logo
Polska reklama i poligrafiaPolska reklama i poligrafia

Użytkownik Salomon: najpopularniejsze artykuły

Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
Sortuj wg: daty popularności liczby komentarzy
liczba artykułów: 44
Przegląd materiałów: rodzaje tworzyw

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (1): Przegląd materiałów: rodzaje tworzyw

Rynek tworzyw sztucznych jest bardzo rozległy i bardzo dynamicznie się rozwija. Nie sposób wymienić tu całej dostępnej oferty tworzyw mogących znaleźć zastosowanie w konstruowaniu elementów trójwymiarowych dlatego skupię się na tych najłatwiej dostępnych, które w trakcie swojej długoletniej praktyki miałem okazję użyć.

01.09.2010 | przeczytano: 18050 razy
Obróbka krawędzi

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (19): Obróbka krawędzi

Prawda, że widok sklejonych już brył jest budujący? Ale wkrótce się do nich przyzwyczaimy i zaczniemy dostrzegać nierówności i niezbyt estetyczne miejsce klejenia itp... Na szczęście są sposoby by to zmienić.

24.03.2014 | przeczytano: 12752 razy (komentarzy: 3)

Prezentujemy kolejny rozdział przygotowywanego przez autora tekstu poradnika, dotyczącego konstruowaniu elementów trójwymiarowych w reklamie, zatytułowany ''Jak to zrobić – sposoby, techniki, technologie''

06.02.2011 | przeczytano: 11187 razy (komentarzy: 4)
Przegląd materiałów: folie samoprzylepne

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (2): Przegląd materiałów: folie samoprzylepne

Folie samoprzylepne to obecnie mocno zróżnicowany segment wyrobów o właściwościach często ściśle dedykowanych. Podział przebiega w zależności od wielu parametrów: trwałości, sposobu obróbki, warunków aplikowania i pracy, rodzai powierzchni oklejanych, przepuszczalności światła, barwy, wykończenia powierzchni i wielu innych.

12.07.2011 | przeczytano: 9599 razy (komentarzy: 7)
Klejenie

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (18): Klejenie

Na razie nasze elementy przypominają wciąż sterty luźnych odpadów, ale wreszcie przyszedł czas na trzeci wymiar - czyli klejenie.

12.01.2014 | przeczytano: 9226 razy (komentarzy: 1)
Narzędzia - zaginarki

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (9): Narzędzia - zaginarki

Zaginać będziemy głównie arkusze PVC litego i spienionego o grubości 1 – 3 mm. Mimo prostoty urządzeń do takich zadań są one nadal dość trudno dostępne, jednak i w tym wypadku skonstruowanie potrzebnego urządzenia nie przekracza możliwości nawet skromnie wyposażonego warsztatu. Idea jest bardzo prosta – musimy zagrzać miejsce które chcemy zagiąć, a nasze urządzenie powinno „obsłużyć” maksymalnie ok. 50 cm, bo raczej nie będzie potrzeby zaginania szerszych pasów. 

12.05.2013 | przeczytano: 8823 razy (komentarzy: 4)
Przegląd materiałów: kleje i chemikalia

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (3): Przegląd materiałów: kleje i chemikalia

Stara zasada mówi, że klej który klei wszystko, niczego nie klei dobrze. Jest w tym sporo prawdy aczkolwiek jest kilka naprawdę uniwersalnych klejów, oczywiście w odniesieniu do materiałów, którymi głównie będziemy się zajmować. W poniższym opracowaniu pogrupowałem kleje ze względu na podobny skład i właściwości działania. W znakomitej większości działanie tych klejów miałem okazje sprawdzić osobiście.

29.07.2011 | przeczytano: 8617 razy (komentarzy: 5)
Formowanie obrzeży

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (17): Formowanie obrzeży

Pora sięgnąć po odłożone wcześniej pasy obrzeża. Trzeba w tym momencie solidnie się zastanowić nad sposobem przyszłego wykończenia ich powierzchni – jeśli uformujemy już pasy w obrzeże, a elementy nie są zbyt wielkie, to jedyną możliwą opcją ich wykończenia będzie malowanie natryskowe. Może korzystając z płaskich jeszcze pasów okleić je na docelowy kolor folią samoprzylepną? Owszem, trzeba będzie wtedy bardzo uważać przy klejeniu, ale taka decyzja może w niektórych wypadkach może być bardzo opłacalna.

01.12.2013 | przeczytano: 8348 razy
Terva - precyzyjne zaginanie bez względu na grubość tworzywa

Istotnym parametrem mającym wpływ na estetykę i precyzję zagięcia jest szerokość przegrzanego pasa tworzywa. Najczęściej na ten parametr nie ma się zbyt wielkiego wpływu ponieważ wynika on ze stałej szerokości szczeliny grzejnej urządzenia przegrzewającego (listwy grzejnej).

04.05.2012 | przeczytano: 7042 razy
Foliowanie

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (22): Foliowanie

Kolejną metodą wykończenia powierzchni brył może być nałożenie na ich powierzchnie samoprzylepnych folii kolorowych. W przypadkach użycia jako lica kolorowego PMMA, malowanie samych obrzeży wymagałoby pracochłonnego zabezpieczenia powierzchni lic. Korzystniej będzie je po prostu okleić folią

20.08.2014 | przeczytano: 6958 razy

Dostępnych jest kilka technik podświetlania elementów przestrzennych, różniących się przede wszystkim źródłem światła. Każda z nich narzuca inny sposób projektowania i wykonania końcowych elementów grafiki przestrzennej, a także stwarza specyficzne możliwości lub ograniczenia formalne i konstrukcyjne.

18.08.2011 | przeczytano: 6953 razy
Narzędzia - szlifowanie

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (8): Narzędzia - szlifowanie

Jak w prosty sposób zrobić samemu kombajn szlifierski do obróbki krawędzi? Jakie rodzaje pilników sprawdzą się przy obróbce tworzyw? Do czego przydadzą się różne typy szlifierek i czym kierować się przy zakupie? Jakich papierów ściernych użyć kompletując zestaw kostek szlifierskich? W kolejnym odcinku Poradnika także kilka praktycznych uwag na temat polerowania.

18.04.2013 | przeczytano: 6624 razy (komentarzy: 3)
Mega-elementy - realizacje w wielkim formacie

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (24): Mega-elementy - realizacje w wielkim formacie

Skoro udało się z mniejszymi elementami, to może czas zmierzyć się z na prawdę dużymi gabarytami? Określenie mega-elementy rezerwuję dla rozmiarów powyżej 90 x 90 x 25 cm. Zobaczmy jakie specyficzne problemy towarzyszą projektowaniu, wykonaniu i montażowi oraz serwisowaniu takich realizacji.

14.12.2014 | przeczytano: 6585 razy
Elementy instalacji podświetleniowej

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (5): Elementy instalacji podświetleniowej

Dziś, gdy obserwujemy gwałtowną ekspansję techniki diodowej mogłoby się wydawać niecelowe omawianie elementów instalacji opartej o lampy jarzeniowe. Bezsporne zalety podświetlenia LED, takie jak niskie koszty eksploatacji, niezawodność, komfortowy montaż nadal jednak nie zawsze równoważą główną zaletę świetlówek: ich niską cenę, dlatego w dzisiejszym odcinku omawiamy również elementy podświetlenia jarzeniowego. Nie wspominamy natomiast o podświetleniu neonowym, którego wykonanie podzleca się zazwyczaj wyspecjalizowanym zakładom.

17.02.2013 | przeczytano: 6541 razy (komentarzy: 3)
Rozcinanie, wycinanie

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (15): Rozcinanie, wycinanie

Pierwsze poważne „mechaniczne” zadanie. Wstępnie rozdzielamy większe formaty na mniejsze, by wygodnie było nimi operować, zakładamy nauszniki, okulary, włączamy odkurzacz i wydobywamy nasze kształty wyrzynarką. Trzeba także przygotować pasy na obrzeże, ale nie dłuższe niż 2m, bo inaczej zabraknie przy klejeniu nawet czwartej ręki (brak trzeciej jest raczej normą...).

09.09.2013 | przeczytano: 6007 razy (komentarzy: 2)
Szlifowanie krawędzi lica

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (16): Szlifowanie krawędzi lica

Niezależnie od tego czy operacje cięcia wykonaliśmy samodzielnie czy skorzystaliśmy z usług zewnętrznych maszyn CNC powinniśmy przystosować krawędzie lic do wymogów klejenia. Na wszystkich materiałach zachowujemy wciąż folie ochronne starannie oczyszczając powierzchnie z wiórów które mogą być przyczyną rys w przyszłej obróbce. Przygotowane pasy na obrzeża na razie odkładamy i zaczynamy szlifowanie krawędzi.

18.11.2013 | przeczytano: 5920 razy
Wiercenie, frezowanie, mocowanie, formowanie

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (10): Wiercenie, frezowanie, mocowanie, formowanie

Dziurawienie, przypalanie, przytapianie w ciepłej wodzie, skuteczne naginanie do własnych potrzeb... To nie poradnik funkcjonariuszy bezpieki, ale kolejny odcinek naszego Poradnika dotyczący formowania elementów reklam i oznakowań z tworzyw sztucznych. Zobaczcie czym wiercić i jak zbudować proste przyrządy, które znakomicie uzupełnią wyposażenie Waszej pracowni!

03.06.2013 | przeczytano: 5726 razy
Malowanie

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (21): Malowanie

Nie ma większego sensu malować bardzo szlachetnych i barwnych powierzchni PMMA lub PVC litego, dlatego malować będziemy głównie elementy wykonane w całości z PVC spienionego, które zazwyczaj ma znacznie gorszą jakość powierzchni.

16.08.2014 | przeczytano: 5612 razy
Usprawnienie w listwach grzejnych ZL – pomiar temperatury

Terva – producent listew grzejnych do zaginania arkuszy tworzyw termoplastycznych – zmodernizował pomiar temperatury w urządzeniu ZL.

07.09.2012 | przeczytano: 5463 razy
Zaginanie tworzyw termoplastycznych w teorii

Terva - vademecum zaginania (2): Zaginanie tworzyw termoplastycznych w teorii

Zanim podejmiemy pierwsze próby wykonania zagięcia tworzywa termoplastycznego proponuję trochę teorii która pozwoli uporządkować zagadnienie i ułatwi przygotowania.

24.11.2011 | przeczytano: 5418 razy
Artykuły z cyklu Terva - vademecum zaginania
1 2 3
Strona 1/3 (artykułów: 44)
Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
Sortuj wg: daty popularności liczby komentarzy
REKLAMA
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764