logo
Polska reklama i poligrafiaPolska reklama i poligrafia

Użytkownik Salomon: najnowsze artykuły

Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
liczba artykułów: 44
Przygotowanie szablonów

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (14): Przygotowanie szablonów

Jeśli korzystamy z usług maszyny frezującej CNC cały poniższy tekst nas nie dotyczy, bo jedynym naszym zadaniem będzie przygotowanie pliku wektorowego z obrysami elementów. Chcąc jednak samodzielnie wycinać elementy lic, musimy przenieść nasz projekt na formatki tworzywa. Najłatwiej będzie to przeprowadzić wykonując szablony.

08.08.2013 | przeczytano: 4491 razy
Projektowanie

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (13): Projektowanie

Projektować niestety musimy wszystko na raz, myśląc zarówno o końcowym efekcie jak i o drodze, która nas do niego doprowadzi. Oznacza to przewidywanie wszystkiego: gabarytów, rodzajów materiału i ich dostępności, sposobów wykonania, wykończenia, montażu, doprowadzenia energii, transportu... a nawet czy zdołamy wynieść nasz wielki element przez ciasne nieco drzwi warsztatu.

01.07.2013 | przeczytano: 4910 razy
Narzędzia duże i małe...

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (12): Narzędzia duże i małe...

Teoretycznie możemy potrzebować wielu różnorodnych narzędzi – w praktyce opłacalność zakupu czy konstruowania konkretnego urządzenia będzie wynikała z wielkości naszych zamówień. Na zakończenie części Poradnika poświęconej wyposażeniu pracowni wymienię jedynie narzędzia, które oddały mi naprawdę duże usługi, z nawiązką zwracając poniesione koszty.

24.06.2013 | przeczytano: 4041 razy
Wykańczanie powierzchni

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (11): Wykańczanie powierzchni

Ostateczną powierzchnię i kolor elementy przestrzennych reklam i oznakowań uzyskują zwykle dzięki malowaniu lub oklejaniu folią samoprzylepną. W naszym Poradniku czas na krótki przegląd narzędzi i materiałów używanych do uzyskania malowanych lub foliowanych powierzchni - plus jak zwykle garść autorskich pomysłów na usprawnienie pracy.

16.06.2013 | przeczytano: 4627 razy (komentarzy: 2)
Wiercenie, frezowanie, mocowanie, formowanie

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (10): Wiercenie, frezowanie, mocowanie, formowanie

Dziurawienie, przypalanie, przytapianie w ciepłej wodzie, skuteczne naginanie do własnych potrzeb... To nie poradnik funkcjonariuszy bezpieki, ale kolejny odcinek naszego Poradnika dotyczący formowania elementów reklam i oznakowań z tworzyw sztucznych. Zobaczcie czym wiercić i jak zbudować proste przyrządy, które znakomicie uzupełnią wyposażenie Waszej pracowni!

03.06.2013 | przeczytano: 5730 razy
Narzędzia - zaginarki

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (9): Narzędzia - zaginarki

Zaginać będziemy głównie arkusze PVC litego i spienionego o grubości 1 – 3 mm. Mimo prostoty urządzeń do takich zadań są one nadal dość trudno dostępne, jednak i w tym wypadku skonstruowanie potrzebnego urządzenia nie przekracza możliwości nawet skromnie wyposażonego warsztatu. Idea jest bardzo prosta – musimy zagrzać miejsce które chcemy zagiąć, a nasze urządzenie powinno „obsłużyć” maksymalnie ok. 50 cm, bo raczej nie będzie potrzeby zaginania szerszych pasów. 

12.05.2013 | przeczytano: 8851 razy (komentarzy: 4)
Narzędzia - szlifowanie

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (8): Narzędzia - szlifowanie

Jak w prosty sposób zrobić samemu kombajn szlifierski do obróbki krawędzi? Jakie rodzaje pilników sprawdzą się przy obróbce tworzyw? Do czego przydadzą się różne typy szlifierek i czym kierować się przy zakupie? Jakich papierów ściernych użyć kompletując zestaw kostek szlifierskich? W kolejnym odcinku Poradnika także kilka praktycznych uwag na temat polerowania.

18.04.2013 | przeczytano: 6647 razy (komentarzy: 3)
Narzędzia - wycinanie

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (7): Narzędzia - wycinanie

Kontynuując wątek wyposażenia warsztatu w narzędzia przydatne do formowania elementów grafiki przestrzennej pokażemy jak stosunkowo niewielkim kosztem, bazując na ogólnodostępnych produktach, zapewnić sobie instrumentarium do wycinania i rozcinania arkuszy tworzyw sztucznych.

25.03.2013 | przeczytano: 4928 razy (komentarzy: 2)
Narzędzia - projektowanie

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (6): Narzędzia - projektowanie

W najbliższych odcinkach opiszę zestaw narzędzi i przyrządów pomocnych przy opisywanym w rozdziale „Sposoby, techniki, technologie” procesie formowania elementów. Trzeba pamiętać, że jest kilka naprawdę skomplikowanych i drogich narzędzi które byłyby bardzo pomocne jak np. lasery tnące CO czy maszyny grawerskie sterowane komputerowo, jednak założeniem poradnika jest zdobycie tych pierwszych niezbędnych doświadczeń a usługę cięcia tymi maszynami zawsze możemy zlecić. W większości przypadków zresztą doskonale poradzimy sobie bez nich...

25.02.2013 | przeczytano: 4246 razy
Elementy instalacji podświetleniowej

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (5): Elementy instalacji podświetleniowej

Dziś, gdy obserwujemy gwałtowną ekspansję techniki diodowej mogłoby się wydawać niecelowe omawianie elementów instalacji opartej o lampy jarzeniowe. Bezsporne zalety podświetlenia LED, takie jak niskie koszty eksploatacji, niezawodność, komfortowy montaż nadal jednak nie zawsze równoważą główną zaletę świetlówek: ich niską cenę, dlatego w dzisiejszym odcinku omawiamy również elementy podświetlenia jarzeniowego. Nie wspominamy natomiast o podświetleniu neonowym, którego wykonanie podzleca się zazwyczaj wyspecjalizowanym zakładom.

17.02.2013 | przeczytano: 6569 razy (komentarzy: 3)
Przegląd materiałów: metale

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (4): Przegląd materiałów: metale

Gdy mowa o wykorzystaniu metali w reklamie świetlnej i grafice przestrzennej, na myśl przychodzi od razu aluminium. Rzeczywiście, wybór produktów jest olbrzymi, a są wśród nich również bardzo specjalistyczne rozwiązania - jak taśmy do produkcji znaków blokowych czy profile do budowy otoków świetlnych w technologii elastycznego lica. Wbrew pozorom jednak aluminium nie zdobyło tego rynku na wyłączność: np. profile stalowe, w tym profile z blachy ocynkowanej są tańszą alternatywą aluminium, znajdującą zastosowanie w wypadku większych konstrukcji.

27.01.2013 | przeczytano: 3609 razy (komentarzy: 8)
Usprawnienie w listwach grzejnych ZL – pomiar temperatury

Terva – producent listew grzejnych do zaginania arkuszy tworzyw termoplastycznych – zmodernizował pomiar temperatury w urządzeniu ZL.

07.09.2012 | przeczytano: 5467 razy
Terva - precyzyjne zaginanie bez względu na grubość tworzywa

Istotnym parametrem mającym wpływ na estetykę i precyzję zagięcia jest szerokość przegrzanego pasa tworzywa. Najczęściej na ten parametr nie ma się zbyt wielkiego wpływu ponieważ wynika on ze stałej szerokości szczeliny grzejnej urządzenia przegrzewającego (listwy grzejnej).

04.05.2012 | przeczytano: 7049 razy
Ultri - specjalista do gięcia cienkich tworzyw

Rozpiętość asortymentu tworzyw sztucznych które można zaginać termicznie powoduje konieczność posiadania szczególnie wyspecjalizowanych narzędzi. Takim narzędziem jest właśnie ZU Ultri, którego głównym zadaniem jest nagrzewanie tworzyw termoplastycznych o grubości poniżej 3 mm.

16.04.2012 | przeczytano: 3518 razy
PS - przystawka do seryjnego zaginania tworzyw w urządzeniach Terva

Zaginanie wielu identycznych detali z tworzyw sztucznych wymaga powtarzalności i bez specjalnego oprzyrządowania trudno utrzymać wymaganą precyzję, nie wspominając już o efektywności i ergonomii pracy. Dlatego do każdego z modeli zaginarek Terva ZL zaprojektowaliśmy specjalną przystawkę ułatwiającą prace seryjną.

01.04.2012 | przeczytano: 2423 razy
Terva ZS Slim –  wiele zagięć arkusza jednocześnie

Gama urządzeń Terva do gięcia tworzyw powiększyła się właśnie o nową serię - ZS "Slim" przeznaczoną do wykonywaniu wielu zagięć w arkuszu tworzywa w tym samym czasie. Jest to możliwe dzięki niewielkiej szerokości listew grzejnych "Slim" użytych w urządzeniu a także systemowi prowadnic mocujących niezależnie listwy i wsporniki podtrzymujące podgrzewany arkusz.

05.03.2012 | przeczytano: 2487 razy
Zaginamy PMMA

Terva - vademecum zaginania (3): Zaginamy PMMA

PMMA to bardzo wdzięczny materiał do termoformowania, w tym zaginania. Zanim jednak podejmiemy pierwsze próby proponuję, by uzbroić się w podstawowe informacje.

09.12.2011 | przeczytano: 5298 razy
Artykuły z cyklu Terva - vademecum zaginania
Zaginanie tworzyw termoplastycznych w teorii

Terva - vademecum zaginania (2): Zaginanie tworzyw termoplastycznych w teorii

Zanim podejmiemy pierwsze próby wykonania zagięcia tworzywa termoplastycznego proponuję trochę teorii która pozwoli uporządkować zagadnienie i ułatwi przygotowania.

24.11.2011 | przeczytano: 5451 razy
Artykuły z cyklu Terva - vademecum zaginania
Praktyczny sposób na zaginanie tworzyw

Terva - vademecum zaginania (1): Praktyczny sposób na zaginanie tworzyw

Historia obróbki termoplastycznych tworzyw sztucznych jest krótka jak historia samych tworzyw. To główna przyczyna braku prostych i skutecznych narzędzi do ich obróbki - takich, które stale moglibyśmy mieć pod ręką, nie będąc jednocześnie zmuszonym budować dla nich hal produkcyjnych i spłacania ich przez lata.

03.11.2011 | przeczytano: 4951 razy
Artykuły z cyklu Terva - vademecum zaginania

Dostępnych jest kilka technik podświetlania elementów przestrzennych, różniących się przede wszystkim źródłem światła. Każda z nich narzuca inny sposób projektowania i wykonania końcowych elementów grafiki przestrzennej, a także stwarza specyficzne możliwości lub ograniczenia formalne i konstrukcyjne.

18.08.2011 | przeczytano: 6957 razy
1 2 3
Strona 2/3 (artykułów: 44)
Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
REKLAMA
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764