logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Techniki, porady, przykłady: najpopularniejsze artykuły

Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
Sortuj wg: daty popularności liczby komentarzy
liczba artykułów: 2911

Przestrzeń kolorów CMY – najważniejsza z punktu widzenia poligrafii nazywana jest przestrzenią kolorów podstawowych subtraktywnych, czyli powstałych przez odejmowanie.

13.08.2001 | przeczytano: 21738 razy (komentarzy: 1)
Produkcję pudełka zacznij od początku

ABC opakowań kartonowych i wykrojników (4): Produkcję pudełka zacznij od początku

Ta zasada okazuje się oczywista tylko z pozoru. Trudno o niej pamiętać gdy „akont” stoi nad głową i tupie - wówczas jedyna oczywista sprawa to konieczność „wyrobienia się” w terminie. Mimo wszystko warto jednak rozpocząć wycenę i produkcję wyrobu poligraficznego pod nazwą „opakowanie kartonowe” od początku - czyli od planu.

15.09.2011 | przeczytano: 21717 razy (komentarzy: 1)
Lodzik w Photoshopie - przygotowanie ilustracji na opakowanie

Wiele produktów, które widzimy na co dzień w sklepach, hipermarketach i kioskach ma piękne i kolorowe opakowania. Zwróćcie jednak uwagę, że wiele z nich, nie korzysta ze zdjęć, tylko z rysunków produktów. Dlaczego? Są one bardziej kolorowe, bardziej dopracowane, cieplejsze, bardziej miękkie i przyjemniejsze dla oka. W tym tutorialu, pokażę Wam, jak zrobić taką ilustrację, aby dobrze wyglądała i można ją było wykorzystać do projektu opakowania.

15.07.2008 | przeczytano: 21123 razy

Jak ocenić wytrzymałość a pośrednio i trwałość banerów? Zagadnienie ciekawe z punktu widzenia zleceniodawcy jak i drukarza.

13.09.2010 | przeczytano: 20786 razy
Komunikacja biznesowa jako podstawowy element budowy wizerunku

Wizerunek (brand image) marki to inaczej jej osobowość. Produkty, podobnie jak ludzie, mają swoją osobowość, która może poprzez jej upublicznienie ją spopularyzować lub wyeliminować z rynku. Na osobowość produktu składa się kilka elementów: nazwa, opakowanie, cena, styl reklamy a przede wszystkim jej charakter. Reklama, jako narzędzie komunikacji z otoczeniem, powinna służyć wzmocnieniu wizerunku marki. Reklama, poprzez swój jednorodny komunikat, musi rok po roku stanowić konsekwentną projekcję tego samego wizerunku.

29.05.2002 | przeczytano: 20148 razy (komentarzy: 1)

W uzupełnieniu naszego artykułu o konwersji RGB-CMYK, odpowiadamy na powtarzające się w redakcyjnej korespondencji pytanie o wybór właściwej przestrzeni RGB. Niestety krótka odpowiedź musi brzmieć tak: nie istnieje jedna, "właściwa" lub "najlepsza" przestrzeń. Każda z nich ma swoje wady i zalety, każdy wybór oznacza zysk i jednoczesną stratę, dlatego przestrzeń RGB należy wybierać pod kątem charakteru prac oraz konkretnego środowiska pracy.

09.11.2003 | przeczytano: 20107 razy
Lip sync, czyli gadająca głowa z Flasha CS4

W tym tutorialu Łukasz Przystalski przedstawi podstawowe informacje na temat animacji ruchu ust. Animacje tego typu można wykorzystać podczas tworzenia jakiejkolwiek animacji, w której zechcemy, aby nasz bohater przemówił. Taka animacja może być później wykorzystana na potrzeby internetu, można również użyć jej do stworzenia np. kartki urodzinowej.

12.07.2010 | przeczytano: 19868 razy

W przeciwieństwie do edytorów wektorowych takich jak Corel, w których mnożenie kolejnych warstw odbywa się bezkarnie, każda kolejna warstwa w edytorze rastrowym oznacza wyraźne powiększenie objętości pliku i spadek komfortu pracy.

04.11.2004 | przeczytano: 19625 razy (komentarzy: 2)
Jak uzyskać dotacje z UE na zakup ploterów i oprogramowania?

Ograniczenia prawne, nie płacący Klienci, wszechobecni i coraz mocniejsi konkurenci, brak środków inwestycyjnych, wysokie koszty kredytów, a w najlepszym przypadku brak „mocy produkcyjnych” - to wszystko przeciwności, z jakimi na co dzień boryka się niejedna firma nie tylko z branży reklamowej.

27.09.2004 | przeczytano: 19331 razy (komentarzy: 1)
5 najważniejszych cech komputera do obróbki foto i wideo

Nie istnieje jeden idealny zestaw podzespołów komputerowych do profesjonalnej obróbki grafiki i wideo. Inne potrzeby i wymagania będzie miała osoba pracująca z Photoshopem, a inne zajmująca się modelami 3D. Dlatego w poniższym poradniku skupiliśmy się na ogólnych zasadach i kryteriach wyboru odpowiednich elementów stacji roboczej.

02.05.2018 | przeczytano: 19059 razy

Podczas pracy przy ploterach grawerujących często spotykamy się z koniecznością pokolorowania (zaczernienia) drobnych znaków. Męczące i czasochłonne wypełnianie tego typu prac przy użyciu strzykawki zajmuje mnóstwo czasu i jest bardzo pracochłonne.

03.06.2003 | przeczytano: 18805 razy (komentarzy: 3)
Jak to się robi, czyli krótki reportaż o haftowaniu

Parafrazując słowa znanej piosenki można śmiało dzisiaj powiedzieć, że haftować każdy może... Obecnie można wykonywać przepiękne hafty łatwo, szybko i przyjemnie. To co przez wieki stanowiło żmudne zajęcie na długie zimowe wieczory teraz można wykonać profesjonalnie już po krótkim przeszkoleniu.

18.05.2007 | przeczytano: 18726 razy
Projekt graficzny z punktu widzenia... drukarza

Graficy lubią narzekać na drukarzy choć nie zawsze zdają sobie sprawę, że ci drudzy nie pozostają im dłużni. Tym razem oddajemy głos drukarzom. Zobaczmy co można ich zdaniem zrobić już na etapie projektowania, aby ułatwić pracę drukarni i uchronić się przed niespodziankami technicznymi i cenowymi.

14.02.2006 | przeczytano: 18661 razy (komentarzy: 4)
Najlepsza reklama prasowa AD 2008

Reklama prasowa okiem WSR (2): Najlepsza reklama prasowa AD 2008

Popularne w wielu dziedzinach życia jest podsumowywanie mijającego roku w formie różnorodnych konkursów. Rzecz jasna swoje konkursy ma także branża reklamowa. Na polskim rynku komunikacji marketingowej jest ich naprawdę sporo, ale wszystkie maja tę wadę, że są rozstrzygane z dużym opóźnieniem – najczęściej dopiero po kilku miesiącach od zakończenia roku.

15.02.2009 | przeczytano: 18279 razy
Artykuły z cyklu Reklama prasowa okiem WSR
Identyfikacja wizualna: Jak nas widzą?

Każda nowoczesna firma powinna mieć precyzyjnie określoną tożsamość oraz poprawnie wdrożony system identyfikacji wizualnej. Niesie to za sobą wymierne korzyści. Jakość plastyczna oznakowania wzbudza zaufanie do firmy u klientów i kontrahentów, a czytelność elementów tożsamości wizualnej i ich charakterystyczne cechy odwzorowują się bezpośrednio w efektach akcji promocyjno -reklamowych.

13.03.2003 | przeczytano: 18115 razy
Przegląd materiałów: rodzaje tworzyw

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (1): Przegląd materiałów: rodzaje tworzyw

Rynek tworzyw sztucznych jest bardzo rozległy i bardzo dynamicznie się rozwija. Nie sposób wymienić tu całej dostępnej oferty tworzyw mogących znaleźć zastosowanie w konstruowaniu elementów trójwymiarowych dlatego skupię się na tych najłatwiej dostępnych, które w trakcie swojej długoletniej praktyki miałem okazję użyć.

01.09.2010 | przeczytano: 18105 razy

Wszyscy wiemy, że okno filtra eksportu EPS pozwala zamienić czcionki na krzywe. Co jednak zrobić gdy użycie pliku EPS nie jest możliwe, a chcemy mieć pewność, że fonty nie "posypią się" np. przy naświetlaniu?

22.04.2002 | przeczytano: 17856 razy (komentarzy: 1)

Japońscy naukowcy ponownie zbadali wpływ długotrwałej pracy przy komputerze na ludzki wzrok. Choć od dawna wiadomo, że naszym oczom komputery nie służą, to obecnie odkryto kolejny niepokojący związek. Badanie przeprowadzone wśród 10 tys. osób wykazało, że długie wpatrywanie się w monitor komputera grozi jaskrą. Choroba ta może spowodować całkowitą utratę wzroku.

22.11.2004 | przeczytano: 17272 razy (komentarzy: 1)
Jak drukować na foliach unikając niespodzianek?

Mając do wyboru kilka folii samoprzylepnych do druku solwentowego z „wyższej półki”, trudno jednoznacznie wskazać najlepszą spośród nich. Każda z nich wymaga innych parametrów druku, które determinowane są przez: grubość folii, rodzaj winylu, papieru podłożowego, typu i przeznaczenia materiału etc.

16.10.2007 | przeczytano: 16483 razy
Wakacyjne fotografowanie zabytków

Chcąc podczas wakacji sfotografować interesującą nas rzecz, bardzo często musimy wyjść naprzeciw niesprzyjającym nam czynnikom, takim jak tłum ludzi kręcący się wokół eksponatu, nieodpowiednia pogoda czy wreszcie słaba ekspozycja obiektu.

12.12.2009 | przeczytano: 16210 razy
Drukarka na nitkę – technika haftu w reklamie

Technika odwzorowania wzorów graficznych za pomocą wielobarwnych nici jest stosowana od tysięcy lat. Wielobarwny obraz można uzyskać stosując metody tkackie, dziewiarskie lub wyszywania, czyli haftu. O ile techniki tkackie i dziewiarskie tworzenia wzoru mogą być zastosowane tylko w trakcie wytwarzania materiałów o tyle haft można wykonywać na gotowych już tkaninach, dzianinach, skórach itp. jak również na gotowych ubiorach.

06.11.2006 | przeczytano: 16025 razy

Osoby posiadające skanery SnapScan 1236u, i mające do czynienia z poligrafią mogą zamiast bardzo irytującego programu ScanWise zainstalować sobie FotoLook'a w wersji 3.6, który jest dostępny na stronie Agfy.

26.03.2002 | przeczytano: 16022 razy (komentarzy: 7)

Aż trzy czwarte pracowników w Europie doświadcza problemów zdrowotnych, wywołanych długą pracą przy komputerze. Wśród najpopularniejszych dolegliwości znalazły się: ból pleców, oczu oraz głowy.

15.09.2004 | przeczytano: 15885 razy (komentarzy: 2)

Nie tylko długie podróże samolotami mogą przyczynić się do powstania w krwi niebezpiecznych skrzepów. Jak pokazuje raport opublikowany w „European Respiratory Journal”, także godziny spędzone przed komputerem mogą być groźne dla życia.

28.01.2003 | przeczytano: 15850 razy

Emerson Electric Children's Zoo i system oznakowań pozwalający dzieciom zbliżyć się do świata zwierząt

04.02.2001 | przeczytano: 15846 razy
PARS PRO TOTO, czyli marka doskonale upozycjonowana

Motto: Kto odkrył dziurę ozonową? Radziecki uczony, Piotr Ozonow. A kto wynalazł konserwy rybne? Inny radziecki uczony – Puszkin...

O pozycjonowaniu marek napisano już wiele książek; ja sam jestem autorem jednej z nich. I od zawsze w tych książkach stoi jak wół napisane, że nakład finansowy na pozycjonowanie marki stanowi stały wydatek firmy będącej tejże marki właścicielem i jest praktycznie niekończącą się inwestycją (czyli tym, co reklamowe „tygrysy” lubią najbardziej). Ale – ku zmartwieniu speców od marketingu – jest jednak kres pozycjonowania; można zaobserwować niekiedy taką sytuację, gdy przestaje być konieczne ponoszenie dodatkowych kosztów na stałe pozycjonowanie marki, ponieważ ta zajęła już pozycję najwyższą; zaczęła funkcjonować niezależnie w języku potocznym.

23.11.2004 | przeczytano: 15768 razy (komentarzy: 5)
Ulotki proste

Przygotowanie prac i plików do druku (1): Ulotki proste

Roz­po­czy­namy zapo­wia­dany już wcze­śniej nowy cykl felie­to­nów, pod wspól­nym tytu­łem „Jak przy­go­to­wać pliki do druku”, poświę­cony omó­wie­niu naj­czę­ściej zama­wia­nych wyro­bów poligraficznych.

10.07.2012 | przeczytano: 15699 razy (komentarzy: 3)

Ponieważ kolor taki nie istnieje (pomimo, że go widzimy) zaistniała praktyczna konieczność wprowadzenia takiego systemu, który zdoła oszukać nasze czujne oczy. Wymyślono dwie różne metody UCR i GCR...

06.08.2001 | przeczytano: 15531 razy

Jest to gotowe rozwiązanie programowe zapewniające wierność reprodukcji koloru. Po zainstalowaniu w systemie CMS pozwala programom użytkowym na korzystanie z profili kolorów...

30.07.2001 | przeczytano: 15464 razy (komentarzy: 8)
Znak Polski Walczącej: Prawdziwa historia „Kotwicy”

Wbrew pozorom znak „Polski Walczącej” jest nie tylko symbolem historycznym. Wykorzystywany także po wojnie, zyskał w wolnej Polsce „drugie życie” gosząc w przestrzeni publicznej na skalę nieporównanie większą niż w okresie okupacji. Czy moda na posługiwanie się „Kotwicą” służy pamięci o ludziach, którzy ją stworzyli i o ich walce? Jak doszło do powstania znaku i czy wiadomo kto jest jego autorem?

01.08.2018 | przeczytano: 15307 razy

22.11.2001 | przeczytano: 14901 razy (komentarzy: 1)
Ciuchy Maryny - symulowanie tkanin w 3DS Max

W tym tutorialu nauczymy się korzystać z narzędzia Cloth. Zanim jednak zaczniemy, zachęcam do zerknięcia na koniec tutoriala, gdzie znajdziecie kilka wskazówek. Po ich przeczytaniu ruszamy do dzieła.

16.03.2008 | przeczytano: 14770 razy
Ulotki składane - cz.2

Przygotowanie prac i plików do druku (3): Ulotki składane - cz.2

Wielu gra­fi­ków nie uwzględ­nia faktu, że papier uży­wany do druku jest trój­wy­mia­rowy i oprócz sze­ro­ko­ści oraz wyso­ko­ści ma swoją gru­bość. W kon­se­kwen­cji zakła­dają równe wymiary dla wszyst­kich skrzy­de­łek (łamów) pro­jek­to­wa­nej ulotki, co przy nie­któ­rych typach fal­co­wa­nia pro­wa­dzi do licz­nych nie­po­ro­zu­mień na linii grafik-drukarnia. Wyja­śnijmy więc sprawę ostatecznie.

02.09.2012 | przeczytano: 13946 razy
Jak ocenić swój projekt?

Aby powstrzymać lawinę krytycznych komentarzy zarzucających nam, że ten artykuł niczego nowego nie wnosi ostrzegamy od razu, że przeznaczony jest dla początkujących. Koledzy ostrzący sobie zęby na wykład o naukowych metodach badania skuteczności i czytelności nie znajdą tu nic ciekawego - podsuwamy jedynie kilka praktycznych rad jak pomóc sobie przy ocenie czysto plastycznych aspektów projektu.

30.08.2002 | przeczytano: 13926 razy (komentarzy: 11)

Model kolorów RGB jest szeroką przestrzenią kolorów, w której zawarte są wszystkie kolory widoczne dla człowieka. Każdy z kolorów (R – czerwony, G – zielony, B – niebieski) „składa się” z 256 odcieni, tak więc suma kolorów widzialnych dla ludzkiego oka to 256x256x256 – razem ponad 16,7 miliona kolorów...

21.08.2001 | przeczytano: 13810 razy
Najśmieszniejsze reklamy prasowe 2008 roku

Reklama prasowa okiem WSR (3): Najśmieszniejsze reklamy prasowe 2008 roku

Co prawda rok 2008 skończył się już dość dawno, ale proponuję jeszcze dwa razy do niego wrócić. Spójrzmy na zeszłoroczne reklamy prasowe pod kątem ich wpływu na nasz -czytelników (często bezpośrednich adresatów tych przekazów) humor. A ten, jak wiadomo, może być dobry lub zły. I humor, i wpływ. Zajmijmy się najpierw reklamą prasową na wesoło; „zdołujemy” się natomiast w następnym odcinku.

19.03.2009 | przeczytano: 13728 razy
Artykuły z cyklu Reklama prasowa okiem WSR

Ciekawe rezultaty przyniosło badanie, które na zamówienie Corela przeprowadziła w Wielkiej Brytanii. firma Dynamic Markets. Okazało się, że aby w pełni wykorzystać potencjał pracownika, należy zapewnić mu elastyczne godziny pracy.

16.07.2003 | przeczytano: 13366 razy (komentarzy: 4)
Wykorzystanie muzyki i filmów w materiale wideo

Ile sekund muzyki lub filmu mogę wykorzystać w swoim video nieodpłatnie i bez zgody pierwszego twórcy? Czy w ogóle istnieje taka możliwość?

31.07.2019 | przeczytano: 13254 razy
Jak rozpoznać font na podstawie próbki pisma?

Na pytania typu "Jakiego kroju używa firma xxx w swoim logo?" można najczęściej odpowiedzieć samemu, korzystając z usługi WhaTheFont dostępnej w serwisie MyFonts.com.

23.07.2002 | przeczytano: 13132 razy

Pomimo, że w niedawnym artykule o pomysłach na wzbogacenie grafiki wycinanej z folii zapewnialiśmy o prostocie zaproponowanych tam rozwiązań, otrzymujemy pytania jak w łatwy sposób uzyskać efekty nakładania wzorów - np. efektu pasów - na liternictwo.

19.11.2002 | przeczytano: 12939 razy
Obróbka krawędzi

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (19): Obróbka krawędzi

Prawda, że widok sklejonych już brył jest budujący? Ale wkrótce się do nich przyzwyczaimy i zaczniemy dostrzegać nierówności i niezbyt estetyczne miejsce klejenia itp... Na szczęście są sposoby by to zmienić.

24.03.2014 | przeczytano: 12777 razy (komentarzy: 3)
Ulotki składane - cz.1

Przygotowanie prac i plików do druku (2): Ulotki składane - cz.1

Po lek­tu­rze poprzed­niego odcinka mamy już prze­ćwi­czone zagad­nie­nia pod­sta­wowe. Dziś możemy  pójść krok dalej i nieco skom­pli­ko­wać sobie życie. Jed­nak oma­wia­jąc kolejny pro­dukt  nadal poru­szać się będziemy w obsza­rze dru­ków pro­stych, nazy­wa­nych też dru­kami luź­nymi.  Nazwa ta jest  w pełni uza­sad­niona, gdyż część pro­jek­tan­tów pod­cho­dzi do zagad­nie­nia na praw­dzi­wie desi­gner­skim luzie.

28.07.2012 | przeczytano: 12535 razy
7 grzechów głównych

ABC opakowań kartonowych i wykrojników (2): 7 grzechów głównych

W tym odcinku powiemy na co uważać i czego nie robić przy okazji kontaktu z wykrojnikiem. I nie mam tu na myśli tego, że kiedy potrącony niechcący wykrojnik spada ze stołu, nie należy go łapać... Pomówimy o tym co, jak i w jakiej kolejności powinno odbywać się w poligraficznym Raju.

20.07.2011 | przeczytano: 12439 razy (komentarzy: 2)

Obecnie coraz więcej osób prywatnych i firm decyduje się na zrobienie własnego showreel. Choć film z założenia ma być krótki, diabeł jak zwykle, tkwi w szczegółach. Showreel, inaczej reel czy demoreel to krótki filmik przedstawiający najlepsze realizacje wideo. Tworzą go firmy zajmujące się produkcją obrazów, agencje reklamowe, a nawet osoby prywatne, tzw. montażyści – freelancerzy.

25.04.2016 | przeczytano: 12286 razy

Taki drobiazg, ale dokuczliwy, a w nerwach zapomina się o najprostszych rozwiazaniach... (ale wstęp ;)) Zapisywałem pliki (zdjęcia) na CD, używając w nazwach polskich znaków - ąęśćźżół... itp. Niestety nie da się potem takich plików otworzyć, bo polskie ogonki zamieniane są na różne dziwne znaki.

23.08.2007 | przeczytano: 12132 razy (komentarzy: 6)
Najsmutniejsze reklamy prasowe 2008 roku

Reklama prasowa okiem WSR (4): Najsmutniejsze reklamy prasowe 2008 roku

Jak wybrać najbardziej dołującą reklamę roku? Kryteria mogą być różne: począwszy od całkowitej nieudolności projektowej (czy nawet szerzej - twórczej) aż po kompletne fiasko pod względem skuteczności przekazu. Reklama może być smutna w swojej brzydocie, koślawości, czy braku profesjonalizmu, ale w zły nastrój może też wprowadzać reklama nietrafiona, nie osiągająca zamierzonego celu marketingowego. Jednak w tym artykule chodzi mi o jeszcze inny rodzaj smutku.

04.05.2009 | przeczytano: 11866 razy
Artykuły z cyklu Reklama prasowa okiem WSR

07.07.2001 | przeczytano: 11854 razy (komentarzy: 2)
Teczki ofertowe

Przygotowanie prac i plików do druku (7): Teczki ofertowe

W odpo­wie­dzi na zastrze­że­nia czy­tel­ni­ków doty­czą­cych roz­pro­sze­nia infor­ma­cji o spo­so­bie przy­go­to­wa­nia do druku teczek ofer­to­wych, z wcze­śniej­szych felie­to­nów wybra­li­śmy naj­waż­niej­sze frag­menty i w ten spo­sób w dziale „Jak przy­go­to­wać do druku”  poja­wia się kolejny odci­nek.  Sprawa wydaje się bar­dzo aktu­alna, gdyż teczka ofer­towa zali­czona jest cią­gle do dyżur­nego zestawu gadże­tów rekla­mo­wych wrę­cza­nych klien­towi w cza­sie odwie­dzin po mar­ke­tin­go­wej kolę­dzie, jaką orto­dok­syjni han­dlowcy usku­tecz­niają nie tylko pod koniec roku.

21.01.2013 | przeczytano: 11771 razy
Druk na „płaskim”

Era wyklejanych reklam, naklejanych grafik na płyty wraz z pojawieniem się płaskich ploterów UV odchodzi do lamusa. W Polsce jest to już rynek na krzywej wznoszącej, który oczekuje na swój boom.

30.11.2006 | przeczytano: 11661 razy

Termin "targetowanie behawioralne" zaczął pojawiać się w mediach branżowych i specjalistycznych publikacjach już kilka lat temu. Początkowo miał status ciekawostki, potem atmosfera wokół niego robiła się coraz cieplejsza, lansowano go na "nowy kierunek reklamy on-line", aż nagle jakby odsunął się w cień. Czy to rynek nie jest gotowy na jego przyjęcie, czy też zawodzi technologia?

01.04.2007 | przeczytano: 11618 razy (komentarzy: 1)
1 2 3 4
Strona 2/59 (artykułów: 2911)
Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
Sortuj wg: daty popularności liczby komentarzy
REKLAMA
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764