logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Wiedza: wybór redakcji

Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
liczba artykułów: 461
Projekt strony www a prawo autorskie

Projektujesz lub liftingujesz strony www? Zastanawiasz się, czy stworzony przez Ciebie layout strony internetowej jest chroniony przez prawo autorskie? I co możesz zrobić, gdy zauważysz, że konkurencja skopiowała zaprojektowany przez Ciebie interfejs? Zaraz Ci wszystko wytłumaczę.

10.12.2016 | przeczytano: 1760 razy
Co to jest prawo cytatu i jak z niego korzystać?

Prawo cytatu robi ostatnio zawrotną karierę. Powołują się na nie zarówno studenci, którzy na potęgę wrzucają fragmenty cudzych dzieł do swoich prac zaliczeniowych, jak i blogerzy zapytani o to, czy posiadają prawa do zdjęć wykorzystywanych na swoich stronach internetowych. Okazuje się jednak, że większość osób przekonanych o tym, że legalnie korzysta ze zdjęć w ramach prawa cytatu, łamie prawo. Dlaczego? Dlatego, że zapomina o tym, że prawo cytatu jest tylko wyjątkiem od ogólnej zasady prawa autorskiego, zgodnie z którą należy uzyskać zgodę autora na rozpowszechnianie jego dzieła. Czas najwyższy rozwiać wątpliwości i wyjaśnić w jakich konkretnych przypadkach można się na nie powoływać.

12.11.2016 | przeczytano: 2143 razy
Umowa o dzieło z grafikiem

Graficy w większości wypadków zawierają ze swoimi klientami umowy o dzieło. Bez znaczenia, czy prowadzą działalność, czy występują jako freelancerzy z doskoku. Poznaj najważniejsze elementy, z których powinna składać się taka umowa.

04.11.2016 | przeczytano: 3398 razy
Obrzeża: Wybór metody wykonawczej

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (28): Obrzeża: Wybór metody wykonawczej

Wybór jednego z omówionych poprzednio efektów podświetlenia oraz rozmiar elementów mają wpływ na technikę wykonania obrzeży brył. Np. najtrudniejszy przypadek, czyli efekt świecenia bocznej powierzchni, wyklucza zastosowanie taśmy aluminiowej.

01.11.2016 | przeczytano: 2892 razy
Czy każde zdjęcie jest chronione przez prawo autorskie?

Jakiś czas temu uczestniczyłam w rozmowie na temat dzisiejszej fotografii. Jeden z rozmówców przekonywał, że każde zdjęcie udostępnione w sieci jest chronione przez prawo autorskie. Niestety, nie mogłam zgodzić się z jego zdaniem. Dlaczego?

16.10.2016 | przeczytano: 2850 razy
Umowa o wykonanie strony internetowej

Strona internetowa to w dzisiejszych czasach podstawa przy prowadzeniu własnego biznesu. Powstaje coraz to więcej firm oferujących takie usługi. Niezależnie, czy jesteś dyrektorem agencji, projektantem graficznym, programistą, czy klientem – przygotowałem dla Ciebie listę 12 postanowień na które musisz zwrócić uwagę, gdy zawierasz umowę o wykonanie strony internetowej.

11.09.2016 | przeczytano: 3025 razy
Banki zdjęć: jak korzystać ze zdjęć znalezionych w sieci?

Problem swobodnego wykorzystywania zdjęć znalezionych w internecie cały czas budzi wiele kontrowersji. Kiedy wklejanie zdjęć znalezionych w sieci do artykułu albo prezentacji jest legalne? A kiedy nie? I skąd brać zdjęcia, aby nie narazić się na zarzut nielegalnego działania?

20.08.2016 | przeczytano: 3211 razy
Jak podnieść wynagrodzenie w trakcie i po wykonaniu umowy o dzieło?

Pamiętacie informację, która pojawiła się w mediach, ile kosztowało stworzenie logo dla marki Nike? Kwota wynagrodzenia była bardzo niska i w ogóle nie przekładała się na zyski, które generowało Nike. W tym przypadku historia zakończyła się happy–endem – sportowy gigant  porozumiał się z graficzką – autorką logo. A Ty? Pewnie zdarzyło Ci się, że byłeś w takiej sytuacji, gdzie okazało się, że wyceniłeś swoją pracę zbyt nisko. Co w takiej sytuacji? Masz kilka możliwości na podniesienie swojego wynagrodzenia – zarówno w trakcie trwania umowy, jak i po wykonaniu dzieła.

12.08.2016 | przeczytano: 2122 razy
Potencjał marketingowy Pokemon Go na Facebooku

Wystarczył niecały miesiąc, by świat opanowały Pokemony – a wszystko dzięki aplikacji Pokemon GO, która w Polsce jest oficjalnie dostępna od nieco ponad 2 tygodni. Również marki nie pozostały bierne na ten fenomen i bardzo szybko dostrzegły biznesowy potencjał fascynacji aplikacją. Poniżej omawiamy najciekawsze przykłady wykorzystania Pokemon Go na Facebooku.

04.08.2016 | przeczytano: 2594 razy
Kryzys męskości w polskiej reklamie - czyli o aftach, laktozie i... bałwanku

W ostatnim czasie pojawiają się przekazy reklamowe, które zdają się być efektem panującego według psychologów kryzysu męskości. Delikatność, wrażliwość, a niekiedy wręcz nieporadność życiowa to, według twórców obraz współczesnego mężczyzny. Pytam więc, gdzie się podziali Ci prawdziwi?

11.07.2016 | przeczytano: 2666 razy (komentarzy: 17)
Czy reklama porównawcza jest legalna?

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, doskonale wie jak istotnym oraz jak trudnym zadaniem jest promocja własnej marki. Szczególnie w czasach gdy rynek staje się coraz bardziej przepełniony, a wszechobecna reklama przestaje angażować uwagę odbiorców. Producenci ze wszystkich sił starają się więc trafić do wyobraźni konsumentów, również dzięki wykorzystaniu jednej z bardziej efektywnych technik marketingowych, czyli poprzez reklamę porównawczą.

10.07.2016 | przeczytano: 2205 razy
Wolność panoramy: Fotografowanie budynków a prawo autorskie

Oryginalne obiekty architektoniczne, ciekawe murale czy kolorowe dzieła sztuki ulicznej fotografowane są każdego dnia przez niezliczoną liczbę ludzi na całym świecie. Najciekawsze zdjęcia trafiają następnie na blogi i portale społecznościowe. Niewielu fotografujących zdaje sobie jednak sprawę z tego, że większość fotografowanych obiektów to przedmioty prawa autorskiego. Czy rozpowszechniając je fotografujący nie narusza praw autorskich?

06.06.2016 | przeczytano: 4017 razy (komentarzy: 4)
Podstawowe zasady reklamowania alkoholu

Polskie prawo zawiera regulacje dotyczące reklamy w ogólności, a ponadto regulacje szczegółowe dotyczące niektórych produktów, w tym alkoholu. Zasady te wykształciły praktykę, do której zdążyliśmy się już przyzwyczaić (jak pytanie o wiek przed wejściem na oficjalną stronę browaru czy brak reklam niektórych alkoholi). Skąd się biorą te zasady?

03.05.2016 | przeczytano: 2009 razy (komentarzy: 1)
Prawne aspekty reklamy z udziałem Youtuberów

Z roku na rok coraz większą popularność zdobywają Youtuberzy, czyli osoby prowadzące swój kanał na portalu Youtube. Youtuberzy tworzą (często świetnej jakości) filmy o grach komputerowych, wydarzeniach kulturalnych, relacjach z rodzicami czy przyjaciółmi. Wielu Youtuberów tworzy też filmy o charakterze satyrycznym czy komediowym. Najbardziej popularni Youtuberzy mają nawet po kilkaset tysięcy subskrybentów. Nic dziwnego więc, że reklamodawcy coraz częściej nawiązują współpracę z Youtuberami chcąc promować swoje produkty i usługi. Kwestie prawne współpracy z Youtuberami zyskują więc na znaczeniu. O czym warto pamiętać?

02.04.2016 | przeczytano: 4497 razy (komentarzy: 14)
Reklama w social media. Czy na pewno jej nie ukrywasz?

Duński Rzecznik Praw Konsumentów stwierdził kilka dni temu, iż zdjęcie opublikowane na Instagramie przez jedną z duńskich gwiazd muzyki pop, na którym szczotkuje ona zęby pastą do zębów firmy Unilever, należy potraktować jako reklamę ukrytą. Decyzja ta powinna otworzyć szerszą dyskusję na temat charakteru tego typu wpisów również w Polsce. Warto postawić zatem pytanie, w którym miejscu przebiega granica między zwykłym wpisem, a reklamą? Skoro reklamy muszą być odpowiednio oznaczane w telewizji (np. informacja o lokowaniu produktu) czy też w prasie (np. jako artykuł sponsorowany), to czy reklama w mediach społecznościowych nie powinna być również odpowiednio wyodrębniona?

11.03.2016 | przeczytano: 3097 razy
Wybór efektu podświetlenia

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (27): Wybór efektu podświetlenia

Jeśli tego nie zrobiliśmy wcześniej, to jest to już ostatnia chwila by podjąć decyzję co do tego jaki efekt świecenia chcemy uzyskać. Od jego wyboru może zależeć usytuowanie źródeł światła wewnątrz, ich ilość i szczegóły instalacji. Mamy do wyboru kilka możliwych układów i ewentualne kompilacje

05.03.2016 | przeczytano: 4732 razy
Branża online a prawo: Podsumowanie roku 2015

Podsumowanie najważniejszych kwestii prawnych, istotnych dla branży, przygotowała Małgorzata Jankowska, szef departamentu prawnego w firmie Gemius.

30.01.2016 | przeczytano: 2191 razy
TVP znika z Youtube. Co z Twitterem i Facebookiem?

Niedawno nowy prezes Telewizji Polskiej, Jacek Kurski zapowiedział zniknięcie materiałów telewizji publicznej z YouTube. Ma to być krok w kierunku budowy i wzmacniania własnej platformy VOD, która zdaniem prezesa, ma konkurować między innymi z Netflixem. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, jak w tej chwili wygląda obecność Telewizji Polskiej na YouTube, a także na Facebooku i Twitterze.

28.01.2016 | przeczytano: 3268 razy
Parówkowym wirusem... w Walentynki

Pocałunki i… parówki? Dość osobliwe połączenie, które aż prosi się o viralowe zagospodarowanie. Brzmi strasznie? Zatem kampania promocyjna odniosła pierwszy sukces!

27.01.2016 | przeczytano: 3222 razy
Kontrolować to my, ale nie nas. Ustawa zwiększa uprawnienia służb

Na najbliższym posiedzeniu 28 stycznia Senat będzie pracował nad przepisami, które regulują, na jakich zasadach państwo może śledzić obywateli. Zajmie się nowelizacją ustawy o policji przyjętą przez Sejm 15 stycznia.

25.01.2016 | przeczytano: 1530 razy
Ustawa zwana inwigilacyjną: skandal czy burza w szklance wody?

Policja i służby uzyskają uprawnienie do inwigilacji internautów? PiS i jego sojusznicy chcą, żeby można było śledzić wszystko, co robimy w Internecie? A może nic się nie zmieni? Wątpliwości wokół „danych internetowych”, o których mowa w projekcie nowelizacji ustawy o policji procedowanym obecnie w Sejmie, narastają. Naszym zdaniem projekt jest fatalny, ale jego krytyka czasami idzie za daleko.

09.01.2016 | przeczytano: 1833 razy
E jak Edycja pdf w Pitstopie

Alfabet Chochlika (7): E jak Edycja pdf w Pitstopie

EDYCJA zamknię­tych pli­ków wyni­ko­wych pdf w celu doko­na­nia w nich zmian i popra­wek, to pro­blem spę­dza­jący sen z powiek zarówno gra­fi­kom pro­du­ku­ją­cym te pliki, jak i oso­bom spraw­dza­ją­cym je w dru­karni. Pierw­szych odstra­sza widmo skła­da­nia wszyst­kiego od początku, dru­gim ręce opa­dają od bez­sku­tecz­nych prób tłu­ma­cze­nia klien­towi, jak usu­nąć błąd u źró­dła. Pró­bu­jemy więc sami  z pro­ble­mem sobie poradzić.

02.01.2016 | przeczytano: 5304 razy
Artykuły z cyklu Alfabet Chochlika
Wolne licencje – nie takie wolne. Jak używać zasobów z internetu?

Dla wielu użytkowników sieci hasło Creative Commons oznacza swobodę użycia oznaczonych nim utworów. Korzystanie z zasobów internetu nie jest jednak aż tak proste. Co warto wiedzieć o oznaczeniach licencyjnych?

22.12.2015 | przeczytano: 3476 razy
Re:design w Gdyni: Nowe szyldy dla rzemieślników

Bez kolorowych kasetonów, bez zaklejania folią szyb – pięć zakładów rzemieślniczych w historycznym centrum Gdyni zyskało nowe szyldy i witryny zaprojektowane przez polskich grafików.

21.12.2015 | przeczytano: 4322 razy (komentarzy: 13)
Holenderski design: Używajcie mózgówZobacz fotorelację

Holenderski design jest jednym z najlepszych na świecie, a studio Dumbar wzorem dla wielu designerów w różnych krajach. Ich projekty to mistrzostwo formy – klarowność formy nie ujmuje pomysłowi i oryginalności.

14.12.2015 | przeczytano: 2443 razy
L jak Letterpress - cz.3

Alfabet Chochlika (6): L jak Letterpress - cz.3

LETTERPRESS stał się mimo­cho­dem tema­tem prze­wod­nim całego cho­chli­ko­wego lata 2015 i dzi­siaj po raz trzeci wra­camy to tego zagad­nie­nia. Zgod­nie z obiet­nicą z poprzed­niego odcinka uzu­peł­niamy nasz „Deka­log dobrego pro­jek­to­wa­nia pod let­ter­press” o bra­ku­jące pięć porad, będą­cych (tak, jak poprzed­nie odcinki)* owo­cem wizyty cho­chli­ko­busa w typo­gra­ficz­nej pra­cowni Pan­Bon­Ton** w Biel­sku Białej.

03.12.2015 | przeczytano: 3977 razy
Artykuły z cyklu Alfabet Chochlika
L jak Letterpress - cz.2

Alfabet Chochlika (5): L jak Letterpress - cz.2

LETTERPRESS coraz śmie­lej pała­szuje swój kawa­łek tortu na pol­skim rynku poli­gra­ficz­nym. Jed­nak dla czę­ści gra­fi­ków para­ją­cych się dotych­czas pro­jek­to­wa­niem prac pod druk off­se­towy i cyfrowy, jest to teren dzie­wi­czy. Stąd cho­chli­kowa próba ogar­nię­cia pro­blemu. W poprzed­nim odcinku wypi­li­śmy zie­loną her­batę i pogła­ska­li­śmy przy­tu­la­stego kota snu­ją­cego się leni­wie po pra­cowni Pan­Bon­Tona. Dziś czas ogłosić:

06.11.2015 | przeczytano: 3961 razy (komentarzy: 4)
Artykuły z cyklu Alfabet Chochlika
Kopublikacja: Ponadczasowy print vs bezszeryfowy Web. Podsumowanie

Newsy będą cyfrowe, więc print musi opowiadać historie. Tak jednym zdaniem można streścić potężną dawkę inspiracji, którą zaserwował nam guru content-designu Jacek Utko podczas wykładu inaugurującego Kopublikację w galerii Dizajn BWA Wrocław. „Od wielu lat tłuczemy ten sam paradygmat: tytuł-tekst-zdjęcie, tylko zmieniamy kolory i czcionki. Tymczasem są nowe sposoby przedstawiania informacji.” Jakie? Znajdziecie je w najlepszych magazynach świata.

30.10.2015 | przeczytano: 1562 razy
L jak Let­ter­press - cz.1

Alfabet Chochlika (4): L jak Let­ter­press - cz.1

LETTERPRESS czyli druk typo­gra­ficzny to prze­sta­rzała, nie­efek­tywna i nie­opła­calna tech­no­lo­gia druku. Zre­ali­zo­wany tą metodą wyrób koń­cowy nie jest w sta­nie kon­ku­ro­wać zarówno ceną, ter­mi­nem reali­za­cji, paletą zasto­so­wań, jak i jako­ścią barw z kolo­ro­wym blich­trem, ofe­ro­wa­nym przez współ­cze­sny jar­mark poli­gra­ficzny. Jed­nym trąci myszką, innym cuch­nie zde­chłym szczu­rem. A jed­nak…_

19.09.2015 | przeczytano: 6352 razy
Artykuły z cyklu Alfabet Chochlika
Identyfikacja CSK w Lublinie: projekt konkursowyZobacz fotorelację

Przystępując do szukania pomysłu na konkursowy znak miałem określony briefem zakres znaczeniowy. Należało znaleźć element wspólny dla wielokulturowości, mimo istnienia odrębności, a nawet przeciwieństw.

05.09.2015 | przeczytano: 3483 razy (komentarzy: 10)
Artykuły z cyklu Portfolio
Scenariusz (nie)pisany przez Żytnią. Skandal czy celowa reklama?

„Do niedawna nie wiedziałem nawet, że marka wódki 'Żytnia' jeszcze istnieje. Teraz słyszę o niej codziennie. Przypadek? Nie sądzę.” A to za sprawą jednego posta na profilu Żytniej Extra. Zgodnie z analizą Instytutu Monitorowania Mediów na temat kryzysu marki Polmos Bielsko-Biała w ostatnich trzech dniach, w okresie od 18.08 do 20.08.2015 roku, na portalach internetowych i w social mediach pojawiło się ponad 900 informacji, z czego najwięcej na Facebooku (ponad 480 publikacji), aż 40% z nich miała wydźwięk negatywny.

24.08.2015 | przeczytano: 3867 razy (komentarzy: 7)
Logo dla Polski: Co dalej ze „sprężyną”?

W związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami o zarzuceniu przez Fundację Marka dla Polski projektu „Logo dla Polski”, który był przedmiotem wielu publikacji i komentarzy w naszym serwisie, poprosiliśmy o stanowisko Fundacji w tej sprawie. Publikujemy je wraz z naszym krótkim komentarzem.

20.08.2015 | przeczytano: 2618 razy (komentarzy: 18)
„Orli Dom” trafia do księgarń i pod patronat Signs.pl

W maju e-book prezentujący projekt „Orli Dom” trafił do księgarń internetowych. Po nieudanych próbach znalezienia wydawcy książki drukowanej autor zdecydował się wydać pierwszy tom w wersji elektronicznej.

12.08.2015 | przeczytano: 6615 razy (komentarzy: 13)
Miłość do designu i druga podróż sentymentalna Chochlika

Jest kilka uza­sad­nień, któ­rymi można tłu­ma­czyć decy­zję pod­pię­cia pod jed­nym tytu­łem, reflek­sji zwią­za­nych z lek­turą dwóch odręb­nych pozy­cji książ­ko­wych. Obie uka­zały się w tym roku, nakła­dem wydaw­nic­twa „Karak­ter”. Obie otrzy­ma­łem do recen­zji i przeczyta­łem je rów­no­le­gle, mniej wię­cej w tym samym cza­sie. Obie prze­zna­czy­łem na nagrody w cho­chli­ko­wym kon­kur­sie poli­gra­ficz­nym. Mam też nadzieję, że obie tra­fią do rąk desi­gne­rów, pro­jek­tan­tów czy też gra­fi­ków, gdyż obie poru­szają zagad­nie­nia tym pro­fe­sjom bli­skie.

12.08.2015 | przeczytano: 4697 razy
 CSK logo ma, ale...

Centrum Spotkania Kultur ogłosiło wyniki międzynarodowego konkursu na swoje logo i identyfikację. Gratuluję zwycięzcom. Sam uczestniczyłem w tym konkursie (moja prezentacja projektu jest do obejrzenia na Behance), ale po werdykcie czuję lekkie zniesmaczenie, pewnie nie ja jeden.  Jednak zanim wyjaśnię dlaczego i zaprezentuję nagrodzonych pozwolę sobie na mały wstęp o regulaminie, przyda się do weryfikacji zaprezentowanych prac.

27.07.2015 | przeczytano: 3941 razy (komentarzy: 13)
Pierwsza podróż sentymentalna Chochlika

Jest kilka uza­sad­nień, któ­rymi można tłu­ma­czyć decy­zję pod­pię­cia pod jed­nym tytu­łem, reflek­sji zwią­za­nych z lek­turą dwóch odręb­nych pozy­cji książ­ko­wych. Obie uka­zały się w tym roku, nakła­dem wydaw­nic­twa „Karak­ter”. Obie otrzy­ma­łem do recen­zji i prze­czy­ta­łem je rów­no­le­gle, mniej wię­cej w tym samym cza­sie. Obie prze­zna­czy­łem na nagrody w cho­chli­ko­wym kon­kur­sie poli­gra­ficz­nym. Mam też nadzieję, że obie tra­fią do rąk desi­gne­rów, pro­jek­tan­tów czy też gra­fi­ków, gdyż obie poru­szają zagad­nie­nia tym pro­fe­sjom bli­skie.

12.07.2015 | przeczytano: 5745 razy
Projektowanie instalacji podświetleniowej

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (26): Projektowanie instalacji podświetleniowej

Przystępując do projektu instalacji zaczynamy od przyjrzenia się rozmiarom naszych elementów. Zbyt małe rozmiary bądź wąskie i pełne zakrętów przestrzenie wnętrza bryły praktycznie uniemożliwią nam użycie lamp jarzeniowych. Jedynym sposobem aby się o tym przekonać jest wykonanie symulacji układu elementów instalacji w programie do grafiki wektorowej. W tym celu pomocne będą rysunki poszczególnych podzespołów w skali jaką przyjęliśmy w rysunku bazowym. W plikach zapisanych na załączonego do wersji książkowej nośnika optycznego są rysunki w skali 1/1 większości typowych podzespołów, zarówno do podświetleń jarzeniowych jak i diodowych.

04.07.2015 | przeczytano: 4960 razy

Mam do oklejenia kaseton podświetlany z pleksi przezroczystej. Logo klienta jest dosyć proste: czarne tło i biały napis. Jak przykleić od środka czarne tło z wyciętym napisem przy pomocy folii transportowej? Na mokro czy na sucho? Jeśli na mokro to jaki środek do tego użyć?

01.07.2015 | przeczytano: 5992 razy (komentarzy: 1)
W jak Weryfikacja plików w Pitstopie

WERYFIKACJA pli­ków pro­duk­cyj­nych prze­ka­zy­wa­nych do druku, to jedna z klu­czo­wych ope­ra­cji pre­pres­so­wych. Od jej dokład­nego wyko­na­nia zależy czę­sto powo­dze­nie całego pro­cesu poli­gra­ficz­nego, a prze­pusz­czone na tym eta­pie błędy, mogą skut­ko­wać poważ­nymi stra­tami finan­so­wymi i wize­run­ko­wymi, zarówno dla osoby przy­go­to­wu­ją­cej pliki do druku, dla samej dru­karni, jak i dla klienta końcowego.

29.06.2015 | przeczytano: 4368 razy
Artykuły z cyklu Alfabet Chochlika
S jak Spady

Alfabet Chochlika (2): S jak Spady

SPADY to temat rzeka. Od publikacji pierwszego felietonu im poświęconego minęło już kilka lat, lecz problem jest ciągle aktualny. Brak lub niewłaściwie zastosowanie spadów, pozostaje do dziś najczęstszym błędem plików produkcyjnych przesyłanych do druku. Starzy wyjadacze nie mają raczej z tym większych kłopotów, ale w między czasie wyrosło nam kolejne pokolenie grafików komputerowych i to im właśnie dedykuję dzisiejsze rozważania.

04.06.2015 | przeczytano: 5357 razy
Artykuły z cyklu Alfabet Chochlika
L jak lakierowanie

Alfabet Chochlika (1): L jak lakierowanie

LAKIEROWANIE UV zaliczamy do najpopularniejszych procesów postpressowych, których głównym celem jest nadanie produktowi poligraficznemu dodatkowych walorów estetycznych i  ochronnych.  Lakierować można zarówno całe powierzchnie arkusza jak i wybrane jego fragmenty. W dzisiejszym felietonie przyjrzymy się głównie lakierowaniu wybiórczemu, szczególnie podatnemu na chochlikowe harce.

23.05.2015 | przeczytano: 3571 razy
Artykuły z cyklu Alfabet Chochlika
Podświetlenie: Przegląd technologii, zalety i wady

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (25): Podświetlenie: Przegląd technologii, zalety i wady

Dostępnych jest co kilka technologii podświetlania elementów przestrzennych różniących się przede wszystkim zastosowanym źródłem światła. W zależności od wybranej technologii podświetlenia, nieco inaczej trzeba będzie zaplanować pracę i konstrukcję.

09.05.2015 | przeczytano: 3640 razy
Nowe otomoto

Portfolio: Nowe otomoto

Serwis motoryzacyjny otomoto.pl przeprowadził rebranding z okazji 10-lecia swojego istnienia. Marka zyskała zupełnie nowe logo oraz identyfikację wizualną. Projekt graficzny wykonało poznańskie studio For brands.

03.05.2015 | przeczytano: 5115 razy (komentarzy: 1)
Artykuły z cyklu Portfolio
Jak znaleźć pracę? Projektowanie graficzne: zajęcie dla ludzi szczególnych

Projektowanie graficzne jest zajęciem dla ludzi szczególnych, ponieważ wymaga ono integracji wiedzy z wielu różnych dziedzin – od kaligrafii, sztuki, architektury, po komunikację, która od przeszło dwudziestu lat temu, czyli od momentu pojawienia się Internetu, charakteryzuje się dwustronnością.

10.04.2015 | przeczytano: 2869 razy (komentarzy: 4)
Czy Zakopane zawsze było brzydkie?

Razem z autorem strony internetowej „Dawno temu w Krakowie” Kubą Sochackim zrealizowaliśmy (Stowarzyszenie Miasto Moje a w Nim - red.) projekt fotograficzny, podczas którego porównaliśmy obecny wygląd kilku kluczowych budynków i miejsc Zakopanego z ich stanem sprzed lat. W Zakopanem trwają właśnie prace nad parkiem kulturowym (obszarem szczególnej ochrony, powoływanym na mocy ustawy o ochronie zabytków), który – podobnie jak udało się w Krakowie – ma wyczyścić centrum miasta ze szpecących reklam oraz odbudować wizerunek miasta, które w całej Polsce służy za przykład wyjątkowej brzydoty i bezguścia. Mamy nadzieję, że zdjęcia te przekonają niedowiarków, że Zakopane wciąż ma szansę być pięknym miastem.

29.03.2015 | przeczytano: 4586 razy (komentarzy: 5)
Historia pewnej reklamy (reklamowy dreszczowiec)

Mówiąc o problemie z reklamami w Polsce bardzo łatwo jest popaść w przeróżne uproszczenia. Jest chaos (u nas) i porządek (na Zachodzie), są fajni plastycy miejscy i niekompetentni prezydenci miast, są wreszcie źli reklamodawcy i same dobre pomysły miejskich aktywistów.

17.03.2015 | przeczytano: 2571 razy (komentarzy: 1)
Zły świat reklamy?

Wbrew wieszczeniom jerzyka (tekst pt. Zakaz reklamy), świat reklamowy ujęty jest w solidne ramy. Zważono, zmierzono i obliczono niemal wszystko co można było zmierzyć. Opracowano kodeksy etyczne, przepisy prawa - zrobiono niemal wszystko co możliwe, by reklamodawca mógł działać, ale jednocześnie odbiorca reklamy miał należną ochronę.

01.03.2015 | przeczytano: 3044 razy (komentarzy: 4)
Skromny świat estońskiej reklamy

„Cudze chwalicie, bo swoje znacie” – tak można sparafrazować popularne powiedzenie. Weźmy chociażby taką małą i pod wieloma względami skromną Estonię. Wjeżdżamy do niej i się zachwycamy, bo nasze zmęczone oczy – nieprzyzwyczajone do porządku, architektury korespondującej z otoczeniem i wyważonych kolorów – wreszcie mogą odpocząć.

27.02.2015 | przeczytano: 2399 razy
Szyldy inaczej

Portfolio: Szyldy inaczej

Jak odnowić stary szyld i uporządkować przestrzeń? Projekt Re:design szyldów na przykładzie lodziarni, udowadnia, że jest to możliwe i całkiem proste.

29.01.2015 | przeczytano: 5274 razy (komentarzy: 11)
Artykuły z cyklu Portfolio
Zdrowe marki i ekoatmosfera w projektach Brandy Design

W ostatnich latach temat ekologii i zdrowej żywności w Polsce stał się wdzięcznym zagadnieniem dla projektantów, a w finale również dla konsumentów. Rosnące zainteresowanie zdrowym trybem życia, w szczególności samym żywieniem spowodowało, że mieliśmy pełne ręce roboty. Coraz więcej firm zwracało się do nas właśnie z potrzebą przygotowania marek i opakowań dla produktów, które miały być pozycjonowane jako zdrowe, ekologiczne i nowoczesne.

22.12.2014 | przeczytano: 4412 razy
Artykuły z cyklu Portfolio
3 4 5 6 7
Strona 5/10 (artykułów: 461)
Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
REKLAMA
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764