logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

STGU: najpopularniejsze artykuły

Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
Sortuj wg: daty popularności liczby komentarzy
liczba artykułów: 598
Apolonia czy Arogancja?

Poruszeni kontrowersjami wokół kroju Apolonia postanowiliśmy zamieścić w Signs.pl ciekawy komentarz opublikowany pierwotnie na stronach STGU. Zaskakująca jest łatwość z jaką autor projektu uzyskał wsparcie ze strony autorytetów, w tym części grona naukowego krakowskiej ASP. Jednak najbardziej szokująca wydaje się błyskawiczna kariera medialna dr. Tomasza Wełny, który w relacjach dziennikarskich urósł do roli autora "pierwszej polskiej czcionki"... Zapraszamy do lektury i dyskusji:

31.08.2011 | przeczytano: 17583 razy (komentarzy: 9)
Cennik projektów graficznych (cz. 2.): Logo, tanio i drogo

Na  wstępie, żeby uniknąć nieporozumień, przypomnę, że niniejszy tekst nie jest cennikiem. To jedynie subiektywnie zinterpretowane wyniki ankiety, które mogą stać się dodatkowym punktem orientacyjnym dla początkujących w zawodzie freelancerów i niewielkich firm. I z tej grupy rekrutowali się nasi respondenci.

26.09.2013 | przeczytano: 11059 razy (komentarzy: 2)
Cennik projektów graficznych: ankieta 2+3D oraz STGU

Ponad dwa lata temu temu w 34. numerze 2+3D opublikowaliśmy dość skomplikowany, ale podobno skuteczny sposób obliczania honorarium za usługi w projektowe 3D, opracowany przez Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych. Od tego czasu zastanawialiśmy się w redakcji, czy w podobny sposób, poddając działaniom matematycznym rozmaite współczynniki wycenianego projektu, udałoby się stworzyć schemat dla grafików.

12.07.2012 | przeczytano: 10420 razy
Powstaje Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej

W dniach 22-23 maja br. w "Laboratorium" Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbędzie się spotkanie inauguracyjne Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, któremu towarzyszyć będą wykłady zaproszonych grafików, krytyków i historyków sztuki poświęcone wybranym zagadnieniom z historii oraz współczesnym problemom grafiki użytkowej.

28.04.2004 | przeczytano: 9808 razy (komentarzy: 3)
Czy miasta potrzebują logotypu?

Otrzymaliśmy od Urzędu Miasta Krakowa zapytanie ofertowe dotyczące modyfikacji systemu identyfikacji „KRK”. Postanowiliśmy upublicznić odpowiedź, przedstawiającą nasze stanowisko dot. stanu identyfikacji wizualnej polskiej sfery publicznej – bo chyba nie jesteśmy w nim odosobnieni.

07.03.2014 | przeczytano: 9097 razy (komentarzy: 10)
Biuro Reklama-Mechano

Historia Polskiego Projektowania (4): Biuro Reklama-Mechano

W roku 1924 w Warszawie Henryk Berlewi wraz z poetami – futurystami Stanisławem Bruczem i Aleksandrem Watem założyli Biuro Reklama-Mechano. Reklama – Mechano z jednej strony pełniła funkcję komercyjnego biura projektowego, z drugiej zaś było emocjonalną reakcją Berlewiego na pominięcie jego osoby w zespole organizacyjnym i redakcyjnym nowo powstałej grupy Blok [1].

12.03.2013 | przeczytano: 8505 razy
Wykorzystanie muzyki i filmów w materiale wideo

Ile sekund muzyki lub filmu mogę wykorzystać w swoim video nieodpłatnie i bez zgody pierwszego twórcy? Czy w ogóle istnieje taka możliwość?

31.07.2019 | przeczytano: 8250 razy
Orzeł przestał być biały

Orzeł przestał być biały... Jak konkretnie wygląda sytuacja z identyfikacją narodową w Polsce i dlaczego jest źle?

15.09.2014 | przeczytano: 8142 razy
Ulica zawsze się spieszy: Sztuka reklamy w przedwojennym Lwowie

Lwów w okresie dwudziestolecia międzywojennego był znaczącym ośrodkiem artystycznym. Wielkomiejski charakter miasta przyczynił się do rozwoju kilku gałęzi przemysłu lekkiego i powstania potężnych firmy handlowo-usługowych, co w konsekwencji doprowadziło także do rozwoju reklamy, chętnie uprawianej przez liczne grono artystów.

17.01.2012 | przeczytano: 7907 razy
Polska historia dobrego projektowania. Koło Artystów Grafików Reklamowych

Zapotrzebowanie na różnorodne formy reklamy na początku lat 30 XX wieku wpływało ożywczo na rozwój grafiki użytkowej, a wzrastająca liczba artystów uprawiających tę dyscyplinę zrodziła potrzebę zrzeszenia ich w organizację zawodową. W związku z tym w 1933 roku z inicjatywy Edmunda Bartłomiejczyka przy poparciu Polskiego Związku Reklamowego powstało w stolicy Koło Artystów Grafików Reklamowych. Początkowo stowarzyszenie liczyło sobie dwunastu grafików związanych z warszawskim środowiskiem artystycznym, wśród których znaleźli się: Edmund Bartłomiejczyk, Henryk Czerny, Ludwik Gardowski, Zygmunt Glinicki, Tadeusz Gronowski, Edmund John, Jan Mucharski, Stanisław Ostoja – Chrostowski, Adam Półtawski, Henryk Stażewski, Józef Tom i Jerzy Zaruba.

22.11.2011 | przeczytano: 7887 razy
 Księga Znaku, jak się w nią wgryźć?

Wielu projektantów pracujących przy tworzeniu znaków firmowych boryka się z problemem, jak stworzyć Księgę Znaku (KZ), która odpowie na wszystkie pytania osób, które będą z niej na co dzień korzystać (marketingowców, brand managerów, innych projektantów, drukarzy, producentów gadżetów reklamowych itp.). Dla tych, którzy nie wiedzą czym jest Księga Znaku, wyjaśniam, że jest to nic innego, jak instrukcja obsługi logo, stworzona przez autora znaku po to, by ułatwić prawidłowe używanie loga innym.

15.03.2013 | przeczytano: 7809 razy (komentarzy: 3)
Atelier Reklamy Artystycznej Plakat

Historia Polskiego Projektowania (2): Atelier Reklamy Artystycznej Plakat

Lata 20 XX wieku to okres szczególny w rozwoju polskiej grafiki użytkowej przede wszystkim ze względu na coraz liczniej powstające artystyczne spółki, które coraz chętniej zaczęły zajmować się działalnością reklamową. I tak w 1923 roku znakomity polski grafik Tadeusz Gronowski wraz z Jerzym Gelbardem, Antonim Bormanem i Janem Mucharskim założyli w Warszawie Atelier Reklamy Artystycznej „Plakat”.

13.01.2013 | przeczytano: 7696 razy
Nowe logo dla Polski? Co na to projektanci?

Od kilku dni trwa głosowanie na "logo dla Polski". Sprawa ta wzbudziła sporo emocji. Poniżej zamieszczamy komentarz przygotowany przez Pawła Krzywdę, członka Zarządu STGU, współautora m.in. systemu identyfikacji Policji.

17.10.2014 | przeczytano: 7678 razy (komentarzy: 44)
Atelier Girs - Barcz

Historia Polskiego Projektowania (6): Atelier Girs - Barcz

Ciekawy przykład reklamowego atelier lat 30. XX wieku stanowi duet Anatol Girs i Bolesław Barcz. Początki wspólnych osiągnięć artystycznych wspomnianych artystów sięgają czasów wspólnie odbytych studiów w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie. Jednak zanim połączyła ich prawdziwa przyjaźń i trwająca trzynaście lat zawodowa współpraca, obaj panowie znali się jedynie z widzenia, bowiem, jak uważa autor monografii o Anatolu Girsie, Andrzej Klossowski: odmienne wówczas były ich artystyczne zainteresowania [1].

06.05.2013 | przeczytano: 7645 razy
Kreatywne duety z Warszawskiej Politechniki

Historia Polskiego Projektowania (5): Kreatywne duety z Warszawskiej Politechniki

Praca w twórczym duecie cieszyła się w latach 30. XX wieku wśród studentów warszawskiej architektury sporym zainteresowaniem. Młodzi adepci sztuki projektowej, poza pracą w architektonicznych biurach, chętnie zajmowali się również grafiką reklamową. Jak słusznie zauważył w 1935 roku Przecław Smolik – Typowym dla ostatnich lat zjawiskiem […] jest fakt, że we współczesnym ruchu artystycznym w Polsce młodzi architekci biorą nie tylko coraz żywszy udział, ale w niektórych dziedzinach produkcji artystycznej kroczą nawet na czele, współzawodnicząc z wybitnym powodzeniem z zawodowymi artystami malarzami i grafikami [1].

15.04.2013 | przeczytano: 7367 razy
Śląsk ma własny krój pisma

Śląsk to jedyny region w Polsce, który ma własny i wyjątkowy krój pisma. Powstał on na zamówienie Urzędu Marszałkowskiego Samorządu Województwa Śląskiego, który będzie go wykorzystywał na swoich materiałach promocyjnych.

12.10.2006 | przeczytano: 7214 razy (komentarzy: 1)
Lewitt i Him to szczęśliwe połączenie

Historia Polskiego Projektowania (3): Lewitt i Him to szczęśliwe połączenie

W 1933 roku dwójka kolegów żydowskiego pochodzenia, postanowiła połączyć swoje siły w projektowaniu graficznym, zakładając kolejną artystyczną spółkę na mapie Warszawy. Tym razem o pracę w duecie pokusili się Jan Lewitt i Jerzy Himmelfarb, który w przypadku graficznej twórczości znany był bardziej jako Jerzy Him.

14.02.2013 | przeczytano: 7119 razy (komentarzy: 2)
Opakowanie to wyzwanie

Autorstwo i przymusowa anonimowość, czyli czy projektanci czują się potrzebni? Zanim przystąpimy do subiektywnego przeglądu opakowań, potrzebna jest jeszcze jedna uwaga. Mianowicie, ustalenie autorstwa projektu opakowania popularnego, niedrogiego, ogólnodostępnego produktu graniczy niemal z cudem. Zapewne również dlatego, że firmy istniejące długo na rynku nie są wierne jednej agencji czy studiu projektowemu.

01.08.2014 | przeczytano: 6641 razy
Jak przeprowadzić rebranding?

Wielu specjalistów z zakresu biznesu, marketingu i budowania marki próbowało opisać i scharakteryzować problem rebrandingu. Nigdzie nie trafiłem jednak na tak dobrze oddające specyfikę tego zagadnienia stwierdzenie, jak to sformułowane przez… Paulo Coelho. Autor ten napisał kiedyś, że „ludzie nieustannie tęsknią za odmianą, a jednocześnie pragną, by wszystko pozostało takie jak dawniej”. Słowa te zostały sformułowane oczywiście w nieco innym kontekście, ale stanowią dobre podsumowanie pierwszego problemu z jakim zmaga się każda organizacja myśląca o rebrandingu.

25.10.2014 | przeczytano: 6497 razy
Czy prezydent potrzebuje logo?

Na stronie Prezydenta RP ogłoszono konkurs na: Logo Prezydenta, Kancelarii Prezydenta i Centrum Obsługi Kancelarii. Konkurs wzbudził od razu wątpliwości: czy Prezydent potrzebuje logo i czy zamiast niego nie powinien posługiwać się (prawidłowo wyeksponowanym) herbem państwowym? Jako jeden z pierwszych zwrócił na to uwagę bloger Piotr Waglowski. Jego artykuł jest interesujący również ze względu na komentarze (wśród nich głosy projektantów), a także odnośniki do “oddolnych” inicjatyw takich jak serwisy jakiznaktwoj.pl czy www.orlidom.pl, opublikowanej niedawno pracy dyplomowej na temat identyfikacj wizualnej RP, czy choćby dyskusji wikipedystów przygotowujących wpis dotyczący polskiego herbu (notabene – wzór herbu udostępniany przez Kancelarię Prezydenta zaczerpnięto właśnie z Wikipedii!).

06.11.2011 | przeczytano: 6491 razy (komentarzy: 3)
1 2 3
Strona 1/30 (artykułów: 598)
Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
Sortuj wg: daty popularności liczby komentarzy
REKLAMA
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764