U nas wciąż głośno o propagandzie w mediach, czystkach kadrowych i ściganiu dziennikarzy w sądach. A jak wygląda cenzura w dobie nowoczesnych technologii? To zorganizowane kampanie hejterskie przeciwko dziennikarzom, rozsiewanie na ich temat dezinformacji i ujawnienie intymnych informacji w sieci, śledzenie ich telefonów za pomocą narzędzi hakerskich czy blokowanie stron internetowych niewygodnych mediów.
16.04.2020 | przeczytano: 636 razyPrzez ponad dwa lata działalności zespół #FakeHunter zweryfikował 2 tys. fake newsów. Fałszywe informacje publikowane w sieci dotyczyły głównie tematyki: geopolitycznej, szczepionek, koronawirusa, telekomunikacji i finansów.
20.05.2022 | przeczytano: 621 razyPandemia koronawirusa stworzyła podatny grunt do rozprzestrzeniania się fałszywych informacji, ale jednocześnie przybrała na sile medialna dyskusja o nich. Według danych Instytutu Monitorowania Mediów liczba publikacji w mediach na temat fake newsów w całym 2020 roku wzrosła aż o 177 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. – Szczyt liczby materiałów nawiązujących do tematu dezinformacji przypada na marzec 2020 roku, kiedy odnotowano w Polsce pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem – mówi Sylwia Dobkowska z IMM. Najczęściej postprawdę demaskowano na Twitterze, czyli w serwisie najchętniej wykorzystywanym przez polityków, dyplomatów i dziennikarzy. Kampanię informacyjną dotyczącą fake newsów na temat szczepionek na koronawirusa uruchomił właśnie Facebook.
16.03.2021 | przeczytano: 612 razyPolska Agencja Prasowa (PAP) wspólnie z GovTech Polska uruchamia społeczny projekt weryfikacji treści, dotyczących wirusa SARS-CoV-2, publikowanych w Internecie;
21.03.2020 | przeczytano: 604 razyFundacja WWF Polska składa skargę do Rady Reklamy na reklamę z której obywatele dowiadują się, że za 60 proc. kosztów energii odpowiada Unia Europejska. Wykazujemy w niej kłamstwa i manipulacje, których koszty rozpowszechniania dopisano nam do … rachunków za prąd.
21.02.2022 | przeczytano: 598 razyZwiązek Firm Public Relations po raz kolejny zabiera głos w bardzo ważnej sprawie, jaką jest wizerunek branży PR, na którego straży stoi od początku swojej działalności, czyli już 20 lat. Wspólnie z Instytutem Monitorowania Mediów, firmą analityczno-badawczą Zymetria, a także przedstawicielami agencji członkowskich, ZFPR przygotował raport, w którym pokazuje na czym polega istota PR-u, a czym na pewno on nie jest, choć często określenia, takie jak „czarny PR”, „polityczna zagrywka PR-owa”, pojawiają się w dyskursie społecznym. W raporcie znaleźć można wiele wypowiedzi przedstawicieli branży, którzy na co dzień wykonują ten zawód z pełnym zaangażowaniem i profesjonalizmem. Z analizy firmy Zymetria dowiadujemy się natomiast jak społeczeństwo postrzega branżę PR. ZFPR, jako organizacja skupiająca profesjonalistów branży, zachęca jej przedstawicieli do aktywnego wyrażenia sprzeciwu wobec nadużyć w stosunku do terminu public relations, pojawiających się w przestrzeni publicznej. Bo PR to nie propaganda.
22.11.2021 | przeczytano: 535 razyMając na uwadze wybory, konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań w celu ochrony UE, jej instytucji i obywateli przed dezinformacją – podkreślił Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES), unijny organ doradczy.
22.03.2019 | przeczytano: 532 razyWedług danych Instytutu Monitorowania Mediów – IMM, liczba publikacji w mediach na temat dezinformacji wzrosła aż o 177 proc. rok do roku. Marzec 2020, w którym stwierdzono w Polsce pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem był miesiącem, w którym odnotowano najwięcej treści nawiązujących do zjawiska fake newsów.
09.03.2021 | przeczytano: 514 razyTak dla PR, ale wyspecjalizowanego, wyraźny wzrost znaczenia public affairs, a także rozwój lobbingu i konieczność jego uregulowania – w taki sposób przyszłość komunikacji widzą uczestnicy debaty „Pandemia, dezinformacja, kryzys – co dalej z Public Relations i Public Affairs w zderzeniu z wyzwaniami rzeczywistości?”, zorganizowanej wspólnie przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) oraz Związek Firm Public Relations (ZFPR).
22.02.2022 | przeczytano: 513 razyZapadło sześć decyzji UOKiK za brak współpracy z urzędem. Kary dla influencerów wyniosły łącznie 139 tys. zł. To pierwsze sankcje w prowadzonych postępowaniach.
03.07.2022 | przeczytano: 508 razy1 2 3 4 5 | ||
Strona 3/7 (artykułów: 61) |