na co dzień (6): Światło

Ist­nieje wśród typo­gra­fów prze­ko­na­nie, iż na osta­teczną czy­tel­ność i piękno składu wpływ mają nie tyle obiekty wydru­ko­wane, co prze­strzeń pomię­dzy nimi. Podob­nie jak pustka jest pod­stawą formy, świa­tło  pomię­dzy wier­szami, wyra­zami i zna­kami jest pod­stawą typo­gra­fii. Idąc tym tro­pem, zaj­miemy się dziś odstę­pami mię­dzy­zna­ko­wymi i mię­dzy­wy­ra­zo­wymi, które wła­śnie ze świa­tła są zbudowane.

18.08.2019 | przeczytano: 6850 razy (komentarzy: 1)
Artykuły z cyklu Typografia na co dzień
Duet projektantów

Historia Polskiego Projektowania (8): Duet projektantów

Reklama w duecie. Przydomowe studio Franciszka i Anny Seifertów. Okazuje się, że wspólna praca małżonków przy realizacjach reklamowych jest jak najbardziej możliwa. Przykładem są chociażby przedwojenne realizacje krakowskiego małżeństwa Franciszka i Anny Seifertów. Nie prowadzili oni typowego dla owych czasów studia czy atelier, a pierwsze zlecenia wykonywali najprawdopodobniej w  swoim mieszkaniu przy Alei Słowackiego 8. Dopiero z czasem, w drugim mieszkaniu usytuowanym w Krakowie przy Alei Mickiewicza 47,udało im się stworzyć osobne pomieszczenie, w którym powstawały liczne projekty z zakresu reklamy[1] .

04.08.2014 | przeczytano: 6759 razy
K - jak kolory w poligrafii

Alfabet Chochlika (11): K - jak kolory w poligrafii

Jak wieść gminna nie­sie, wielu cho­chli­ko­wych czy­tel­ni­ków ma pro­blemy z odna­le­zie­niem na blogu tek­stów dopa­so­wa­nych do ich aktu­al­nych dyle­ma­tów poli­gra­ficz­nych. Główną przy­czynę tego stanu rze­czy upa­truję w luź­nym, wręcz luzac­kim cha­rak­te­rze tychże arty­ku­łów, a także w iry­tu­ją­cym spo­so­bie ich tytu­ło­wa­nia.  Fakt ten  jedni uwa­żają za cho­chli­kową zaletę, a inni  wręcz odwrot­nie, za prze­jaw star­czego zdzie­cin­nie­nia autora.  Aby w jakiejś mie­rze pogo­dzić zwa­śnione strony, posta­no­wi­łem prze­pro­wa­dzić świąteczno-wiosenne porządki na blogu.  W pierw­szym rzę­dzie zabra­łem się za kolory.

02.12.2017 | przeczytano: 6695 razy
Artykuły z cyklu Alfabet Chochlika
Narzędzia - szlifowanie

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (8): Narzędzia - szlifowanie

Jak w prosty sposób zrobić samemu kombajn szlifierski do obróbki krawędzi? Jakie rodzaje pilników sprawdzą się przy obróbce tworzyw? Do czego przydadzą się różne typy szlifierek i czym kierować się przy zakupie? Jakich papierów ściernych użyć kompletując zestaw kostek szlifierskich? W kolejnym odcinku Poradnika także kilka praktycznych uwag na temat polerowania.

18.04.2013 | przeczytano: 6653 razy (komentarzy: 3)
„Orli Dom” trafia do księgarń i pod patronat Signs.pl

W maju e-book prezentujący projekt „Orli Dom” trafił do księgarń internetowych. Po nieudanych próbach znalezienia wydawcy książki drukowanej autor zdecydował się wydać pierwszy tom w wersji elektronicznej.

12.08.2015 | przeczytano: 6634 razy (komentarzy: 13)
Pisanie dla „łeba” i typografia strony www

Raz po raz docie­rają do mnie głosy o rychłym zmierz­chu słowa dru­ko­wa­nego. Przyj­muję je ze spo­ko­jem. Cho­chlik dru­kar­ski z cho­chli­kiem cyfro­wym, niczym Paweł z Gaw­łem, pozo­stają w przy­kład­nej sym­bio­zie, nie wadząc sobie nawza­jem. Nie trak­tuję Inter­netu jako real­nego zagro­że­nia dla poli­gra­fii, lecz raczej jako part­nera, posia­da­ją­cego wiele zalet, któ­rych nie mają tra­dy­cyjne media papierowe.

28.10.2012 | przeczytano: 6633 razy
Mega-elementy - realizacje w wielkim formacie

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (24): Mega-elementy - realizacje w wielkim formacie

Skoro udało się z mniejszymi elementami, to może czas zmierzyć się z na prawdę dużymi gabarytami? Określenie mega-elementy rezerwuję dla rozmiarów powyżej 90 x 90 x 25 cm. Zobaczmy jakie specyficzne problemy towarzyszą projektowaniu, wykonaniu i montażowi oraz serwisowaniu takich realizacji.

14.12.2014 | przeczytano: 6624 razy
Po co projekt Orli Dom?

Mówiąc najkrócej: aby zakończyć przedłużające się dyskusje na temat kształtu narodowego godła, a wziąć się za konkrety. Celem było pokazanie jak opracowanie tego typu powinno moim zdaniem wyglądać - nie tylko pod względem rysunku, co oczywiście jest istotne - ale przede wszystkim pod względem dopracowania wersji herbu z uwzględnieniem różnych technik wykonania, specyfikacji kolorystycznej itp.

12.06.2012 | przeczytano: 6613 razy
Barwne opakowania potrafią być modne. Polska reklama w nurcie narodowym

Pomimo kryzysu gospodarczego, jaki zapanował w Polsce po I wojnie światowej, rodzimi przedsiębiorcy zdawali sobie sprawę, że również kolorowe opakowania są istotnym elementem w kampanii reklamowej danego produktu. Już na początku XX wieku wśród licznych, reklamowych etykiet zaobserwować możemy wykorzystanie ludowych motywów do celów promocyjnych.

31.05.2013 | przeczytano: 6599 razy

Wszyscy wiemy, że laminowanie może uodpornić wydruki wielkoformatowe na działanie wody oraz utratę koloru i otarcia mechaniczne. Czy laminowanie jest jednak dostatecznie wytrzymałe, aby sprostać konkurencji ze strony nowych rodzajów mediów, które podobno nie wymagają laminowania?
Przedstawimy dwa pierwsze powody, dla których warto pamiętać o tej technice.

08.07.2001 | przeczytano: 6589 razy
Elementy instalacji podświetleniowej

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (5): Elementy instalacji podświetleniowej

Dziś, gdy obserwujemy gwałtowną ekspansję techniki diodowej mogłoby się wydawać niecelowe omawianie elementów instalacji opartej o lampy jarzeniowe. Bezsporne zalety podświetlenia LED, takie jak niskie koszty eksploatacji, niezawodność, komfortowy montaż nadal jednak nie zawsze równoważą główną zaletę świetlówek: ich niską cenę, dlatego w dzisiejszym odcinku omawiamy również elementy podświetlenia jarzeniowego. Nie wspominamy natomiast o podświetleniu neonowym, którego wykonanie podzleca się zazwyczaj wyspecjalizowanym zakładom.

17.02.2013 | przeczytano: 6578 razy (komentarzy: 3)
Kolorowe jarmarki

Z pamiętnika Chochlika (5): Kolorowe jarmarki

Aby grafik mógł dogadać się z drukarzem nie wystarczy dobra wola i wysoki poziom empatii. Potrzeba także jasno zdefiniowanych pojęć, którymi rozmówcy będą się posługiwać, gdyż głównym tematem tych dyskusji (oczywiście poza sportem, kobietami i szybkimi samochodami) są kolory. Ich nazw uczymy się od dziecka, ale w poligrafii wiedza ta na niewiele się przydaje, gdyż obarczona jest zbyt wysokim stopniem subiektywizmu.

05.08.2011 | przeczytano: 6577 razy (komentarzy: 6)
Artykuły z cyklu Z pamiętnika Chochlika
Niebezpieczny overprint

Z pamiętnika Chochlika (39): Niebezpieczny overprint

Wpadka, wtopa, wdepa, afera, kaszana, mamy pro­blem – jed­nym sło­wem (zgod­nie z normą ISO) nie­zgod­ność. Okre­śle­nie uży­wane w chwi­lach powsta­nia dyso­nansu pomię­dzy ocze­ki­wa­niem Klienta w sto­sunku do jako­ści pro­duktu final­nego, a sta­nem fak­tycz­nym, jaki zastał odbie­ra­jąc wyrób poli­gra­ficzny z działu eks­pe­dy­cji.

10.12.2012 | przeczytano: 6547 razy (komentarzy: 2)
Artykuły z cyklu Z pamiętnika Chochlika
Origami w introligatorni

Z pamiętnika Chochlika (17): Origami w introligatorni

W odcinku poświęconym oprawom*, doszliśmy do przekonania, że dobre stosunki projektantów z działem introligatorni są równie ważne, jak relacje z drukarzami. Dziś dalsze przykłady potwierdzające słuszność tej dewizy. Falcowanie i bigowanie lub jak kto woli, złamywanie i przegniatanie, to wprawdzie procesy introligatorskie, ale bez ich właściwego rozplanowania przez studio graficzne, efekt końcowy może Klienta przyprawić o niebezpieczny przefalc** w okolicach serca.

03.12.2011 | przeczytano: 6521 razy
Artykuły z cyklu Z pamiętnika Chochlika
Klasyfikacja produktów poligraficznych

Praktyczny Poradnik Poligraficzny: Klasyfikacja produktów poligraficznych

Podejmując się opisu dowolnego fragmentu rzeczywistości, zarówno tej zewnętrznej – postrzeganej zmysłami, jak i wewnętrznej – psychologicznej, wcielamy się niejako w rolę biblijnego Adama. Czyż nie podstawowym jego właśnie zadaniem, było nazwanie i pogrupowanie porozrzucanych po rajskim ogrodzie obiektów zaledwie co powstałego z nicości świata?

04.06.2021 | przeczytano: 6468 razy
Czarno-białe niespodzianki

Z pamiętnika Chochlika (2): Czarno-białe niespodzianki

Kolory w poligrafii to temat rzeka, ale można go sprowadzić do jednego podstawowego problemu: dlaczego wydrukowana publikacja wygląda często inaczej (czytaj: gorzej) niż na ekranie komputera. Nie będę dzisiaj zagłębiać się w skomplikowane meandry kalibracji monitorów i prawidłowego odwzorowywania przez nie kolorów. Na to przyjdzie czas później. Dzisiaj opowiem o paru niespodziankach, jakie mogą sprawić nam dwie specyficzne barwy: czarna i biała.

02.07.2011 | przeczytano: 6373 razy (komentarzy: 10)
Artykuły z cyklu Z pamiętnika Chochlika
L jak Let­ter­press - cz.1

Alfabet Chochlika (4): L jak Let­ter­press - cz.1

LETTERPRESS czyli druk typo­gra­ficzny to prze­sta­rzała, nie­efek­tywna i nie­opła­calna tech­no­lo­gia druku. Zre­ali­zo­wany tą metodą wyrób koń­cowy nie jest w sta­nie kon­ku­ro­wać zarówno ceną, ter­mi­nem reali­za­cji, paletą zasto­so­wań, jak i jako­ścią barw z kolo­ro­wym blich­trem, ofe­ro­wa­nym przez współ­cze­sny jar­mark poli­gra­ficzny. Jed­nym trąci myszką, innym cuch­nie zde­chłym szczu­rem. A jed­nak…_

19.09.2015 | przeczytano: 6358 razy
Artykuły z cyklu Alfabet Chochlika
Creative Tension i logo dla Polski: Głos pomysłodawców

W ciągu sześciu dni ponad 115 000 Polaków oddało głos na sprężynę, która najbardziej przypadła im do gustu. Celem prowadzonej kampanii nie jest wyłącznie wybór logo, lecz przedstawienie całej idei budowania Marki Polska, wyrażonej w Creative Tension, stworzonej przez brytyjskiego guru od brandingu - Wallego Olinsa. Nowe logo zostało zakupione przez polskich przedsiębiorców i zostanie nieodpłatnie przekazane na rzecz Skarbu Państwa. Głosowanie na stronie www.logodlapolski.pl potrwa do 28 października.

21.10.2014 | przeczytano: 6352 razy (komentarzy: 9)
Kolory Walentynek na świecie: Nie tylko czerwień

W Polsce Walentynki, nazywane także dniem zakochanych, kojarzą się przede wszystkim z kolorami czerwonym oraz różowym. Moda, która przybyła do Polski z Zachodu i rozpowszechniła się w latach 90 XX w. sprawiła, że witryny sklepowe przepełniły się pluszowymi serduszkami, misiami oraz innymi gadżetami i podarkami w kolorach czerwonym i różowym. Jednak w Korei Południowej to święto potrafi mieć czarny odcień, a w Japonii brązowy. Poznajcie wszystkie kolory Walentynek.

12.02.2018 | przeczytano: 6242 razy (komentarzy: 2)
5 warunków dobrej nazwy firmy

Na rynku często można spotkać bardzo podobne do siebie nazwy firm, nazwy produktów, marek i usług, które powstały poprzez zastosowanie obowiązującego w branży stylu. Trudno je od siebie odróżnić i zapamiętać. Zdarza się również, że nazwy firm są mylące lub posiadają zakodowane negatywne skojarzenia, które utrudniają ich efektywne stosowanie. Naming to sztuka tworzenia nazw unikalnych, wspierających sprzedaż a zarazem bezpiecznych prawnie. Jaka więc powinna być nazwa?

28.09.2012 | przeczytano: 6166 razy (komentarzy: 1)
Lakierowanie UV i foliowanie

Z pamiętnika Chochlika (38): Lakierowanie UV i foliowanie

W prze­ci­wień­stwie do lakie­ro­wa­nia maszy­no­wego, pro­cesy folio­wa­nia i lakie­ro­wa­nia UV wyma­gają świa­do­mej decy­zji już na eta­pie pro­jek­to­wa­nia publi­ka­cji. Te metody uszla­chet­nia­nia posze­rzają znacz­nie moż­li­wo­ści pro­jek­towe i mają istotny wpływ na wygląd, odbiór i trwa­łość pro­duktu poligraficznego.

20.06.2012 | przeczytano: 6163 razy
Artykuły z cyklu Z pamiętnika Chochlika
Formaty wizytówek

Praktyczny Poradnik Poligraficzny: Formaty wizytówek

Kreatywność projektantów wizytówek wydaje się nie mieć granic i teoretycznie wizytówka może posiadać nawet format billboardu. W praktyce jednak obowiązują tu pewne normy, za przekroczenie których nie trafia się wprawdzie przed oblicze sprawiedliwości, ale można narazić się na grymas zaskoczenia lub – co gorsza – lekceważenia, ze strony naszego interlokutora, któremu wizytówkę wręczyć pragniemy.

08.08.2021 | przeczytano: 6108 razy
Wykorzystanie wizerunku osób powszechnie znanych w reklamie

Współpracując z agencjami reklamowymi często spotykam się z pytaniem o to, czy można wykorzystać wizerunek osoby powszechnie znanej w kampanii reklamowej produktu lub wydarzenia. Marilyn Monroe, Albert Einstein, Marilyn Monroe, Marlon Brando czy James Dean – w ostatnim czasie dużą „popularnością” cieszą się wizerunki osób powszechnie znanych, których nie ma już wśród nas. Jak uzyskać prawo do komercyjnego wykorzystania ich wizerunku?

21.01.2017 | przeczytano: 6083 razy
Slogany reklamowe: namawiają, lansują, sprzedają

Dobre slogany reklamowe muszą być oryginalne, zwięzłe, wieloznaczne i eufoniczne. Dobry slogan powinien być łatwy do zapamiętania. Slogany reklamowe są kreowane, aby umożliwiać skuteczne dotarcie z przekazem do grupy docelowej, ukazywać główną korzyść produktu, wyróżniać markę na tle konkurencji. Ale najważniejsze jest, aby slogan reklamowy przekonywał do zakupu.

17.12.2012 | przeczytano: 6078 razy
Spady drukarskie

Z pamiętnika Chochlika (1): Spady drukarskie

Proponuję zacząć od ćwiczenia. W dowolnym programie rysujemy sobie na środku strony czerwony kwadrat o boku 5 cm. Pracę drukujemy na drukarce biurkowej. Następnie bierzemy nożyczki i czterema cięciami odcinamy kwadrat od kartki. W efekcie uzyskamy czerwony kwadrat oraz białe odpady. Te odpady to właśnie słynne drukarskie spady. Konia z rzędem temu, kto wytnie kwadrat tak równo, aby na białych spadach nie było pozostałości czerwonego kwadratu, a na czerwonym kwadracie pozostałości białych spadów.

26.06.2011 | przeczytano: 6075 razy (komentarzy: 2)
Artykuły z cyklu Z pamiętnika Chochlika
Rozcinanie, wycinanie

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (15): Rozcinanie, wycinanie

Pierwsze poważne „mechaniczne” zadanie. Wstępnie rozdzielamy większe formaty na mniejsze, by wygodnie było nimi operować, zakładamy nauszniki, okulary, włączamy odkurzacz i wydobywamy nasze kształty wyrzynarką. Trzeba także przygotować pasy na obrzeże, ale nie dłuższe niż 2m, bo inaczej zabraknie przy klejeniu nawet czwartej ręki (brak trzeciej jest raczej normą...).

09.09.2013 | przeczytano: 6028 razy (komentarzy: 2)

Mam do oklejenia kaseton podświetlany z pleksi przezroczystej. Logo klienta jest dosyć proste: czarne tło i biały napis. Jak przykleić od środka czarne tło z wyciętym napisem przy pomocy folii transportowej? Na mokro czy na sucho? Jeśli na mokro to jaki środek do tego użyć?

01.07.2015 | przeczytano: 5999 razy (komentarzy: 1)
Szlifowanie krawędzi lica

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (16): Szlifowanie krawędzi lica

Niezależnie od tego czy operacje cięcia wykonaliśmy samodzielnie czy skorzystaliśmy z usług zewnętrznych maszyn CNC powinniśmy przystosować krawędzie lic do wymogów klejenia. Na wszystkich materiałach zachowujemy wciąż folie ochronne starannie oczyszczając powierzchnie z wiórów które mogą być przyczyną rys w przyszłej obróbce. Przygotowane pasy na obrzeża na razie odkładamy i zaczynamy szlifowanie krawędzi.

18.11.2013 | przeczytano: 5925 razy
O wyższości okładki nad wkładem

Z pamiętnika Chochlika (7): O wyższości okładki nad wkładem

W chochlikowych wędrówkach po drogach i bezdrożach poligrafii posługujemy się często sformułowaniem „przygotowanie plików do druku”. Jest to skrót myślowy, który poważnie spłyca istotę rzeczy. Dobre stosunki studia graficznego z panami drukarzami to jedna sprawa. Jednak równie mocne wrażenia czekają nas w relacjach z działem introligatorni. A tam zazwyczaj, większość załogi stanowią kobiety. Nie o parytetach jednak dziś będzie mowa.

27.08.2011 | przeczytano: 5919 razy (komentarzy: 4)
Artykuły z cyklu Z pamiętnika Chochlika

Ustawianie parametrów farby w maszynach z głowicami XAAR382 (Proton): W ostatnich dniach z zaskoczeniem przeczytałem kilka wpisów na forum dotyczących problemów z atramentami twardosolwentowymi. Zaskakujące były opinie dotyczące jakości farby różnych bardziej i mniej renomowanych producentów (w tym farby oferowanej przez naszą firmę) – diametralnie różniące się od moich własnych doświadczeń.

07.08.2011 | przeczytano: 5849 razy (komentarzy: 2)
Nie dajcie się wkręcić… (cz. 1)

Z pamiętnika Chochlika (41): Nie dajcie się wkręcić… (cz. 1)

Dosyć kolo­kwial­nie brzmi tytuł dzi­siej­szego felie­tonu, ale uzna­łem, że naj­le­piej odda on sytu­ację, w któ­rej dru­kar­nia pró­buje wmó­wić Klien­towi, iż jego zastrze­że­nia co do koń­co­wej jako­ści wyrobu poli­gra­ficz­nego są nie­uza­sad­nione, a jeśli nawet coś jest na rze­czy, to wina z pew­no­ścią leży poza jej odpowiedzialnością.

10.02.2013 | przeczytano: 5821 razy
Artykuły z cyklu Z pamiętnika Chochlika
Identyfikacja wizualna Górnośląsko-Zagłębiowskiej MetropoliiZobacz fotorelację

Fuksja Metropolii, Słońce Metropolii i Metroblue – to już oficjalne kolory Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które zostały opisane w zaprezentowanej w środę (7 listopada) metropolitalnej księdze znaku. Zostały w niej przedstawione przykładowe możliwości wykorzystania i przekształcania logotypu Metropolii. Znalazły się w niej również ikony, symbolizujące poszczególne miasta i gminy Metropolii, ułożone z elementów przypominających grę tetris. Towarzyszy im hasło „dobrze się składa”. Zobaczcie system identyfikacji wizualnej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii!

08.11.2018 | przeczytano: 5797 razy
Migracja z protokołu http na https: Jak poprawnie wdrożyć Certyfikat SSL?

W lutym 2018 r. Google poinformowało na swoim blogu: Od lipca 2018 wraz z wersją przeglądarki Google Chrome 68, na stronach bez wdrożonego certyfikatu SSL będzie widniała informacja o tym, że strona jest niezabezpieczona (ang. not secure). W ostatnim czasie można zaobserwować, że wielu Webmasterów wzięło sobie tę informację do serca i rozpoczęli przenoszenie stron Internetowych, na szyfrowaną wersję protokołu. Sądząc po ilości błędów i notowanych spadkach w widoczności organicznej, niewielu z Webmasterów wie, jak proces ten przeprowadzić prawidłowo. Przygotowujesz się do wdrożenia SSL? Chcesz aby Twoja witryna była bezpieczna i zaufana dla Twoich klientów ? Sprawdź na co zwrócić uwagę i jak zweryfikować pracę specjalisty!

02.08.2018 | przeczytano: 5789 razy
Pierwsza podróż sentymentalna Chochlika

Jest kilka uza­sad­nień, któ­rymi można tłu­ma­czyć decy­zję pod­pię­cia pod jed­nym tytu­łem, reflek­sji zwią­za­nych z lek­turą dwóch odręb­nych pozy­cji książ­ko­wych. Obie uka­zały się w tym roku, nakła­dem wydaw­nic­twa „Karak­ter”. Obie otrzy­ma­łem do recen­zji i prze­czy­ta­łem je rów­no­le­gle, mniej wię­cej w tym samym cza­sie. Obie prze­zna­czy­łem na nagrody w cho­chli­ko­wym kon­kur­sie poli­gra­ficz­nym. Mam też nadzieję, że obie tra­fią do rąk desi­gne­rów, pro­jek­tan­tów czy też gra­fi­ków, gdyż obie poru­szają zagad­nie­nia tym pro­fe­sjom bli­skie.

12.07.2015 | przeczytano: 5770 razy
1 2 3 4 5
Strona 3/10 (artykułów: 462)
Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
Sortuj wg: daty popularności liczby komentarzy
REKLAMA
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764