logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

BADANIE: Sklepy wydają mniej gazetek z promocjami

  PR 09.03.2021, przeczytano 453 razy

W zeszłym roku sieci handlowe wydały o 19,5% mniej gazetek niż w 2019 roku. Ponadto o ok. 20% zmniejszyły liczbę ich stron i w tym samym zakresie ograniczyły powierzchnię. W przypadku wszystkich parametrów największe spadki, przekraczające aż 80%, odnotowały sklepy dziecięce. Duże redukcje przeprowadziły też sieci RTV-AGD i hipermarkety. Z kolei wzrosty wykazały tylko dyskonty. Dodatkowo sklepy typu DiY powiększyły ilość stron.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/sklepy-wydaja-mniej-gazetek-z-promocjami,390559,artykul.html

Raport „INDEKS PROMOCJI W HANDLU 2019/20”, zrealizowany przez Grupę AdRetail, Hiper-Com Poland i UCE RESEARCH, wykazał, że w ub.r. sieci wydały o 19,5% mniej gazetek promocyjnych w porównaniu do 2019 roku.

– Trend spadkowy w przypadku papierowych gazetek jest widoczny już od kilku lat. W mojej ocenie, główną tego przyczyną jest cyfryzacja handlu. Pandemia tylko przyspieszyła ten proces – mówi Karol Kamiński z Centrum Analiz Grupy AdRetail.

Jak podaje Anna Bednarek z UCE RESEARCH, największy spadek liczby gazetek odnotowały sklepy z art. dla dzieci – aż o 82%. O połowę mniejszy, tj. na poziomie 41% miały sieci RTV-ADG. Na trzecim miejscu znalazły się hipermarkety z wynikiem 35%. Potem uplasowały się sklepy z art. z kategorii kultury i rozrywki – 26%, drogerie i apteki – 23%, cash & carry – 12%, supermarkety – 7%, a na końcu – hurtownie – 3%.

– Z 11 analizowanych formatów wzrost zanotowały tylko dyskonty – o 23%. To pokazuje, jak skutecznie zdystansowały konkurencję w czasie pandemii, w tym specjalistyczne sklepy. Przewiduję, że pozostali gracze będą chcieli odrobić straty. Jednak nie podniosą w tym celu nakładów, tylko rozwiną e-gazetki – dodaje Karol Kamiński.

W zeszłym roku sieci handlowe wydały o 20,1% mniej stron w swoich gazetkach w porównaniu z 2019 rokiem, o czym informuje Yves Frerot z Hiper-Com Poland. I dodaje, że ilość stron jest związana z ogólną liczbą gazetek. Oba czynniki wzajemnie na siebie wpływają.

– Największy spadek liczby stron miały sklepy dziecięce – o 84%. W sieciach RTV-AGD wyniósł on 45%, a w hipermarketach – 42%. Następnie uplasowały się sklepy z art. z kategorii kultury i rozrywki – 33%, drogerie i apteki – 28%, cash & carry – 9%, supermarkety – 6%, a także hurtownie – 4% – wylicza Anna Bednarek.

Z kolei wzrost ilości stron zanotowały dyskonty i DiY – po 11%. Oznacza to, że 2 formaty z 11 analizowanych zwiększyły ten parametr w swoich gazetkach.

– Sieci w tych kanałach sprzedaży mogły pozwolić sobie na dodatkowe promocje. Lockdown sprzyjał zwłaszcza sklepom typu DiY. Przebywający w domach konsumenci chętniej majsterkowali i nabywali potrzebne im do tego produkty. Sieci odpowiedziały na to większą aktywnością – zwraca uwagę Yves Frerot.

Analiza wykazała też, że w 2020 roku sklepy ogólnie zmniejszyły powierzchnię promocyjną w gazetkach o 19,8% w stosunku do wcześniejszego roku. Ekspert z UCE RESEARCH podkreśla, że był to podobny spadek jak w przypadku pozostałych parametrów.

– Zmiana powierzchni miała nie tylko bezpośredni związek z ograniczeniem ilości gazetek i stron. Sieci coraz częściej rezygnują też z większych formatów typu A3 – zaznacza Yves Frerot.

Podobnie jak w przypadku ww. indeksów, największy spadek odnotowały sklepy dziecięce – o 82%. O połowę mniejszy miały sieci RTV-AGD – 41%. Na trzecim miejscu znalazły się hipermarkety – 35%. Dalej były sklepy z art. z kategorii kultury i rozrywki – 26%, drogerie i apteki – 23%, cash & carry – 14%, sieci typu convenience – 4%, supermarkety – 7%, a także hurtownie – 3%.

– Dyskonty jako jedyne ze wszystkich analizowanych formatów zanotowały przyrost w tej kategorii, tj. o 23%. Tym sposobem postanowiły jeszcze mocniej powalczyć z konkurencją – podsumowuje ekspert z Centrum Analiz Grupy AdRetail.

Źródło: UCE RESEARCH

www.uce-pl.com

Dodatkowe informacje:

Raport powstał na podstawie analizy ponad 16,4 tys. gazetek handlowych z lat 2019-2020. Łącznie sprawdzono blisko 295 tys. stron i 9 mln cm2 powierzchni promocyjnej. Pod uwagę wzięto publikacje wszystkich dostępnych na rynku dyskontów, hipermarketów, supermarketów, sieci convenience, cash & carry, hurtowni, drogerii i aptek, sieci DIY, RTV-AGD, sklepów dziecięcych i z art. z kategorii kultury i rozrywki.

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Anna i Robert Lewandowscy wspierają Kampanię #TataTeżCzyta
#TataTeżCzyta - ubiegłoroczne zawołanie, które stało się hasłem ogólnopolskiej kampanii jest wciąż aktualne i ważne. Chłopcy i mężczyźni w Polsce nadal czytają znacznie mniej niż kobiety i dziewczynki. Dlatego Fundacja Powszechnego Czytania i Wydawnictwo Tatarak ponownie podejmują wyzwanie dotarcia do Ojców, Wujków, Dziadków, Braci,...
Super Ranking SAR
W minionym roku informowaliśmy Was o planowanym wprowadzeniu Super Rankingu SAR, łączącego rezultaty konkursów Innovation, KTR i Effie Poland.
Wychillowana panda w kampanii Thermomix
Z początkiem kwietnia firma Vorwerk Polska wystartowała z akcją promocyjną, w której po raz pierwszy w historii jej obecności na polskim rynku, oferuje swój flagowy produkt – urządzenie Thermomix TM6 – w zestawie, którego cena jest niezwykle atrakcyjna. Niezwykła oferta sprzedażowa została wsparta wielokanałową kampanią promocyjną, obejmującą...
Piotr Gorzkowski dołącza do Chromatique
Od kwietnia br. nowym Client Service Directorem w agencji Chromatique został Piotr Gorzkowski, manager z 18-letnim doświadczeniem w branży reklamowej. Na nowym stanowisku będzie wspierał agencję kreatywną w dziale obsługi klienta.
Dziadek do orzechów wygrywa przetarg marki Finuu
Agencja Dziadek do orzechów wygrała przetarg na obsługę reklamową w 2024 roku marki Finuu, której właścicielem jest Bunge Polska Sp. z o. o. Firma posiada w swoim portfolio także takie marki jak Kujawski, Smakowita czy Optima.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764