logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

MondayNews Polska: najnowsze artykuły

Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
liczba artykułów: 33
Spadła rok do roku liczba zlikwidowanych firm

W I kwartale 2025 r. liczba wniosków dotyczących zamknięcia jednoosobowej działalności gospodarczej spadła o niespełna 2% w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Jednak znawcy tematu przekonują, że w ostatnich kilkunastu miesiącach warunki do prowadzenia biznesu nie uległy istotnym zmianom. Jednocześnie zwracają uwagę na rosnące koszty, zmiany regulacyjne i niepewność związaną z planowanymi reformami. Z kolei liczba wniosków o zawieszenie JDG była w trzech pierwszych miesiącach br. niemal identyczna jak rok wcześniej. Jak zaznaczają eksperci, na same dane trzeba też popatrzeć z perspektywy, że część firm działa sezonowo.

06.05.2025 | Prawo i gospodarka | przeczytano: 513 razy

W styczniu i lutym br. galerie i centra handlowe straciły 7% klientów rdr. Do tego liczba wizyt spadła o 17% rdr. Częstotliwość odwiedzania tych obiektów zmniejszyła się o 11% rdr. Ponadto czas wizyt uległ skróceniu o 3% rdr. Tak wynika z obserwacji zachowań ponad 1,3 mln konsumentów w przeszło 710 tego typu placówkach. Spadki mogą być tym dotkliwsze, że dotyczą okresu zimowych wyprzedaży. Eksperci wymieniają głównych „winowajców” ww. sytuacji. Wyjaśniają, że Polacy wolą zaopatrywać się w dyskontach nieżywnościowych i uniwersalnych, które ostatnio rozwijają m.in. działy odzieżowe i przemysłowe. Znawcy rynku wskazują też na rosnącą popularność e-commerce, ogólne nastroje społeczne i sytuację geopolityczną.

21.03.2025 | Prawo i gospodarka | przeczytano: 457 razy
Sektor badawczy: 2024 rok na lekkim plusie

Eksperci szacują, że w trzech pierwszych kwartałach ub.r. przychody branży badawczej rdr. wzrosły jednocyfrowo. Ale jednocześnie podniosły się koszty realizacji badań, w dużej mierze z powodu podwyżek wynagrodzeń. Trzeba było też zainwestować więcej w zabezpieczenia, bo zwiększyła się aktywność botów i tego typu farm. Do tego narosła niechęć ankietowanych do badań telefonicznych. Wykonywanie wywiadów telefonicznych wymagało więcej prób niż jeszcze 3-4 lata temu. W branży nieoficjalnie mówi się również o lekkim tąpnięciu w IV kw. br. Ale eksperci tego jednoznacznie nie potwierdzają. Wyniki z IV kw. ub.r. będą dostępne dopiero w okolicach września br. Natomiast wstępne estymacje wskazują na 4-5% wzrost zeszłorocznych przychodów rdr. Jednak uwzględniając inflację, wielkość rynku jest podobna jak w 2023 roku.

20.02.2025 | Z rynku | przeczytano: 298 razy

W ub.r. liczba wniosków dot. zamknięcia jednoosobowej działalności gospodarczej spadła o 4,8% w porównaniu z 2023 r. Jak twierdzą eksperci, nie oznacza to jednoznacznie lepszych warunków do prowadzenia biznesu. Nie brakuje też opinii, że najtrudniejsza sytuacja panuje w małym handlu detalicznym i gastronomii. Z kolei liczba wniosków o zawieszenie JDG wzrosła w tym okresie o 0,9% rdr. Znawcy tematu zwracają też uwagę na to, że jeżeli rząd nie przyspieszy reform dla tego typu firm, to ten rok może być dla nich gorszy niż poprzedni. Przedsiębiorcy wciąż borykają się z szeregiem kłopotów, które – według ekspertów – można byłoby dość szybko rozwiązać.

05.02.2025 | Prawo i gospodarka | przeczytano: 304 razy
JDG: przedsiębiorcy mniej likwidują, więcej zawieszają

W pierwszych trzech kwartałach br. liczba wniosków dotyczących zamknięcia jednoosobowej działalności gospodarczej spadła o ponad 2% w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Jak przekonują eksperci, sytuacja dla tego typu firm jest nieco lepsza niż wcześniej. Panuje mniejsza niepewność, do tego przystopowała wysoka inflacja. Z kolei liczba wniosków o zawieszenie wzrosła rdr. o niespełna 5%. Według znawców tematu, część przedsiębiorców szuka w ten sposób optymalizacji kosztów. Do tego eksperci dodają, ze końcówka roku nie powinna przynieść radykalnych zmian. Jednocześnie zawracają uwagę na to, że firmy wciąż czekają na zapowiadane przez nowy rząd ułatwienia. Na razie przedsiębiorcy idą na kredycie zaufania do niego, ale to może się odwrócić, jeżeli zapowiadane zmiany dalej będą szły tak wolno. Wówczas statystki też mogą się pogorszyć.

29.10.2024 | Prawo i gospodarka | przeczytano: 479 razy
Branża kryptowalutowa chce regulacji reklamy w social mediach

Polacy tracą pieniądze, ponieważ ufają reklamom przygotowanym przez oszustów. Pułapki zastawiane są głównie w mediach społecznościowych. Zdarza się, że do inwestycji zachęca znana osoba, ale jej wizerunek jest wykorzystany bezprawnie. Eksperci apelują do organów państwa, że pilnie potrzebne jest wdrożenie rozwiązań, które ograniczą ten problem. Przede wszystkim proponują wprowadzenie bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących reklamy i weryfikowania treści sponsorowanych, a także szybkiego usuwania śladów oszustw. Do tego znawcy tematu dodają, że popularne serwisy społecznościowe mogą ponosić konsekwencje, o czym świadczy niedawny zakaz wydany przez Prezesa UODO. Zwracają też uwagę na konieczność podnoszenia wiedzy finansowej Polaków.

10.10.2024 | Świat mediów | przeczytano: 775 razy
Sklepy wydają więcej gazetek, ale ubywa promocji

W ubiegłym roku sieci handlowe wydały o 3% więcej gazetek z promocjami niż rok wcześniej. Największy, bo blisko 18% rok do roku, przyrost zanotowały dyskonty. Sieci convenience urosły w tym zakresie rdr. o 12%, a supermarkety – o niecałe 11% rdr. Z kolei w pozostałych formatach zanotowano spadki. Mimo tego jednocześnie zorganizowano rdr. o ponad 10% mniej promocji w gazetkach. Największe spadki zanotowały hurtownie, sklepy DIY, hipermarkety oraz drogerie i apteki. Poza tym ujemne wyniki miały dyskonty i sieci cash&carry. Eksperci uważają, że w tym roku liczba promocji powinna wzrosnąć, choćby w efekcie wojny cenowej toczącej się miedzy dyskontami. Widzą też na rynku wyraźną potrzebę odbudowy sprzedaży po okresach, w których konsumenci mogli ograniczać wydatki. To już samo w sobie wymusi mechanizm zwiększenia liczby akcji rabatowych.

21.03.2024 | Z rynku | przeczytano: 553 razy
Polacy coraz mniej obawiają się inflacji

Jak wynika z raportu pt. „Bieżące lęki i obawy Polaków”, obecnie blisko 94% społeczeństwa boi się przynajmniej jednego spośród 37 możliwych wkrótce czarnych scenariuszy. Najwięcej rodaków obawia się chorób najbliższych osób. Drugie miejsce w rankingu ma własna choroba. Z kolei na trzeciej pozycji jest inflacja, w tym utrata wartości pieniądza. Co ciekawe, ten aspekt w poprzednich edycjach badania był numerem jeden. Aktualnie w pierwszej piątce widać też wzrost cen żywności w sklepach, a także podwyżkę kosztów energii elektrycznej i ogrzewania. Z kolei upadek wspólnoty kościelnej i wahania cen nieruchomości zamykają bieżącą listę lęków i obaw Polaków.

04.02.2024 | Prawo i gospodarka | przeczytano: 546 razy
Ceny w sklepach pójdą w górę średnio o 6-8 proc. rdr

W I kwartale br. ceny w sklepach nadal będą rosły, tylko wolniej niż rok temu. Natomiast Polacy wciąż będą odczuwać drożyznę. Jej poziom w dużej mierze będzie zależał od działań rządu i reakcji producentów na bieżącą sytuację, w tym wzrost płacy minimalnej. Istotne będą też podwyżki cen surowców, energii, ropy i gazu. Żywność i napoje rdr. mogą w tym czasie zdrożeć średnio o 6-8%, o ile inflacja nadal będzie spadać i żadne nowe czynniki nie zachwieją rynkiem. Drożyzna najbardziej będzie odczuwalna w takich kategoriach, jak dodatki spożywcze, pieczywo, mięso czy nabiał. Z kolei większy skok cen może nastąpić w kolejnych kwartałach, na przykład po wycofaniu zerowego VAT-u. I ten proces może się rozpocząć już z końcem marca. Do tego przed Wielkanocą, jak co roku, wzrosną ceny typowo świątecznych produktów.

17.01.2024 | Prawo i gospodarka | przeczytano: 683 razy
W sklepach ubywa promocji - niekiedy o ponad 30-proc.

W pierwszych trzech kwartałach br. liczba promocji w sklepach detalicznych spadła o niemal 15% rdr. Najmocniej zmalała w hurtowniach i w sklepach RTV-AGD – odpowiednio o ponad 33% i blisko 26% rdr. I to nie koniec złych informacji. Zdaniem ekspertów, w grudniu promocji co prawda ostatecznie będzie więcej niż w listopadzie, ale jednocześnie mniej niż przed rokiem. To może oznaczać słabsze szanse na oszczędności na zakupach. Polacy zatem muszą się przygotować na to, że najmniej akcji rabatowych będzie dotyczyło żywności i napojów bezalkoholowych. Z kolei najwięcej może być ich w obszarach RTV-AGD, a także wśród art. drogeryjno-kosmetycznych. Mogą też częściej zdarzać się promocje na odzież lub zabawki.

29.12.2023 | Prawo i gospodarka | przeczytano: 704 razy
1 2 3
Strona 1/4 (artykułów: 33)
Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
REKLAMA
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2025 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764