logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Wiedza: wybór redakcji

Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
liczba artykułów: 461
Google zablokował 5,5 miliarda reklam. Scamem karmi nas AI

Treści o charakterze seksualnym, promocja broni czy nielegalny hazard, prezentowane często przez deepfejki na podobieństwo znanych osób. To m.in. takie reklamy są na celowniku Google, który na swojej platformie zablokował aż 5,5 miliarda reklam. Pod bacznym okiem korporacji z Doliny Krzemowej są też wybory – zarówno w Polsce jak i te uznawane za najważniejsze, czyli w USA.

01.04.2024 | przeczytano: 661 razy (komentarzy: 20)
AI, CSR, storytelling, nieszablonowe działania...? Kampanie digitalowe 2024

Sztuczna inteligencja? Tak, ale nie tylko! CSR, nieszablonowe działania w social mediach, storytelling, focus na doświadczenie konsumenta - trendy w digital marketingu to mix nowych narzędzi technologicznych, które mocno namieszały na rynku cyfrowym, oraz uważności na człowieka i jego problemy. Kampanie digitalowe nagrodzone w IAB MIXX Awards 2023 pokazują, jak bardzo dziś potrzebujemy wykorzystywać technologie do edukowania, oswajania trudnych tematów, budowania świadomości i odpowiedzialności. Taka będzie innowacyjna komunikacja marketingowa, w której digital nie jest już dodatkiem do tradycyjnych kanałów, a coraz częściej – głównym rozgrywającym.

25.03.2024 | przeczytano: 818 razy
Meta zapłaci miliardy? Pozwy reklamodawców i organizacji konsumenckich

W USA nawet siedem miliardów, a w UE do 4% rocznych przychodów. Tyle będzie na stole, gdy sądy zgodzą się z roszczeniami reklamodawców i organizacji konsumenckich. W USA skarżą się firmy, które przekonują, że zastosowany przez Metę wskaźnik zawyżał liczbę potencjalnych widzów ich materiałów aż o 400%.

25.03.2024 | przeczytano: 1193 razy (komentarzy: 29)
Reklamy wyborcze: amatorszczyzna czy oszczędności z profesjonalistami?

Partie ogólnopolskie i lokalne komitety wyborcze szykują się do ostatecznego boju o miejsca w radach. Kandydaci na prezydentów, wójtów i burmistrzów już pokazują się na pierwszych billboardach i plakatach. Jednak znaczna część batalii będzie miała miejsce w internecie. Niemal pewne jest to, że żadnemu z internautów – choćby bardzo się starał – nie uda się uniknąć kampanijnych postów i reklam. Części z nich powstanie z ręki profesjonalistów, ale nie mniej będzie tylko amatorskim „przepalaniem” pieniędzy. 

21.03.2024 | przeczytano: 548 razy
Lechar z nową strategią komunikacji i tożsamością wizualną

Agencja kreatywna i brandingowa Lotna stworzyła nowy, kompleksowy system tożsamości wizualnej oraz strategię komunikacji dla firmy Lechar.

18.03.2024 | przeczytano: 668 razy
Artykuły z cyklu Portfolio
Problemy z AI. Czy prawo powstrzyma „bunt maszyn”?

Prawne problemy ze sztuczną inteligencją narastają wraz z dynamicznym rozwojem technologii AI. System regulacyjny nie nadąża nie tylko za tworzeniem prawa wyznaczającego granice dla nowej technologii, ale też złożonością procesu tworzenia algorytmów, które często są utajnione. Obecne regulacje nie są adekwatne, co prowadzi do skrajnie różnych rozstrzygnięć kwestii odpowiedzialności, praw autorskich i kwestii etycznych w różnych zakątkach świata. Naszą odpowiedzialnością jest zrozumieć, przewidywać, projektować i regulować, w tym prawnie, nową rzeczywistość.

04.03.2024 | przeczytano: 725 razy
Billboardy trzymają się mocno. 2024 to rok wyborów i AI

Rynek reklamy zewnętrznej w Polsce ma się coraz lepiej. Tak wynika z raportu Izby Gospodarczej Reklamy Zewnętrznej. Według niego wartość sprzedaży reklamy outdoor w Polsce w trzech segmentach – klasyczne OOH, transport miejski i digital OOH – osiągnęła kwotę 648,29 mln zł., a to oznacza wzrost w stosunku do 2022 roku aż o 16,9 %.

19.02.2024 | przeczytano: 860 razy
Polski projekt miejskich mebli dla fińskiego miasteczka

Zimą pogoda nie zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu? My uważamy inaczej i razem z Parkly stworzyliśmy „zimoodporny” zestaw mebli miejskich dla Keravy – fińskiego miasteczka nieopodal Helsinek. 

13.02.2024 | przeczytano: 1420 razy
Wybory polskim Superbowl? Politycy wydadzą miliony na reklamę

SuperBowl – święto sportu, ale też i popkultury oraz komercji. Na 30-sekundowy spot marki są w stanie wydać 7 milionów dolarów, ale “zapłoną” też billboardy. Filmiki obiegną cały świat dzięki internetowi, więc marki już dziś liczą zyski. O wydarzenie rangi SuperBowl w Polsce trudno, ale krajowi reklamodawcy są spokojni. Ich czas w 2024 roku nadejdzie, a żniwa zapewnią im politycy.

13.02.2024 | przeczytano: 1398 razy
Odstąpienie od umowy a prawa autorskie czyli jak rozstać się z klasą?

Zaczyna się niewinnie. Nieodpowiadanie na maile, nieodbieranie telefonów, wreszcie – niedotrzymywanie terminów ustalonych w harmonogramie lub prezentowanie niezadawalających efektów pracy. Po stronie zamawiającego rodzi się coraz większe niezadowolenie, aż przychodzi moment, kiedy pod wpływem emocji (tak, tak, w biznesie – jak w życiu – nawet przy podejmowaniu ważnych decyzji biznesowych często kierujemy się emocjami) zamawiający stwierdza: „Stop! Odstępujemy od umowy, przekazujemy projekt innemu wykonawcy”. Czy to rozwiązuje problem? Co dzieje się z prawami autorskimi do dzieła, które już powstało? Odstąpienie od umowy a prawa autorskie czyli jak rozstać się z klasą? Zapraszam do lektury.

03.02.2024 | przeczytano: 1567 razy
Da Grasso zmienia identyfikację wizualną i hasło

Jedna z największych sieci pizzerii w Polsce zmienia swoją komunikację wizualną. Odświeżone logo, nowe barwy, motyw graficzny i porządek typograficzny to tylko pierwsze kroki w tej zmianie. Da Grasso wprowadza jednocześnie nowe hasło przewodnie: „Wszystko dobrze” oraz nowość w komunikacji z klientami - wlepki. Pierwsza seria powstała przy współpracy ze znanym łódzkim artystą - Bartkiem ILLCAT Bojarczukiem. To skoordynowane działanie wprowadza nowy, świeży język do świata brandu.

18.01.2024 | przeczytano: 1930 razy
Gotowość warsztatowa

Zawód ilustrator: Gotowość warsztatowa

Gotowość warsztatowa to jeden z problemów, z którymi mierzą się początkujący twórcy, którzy chcą zacząć zarabiać na swojej pracy ilustratorsko-graficznej. Fakt, że lubisz rysować i przejawiasz w tym zakresie jakiś talent oraz umiejętności, nie jest jeszcze wystarczający, by zająć się świadczeniem tych usług zawodowo.

12.01.2024 | przeczytano: 906 razy
Artykuły z cyklu Zawód ilustrator
Umowa jako porozumienie i wyraz wzajemnego zaufania

Panuje ogólne przekonanie, że umowy zawiera się “na złe czasy”. Czy rzeczywiście tak jest? Czy zawsze podczas zawierania umów kierujemy się obawą o (negatywną) przyszłość? Wierzę, że istnieje wiele różnych powodów, dla których ludzie zawierają pomiędzy sobą umowy i z całą pewnością strach przed przyszłością nie jest główną motywacją. Czas najwyższy przyjrzeć się wyzwaniom, które utrudniają nam zawieranie (dobrych) umów i odczarować negatywne postrzeganie umów jako “ustaleń na złe czasy”. Umowa jako porozumienie. Zapraszam do lektury.

02.01.2024 | przeczytano: 1562 razy
Inteligentne billboardy - również na wirtualnych ulicach

Nośniki reklamy zewnętrznej jak billboardy czy citylighty coraz odważniej korzystają ze zdobyczy sztucznej inteligencji. Celem jest zrewolucjonizowanie sposobu, w jaki marki nawiązują kontakt z odbiorcami. Odpowiednia kategoria samochodów wjeżdża na parking? Klienci dostają spersonalizowane reklamy. Nie dziwi, więc to, że ten segment promocji produktów rośnie z każdym miesiącem. Co więcej, efekt billboardów dostrzegalny jest też w grach wideo.

29.12.2023 | przeczytano: 1787 razy
6 błędów początkującego ilustratora

albo inaczej o czym wielu zapomina na początku drogi, a to ważne.

27.12.2023 | przeczytano: 1020 razy
Artykuły z cyklu Zawód ilustrator
Bunt użytkownika. Kto jest odpowiedzialny za toksyczny Internet?

Już 60% ludzi na Ziemi korzysta z mediów społecznościowych. To w przybliżeniu 4,7 miliarda ludzi, którzy mają konto na co najmniej jednej platformie. Dla nich komercyjny Internet, rozwijany i zarządzany przez prywatne korporacje, stał się podstawową przestrzenią wymiany informacji i życia społecznego.

25.12.2023 | przeczytano: 699 razy
Czy laminaty monomeryczne mają filtry UV?

Laminowanie w druku to powszechnie stosowana technika pokrywania wydruków warstwą ochronną, która ma na celu poprawę ich trwałości, wyglądu i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

12.12.2023 | przeczytano: 3314 razy (komentarzy: 1)
Klej w produktach samoprzylepnych - dlaczego jest tak ważny?

Ten artykuł nie jest referatem ani wykładem na temat produkcji klejów i ich właściwości. Jest dawką wiedzy skoncentrowaną na kluczowych aspektach, które mają wpływ na decyzje zakupowe konsumentów w sektorze reklamowym.

23.11.2023 | przeczytano: 1152 razy
Optymalizacja kodu strony WWW: jak poprawić wydajność?

Optymalizacja kodu strony internetowej stanowi kluczowy element w zapewnianiu szybkiego i efektywnego ładowania się zawartości dla użytkowników. Szybka strona internetowa ma istotny wpływ na doświadczenie użytkownika oraz wskaźniki takie jak wskaźnik odrzuceń (bounce rate) czy konwersje.

19.11.2023 | przeczytano: 873 razy
Ile kosztuje reklama na najdroższym bilbordzie świata?

Reklama na billboardach może kosztować miliony dolarów, mieć powierzchnię 20 kortów tenisowych czy ważyć dwie tony. Eksperci przekonują, że nawet takie kwoty spłacają się bardzo szybko, bo niejedna taka reklama podbija później internet. W Polsce billboardy również przeżywają “renesans formy”. Firmy co prawda nie wydają aż takich kwot jak w USA czy w Dubaju, ale łącznie z roku na rok na ten segment reklamy wydają więcej. Również te mniejsze stowarzyszenia czy organizację zauważają, że przekaz umieszczony na billboardzie jest bardzo reprezentacyjny i co najważniejsze skuteczny. 

10.11.2023 | przeczytano: 986 razy
Folie adhezyjne: rewolucyjne rozwiązanie dla prostych i efektywnych aplikacji

Czy wiesz, że każda folia samoprzylepna przykleja się do podłoża dzięki istnieniu zjawiska adhezji? Czy wiesz, że folia samoprzylepna nie musi posiadać kleju? Folie samoprzylepne bez kleju, nazywane są na rynku VisCom foliami adhezyjnymi.

08.11.2023 | przeczytano: 649 razy
Higiena pracy - finanse

Zawód ilustrator: Higiena pracy - finanse

Temat wyceny spędza sen z powiek nawet doświadczonym grafikom-ilustratorom i nie jedna ze znanych mi osób, na myśl o przygotowaniu kosztorysu, czuje ból głowy. Warto jednak pamiętać, że zarządzanie finansami nie kończy się w momencie otrzymania przelewu na konto. Ponieważ mądre powiedzenie mówi: Nie ten jest bogaty, kto więcej zarabia, a kto więcej zatrzymuje w kieszeni – dzisiaj chciałabym podzielić się z Tobą kilkoma podstawowymi zasadami z zakresu zarządzania finansami, które stosuję we własnej firmie.

27.10.2023 | przeczytano: 987 razy
Artykuły z cyklu Zawód ilustrator
Bona z Łomży - rebranding opakowań

BONA z Łomży to firma rodzinna. Od ponad 30 lat zajmuje się przetwórstwem i produkcją sosów, majonezów i dań gotowych. Pomimo silnej obecności w regionie, nie miała dotąd okazji inwestowania w design a tym bardziej kreowania swojego wizerunku. Jak wiele innych, małych i średnich firm na rynku spożywczym, BONA skupiona była na rozwoju infrastruktury oraz wykorzystaniu parku maszynowego i know-how by dostarczać także produkty dla private labels.

21.08.2023 | przeczytano: 1559 razy
Gry (niedo)słowne, czyli dlaczego zabawy językowe są tak potężnym narzędziem marketingowym

Gry słowne otaczają nas zewsząd. Ubarwione nimi slogany słyszymy w radiu, widzimy na billboardach, znajdujemy na produktach w sklepie i trafiamy na nie w social mediach. Kreatywne i wpadające w ucho hasło zwraca uwagę i zapada w pamięć. Skoro jednak od lat tak wiele marek stosuje gry słowne w komunikacji, dlaczego wciąż są one tak powszechne? Kiedy ta moda przeminie i dlaczego nieprędko?

14.08.2023 | przeczytano: 2861 razy
Czy trzeba obawiać się konkurencji?

Stałam na przystanku tramwajowym i wpatrywałam się w wiszący tam plakat. Kojarzyłam autora tej pracy. Był młodszym ode mnie studentem Uniwersytetu Artystycznego. Dobrze rokującym i już zgarniającym swoje pierwsze nagrody. Patrzyłam na ten plakat i miałam ochotę wykrzyczeć: „Moje prace są dużo lepsze!” Ale to nie one zdobiły ten cholerny przystanek tramwajowy. Nienawidzę snobów z UAP!*

10.08.2023 | przeczytano: 1370 razy
Artykuły z cyklu Zawód ilustrator
Starachowice z nową identyfikacją wizualnąZobacz fotorelację

Starachowice prezentują nowy system identyfikacji wizualnej, który łączy innowacyjność z industrialnym duchem miasta, równocześnie podkreślając bliski związek z naturą. Nowa komunikacja ujednolica miejską identyfikację i będzie stosowana zarówno w działaniach wewnętrznych Urzędu Miasta, a także w materiałach promocyjnych. Projekt przygotowała agencja APLAN MEDIA.

04.08.2023 | przeczytano: 4597 razy (komentarzy: 15)
Jak o prawach autorskich rozmawiać z klientem?

Podczas spotkań i konsultacji z twórcami często słyszę pytanie o to, jak rozmawiać z klientem o prawach autorskich? Jak wyceniać swoją pracę twórczą? Jak negocjować, aby za dyspozycję prawami autorskimi otrzymać dodatkowe wynagrodzenie? Skuteczne komunikowanie klientowi informacji o prawach autorskich to prawdziwa sztuka, którą warto posiąść. Dlatego przygotowałam podsumowanie najważniejszych (i najbardziej praktycznych) materiałów wyjaśniających, w jaki sposób rozmawiać z klientem o prawach autorskich. Zapraszam.

30.07.2023 | przeczytano: 1084 razy
Specjalizacja wspierająca

Zawód ilustrator: Specjalizacja wspierająca

– Aniu, czy potrafisz składać książki? – spytała koleżanka z forum literackiego, na którym udzielałam się jeszcze przed epoką lodowcową. – Jasne! – odparłam pewnie, choć dotychczas przygotowałam zaledwie jeden projekt fikcyjnego magazynu w ramach studenckiego zaliczenia. Ale do odważnych świat należy, prawda?

21.07.2023 | przeczytano: 1388 razy
Artykuły z cyklu Zawód ilustrator
Co oferuję? Kim jest mój klient?

– Kim jest twój klient? – zapytała moja trenerka kreacji marki. – Każdy, kto chce kupić moją pracę – odpowiedziałam. – Czyli kto?

11.06.2023 | przeczytano: 1561 razy
Artykuły z cyklu Zawód ilustrator
Traffic Design: Jeleń, lis i królik w żłobku

Fasady nowo wybudowanych gdańskich żłobków to jeden z projektów promujących dobry dizajn w otoczeniu najmłodszych. Ilustracyjne metalografiki przedstawiające zwierzęta, które najmłodsi mogą spotkać podczas spacerów, zdobią i identyfikują placówki.

31.05.2023 | przeczytano: 1566 razy
Umowy prawa autorskiego w sektorze kreatywnym

Zawieranie umów prawa autorskiego jest nieodłącznym elementem pracy w sektorze kreatywnym. Wcześniej czy później przyjdzie Ci zmierzyć się z umowami prawa autorskiego, dlatego im szybciej dowiesz się czym one są i co powinny zawierać, tym lepiej. Jakie umowy prawa autorskiego powinien znać każdy kreatywny? Czym jest umowa o przeniesienie majątkowych praw autorskich? Czym różni się licencja wyłączna od niewyłącznej? I o czym warto pamiętać zawierając umowę z klientem? Zapraszam do lektury.

02.05.2023 | przeczytano: 1583 razy
Zdjęcia referencyjne

Zawód ilustrator: Zdjęcia referencyjne

Rysowanie ze zdjęć nie jest ani niczym niezwykłym, ani też powodem do wstydu. Osobiście należę do tej grupy twórców, która nie uznaje rysowania wyłącznie z pamięci – zwłaszcza, gdy pracuje się w realistycznych stylistykach. Perspektywa, proporcje, układ świateł i cieni, układ mięśni i materiałów, poszukiwanie nietypowych póz, ciekawych twarzy oraz różnorodnych realistycznych ekspresji… – w tym wszystkim pomaga nam materiał referencyjny. Oczywiście nie każdemu twórcy będzie on potrzebny, ale nawet jeśli stawiamy na projekty łamiące zasady anatomicznej poprawności, groteskowe czy abstrakcyjne, to „refki” mogą się okazać zaskakująco przydatne.

13.04.2023 | przeczytano: 1996 razy
Artykuły z cyklu Zawód ilustrator
Nowa odsłona szyldu Victorii w Gdyni

Inscription Project: Victoria to z założenia podróżujący projekt. Kolejna odsłona, tym razem w przestrzeni Traffic Design będzie jego rozwinięciem. Głównym elementem działania jest 47-letni napis VICTORIA, zdemontowany z hotelu Sofitel Warsaw Victoria w 2011 roku, zaprojektowany przez Romana Duszka. Zapraszamy na wernisaż 31.03.2023 o godzinie 20:00.  

27.03.2023 | przeczytano: 1764 razy
Czym jest wzór przemysłowy i dlaczego warto go chronić?

Przedmiotem prawa własności przemysłowej są – oprócz m.in. znaków towarowych i patentów na wynalazki – również wzory przemysłowe. Czym jest wzór przemysłowy i dlaczego odgrywa tak ważną rolę w świecie mody i designu?

05.03.2023 | przeczytano: 1217 razy
Gdzie jest moja motywacja?

Zawód ilustrator: Gdzie jest moja motywacja?

Mam wrażenie, że współcześnie motywację postrzega się jako magiczny stan, który, gdy już się go osiągnie, sam z siebie sprawi, że dalej wszystko pójdzie już z górki. A to zupełnie nie tak.

20.02.2023 | przeczytano: 1679 razy
Artykuły z cyklu Zawód ilustrator
Domena publiczna – jedyna taka baza bezpłatnych zasobów do bezpiecznego i swobodnego wykorzystywania

Z początkiem każdego nowego roku do domeny publicznej trafiają tysiące zdjęć, obrazów, książek, muzyki, filmów. 1 stycznia to bowiem Dzień Domeny Publicznej, w którym do domeny publicznej przechodzą utwory, które zostały stworzone przez twórców zmarłych 70 lat temu. W praktyce oznacza to, że twórczość tych osób staje się „wolna” i może być przez nas wszystkich swobodnie wykorzystywana, również do celów komercyjnych.

21.01.2023 | przeczytano: 2979 razy
Proces projektowy

Zawód ilustrator: Proces projektowy

Fraza „proces projektowy” sprawia, że we własnej głowie nie jestem grafikiem-ilustratorem. Jestem PROJEKTANTKĄ. W jakiś sposób ta myśl nobilituje mnie w moich własnych oczach.

10.01.2023 | przeczytano: 2469 razy
Artykuły z cyklu Zawód ilustrator
Koniec śledzącej reklamy internetowej? Sprawa przeciwko IAB Europe w pytaniach i odpowiedziach (cz. 3)

We wrześniu belgijski sąd skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytania dotyczące stworzonego przez IAB Europe systemu wymiany informacji o preferencjach użytkowników i użytkowniczek co do profilowania reklam między pośrednikami reklamowymi (TFC). Wcześniej, w lutym 2022 r., belgijski organ ochrony danych osobowych stwierdził, że system TFC narusza RODO. Sprawa jest następstwem skargi złożonej przez Panoptykon i inne organizacje broniące praw cyfrowych w Europie. Co wyrok TSUE oznaczać będzie dla rynku internetowego, a co dla użytkowników? Odpowiadamy w trzeciej części naszego materiału o sprawie przeciwko IAB Europe.

27.12.2022 | przeczytano: 1511 razy
Co z wyskakującymi okienkami? Sprawa przeciwko IAB Europe w pytaniach i odpowiedziach (cz. 2)

We wrześniu belgijski sąd skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytania dotyczące stworzonego przez IAB Europe systemu wymiany informacji o preferencjach użytkowników i użytkowniczek co do profilowania reklam między pośrednikami reklamowymi. Sprawa jest następstwem skargi złożonej przez Panoptykon i inne organizacje broniące praw cyfrowych w Europie. Jaki mamy problem ze śledzącą reklamą? O jakie zmiany walczymy? Odpowiadamy w drugiej części naszego materiału o sprawie przeciwko IAB Europe.

04.12.2022 | przeczytano: 1408 razy
Portfolio - jak tworzyć, gdzie pokazywać

Portfolio spełnia wiele ważnych funkcji. Nie tylko pokazuje nasze umiejętności czy stanowi zapis naszych dokonań zawodowych, ale może w znaczącym stopniu pomóc w zdobyciu idealnego klienta. Może również to zadanie utrudnić. Dlatego nie powinniśmy traktować go po macoszemu jako zbioru przypadkowych prac lub „wora”, do którego wrzucimy wszystko, co wyjdzie spod naszych rąk. Jego konstrukcja powinna być przemyślana.

19.11.2022 | przeczytano: 1543 razy
Artykuły z cyklu Zawód ilustrator
Co dalej z reklamą internetową? Sprawa przeciwko IAB Europe w pytaniach i odpowiedziach

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przyjrzy się profilowanej reklamie w sieci. To efekt skargi złożonej przez europejskie organizacje broniące cyfrowych praw człowieka na Transparency & Consent Framework (TFC). Stworzone przez IAB Europe narzędzie pozwala na wymianę informacji o preferencjach użytkowników i użytkowniczek co do profilowania reklam. Korzysta z niego 80% stron internetowych, ale – jak wynika z decyzji belgijskiego organu ochrony danych – narusza ono przy tym europejskie prawo ochrony danych osobowych. Sprawa trafiła do TSUE po tym, jak IAB Europe zaskarżył decyzję belgijskiego urzędu do sądu.

15.11.2022 | przeczytano: 1166 razy
FC Barcelona wprowadza nowy element do swojego brandingu

Kibice Blaugrany już niedługo będą regularnie widywać zupełnie nowy krój pisma, który został wprowadzony do komunikacji wizualnej hiszpańskiego zespołu. Nazywa się FC Barcelona Brush.

10.11.2022 | przeczytano: 1645 razy
Uzależnienie od interfejsu. Rozmowa z dr. Wojciechem Glacem i dr. Jakubem Kusiem

W ramachpodcastu Katarzyna Szymielewicz przeprowadziła dwie rozmowy ze specjalistami, w których szukała odpowiedzi na pytanie, jakie mechanizmy utrzymują uwagę użytkowników w mediach społecznościowych.

06.11.2022 | przeczytano: 1001 razy
Czy sprawdzenie nazwy w KRS i CEDIG wystarczy by się nią posłużyć?

Otwieram własne studio, ale wciąż nie mam pomysłu na nazwę. Ostatnio jednak byłam w kinie na filmie, w którym bohaterka ma fikcyjne konto na Instagramie, którego nazwa jest świetna. Sprawdziłam w KRS i CEIDG i taka nazwa nie jest zarejestrowana. Czy w takim razie mogę ją wykorzystać? 

01.11.2022 | przeczytano: 1219 razy
Traffic Design 2022. Mural z marchewki i emocjonalny bagaż ćmyZobacz fotorelację

Dwie kolejne realizacje Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design można oglądać w dzielnicy Gdyni na Grabówku. Seria rzeźb i eksperymentalny mural z biotynku podnoszą tematy wspólnoty międzygatunkowej i rozsądnego gospodarowania zasobami.

24.10.2022 | przeczytano: 1665 razy
Folie Magnaflex – ciekawe i bezpieczne rozwiązania

Firma Integart od lat stawia na rozwiązania ekologiczne, podkreślając potrzebę używania maszyn i materiałów nieszkodliwych dla zdrowia. To między innymi dlatego do portfolio Integart trafiły drukarki lateksowe i cały wachlarz proekologicznych rozwiązań. W grupie materiałów bezpiecznych znajdziemy folię magnetyczną Magnaflex, która w odróżnieniu od ofert konkurencji nie posiada szkodliwych dla zdrowia ludzkiego substancji, takich jak m.in. bar, bisfenol, ftalany.

16.09.2022 | przeczytano: 2120 razy
Find Your way! Blank Studio o wayfindingu

Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś, dlaczego w jednych budynkach czujesz się lepiej niż w innych? Dlaczego jedna przestrzeń pozwala Ci robić zakupy z dużo większą przyjemnością, a pobyt w innej niemal zawsze wiąże się ze stresem? Być może znasz też sytuację, gdy bardzo się spieszysz, a na terenie wielkopowierzchniowego parkingu nie potrafisz znaleźć wcześniej zaparkowanego samochodu. Możesz też pamiętać moment, gdy prawie spóźniłeś/aś się na swój lot, a jednak dzięki przejrzystej organizacji budynku lotniska udało Ci się zdążyć w ostatniej chwili.

01.08.2022 | przeczytano: 4359 razy
Traffic Design naprawia mechanika

Do magla, kaletnika i szewca dołącza mechanik. Traffic Design podjęło kolejne wyzwanie projektowe przy re:designie warsztatu samochodowego, który działa na gdyńskim Grabówku od 1968 roku.

13.05.2022 | przeczytano: 3861 razy (komentarzy: 4)
Sztuka ludowa a prawo autorskie. Czy sztuka ludowa jest chroniona przez prawo?

Panuje powszechny mit, że sztuka ludowa nie jest chroniona przez prawo autorskie. Czy to znaczy, że dzieła twórców ludowych, np. charakterystyczne wycinanki łowickie, ludowe hafty czy szeroko rozumiane rękodzieło pozostają poza ochroną prawa autorskiego? Dzisiaj o tym, czy sztuka ludowa jest chroniona przez prawo autorskie.

27.04.2022 | przeczytano: 3806 razy
Jak zatrudniać obywateli Ukrainy

Projektantki i projektanci! Jesteśmy świadomi tego, że w kontekście wojny w Ukrainie dziś najbardziej potrzebna jest pomoc humanitarna i wojskowa. Wierzymy jednak, że równie istotne jest wsparcie w stanięciu na nogi i pomoc w samostanowieniu.

08.04.2022 | przeczytano: 1850 razy (komentarzy: 1)
1 2 3
Strona 1/10 (artykułów: 461)
Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
REKLAMA
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764