logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Z cyklu: Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej

Liczba artykułów w tym cyklu: 33
autor: Leszek Salomon

Materiał pochodzi z przygotowywanego przez autora poradnika dotyczącego konstruowaniu elementów trójwymiarowych w reklamie.
Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (13): Projektowanie

Projektować niestety musimy wszystko na raz, myśląc zarówno o końcowym efekcie jak i o drodze, która nas do niego doprowadzi. Oznacza to przewidywanie wszystkiego: gabarytów, rodzajów materiału i ich dostępności, sposobów wykonania, wykończenia, montażu, doprowadzenia energii, transportu... a nawet czy zdołamy wynieść nasz wielki element przez ciasne nieco drzwi warsztatu.

01.07.2013 | przeczytano: 4209 razy
Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (12): Narzędzia duże i małe...

Teoretycznie możemy potrzebować wielu różnorodnych narzędzi – w praktyce opłacalność zakupu czy konstruowania konkretnego urządzenia będzie wynikała z wielkości naszych zamówień. Na zakończenie części Poradnika poświęconej wyposażeniu pracowni wymienię jedynie narzędzia, które oddały mi naprawdę duże usługi, z nawiązką zwracając poniesione koszty.

24.06.2013 | przeczytano: 3334 razy
Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (11): Wykańczanie powierzchni

Ostateczną powierzchnię i kolor elementy przestrzennych reklam i oznakowań uzyskują zwykle dzięki malowaniu lub oklejaniu folią samoprzylepną. W naszym Poradniku czas na krótki przegląd narzędzi i materiałów używanych do uzyskania malowanych lub foliowanych powierzchni - plus jak zwykle garść autorskich pomysłów na usprawnienie pracy.

16.06.2013 | przeczytano: 3907 razy (komentarzy: 2)
Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (10): Wiercenie, frezowanie, mocowanie, formowanie

Dziurawienie, przypalanie, przytapianie w ciepłej wodzie, skuteczne naginanie do własnych potrzeb... To nie poradnik funkcjonariuszy bezpieki, ale kolejny odcinek naszego Poradnika dotyczący formowania elementów reklam i oznakowań z tworzyw sztucznych. Zobaczcie czym wiercić i jak zbudować proste przyrządy, które znakomicie uzupełnią wyposażenie Waszej pracowni!

03.06.2013 | przeczytano: 4934 razy
Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (9): Narzędzia - zaginarki

Zaginać będziemy głównie arkusze PVC litego i spienionego o grubości 1 – 3 mm. Mimo prostoty urządzeń do takich zadań są one nadal dość trudno dostępne, jednak i w tym wypadku skonstruowanie potrzebnego urządzenia nie przekracza możliwości nawet skromnie wyposażonego warsztatu. Idea jest bardzo prosta – musimy zagrzać miejsce które chcemy zagiąć, a nasze urządzenie powinno „obsłużyć” maksymalnie ok. 50 cm, bo raczej nie będzie potrzeby zaginania szerszych pasów. 

12.05.2013 | przeczytano: 7100 razy (komentarzy: 4)
Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (8): Narzędzia - szlifowanie

Jak w prosty sposób zrobić samemu kombajn szlifierski do obróbki krawędzi? Jakie rodzaje pilników sprawdzą się przy obróbce tworzyw? Do czego przydadzą się różne typy szlifierek i czym kierować się przy zakupie? Jakich papierów ściernych użyć kompletując zestaw kostek szlifierskich? W kolejnym odcinku Poradnika także kilka praktycznych uwag na temat polerowania.

18.04.2013 | przeczytano: 5447 razy (komentarzy: 3)
Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (7): Narzędzia - wycinanie

Kontynuując wątek wyposażenia warsztatu w narzędzia przydatne do formowania elementów grafiki przestrzennej pokażemy jak stosunkowo niewielkim kosztem, bazując na ogólnodostępnych produktach, zapewnić sobie instrumentarium do wycinania i rozcinania arkuszy tworzyw sztucznych.

25.03.2013 | przeczytano: 4320 razy (komentarzy: 2)
Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (6): Narzędzia - projektowanie

W najbliższych odcinkach opiszę zestaw narzędzi i przyrządów pomocnych przy opisywanym w rozdziale „Sposoby, techniki, technologie” procesie formowania elementów. Trzeba pamiętać, że jest kilka naprawdę skomplikowanych i drogich narzędzi które byłyby bardzo pomocne jak np. lasery tnące CO czy maszyny grawerskie sterowane komputerowo, jednak założeniem poradnika jest zdobycie tych pierwszych niezbędnych doświadczeń a usługę cięcia tymi maszynami zawsze możemy zlecić. W większości przypadków zresztą doskonale poradzimy sobie bez nich...

25.02.2013 | przeczytano: 3747 razy
Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (5): Elementy instalacji podświetleniowej

Dziś, gdy obserwujemy gwałtowną ekspansję techniki diodowej mogłoby się wydawać niecelowe omawianie elementów instalacji opartej o lampy jarzeniowe. Bezsporne zalety podświetlenia LED, takie jak niskie koszty eksploatacji, niezawodność, komfortowy montaż nadal jednak nie zawsze równoważą główną zaletę świetlówek: ich niską cenę, dlatego w dzisiejszym odcinku omawiamy również elementy podświetlenia jarzeniowego. Nie wspominamy natomiast o podświetleniu neonowym, którego wykonanie podzleca się zazwyczaj wyspecjalizowanym zakładom.

17.02.2013 | przeczytano: 5316 razy (komentarzy: 3)
Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (4): Przegląd materiałów: metale

Gdy mowa o wykorzystaniu metali w reklamie świetlnej i grafice przestrzennej, na myśl przychodzi od razu aluminium. Rzeczywiście, wybór produktów jest olbrzymi, a są wśród nich również bardzo specjalistyczne rozwiązania - jak taśmy do produkcji znaków blokowych czy profile do budowy otoków świetlnych w technologii elastycznego lica. Wbrew pozorom jednak aluminium nie zdobyło tego rynku na wyłączność: np. profile stalowe, w tym profile z blachy ocynkowanej są tańszą alternatywą aluminium, znajdującą zastosowanie w wypadku większych konstrukcji.

27.01.2013 | przeczytano: 3091 razy (komentarzy: 8)
1 2 3 4
Strona 3/4 (artykułów: 33)
REKLAMA
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764