logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Fotoprawo.pl: najnowsze artykuły

Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
liczba artykułów: 20
Nikon wyróżniony przez polskie Stowarzyszenie Fotoreporterów

Firma Nikon otrzymała odznakę „Przyjaciel Fotoreporterów” przyznawaną przez polskie Stowarzyszenie Fotoreporterów. Wręczenie nagrody miało miejsce 2 lutego br., podczas corocznej gali Fotoreporter Roku.

08.02.2018 | przeczytano: 401 razy

W wywiadzie z 2011 roku Carrie Fisher wyznała, że jako 19-letnia zwyciężczyni castingu do roli Księżniczki Lei w kultowej serii „Gwiezdne Wojny” zrzekła się na rzecz twórcy filmu, wszelkich praw do wizerunku. Przyszła gwiazda nie podejrzewała wtedy, że traci coś, co ma jakąkolwiek wartość.

20.12.2017 | przeczytano: 3311 razy (komentarzy: 2)
Zakaz fotografowania – czy posiada prawne uzasadnienie?

Wszechobecność aparatów fotograficznych sprawia, że niemal w każdym miejscu i czasie można wykonać zdjęcie. Zdarza się jednak, że niektóre obiekty i przedmioty są opatrzone  informacją o zakazie fotografowania. Okazuje się, że w większości przypadków taki zakaz nie ma uzasadnienia prawnego. Portal Fotoprawo.pl wyjaśnia kiedy i w jakich okolicznościach należy go jednak przestrzegać.

30.11.2017 | przeczytano: 2146 razy
Autoryzacja zdjęć w świetle przepisów prawa

Przeglądając fora internetowe trudno oprzeć się wrażeniu, że jedną z najbardziej nielubianych przez fotografów grup zawodowych są menadżerowie i specjaliści od PR-u. Jedną decyzją mogą sprawić, że cały nakład pracy fotografa pójdzie na marne. Zwykle powołują się przy tym na obowiązek poddania zdjęć autoryzacji. Tylko czy na pewno obowiązek ten ma charakter tak bezwzględny? Portal Fotoprawo.pl wyjaśnia tę kwestię.

18.10.2017 | przeczytano: 2434 razy (komentarzy: 3)

W dobie niemal codziennych relacji telewizyjnych z sali sądowej, czy posiedzeń komisji śledczych trudno sobie wyobrazić przekaz bez zdjęć i materiałów video. Warto w tym kontekście zadać pytanie o zasady dotyczące fotografowania osób uczestniczących w tego typu wydarzeniach. Portal Fotoprawo.pl przytacza przepisy prawne, o których powinien pamiętać każdy fotograf relacjonujący wydarzenia z sali sądowej.

28.07.2017 | przeczytano: 1266 razy

Jednym z największych wyzwań w pracy każdego fotografa, pisarza czy innego artysty jest znalezienie pomysłu na utwór. W nieunikniony sposób powstaje on na bazie doświadczeń i wcześniejszych inspiracji. Czy jednak to sprawia, że można mówić o popełnieniu plagiatu? Jak dokonać klasyfikacji? Z odpowiedzią przychodzi portal Fotoprawo.pl, którego eksperci przytaczają właściwe przepisy prawa autorskiego i praw pokrewnych.

20.04.2017 | przeczytano: 1752 razy

Redaktorzy portalu fotoprawo.pl przeprowadzili comiesięczne statystyki ukazujące, czy polskie media przestrzegają praw własności intelektualnej fotografów, poprawnie oznaczając publikowane zdjęcia. Analizie poddano wybrane magazyny podróżnicze oraz sportowe. Tytuł lidera otrzymało pismo Podróże, w którym 80% fotografii zostało prawidłowo podpisanych.

24.02.2017 | przeczytano: 342 razy

W grudniu 2016 r. redaktorzy portalu Fotoprawo.pl dokonali analizy wybranych tytułów z segmentu prasy kobiecej – Przyjaciółka, Naj, Party oraz męskiej – Logo, Men’s Health, Playboy. W zestawieniu na pierwszym miejscu uplasował się magazyn Playboy, w którym 63% opublikowanych fotografii zostało oznaczone prawidłowym podpisem autora.

24.01.2017 | przeczytano: 445 razy

W listopadzie redaktorzy portalu Fotoprawo.pl wzięli pod lupę dzienniki – Gazetę Wyborczą, Fakt, Rzeczpospolitą oraz prasę bezpłatną – Nasze Miasto i Echo Woli sprawdzając poprawność podpisu pod każdym opublikowanym zdjęciem. Na pierwszym miejscu uplasowała się Gazeta Wyborcza, w której 61% fotografii zostało opatrzonych właściwie skonstruowanym podpisem.

14.12.2016 | przeczytano: 457 razy

Redaktorzy portalu fotoprawo.pl po raz kolejny sprawdzili, czy media prawidłowo podpisują publikowane fotografie. We wrześniu analizie poddano tytuły prasy kobiecej – Świat Kobiety, Glamour, Claudię oraz w magazyny dla mężczyzn – Logo, CKM, Men’s Health.

06.10.2016 | przeczytano: 950 razy (komentarzy: 9)
Robisz zdjęcia? Zadbaj o swoje prawa autorskie

Czy wiesz w jaki sposób powinieneś podpisać swoje zdjęcie zanim je upublicznisz w Internecie lub zgodzisz się na jego publikację w prasie? Jeżeli nie – ta Instrukcja jest dla Ciebie!

28.09.2016 | przeczytano: 1071 razy (komentarzy: 12)
Czy autorzy zdjęć dbają o swoje prawa? Raport Fotoprawo.pl

Redaktorzy portalu fotoprawo.pl sprawdzili stan wiedzy zawodowych fotografów na temat prawa autorskiego. Raport pt. „Poszukiwana, poszukiwany. Kto jest autorem opublikowanego zdjęcia?” uwzględnia także wyniki badań dotyczące umiejętności podpisywania zdjęć oraz przedstawia postawy i praktyki panujące wśród różnych grup związanych z obrotem komercyjnym fotografii.

16.05.2016 | przeczytano: 971 razy (komentarzy: 10)
Prawo autorskie a dobre praktyki w podpisywaniu zdjęć

Konieczność podpisywania zdjęć, a zatem wskazywanie autora dzieła fotograficznego, jest podstawą pracy każdego fotografa i fotoedytora. Nikon Polska w ramach projektu Fotoprawo.pl od ponad 5 lat prowadzi regularne badania świadczące o tym, że media nie przykładają wagi do podpisywania zdjęć. Dlaczego tak się dzieje i jak ma się teoria do praktyki w kontekście zapisów Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych? Na te i inne pytania próbowano znaleźć odpowiedz podczas debaty zorganizowanej 14 maja w Warszawie w ramach tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo.

28.05.2015 | przeczytano: 1220 razy

Fotograf po znalezieniu swojego zdjęcia w internecie, bądź przypadkiem, bądź za pomocą TinEye lub Search Images często czuje się bezradny – prawna ochrona przed wirtualną kradzieżą zdjęć wciąż jest bliższa precedensu, niż procedurom. Jakie należy podjąć kroki po znalezieniu swojego nielegalnie zamieszczonego zdjęcia w Internecie?

24.10.2013 | przeczytano: 961 razy

Z okazji dwóch lat działalności portalu fotoprawo.pl, a także obchodów światowego dnia książki i praw autorskich ruszyła nowa, odsłona strony. Użytkownicy w prostszy sposób będą mogli odnaleźć odpowiedzi na interesujące ich zagadnienia w prawie 70 artykułach. Ponadto po raz pierwszy w badaniach mediów przeanalizowano sposób przestrzegania dobrego obyczaju podpisywania zdjęć przez największe portale informacyjne.

24.04.2013 | przeczytano: 840 razy

Fotoprawo.pl rozpoczyna nowy cykl artykułów związany z typami umów na wykorzystanie zdjęć. Czytelnicy dowiedzą się z nich jak poprawnie czytać dokumenty oraz jakie są konsekwencje niektórych zapisów dla twórców.

28.03.2013 | przeczytano: 1188 razy

Wielu fotografów długo broniło się przed publikowaniem swoich prac w Internecie, jednak wraz z rozwojem tego medium staje się to nieuniknione. Strony fotografów, banki zdjęć, agencje fotograficzne – tam wydawcy, zleceniodawcy oraz kontrahenci szukają interesujących ich ilustracji. Jak więc sprzedać zdjęcie w sieci i nie narazić się na jego kradzież?

25.02.2013 | przeczytano: 760 razy

W ciągu ostatnich 5 lat wzrosła nie tylko liczba blogów w Polsce, ale także grupa ich odbiorców. Popularność blogowania sprawia także, że coraz częściej pojawiają się pytania o prawa autorskie. Technologia ułatwia kopiowanie fotografii oraz modyfikacje treści, problemem jest jasne określenie, co można, a czego nie można robić z punktu widzenia praw autorskich. Portal fotoprawo.pl przedstawia kilka faktów i mitów dotyczących wykorzystywania fotografii na blogach.

04.10.2012 | przeczytano: 770 razy

Podpisywanie zdjęć imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem ich autorów to dobry obyczaj świadczący o poszanowaniu praw autorskich przez wykorzystujących fotografie. Z punktu widzenia fotografów to także sposób na zabezpieczenie ich praw. Dlaczego warto podpisywać zdjęcia oraz jak robić to poprawnie opowiadają eksperci w krótkim filmie zrealizowanym w ramach projektu “Twoje zdjęcie.Twoje prawo”.

11.06.2012 | przeczytano: 979 razy

Prawa autorskie w fotografii dotyczą nie tylko fotografów. Nikon Polska do współpracy przy projekcie “Twoje zdjęcie. Twoje prawo.” zaprosił także fotoedytorów i redaktorów. Na odświeżonej stronie www.fotoprawo.pl można obejrzeć pierwszy film promujący ideę ochrony praw autorskich z ich udziałem.

02.02.2012 | przeczytano: 784 razy
1
Strona 1/1 (artykułów: 20)
Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
REKLAMA
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2021 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764