logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Stora Enso: najnowsze artykuły

Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
liczba artykułów: 468
Stora Enso i Altris planują „najbardziej proekologiczną baterię na świecie”

Stora Enso poinformowała o nawiązaniu współpracy ze szwedzką firmą Altris, specjalizującą się w produkcji baterii sodowo-jonowych. Celem, jak podają partnerzy przedsięwzięcia, jest rozwijanie i komercjalizacja łańcucha dostaw dedykowanego proekologicznym bateriom, obejmującego cały kontynent europejski. W ramach wspólnego projektu stworzony przez Stora Enso materiał anodowy Lignode znajdzie zastosowanie w produkowanych przez Altris ogniwach baterii sodowo-jonowych.

18.06.2024 | Świat poligrafii | przeczytano: 776 razy
Marimekko i Stora Enso stworzą odnawialne opakowania prezentowe

Marimekko to fińska firma produkująca według własnego wzornictwa odzież i artykuły gospodarstwa domowego. W ostatnim czasie jej przedstawiciele zwrócili się do Stora Enso z propozycją współpracy przy tworzeniu nowych, skalowalnych i odzyskiwanych opakowań dedykowanych różnym produktom z jej oferty. Powstałe w efekcie innowacyjne i stylowe opakowania pudełkowe, wykonane z certyfikowanych materiałów odnawialnych (takich jak np. bazująca na włóknach tektura falista), uwzględniają m.in. Unikko – jeden z najbardziej znanych wzorów z oferty Marimekko. Jak podają partnerzy przedsięwzięcia, dzięki wspólnie realizowanemu procesowi projektowania, wieloletniej wiedzy i zaawansowanym rozwiązaniom produkcyjnym, Stora Enso wspiera tę fińską markę w szybkim przeobrażaniu jej pomysłów w rzeczywistość, co przekłada się na sprawną dostawę finalnych produktów do klientów.

06.06.2024 | Świat poligrafii | przeczytano: 639 razy
60 lat kartonów opakowaniowych Stora Enso Ensocoat

Ensocoat to flagowy karton Stora Enso, przeznaczony do produkcji opakowań luksusowych oraz do zastosowań graficznych. Producent podkreśla, że od chwili jego pojawienia się na rynku, a miało to miejsce 60 lat temu, materiał ten stał się kartonem pierwszego wyboru dla wielu właścicieli marek, poszukujących rozwiązań opakowaniowych klasy premium. Jego historia obecności rynkowej pokazuje z kolei stopień zaangażowania Stora Enso w zapewnienie stabilności swoich produktów pod względem jakości oraz jej systematycznego udoskonalania. Firma dodaje, że z upływem lat – niejako w naturalny sposób – karton ten ewoluował i był dostosowywany do zmieniających się potrzeb i oczekiwań klientów, zwłaszcza pod względem jakości.

28.05.2024 | Świat poligrafii | przeczytano: 443 razy

Należąca do Stora Enso celulozownia Skutskär (zlokalizowana we wschodniej części Szwecji) specjalizuje się w wytwarzaniu celulozy higienicznej, przeznaczonej do produkcji różnego rodzaju wyrobów higieny osobistej (także chłonnych np. pieluch). Firma podkreśla, że znajdują tu zastosowanie wszystkie elementy drzew. Zakład w Skutskär ma za sobą długą drogę systematycznego redukowania śladu węglowego zarówno w kontekście procesów, jak też oferowanych wyrobów. Stora Enso podkreśla, że od pięciu lat przy produkcji biomateriałów ta szwedzka fabryka nie stosuje już paliw kopalnych. Kolejnym jej krokiem w kierunku zwiększenia proekologiczności jest pilotażowy projekt polegający na pozyskiwaniu biogenicznego dwutlenku węgla powstałego przy produkcji celulozy.

21.05.2024 | Świat poligrafii | przeczytano: 377 razy
Tacki PureFiber Horti Trays w ICA Sweden

ICA Sweden, największa szwedzka sieć sprzedaży detalicznej, podejmuje kolejne kroki w kierunku zwiększenia proekologiczności swoich działań. Jednym z nich jest zastąpienie plastikowych tacek, używanych przy sprzedaży kwiatów, ich odpowiednikami wykonanymi z włókien formowanych, dostarczanymi przez Stora Enso. Jak zapewnia firma, w dłuższej perspektywie przyniesie to jej znaczącą (nawet do 81%) redukcję w kontekście ilości dwutlenku węgla emitowanego w związku z ww. procesami sprzedażowymi.

16.05.2024 | Świat poligrafii | przeczytano: 450 razy

Stora Enso poinformowała o wynikach za 1. kwartał 2024 roku. Firma osiągnęła w nim przychody ze sprzedaży w wysokości 2,164 mld euro, co oznacza spadek – w ujęciu rok do roku – o 20%. Skorygowana wartość zysku operacyjnego EBIT wyniosła w ww. okresie 156 mln euro (przy 234 mln euro przed rokiem), natomiast marża zysku operacyjnego EBIT spadła do 7,2% (z 8,6% w 1. kwartale 2023). Przepływy gotówkowe z działalności operacyjnej zamknęły się kwotą 269 mln euro (przy 254 mln euro przed rokiem).

14.05.2024 | Świat poligrafii | przeczytano: 231 razy

Stora Enso poinformowała, że stworzona przez tę firmę pianka opakowaniowa Papira jest z powodzeniem stosowana nie tylko w różnych branżach przemysłu, jako materiał zabezpieczający transportowane produkty, ale też służy do ochrony dzieł sztuki. Baiba – artystka używająca w swojej twórczości szkła – wykorzystuje materiał Papira do bezpiecznego przewożenia prac na pokazy i do klientów z całego świata.

10.04.2024 | Świat poligrafii | przeczytano: 1208 razy
Stora Enso obniża emisję CO2 związaną z transportem

Stora Enso poinformowała, że jeden z jej klientów – firma Lesjofors - podjęła stosowne działania związane z obniżeniem emisji dwutlenku węgla, wchodzących w tzw. zakres 3 (Scope 3). Obecnie - zamawiane przez nią, gotowe produkty dostarczane przez Stora Enso - są transportowane w samochodach elektrycznych, co – jak podaje firma – ma zredukować emisję CO2 związaną z ich przewożeniem nawet o 95%. Ta konwersja w obszarze logistyki była możliwa dzięki lokalnej inicjatywie kierownictwa zakładów Stora Enso w Jönköping (Szwecja), gdzie realizowana jest produkcja m.in. z myślą o Lesjöfors. Do projektu zaangażowana została firma Einride, specjalizująca się we flocie samochodowej, bazującej na energii elektrycznej.

25.03.2024 | Świat poligrafii | przeczytano: 589 razy

Jakiś czas temu Stora Enso zainaugurowała specjalny program partnerski – Harvesting Partner – mający zachęcić wykwalifikowanych plantatorów i zupełnie nowych przedsiębiorców do włączenia się w działalność związaną z gospodarką leśną. Początkowo projekt obejmował obszar Szwecji, z czasem został rozszerzony także na inne kraje – Finlandię, Norwegię i Litwę. Obecnie firma rozpoczyna jego drugi etap, w ramach którego nowi partnerzy Harvesting Partner mogą do niego dołączyć w 2024 roku.

12.03.2024 | Świat poligrafii | przeczytano: 360 razy
Stora Enso z okazji Światowego Dnia Dzikiej Przyrody

W lutym Stora Enso poinformowała o nawiązaniu ścisłej współpracy z IUCN – Międzynarodowym Związkiem Ochrony Przyrody. Partnerstwo ma koncentrować się na osiągnięciu przez nią neutralności prowadzonych działań biznesowych względem bioróżnorodności, jak też na wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań w branży leśnej. Współpraca ma też przynieść nowe pomysły na zastosowanie różnych rozwiązań technologicznych w kontekście promowania bioróżnorodności na obszarach leśnych – z myślą o tym Stora Enso stworzyła specjalny schemat, umożliwiający weryfikację wpływu określonych działań na bioróżnorodność. W związku z niedawnym Światowym Dniem Dzikiej Przyrody (World Wildlife Day – WWD), obchodzonym dorocznie 3 marca, firma zaprezentowała pierwsze efekty pionierskich prac w zakresie zastosowania cyfrowych technologii w jej działaniach związanych ze zwiększeniem bioróżnorodności.

07.03.2024 | Świat poligrafii | przeczytano: 839 razy
Stora Enso: proekologiczne opakowania jednostkowe z tektury litej

Stora Enso opublikowała kolejny z serii artykułów, związanych z budowaną przez nią w zakładach w Oulu (Finlandia) nową linią do produkcji tektury litej do opakowań jednostkowych. Tym razem koncentruje się on na jakości włókien drzewnych, jakie znajdą tu zastosowanie, pochodzących z należących do koncernu upraw leśnych na obszarze Skandynawii.

01.03.2024 | Świat poligrafii | przeczytano: 548 razy
Stora Enso Packaging Automation wzbogaca portfolio o polskie rozwiązania

Stora Enso poinformowała o rozbudowie swojego portfolio w obszarze automatyzacji pakowania – Packaging Automation. W tym celu nawiązała współpracę z firmą Radpak – polskim producentem koncentrującym się na rozwiązaniach automatyzujących procesy pakowania na rynku pierwotnym i wtórnym.

19.02.2024 | Świat poligrafii | przeczytano: 922 razy
Stora Enso z wynikiem „A” w rankingu CDP

Stora Enso znalazła się w rankingu „Forest A List”, stworzonym przez organizację non profit CDP, uwzględniającym firmy realizujące transparentną i proekologiczną politykę korporacyjną, związaną z gospodarką leśną. Jak podkreśla w specjalnym komunikacie, na liście – stworzonej w oparciu o kwestionariusz przygotowany przez CDP – tylko nieliczne przedsiębiorstwa spośród 21 tys. biorących udział w badaniach mogą pochwalić się wskaźnikiem „A”.

15.02.2024 | Świat poligrafii | przeczytano: 858 razy
Stora Enso podsumowuje 2023 rok

1 lutego odbyła się konferencja dla inwestorów i mediów, podczas której kierownictwo Stora Enso poinformowało o wynikach finansowych grupy za 4. kwartał oraz cały rok 2023. W ostatnich trzech miesiącach minionego roku firma zrealizowała przychody ze sprzedaży w wysokości 2,174 mld euro, co oznacza spadek o 24% w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. Zysk operacyjny EBIT obniżył się do 51 mln euro (z 355 mln euro), zaś marża zysku operacyjnego EBIT spadła z 12,4% do 2,3%. Wartość przepływów gotówkowych zamknęła się kwotą 323 mln euro (przy 429 mln w 4. kwartale 2022). Z kolei w całym roku 2023 firma zrealizowała przychody ze sprzedaży w wysokości 9,396 mld euro (przy 11,68 mld rok wcześniej), a zysk operacyjny EBIT wyniósł 342 mln euro (1,891 mld w 2023). Konferencja stała się też okazją, by wskazać kluczowe projekty realizowane przez Stora Enso w ub.r.: sfinalizowanie planu restrukturyzacyjnego (mającego poprawić jej zyskowność i konkurencyjność w długiej perspektywie czasowej), kontynuację inwestycji w zakładach w Oulu (związanych z budową nowej linii produkcyjnej do tektury litej) oraz procesu sprzedaży fabryki w Beihai w Chinach. Prognozy kierownictwa koncernu na 2024 roku zakładają, że zysk operacyjny EBIT wzrośnie w porównaniu z kwotą osiągniętą w roku ubiegłym, pomimo dalszej niepewności rynkowej.

08.02.2024 | Świat poligrafii | przeczytano: 809 razy

Stora Enso planuje wdrożenie nowego programu naprawczego, poprawiającego jej zyskowność, motywując swój ruch wciąż słabym i niepewnym otoczeniem rynkowym. Ma on przynieść firmie zwiększenie zysku operacyjnego EBIT o 80 mln euro rocznie. Stora Enso przewiduje, że wdrożenie programu może spowodować potencjalną redukcję zatrudnienia o ok. 1000 miejsc pracy. Firma zapowiada, że lokalne negocjacje pracownicze rozpoczną się zaraz po określeniu konkretnych planów dla każdego z uwzględnionych w nim krajów.

07.02.2024 | Świat poligrafii | przeczytano: 722 razy
Papira i Fibreas: rozwiązania Stora Enso w XXXLutz Group

XXXLutz Group to globalna sieć sprzedaży detalicznej mebli, systematycznie wprowadzająca praktyki mające poprawić jej neutralność względem klimatu i działania zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. We współpracy ze Stora Enso wdraża m.in. dwa opracowane przez nordycki koncern, proekologiczne rozwiązania opakowaniowe: Papira i Fibrease.

25.01.2024 | Świat poligrafii | przeczytano: 546 razy
Stora Enso: wywiad z Tuomo Heikkinenem

„Przywództwo to w mojej ocenie przede wszystkim wzmacnianie i inspirowanie innych” – Tuomo Heikkinen, Vice President Stora Enso, kierujący jednostką biznesową Business Development for the Growth

21.01.2024 | Wywiady i opinie | przeczytano: 806 razy
Stora Enso sprzedaje zakłady Näpi

W ślad za zaanonsowaną w czerwcu 2023 r. informacją o zamknięciu zakładów Näpi (Estonia), firma Stora Enso stopniowo wygaszała wszelką działalność realizowaną w tej fabryce. W grudniu ub.r. została podpisana umowa o sprzedaży tartaku - w tym gruntów, na których się on znajduje oraz całego używanego tu sprzętu. Ich nabywcą w większości stała się firma Puidukoda – lokalny producent wyrobów na bazie drewna struganego. Nowy właściciel, jak zapowiada, ma zamiar wznowić realizowaną tu działalność, zatrudniając w fabryce lokalnych mieszkańców.

14.01.2024 | Świat poligrafii | przeczytano: 1142 razy

Bioróżnorodność w naturze i przyjazne dla klimatu procesy pozyskiwania drewna to – jak podkreśla Stora Enso – podstawa jej działań w kierunku tworzenia i rozwijania odnawialnych materiałów i rozwiązań. Już jakiś czas temu firma przyjęła ambitne cele środowiskowe, zgodnie z którymi do 2030 planuje o połowę zredukować emisję gazów cieplarnianych związanych z jej działalnością, jak też osiągnąć pozytywny wpływ netto na bioróżnorodność poprzez zwiększenie różnorodności gatunków, siedlisk i krajobrazów. Na początku stycznia br. Stora Enso zaprezentowała podsumowanie działań środowiskowych, zrealizowanych w 2023 w Finlandii i Szwecji, ze szczególnym uwzględnieniem tamtejszych obszarów leśnych i procesów związanych z dostawami drewna.

11.01.2024 | Świat poligrafii | przeczytano: 1022 razy

Stora Enso poinformowała o przystąpieniu do Deklaracji Klimatycznej (The Climate Pledge). Jak podkreśla firma, jest to w jej przypadku naturalny, logiczny krok w kontekście ogłoszonych przez nią planów osiągnięcia pełnej neutralności węglowej i oferowania przed rokiem 2050 wyłącznie produktów, które mogą być w 100% regenerowane. Jednocześnie Stora Enso podtrzymuje wcześniejsze deklaracje odnośnie redukcji emisji typu Scope 1, 2 i 3 (bezpośrednich, pośrednich i uwzględniających łańcuch dostaw) o 50% do roku 2030 (gdzie punktem odniesienia jest rok 2019). Cel ten jest zbieżny z tzw. „scenariuszem 1,5 stopnia” i został zaaprobowany przez Science Based Targets.

14.12.2023 | Świat poligrafii | przeczytano: 1311 razy
Mondi i Stora Enso nowymi dostawcami opakowań Allegro

Allegro Mall Group w drodze przetargu wybrało dwóch wiodących dostawców opakowań tekturowych. Firma Mondi została wybrana jako główny dostawca na terenie Polski i Czech, natomiast Stora Enso Poland S.A. będzie pełnić rolę drugiego dostawcy opakowań w Polsce.

14.12.2023 | Z rynku | przeczytano: 825 razy
Stora Enso: otwarcie budynku z materiałów bazujących na drewnie

Wisdome Stockholm to nowa przestrzeń dla doświadczeń naukowych, usytuowana na dziedzińcu Narodowego Muzeum Nauki i Technologii w Sztokholmie. Budynek, w którym się znajduje zaprojektowano z myślą o zastosowaniu tu konstrukcji drewnianych m.in. do wykonania pomieszczeń w kształcie łuku, o powierzchni 1325 m2. Stora Enso była głównym partnerem i dostawcą elementów budowlanych bazujących na drewnie, jakie znalazły tu zastosowanie. Oficjalne otwarcie Wisdome Stockholm miało miejsce 5 grudnia br., zaś od 9 grudnia budynek będzie otwarty dla wszystkich.

09.12.2023 | Z rynku | przeczytano: 672 razy
Włókna formowane: współpraca Matrix Pack i Stora Enso

Matrix Pack – jeden z czołowych w skali świata dostawców bazujących na włóknach produktów i rozwiązań opakowaniowych do żywności, nawiązał współpracę ze Stora Enso w obszarze oferowanej przez nią usługi Fiber as a Service (FaaS). Jej celem jest przyspieszenie działań Matrix Pack związanych z jeszcze szybszym wprowadzeniem na rynek jej produktów wykorzystujących włókna formowane. Fiber as a Service to usługa Stora Enso, która ma być wsparciem dla producentów i przetwórców opakowań w kontekście rozbudowywania ich portfolio, a także kompleksowego wsparcia działalności: od aspektów edukacyjnych, poprzez odpowiednie narzędzia, receptury, na współpracy z szeroką grupą dostawców skończywszy.

06.12.2023 | Świat poligrafii | przeczytano: 601 razy

Stora Enso znalazła się na 1. miejscu rankingu Financial Times Diversity Leaders Index. Zestawienie, dorocznie publikowane przez Financial Times i firmę Statista, uwzględnia 850 europejskich przedsiębiorstw z różnych branż, wyróżnionych za skuteczne wdrażanie zasad DEI (równość szans, różnorodność i włączenie społeczne). Metodologia rankingu uwzględnia opinie ponad 100 tys. ankietowanych pracowników, zatrudnionych w firmach znajdujących się w różnych częściach Europy.

25.11.2023 | Świat poligrafii | przeczytano: 400 razy
Stora Enso uruchamia program Rematch

Stora Enso poinformowała o zainicjowaniu, dzięki funduszom pozyskanym w ramach Business Finland, programu ReMatCh (Recycled Material Challenge). Obejmie on również czołowych graczy z segmentu opakowań oraz instytuty badawczo-naukowe w nim działające. Jego celem jest szeroko rozumiane zwiększenie cyrkularności włókien i materiałów barierowych, używanych do produkcji opakowań. ReMatCh ma – zdaniem Stora Enso – stanowić platformę do wymiany idei i kompetencji pomiędzy poszczególnymi jego partnerami, których owocem będą rozwój nowych materiałów, wdrażanie innowacyjnych modeli biznesowych, sprawniejszy recykling itd.

20.11.2023 | Świat poligrafii | przeczytano: 563 razy
60 lat Kristiinankaupunki – najmniejszego zakładu Stora Enso

Kristiinankaupunki to najmniejszy z licznych, rozsianych po wielu krajach, zakładów produkcyjnych należących do Stora Enso. Fabryka, znajdująca się w fińskiej wsi Tiukka, specjalizuje się w produkcji opakowań z tektury falistej, wykorzystywanych – głównie lokalnie – m.in. do pakowania warzyw. Zakład, który obchodził w ub.r. 60-lecie istnienia, ma długą i ciekawą – jak podkreśla Stora Enso – historię. Został bowiem powołany do życia, by sprawić, aby lokalna młodzież nie emigrowała do Szwecji w poszukiwaniu pracy.

13.11.2023 | Świat poligrafii | przeczytano: 574 razy
Badania Stora Enso na temat wielorazowych opakowań

W ostatnim czasie Stora Enso przeprowadziła badania rynkowe na temat opakowań wielokrotnego użytku. Wzięło w nich udział ponad 7000 osób w wieku od 18 do 64 lat, zamieszkujących Wielką Brytanię, Niemcy, Włochy, Polskę i Szwecję. Jak pokazują opublikowane przez firmę wyniki1, aż 77% respondentów pozytywnie odniosło się do kwestii zastosowania wielokrotnych opakowań w życiu codziennym.

10.11.2023 | Świat poligrafii | przeczytano: 867 razy
Stora Enso wspiera bioróżnorodność skandynawskich lasów

Stora Enso poinformowała o wdrożeniu nowego modelu operacyjnego w swoich zakładach pozyskiwania drewna, działających na terenie Finlandii. Ma on – w założeniach firmy – poprawić żywotność i bioróżnorodność tamtejszych lasów. Planowane działania obejmują zredukowanie zagęszczenia nowo sadzonych świerków z 1800 do 1600 sadzonek na jeden hektar. To – w ocenie Stora Enso – zwiększy wielogatunkowość lasów, która jest jednym z nadrzędnych celów w ramach realizowanego przez firmę programu bioróżnorodności, uwzględniającego obszar Finlandii i Szwecji.

09.11.2023 | Świat poligrafii | przeczytano: 550 razy
Wyniki Stora Enso za 3. kwartał 2023

Stora Enso podała wyniki finansowe za 3. kwartał 2023 r. i za pierwszych dziewięć miesięcy br. wskazując podejmowane przez kierownictwo koncernu działania. Mają one poprawić rentowność i optymalne lokowanie zasobów kapitałowych. Od 18 września funkcję CEO i prezesa Stora Enso pełni Hans Sohlström, który miał okazję – po raz pierwszy w nowej roli – wziąć udział w konferencji prasowej dla mediów i akcjonariuszy, podczas której poinformowano o rezultatach finansowych oraz realizowanych w związku z tym od pewnego czasu działaniach restrukturyzacyjnych.

29.10.2023 | Świat poligrafii | przeczytano: 544 razy
Ad Smit na nowym stanowisku w Stora Enso

Z dniem 1 grudnia br. Ad Smit obejmie stanowisko Executive Vice President w dziale Packaging Solutions firmy Stora Enso. Dołączy również do grona osób tworzących Group Leadership Team.

26.10.2023 | Świat poligrafii | przeczytano: 416 razy
Tacka Purefiber Horti redukuje ślad węglowy w firmie Mester Grønn

Firma Mester Grønn, zajmująca opracowała wspólnie ze Stora Enso nową, wolną od plastiku tackę do transportu roślin. PureFiber Horti, bo tak brzmi jej nazwa, bazuje na włóknach formowanych i – jak podają partnerzy przedsięwzięcia – umożliwia znaczącą redukcję dwutlenku węgla w porównaniu z jej plastikowymi alternatywami. Mester Grønn żywi nadzieję, że wprowadzenie nowej tacki na rynek przełoży się na mniejszy wpływ całej branży uprawy roślin doniczkowych na środowisko naturalne.

18.10.2023 | Świat poligrafii | przeczytano: 419 razy
Stora Enso obejmuje udziały w start-upie Carbonscape

W ostatnim czasie Stora Enso objęła część udziałów w nowozelandzkim start-upie CarbonScape – twórcy biografitu – zrównoważonego materiału anodowego do elektryfikacji. Ma on stanowić uzupełnienie dla bazującego na ligninie biosurowca produkowanego przez Stora Enso – Lignode. Wspólne rozwiązanie ma pomóc w systematycznym zastępowaniu grafitu kopalnego bądź syntetycznego w bateriach, na które zapotrzebowanie stale rośnie.

13.10.2023 | Świat poligrafii | przeczytano: 474 razy
Karton Stora Enso Ensocoat w nowych opakowaniach Givenchy

Wytwarzany przez Stora Enso karton Ensocoat został wybrany przez LVMH – firmę działającą w branży kosmetyków luksusowych z myślą o jej nowym zapachu marki Givenchy. Decyzja ta – jak podkreśla nordycki producent – wynikała z zapewnienia LVMH, że Ensocoat spełni najwyższe standardy pod każdym względem: jakościowym, wizualnym, jak też pod względem sztywności i walorów haptycznych.

05.10.2023 | Świat poligrafii | przeczytano: 493 razy
Pianka Papira firmy Stora Enso: zmiana technologii pakowania produktów w firmie Airam

Fiński producent rozwiązań oświetleniowych Airam stał się jednym z rynkowych pionierów w zakresie wdrożenia pianki Papira firmy Stora Enso w opakowaniach lamp rowerowych (opatrzonych logiem kampanii „Różowa wstążka”, promującej i finansującej działania w walce z nowotworami). Papira, opracowana przez Stora Enso, posłużyła tu jako materiał zabezpieczający produkty Airam przed stłuczeniem podczas ich transportu. Tym samym została po raz pierwszy wdrożona przy produkcji opakowania konsumenckiego.

29.09.2023 | Świat poligrafii | przeczytano: 639 razy
Kampania Tetra Pak „Daj mu drugą szansę”

Firma Tetra Pak, jeden ze światowych liderów w zakresie przetwarzania i pakowania żywności, realizuje kampanię: „Daj mu drugą szansę”. Jej idea ma na celu edukację młodego pokolenia w zakresie prawidłowego sortowania opakowań kartonowych po żywności płynnej, umożliwiającego ich recykling i ponowne wykorzystanie surowców.

26.09.2023 | Z rynku | przeczytano: 605 razy
Włókna Stora Enso Purefiber zastępują plastik w opakowaniach wycieraczek Bosch Aerotwin

Stworzone przez Stora Enso włókna formowane PureFiber zastąpiły tworzywa sztuczne w opakowaniach na pióra wycieraczek z serii Aerotwin, jakie produkowane są przez firmę Bosch. To, jak podkreśla druga z wymienionych, jej pierwsze opakowanie na tego typu asortyment, wolne od plastiku. Dodaje przy tym, że zapewnia ono ten sam poziom ochrony, ale jest bardziej proekologiczne i zbieżne z realizowaną przez Bosch polityką zrównoważonego rozwoju. Zakłada ona redukcję dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery w jej działaniach, wychodząc jednocześnie naprzeciw oczekiwaniom jej klientów.

26.09.2023 | Świat poligrafii | przeczytano: 1151 razy
Stora Enso Carreco Brown w Ecobag Network: proekologiczne torby papierowe

Ecobag Network – wiodący polski producent proekologicznych toreb papierowych wdrożył w ostatnim czasie stworzone przez Stora Enso rozwiązanie CarrEco Brown, dedykowane wytwarzaniu toreb zakupowych i spożywczych. Pozwoliło ono osiągnąć tu nowy poziom wydajności produkcji i lekkości wytwarzanego asortymentu, a także wyjść w jeszcze większym stopniu naprzeciw rynkowym trendom i oczekiwaniom konsumentów. Jak podkreśla Stora Enso, ci ostatni coraz częściej dokonują w swoim codziennym życiu i zachowaniach takich wyborów, które są zbieżne z szeroko rozumianą polityką zrównoważonego rozwoju. Z kolei zauważalnym w skali globalnej trendem jest powszechne odchodzenie od jednorazowych toreb czy worków plastikowych – zjawisko to dotyczy również rynku polskiego.

21.09.2023 | Świat poligrafii | przeczytano: 696 razy
Hans Sohlström nowym prezesem i CEO firmy Stora Enso

Z dniem 18 września br. stanowisko prezesa i CEO firmy Stora Enso objął 58-letni Hans Sohlström. Tym samym wystąpił on z Rady Dyrektorów nordyckiego koncernu, która liczy sobie obecnie ośmiu członków.

20.09.2023 | Świat poligrafii | przeczytano: 857 razy
Stora Enso wdraża działania restrukturyzacyjne

Stora Enso poinformowała o wdrażanych działaniach restrukturyzacyjnych, zaanonsowanych w komunikacie z 15 czerwca br. Mają one poprawić konkurencyjność całej grupy w długiej perspektywie czasowej, jak też umożliwić jej stworzenie zdecentralizowanego modelu operacyjnego. Zakłada on jeszcze bardziej zwiększoną koncentrację na kliencie i jego potrzebach. Kierownictwo Stora Enso przewiduje, że wszystkie zaplanowane działania będą skutkować redukcją o ok. 1150 etatów. Jak informuje spółka w najnowszym komunikacie dotyczącym restrukturyzacji, część negocjacji pracowniczych (uwzględniających ok. 710 stanowisko) już się zakończyła.

06.09.2023 | Świat poligrafii | przeczytano: 489 razy
Nowe rozwiązania Stora Enso dla branży budowlanej: „mieszane” koncepcje konstrukcyjne, obniżony ślad węglowy

Stora Enso, producent zaawansowanych rozwiązań budowlanych bazujących na drewnie, wprowadziła na rynek nowe oraz zaktualizowane rozwiązania konstrukcyjne, powstałe we współpracy z jej kluczowymi partnerami przemysłowymi. Jak podkreśla firma, dzięki temu przedsiębiorcy z branży budowlanej i deweloperzy zyskują nowe, bardziej wszechstronne i proekologiczne opcje realizowania swoich przedsięwzięć z udziałem drewna.

23.08.2023 | Świat poligrafii | przeczytano: 669 razy

Stora Enso poinformowała o wynikach finansowych za 2. kwartał br. Wobec rosnących wyzwań na kluczowych rynkach, na jakich firma jest obecna, kierownictwo koncernu zapowiedziało przyspieszenie zaanonsowanych wcześniej działań restrukturyzacyjnych: zamknięcia celulozowni Sunila w Finlandii, a także zakładu produkującego papiery do tektury falistejDe Hoop w Holandii, jednej z linii wytwarzających papiery do tektury falistej w Ostrołęce i tartaku Näpi w Estonii. Podjęto również kolejne kroki w kierunku dalszej decentralizacji modelu operacyjnego. Posunięcia te mają pozwolić na zwiększenie zysku operacyjnego EBIT o 110 mln euro rocznie. W 4. kwartale br. zostanie całkowicie wyłączona z produkcji jedna z dwóch maszyn papierniczych w zakładach Anjala. Z kolei w De Lier (Holandia) uruchomiony został nowy zakład wytwarzający opakowania na bazie tektury falistej. Zgodnie z planem przebiega inwestycja realizowana w zakładach Oulu (Finlandia), gdzie na początku 2025 roku rozpocznie działalność nowa linia produkcyjna, wytwarzająca tekturę litą do opakowań jednostkowych.

16.08.2023 | Świat poligrafii | przeczytano: 667 razy
Tetra Pak i Stora Enso uruchomiły w Ostrołęce ośrodek do recyklingu

Dzięki wspólnej, wynoszącej ok. 29 mln. EUR inwestycji firm Tetra Pak i Stora Enso w Polsce rozpoczyna działanie nowa linia do recyklingu kartonów po napojach. Pozwoli ona potroić moce przerobowe recyklingu wspomnianych opakowań w kraju z 25 tys. do 75 tys. ton w skali roku. Zapewni możliwość przyjęcia całego wolumenu kartonów po napojach sprzedawanych w Polsce, a także dodatkowych wolumenów z sąsiednich krajów, w tym Czech, Węgier, Słowacji, Łotwy, Estonii i Litwy.

07.07.2023 | Świat poligrafii | przeczytano: 783 razy
Stora Enso: więcej opakowań z tektury falistej z zakładów w De Lier

Stora Enso poinformowała o otwarciu nowego zakładu wytwarzającego opakowania na bazie tektury falistej, działającego w ramach jej fabryki w De Lier (Holandia). Wchodzi ona w skład przejętej w tym roku przez nordycki koncern De Jong Packaging Group, obecnie funkcjonującej jako część działu Packaging Solutions – pod nazwą Business Unit Western Europe. Firma podkreśla, że nowa inwestycja została zrealizowana z uwzględnieniem rygorystycznych wymogów środowiskowych.

23.06.2023 | Świat poligrafii | przeczytano: 1184 razy
Stora Enso planuje działania restrukturyzacyjne w celu zabezpieczenia długookresowej konkurencyjności i zyskowności

Stora Enso poinformowała o planowanych działaniach restrukturyzacyjnych, mających wzmocnić konkurencyjność całej grupy w długiej perspektywie czasowej, poprawić zyskowność i skoncentrować alokację kapitału na strategicznych obszarach rynku. Kierownictwo koncernu zdecydowało też o podjęciu kolejnych kroków zmierzających do dalszej decentralizacji modelu operacyjnego. Zakłada on zwiększoną koncentrację na kliencie i prowadzonym biznesie oraz redukcję kosztów. Zdaniem firmy planowane działania restrukturyzacyjne, wraz z zapoczątkowanymi wcześniej negocjacjami pracowniczymi w ramach działu Packaging Materials, mogą spowodować redukcję zatrudnienia o ok. 1150 stanowisk.

21.06.2023 | Świat poligrafii | przeczytano: 532 razy
Stora Enso rozpoczyna budowę linii produkcyjnej w zakładach w Oulu

30 maja br. w zakładach Stora Enso w Oulu (Finlandia) położony został kamień węgielny pod budowę nowej linii produkcyjnej, wytwarzającej tekturę litą do opakowań jednostkowych. Jak podkreśla kierownictwo firmy, jest to kolejny, istotny krok w realizowanej przez nią strategii oferowania proekologicznych, w pełni odnawialnych materiałów, a zarazem współtworzenia cyrkularnej przyszłości dla całej branży opakowań. W tym celu, zdaniem Stora Enso, w coraz większym stopniu na rynek muszą być wprowadzane produkty i usługi charakteryzujące się neutralnością względem klimatu i bioróżnorodności. Firma przekonuje, że owa cyrkularna przyszłość zakłada systematyczne zastępowane plastiku materiałami odnawialnymi, pełną odzyskiwalność opakowań oraz zapewnienie niskiego poziomu emisji, zgodnego z rynkowymi standardami.

19.06.2023 | Świat poligrafii | przeczytano: 779 razy
Stora Enso finalizuje negocjacje pracownicze w zakładach Anjalankoski

Stora Enso poinformowała o zakończeniu negocjacji pracowniczych związanych ze skonsolidowaniem realizowanej przez firmę w zakładach Anjalankoski (Finlandia) produkcji papierów książkowych i całkowitym wyłączeniu jednej z dwóch wytwarzających je maszyn. Planowane zamknięcie ww. maszyny ma nastąpić w 4. kwartale br.

07.06.2023 | Świat poligrafii | przeczytano: 751 razy
Stora Enso a zmiany klimatyczne: „kluczem do sukcesu jest współpraca”

W kontekście globalnych zmagań w kierunku zneutralizowania i dostosowania się do zmian klimatycznych, Stora Enso stara się odgrywać w tym procesie ważną rolę. Johan Holm, kierujący w niej jednostką Carbon Neutrality wymienia działania podejmowane przez firmę w tym obszarze, jak też nakreśla plany na najbliższe lata. Podkreśla przy tym znaczenie współpracy pomiędzy podmiotami tworzącymi łańcuch dostaw i wymienia inicjatywy realizowane przez Stora Enso, mające tę kooperację umożliwić i wzmocnić.

06.06.2023 | Świat poligrafii | przeczytano: 628 razy
Stora Enso bada wpływ opakowań na ekologię systemów żywnościowych

Stora Enso opublikowała swoje najnowsze badania, rzucające – jak podkreśla – nowe światło na znaczenie opakowania w kontekście zwiększenia proekologiczności systemów żywnościowych. W raporcie zatytułowanym „Opakowania spożywcze dla lepszych systemów żywnościowych” firma wskazuje 13 czynników wpływających na łańcuch wartości związany z opakowaniem spożywczym. Stymulowane przez innowacje i ścisłą współpracę jego uczestników, sugerowane przez firmę zmiany mają zwiększyć neutralność klimatyczną, bioróżnorodność i rozwój społeczny.

01.06.2023 | Świat poligrafii | przeczytano: 723 razy
Stora Enso bada cykl życia opakowań żywnościowych

Owoce i warzywa znajdują się w centrum wielu sklepów detalicznych oferujących produkty spożywcze – często są to pierwsze działy, na które trafia klient. Ich właściwy wygląd wskazuje na świeżość i wysoką jakość oferowanego asortymentu. Z tego względu – zarówno dla właścicieli marek jak i sklepów – kluczowym jest zabezpieczenie warzyw i owoców w ich transporcie do punktu sprzedaży. Stora Enso, jako producent proekologicznych rozwiązań opakowaniowych, wskazuje tu na rolę, jaką może odgrywać trwałe (ale też przyjazne dla środowiska) opakowanie. Dotyczy to całego łańcucha dostaw, w którym – jak podaje firma – warzywa i owoce mogą stracić nawet do 50% swojej wartości. W tym kontekście przeprowadziła badania rynkowe, mające porównać cykl życia opakowań wykonanych z tektury względem rozwiązań bazujących na tworzywach sztucznych oraz na materiale PET pochodzącym z odzysku, dedykowanych przechowywaniu i transportowaniu świeżych warzyw i owoców.

19.05.2023 | Świat poligrafii | przeczytano: 650 razy
Stora Enso na targach Interpack 2023

Stora Enso znalazła się wśród ponad 2800 wystawców targów Interpack 2023 w Düsseldorfie, zorganizowanych po 6-letniej przerwie. Wydarzenie – jak podaje organizator – zgromadziło ponad 140 tysięcy zwiedzających ze 155 krajów całego świata. Dla firmy Stora Enso, od wielu lat uczestniczącej w tej prestiżowej i ważnej dla całej branży wystawie, stałą się ona okazją do zaprezentowania różnorodnych rozwiązań dedykowanych licznym zastosowaniom opakowaniowym – w taki sposób zostało również zaprojektowane stoisko firmy. Kilka z nich – m.in. proekologiczna, papierowa tubka bazująca na kartonie Natura Shape czy odzyskiwalna i zrywalna tektura do opakowań spożywczych Trayforma BarrPeel - miało swoją oficjalną premierę właśnie podczas targów. Firma zaanonsowała też oficjalnie nową, ulepszoną wersję kartonów Tambrite, jaka pojawi się w jej ofercie w 2024 roku.

17.05.2023 | Świat poligrafii | przeczytano: 1153 razy
1 2 3
Strona 1/10 (artykułów: 468)
Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
REKLAMA
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764