logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

EUIPO: najnowsze artykuły

Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
liczba artykułów: 21
MŚP mogą dostać unijne dofinansowanie do ochrony własności intelektualnej

W poniedziałek ruszyła kolejna edycja Funduszu MŚP. Mikro-, małe i średnie firmy z UE mogą w nim uzyskać dofinansowanie do opłat urzędowych związanych z ochroną własności przemysłowej, czyli m.in. z rejestracją znaków towarowych i wynalazków. Dotyczy to zarówno ochrony na terenie Polski, jak i w całej UE. Dopłata wynosi w zależności od wybranego bonu od 1 tys. do 3,5 tys. euro. Z dofinansowania mogą skorzystać także firmy ukraińskie. Poprzednia edycja SME Fund cieszyła się dużym zainteresowaniem krajowych podmiotów – były drugą po Hiszpanach najliczniejszą grupą wśród wnioskujących o dofinansowanie.

23.01.2024 | przeczytano: 478 razy
Polska firma meblarska w finale konkursu Designeuropa Awards

Podczas czwartej edycji konkursu DesignEuropa Awards, która odbyła się w ośrodku konferencyjnym Axica w Berlinie, uhonorowano dwa wyjątkowe wzory. Pierwszym jest RemigoOne, elektryczny silnik zaburtowy stworzony przez słoweńską projektantkę Ajdę Bertok, zaprojektowany zgodnie z zasadami innowacyjności morskiej i zrównoważonego rozwoju, zdobył nagrodę dla małych i nowo utworzonych firm. Z kolei nagroda branżowa trafiła do Full Automatic Espresso Coffee Machine, którą zaprojektowali Vittorio Bertazzoni, Matteo Bazzicalupo i Raffaella Mangiarotti dla Smeg. Ta kompaktowa maszyna umożliwia profesjonalne przygotowanie kawy w prosty i intuicyjny sposób.

22.09.2023 | przeczytano: 504 razy

Nowe przepisy nakazują platformom Amazon czy Facebook przekazywanie służbom danych detalicznych sprzedawców. Wszystko to w myśl walki z internetowymi gangami, które oferują podrabiane towary.

29.06.2023 | przeczytano: 368 razy (komentarzy: 1)

Według nowego badania dotyczącego postrzegania własności intelektualnej przez obywateli, opublikowanego dziś przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), Europejczycy są coraz bardziej świadomi zagrożeń i konsekwencji zakupu podrabianych towarów oraz uzyskiwania dostępu do treści z nielegalnych źródeł.

16.06.2023 | przeczytano: 347 razy (komentarzy: 10)
Rusza kampania przeciw nielegalnym środkom ochrony roślin

27 lutego br. ruszyła piąta odsłona wspólnej kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przeciwko nielegalnym, w tym podrobionym środkom ochrony roślin – pod hasłem Kupując podróbki, tracisz wiele razy!

27.02.2023 | przeczytano: 612 razy
Coraz więcej młodych Polaków świadomie kupuje podrobione towary

Według badania Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) 44 proc. młodych ludzi w Polsce celowo kupiło podróbkę, a 19 proc. świadomie uzyskało dostęp do pirackich treści. Głównymi czynnikami, które motywują kupujących, są cena i dostępność takich produktów. – Jeśli konsumenci mają większy wybór legalnych treści, to częściej z nich korzystają. Widać to szczególnie na przykładzie muzyki dostępnej w serwisach streamingowych, dzięki którym piractwo muzyki zmniejszyło się znacznie w ciągu ostatnich lat – mówi Nathan Wajsman, główny ekonomista EUIPO. Pozytywny jest też fakt, że aż 57 proc. młodych Polaków woli korzystać z treści cyfrowych pochodzących z legalnych źródeł.

13.06.2022 | przeczytano: 969 razy (komentarzy: 5)
Polak w gronie nominowanych do nagrody Designeuropa Awards 2021

Wzornictwo przemysłowe odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym życiu. Jednym z takich przykładów jest cyfrowy stetoskop stworzony przez polskiego projektanta Michała Bonikowskiego, który wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) do wykrywania nieprawidłowości w płucach.

05.10.2021 | przeczytano: 849 razy

Ogłoszono zwycięzców konkursu DesignEuropa Awards i zdobywcę nagrody za całokształt osiągnięć. Do finału zakwalifikowano osiem wyselekcjonowanych projektów reprezentujących najlepszy europejski wzór przemysłowy i produktowy. Zdobywcą nagrody za całokształt osiągnięć jest André Ricard, znany z zaprojektowania pochodni na Igrzyska Olimpijskie w Barcelonie w 1992 r. Ceremonia odbędzie się 19 października w Eindhoven. Obecna będzie też Polska firma StethoMe – finalista  w kategorii Małych i nowo utworzonych przedsiębiorstw

21.09.2021 | przeczytano: 509 razy

Już na etapie pomysłu wprowadzania nowej marki na rynek, wybierania nazwy, pod jaką będziemy działać czy domeny internetowej warto jest pomyśleć o przyszłości. W tym celu dobrze jest „zbadać” czy nowa marka ma szansę na uzyskanie prawnej ochrony w postaci rejestracji znaku towarowego. Co istotniejsze należy też zweryfikować czy wchodząc z nią na rynek nie dojdzie do złamania prawa i naruszenia praw innych podmiotów.

12.07.2021 | przeczytano: 687 razy
Innowacyjność małych i średnich firm może przyspieszyć

Prawa własności intelektualnej są ważnym składnikiem każdej firmy i mogą stanowić o jej przewadze rynkowej. Przedsiębiorstwa, które zarejestrowały swoje prawa i je chronią, uzyskują o blisko 1/3 większe przychody na pracownika – wynika z danych EUIPO przytaczanych przez Urząd Patentowy RP. W Polsce MŚP wciąż zbyt rzadko decydują się zgłosić i zastrzec swoje wynalazki, znaki towarowe czy wzory przemysłowe. Dlatego urząd rusza ze specjalnym Pakietem dla Innowatora, który ma im zapewnić wsparcie na tej ścieżce urzędowej. – Przedsiębiorcy często mówią: „Nie chcemy ochrony, bo to drogie i skomplikowane”. W ramach Pakietu dla Innowatora chcemy pokazać, że to nie jest ani skomplikowane, ani drogie – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP.

17.05.2021 | przeczytano: 646 razy

Z nowego badania opublikowanego przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) i Europejski Urząd Patentowy (EPO) wynika, że przedsiębiorstwa będące właścicielami co najmniej jednego patentu, zarejestrowanego wzoru lub znaku towarowego generują średnio o 20% wyższe przychody na pracownika niż przedsiębiorstwa, które nie są właścicielami żadnego z tych praw własności intelektualnej. Ponadto stwierdzono, że przedsiębiorstwa będące właścicielami praw własności intelektualnej wypłacają średnio o 19% wyższe wynagrodzenia niż inne przedsiębiorstwa.

08.02.2021 | przeczytano: 204 razy

Liść marihuany nie może zostać zarejestrowany jako unijny znak towarowy, bo sugeruje, że produkty nim oznaczone mogą zawierać niedozwolone środki odurzające. Sąd Unii Europejskiej uznał, że znak ten jest sprzeczny z porządkiem publicznym.

07.01.2020 | przeczytano: 493 razy (komentarzy: 14)

Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu przyznał rację spółce Cinkciarz.pl, której znak towarowy „cinkciarz” został zaatakowany przez konkurenta, spółkę Currency One, w oparciu o zarzut opisowości i braku zdolności odróżniającej. Sąd UE w ogłoszonym w czwartek, 19 grudnia wyroku uznał, że słowo „cinkciarz” może być chronionym znakiem towarowym, a zarzuty opisowości są bezpodstawne. Tym samym spółka Cinkciarz.pl zachowała monopol w Unii Europejskiej na posługiwanie się słowem „cinkciarz”, m.in. w sektorze finansowym i dla usług wymiany walut.

20.12.2019 | przeczytano: 1127 razy (komentarzy: 7)
Jak długo trwa ochrona praw autorskich?

Ile trwa czas ochrony praw autorskich? Dlaczego przejście dzieła do domeny publicznej nie zawsze oznacza zgodę na jego swobodne wykorzystywanie? I w którym kraju ochrona praw autorskich trwa aż 100 lat?

30.06.2019 | przeczytano: 3616 razy
Spór o znaki: Cinkciarz.pl wygrywa z Mastercard

Cinkciarz.pl wygrywa z MasterCard. Polska spółka unieważniła w Europie dwa znaki towarowe amerykańskiego giganta, jeden przedstawiający dwa połączone czarno-białe koła, a drugi dwa czarne przecinające się okręgi.

26.06.2019 | przeczytano: 2743 razy
Polskie wzornictwo przemysłowe zdobywa coraz większe uznanie

Szybki rozwój internetu rzeczy przekłada się na rosnącą popularność rozwiązań typu smart home. Producenci takich urządzeń stawiają silny akcent już nie tylko na ich funkcjonalność, ale także unikalny design. Polskie wzornictwo przemysłowe cieszy się coraz większym uznaniem, co potwierdza fakt, że w finale tegorocznego konkursu DesignEuropa Awards znalazły się dwa polskie projekty. Jury doceniło system do samodzielnej kontroli piersi w domu firmy Braster oraz inteligentny wideodomofon firmy FIBARO, zaprojektowany przez Macieja Fiedlera.

03.12.2018 | przeczytano: 611 razy
Wyjątkowe wzory przemysłowe nagrodzone podczas konkursu Designeuropa Awards w Warszawie

W Warszawie wyróżniono dwa wyjątkowe wzory przemysłowe podczas ceremonii wręczania nagród w konkursie DesignEuropa Awards.

28.11.2018 | przeczytano: 608 razy
Dwa polskie wzory w finale Designeuropa Awards

Dwa polskie wzory przemysłowe ogłoszono finalistami konkursu DesignEuropa Awards w kategorii „Przemysł” oraz „Małe i powstające przedsiębiorstwa”.

08.10.2018 | przeczytano: 735 razy
Cinkciarz.pl wygrywa w unijnym trybunale sprawę o logo

Sąd Unii Europejskiej przyznał rację spółce Cinkciarz.pl, stwierdzając nieważność odmowy zarejestrowania graficznego znaku towarowego spółki zawierającego symbole walut „€” i „$” jako unijnego znaku towarowego.

12.03.2018 | przeczytano: 611 razy

Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu utrzymał w mocy unieważnienie niebiesko-srebrnych znaków towarowych Red Bull. Wniosek przeciwko Red Bull GmbH został złożony przez prawników z Kancelarii Prawno-Patentowej Ryszard Skubisz, reprezentujących spółkę Optimum Mark sp. z o.o., powiązaną z Jeronimo Martins Polska S.A., właścicielem sieci sklepów „Biedronka”. To jeden z największych sukcesów polskich prawników w historii europejskich procesów, dotyczących znaków towarowych. Korzystną dla Optimum Mark decyzję w tej sprawie wydał także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

19.12.2017 | przeczytano: 788 razy
1 2
Strona 1/2 (artykułów: 21)
Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
REKLAMA
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764