logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Signs.pl z wizytą w zakładach Drytac

   21.12.2008, przeczytano 12107 razy
ilustracjastrzałka
linia do nakładania kleju i papieru

Lenistwo oraz niezwykłe przywiązanie do klawiatury i monitora od dawna charakteryzowały nasz zespół redakcyjny. Pozostałoby tak do dziś, gdyby nie testy laminatora Jet Mounter 63 firmy Drytac. Testy na tyle nieudane, że postanowiliśmy podzielić się z producentem naszymi krytycznymi uwagami. W odpowiedzi przedstawiciele redakcji Signs.pl zostali zaproszeni do fabryki Drytac-a w Bristolu. I choć wizyta nie zmieniła naszej opinii na temat tej maszyny to przekonaliśmy się, że podróże kształcą.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/signs.pl-z-wizyta-w-zakladach-drytac,8293,artykul.html

Zakład Drytac Ltd. w Bristolu jest jedną z kilkunastu fabryk tej amerykańskiej firmy rozsianych po całym świecie. Brytyjski oddział oprócz produkcji i dystrybucji laminatów i laminatorów zajmuje się również działalnością szkoleniową.

Program naszej wizyty przewidywał zwiedzanie zakładu, prezentację produktów samoprzylepnych, maszyn i udział w szkoleniu.


Wejście do siedziby Drytac w Bristolu

Produkcja
Dla kogoś, kto nie widział wcześniej maszyn do produkcji materiałów samoprzylepnych, zwiedzanie zakładu to niemała atrakcja. Dopiero praktyczne poznanie kolejnych etapów produkcji pozwala uświadomić sobie jak skomplikowany jest to proces.

Jako użytkownicy rzadko zwracamy uwagę na jakość i konstrukcję papieru podkładowego czy rodzaj kleju, skupiając się na materiale wierzchnim jakim jest folia. W trakcie zwiedzania pracownicy Drytac -a omawiali wszystkie szczegóły techniczne związane z produkcją laminatów samoprzylepnych i wykorzystaniem tej wiedzy przy pracy z gotowymi wyrobami. Naszą szczególną uwagę zwróciła linia do produkcji materiałów dwustronnie przylepnych. Duże wrażenie zrobiła na nas wizyta w dziale kontroli jakości, gdzie przechowuje się próbki z każdej rolki wyprodukowanej w ciągu ostatnich 5 lat!

Wprawdzie zakład w Bristolu zajmuje się jedynie końcowym montażem półproduktów i konfekcjonowaniem gotowych laminatów, jednak podczas zwiedzania można poznać prawie kompletny proces produkcji folii samoprzylepnych.


konfekcjonowanie na rolki

Laminaty
Jako praktycy z ogromnym zaciekawieniem czekaliśmy na prezentację produktów. Zaprezentowano szeroki wybór laminatów rolowych o zróżnicowanych fakturach i gatunkach kleju. Wprawdzie wiele z tych produktów różni się od materiałów innych firm jedynie szczegółami, jednak nie zwalnia to producenta z konieczności posiadania ich w ofercie. Z całej gamy laminatów zaciekawiły nas trzy, naszym zdaniem unikatowe produkty:


  • Pierwszy to folia do wewnętrznej aplikacji WindowTac. Folia dwustronnie klejąca o ultra przejrzystym kleju, którą nakleja się na widoczną stronę wydruku, a po zerwaniu kolejnej warstwy papieru podkładowego - do wewnętrznej strony witryny lub szyby. Niby nic szczególnego, gdyby nie zastosowanie kleju kanalikowego i niesamowite podbicie barw. Wykonane przy użyciu tego materiału próbki wyglądały niezwykle apetycznie. No i ta łatwość aplikacji! Facemount może być stosowany z wydrukami wodnymi i solventowymi.

  • Drugi to folia do druku solventowego, przeznaczona do aplikacji na zewnątrz na asfalcie, betonie itp. Dotychczas spotkaliśmy tylko jeden produkt tego typu, niestety bardzo drogi. Ponadto, w odróżnieniu od konkurencyjnego produktu folia Drytac Street FX nie wymaga laminowania. Nadruk odbywa się bezpośrednio na folii i jest odporny na ścieranie. Street FX ma fakturę papieru ściernego co zapobiega ewentualnemu poślizgnięciu się na nim. Zaprezentowane próbki druku charakteryzowały się żywymi kolorami i wysoką rozdzielczością druku (720 dpi).

  • I wreszcie trzeci produkt, który zwrócił naszą uwagę, to odpowiednik Street FX przeznaczony do zastosowań wewnętrznych o nazwie FloorTac. Ten materiał jest gładki, pozwala na druk z rozdzielczością 1200 dpi i również nie wymaga laminowania. Można go naklejać na płytki ceramiczne, beton polerowany, lakierowane drewno czy wykładziny PCV.

Laminatory
Elegancka sala wykładowa i pełen zestaw maszyn: tak wygląda show room w Bristolu. Oferta firmy Drytac obejmuje laminatory rolowe, laminatory płynne, laminatory próżniowe oraz narzędzia pomocnicze, jak trymery, narzędzia ręczne i maty do cięcia.


show room


show room - sala wykładowa

Rodzina laminatorów rolowych obejmuje urządzenia o napędzie ręcznym i elektrycznym, o szerokościach od 25 do 63 cali, do laminowania na zimno i gorąco. Brak tu miejsca na opisywanie poszczególnych modeli, dość powiedzieć, że współczynnik możliwości do ceny jest korzystny, a urządzenia prezentują się solidnie. Punktem kulminacyjnym była prezentacja JetMountera 63… która potwierdziła niestety wszystkie nasze zastrzeżenia – ale o tym w kolejnym artykule na łamach Signs.pl.

Tymczasem zaskoczeniem okazała się dla nas prezentacja laminatorów płynnych. Chyba każdy zetknął się już z laminatami płynnymi na bazie wody. Takie urządzenia Drytac ma w ofercie od jakiegoś czasu. Odkryciem były maszyny pracujące w oparciu o laminaty płynne na bazie silikonu, utrwalane lampami UV. Niezwykła jest prędkość pracy tych maszyn – 15 razy szybsza niż znanych laminatorów płynnych. Zalaminowanie strony A4 trwa mniej niż sekundę. Ponadto grubość powłoki nakładanego laminatu podczas suszenia nie ulega zmianie. Maszyny wymagają czyszczenia raz w miesiącu, a laminat pozostawiony na elementach maszyny nie zasycha. Jednym słowem - bajka! Jedyną wadą tej technologii jest niemożność zastosowania filtrów UV w laminatach. Laminatory płynne UV mogą być stosowane do uszlachetniania cyfrowego druku niskonakładowego i wydruków wielkoformatowych. W przypadku ekspozycji na zewnątrz o trwałości kolorów decyduje jakość użytych w druku tuszy.


laminator silikonowy UV

Brytyjski oddział Drytac to również miejsce montażu laminatorów próżniowych Hotpress - Marki, którą firma kupiła kilka lat temu. Maszyny te znajdują zastosowanie przede wszystkim przy laminowaniu zdjęć i pianek wystawienniczych, a ich odbiorcami są głównie zakłady fotograficzne. Montaż odbywa się ręcznie, zaś urządzenia są budowane na zamówienie. Poszczególne elementy, jak obudowy, wiązki elektryczne czy pompy próżniowe, produkowane są przez podwykonawców i dostarczane do Bristolu. Ten profil działalności to bardziej manufaktura niż produkcja seryjna, co pozwala jednak na utrzymanie ścisłej kontroli jakościowej.


linia produkcyjna Hot Press

Szkolenie
To był ostatni i najbardziej oczekiwany punkt programu. Firma Drytac szczyci się tym, że od początku swojej działalności prowadzi działalność edukacyjną. Ma to zagwarantować ciągłą wymianę informacji pomiędzy producentem i klientami. W części teoretycznej zaprezentowano firmę i jej historię. Następnie zwiedziliśmy zakład produkcyjny, a po powrocie nastąpiła część praktyczna, podczas której zaprezentowano poszczególne rodziny laminatorów. Choć zajęcia były niewątpliwie ciekawe, to w części teoretycznej zabrakło omówienia możliwości zastosowania poszczególnych produktów, zdjęć przykładowych realizacji itp. Te braki miały być uzupełnione podczas części praktycznej, lecz tu zabrakło czasu z powodu (przegranej) walki techników z Jet Mounterem 63. Pozostał głód wiedzy i wiele pytań technicznych związanych z techniką laminacji rolowej.


sprawca zamieszania - laminator Jet Mounter 63

Firma Drytac zapewniła nas, że niebawem będą dostępne filmy szkoleniowe dotyczące
obsługi poszczególnych maszyn, zarówno na DVD jak i w Internecie, co może wyrówna te braki.

Wprawdzie na polskim rynku reklamy wizualnej Drytac nie lokuje się na pierwszych pozycjach w rankingach popularności marek, jednak nasza wizyta pokazała, że producent ten ma w swoim portfolio sporo interesujących, a czasem wręcz nowatorskich produktów. Przekonaliśmy się, że rynek reklamy wizualnej nieustannie się zmienia i warto się temu przyglądać nie tylko za pośrednictwem komputera.


Krzysztof Wolski
Autor jest wieloletnim ekspertem redakcji Signs.pl w dziedzinie technik wykonania grafiki, w szczególności na pojazdach. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu własnej firmy reklamowej. Pracuje w Warszawie.

Wyjazd do Bristolu odbył się na zaproszenie firmy Drytac, w związku z testami laminatora Jet Mounter 63 prowadzonymi w należącej do autora firmie Studio FX.


avatar użytkownika
+ + + + + +

Tekst opublikował użytkownik: Krzysztof WolskiKrzysztof Wolski o sobie:

Kompetencje:
- rodzaje i właściwości folii samoprzylepnych
- techniki nanoszenia folii
- wycinanie grafiki ploterem
- reklamy z folii na pojazdach

Więcej informacji o użytkowniku

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Prawo autorskie dla projektantów - recenzja
Spór o prawa autorskie ostatecznie sprowadza się do tego, kto ma lepszego prawnika…
„Porządek w projektowaniu” - Jean Ulysses Voelker
W tej książce znajdziecie odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania, a także wiele więcej. Porządek w projektowaniu to zajmujące wprowadzenie do projektowania i komunikacji wizualnej, bogato zilustrowane przykładami i opatrzone praktycznym słowniczkiem.
„Triumf typografii” Henk Hoeks i Ewan Lentjes
Typografia to coś więcej niż tylko projektowanie krojów pism czy layoutu. Dotyka ważnych dla społeczeństwa kwestii: wolności słowa drukowanego, dyskursu demo­kratycznego. To dzięki sile typografii ów dyskurs przybrał postać gry polegającej na ścieraniu się argumentów i ­kontrargumentów.
Kimberly Elam „Siatki, czyli zasady kompozycji typograficznej”
W Siatkach, czyli zasadach kompozycji typograficznej autorka z przenikliwością analizuje najpowszechniejszy, a zarazem najbardziej wyrafinowany i rzadko właściwie rozumiany system organizacji wizualnej: siatki modułowe,
„Orli Dom” trafia do księgarń i pod patronat Signs.pl
W maju e-book prezentujący projekt „Orli Dom” trafił do księgarń internetowych. Po nieudanych próbach znalezienia wydawcy książki drukowanej autor zdecydował się wydać pierwszy tom w wersji elektronicznej.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764