W produkcji poligraficznej inteligentne wykorzystanie i łączenie informacji cyfrowej pozwala na sprawniejsze i wydajniejsze realizowanie nawet złożonych procesów, na dłuższą metę zwiększając rentowność. Heidelberger Druckmaschinen AG wcześnie zauważył ten potencjał i promuje komputeryzację odkąd wprowadził w 2000 roku system zarządzania produkcją mediów drukowanych i cyfrowych Prinect. Komputeryzacja stanowi podbudowę dla drukarni do wprowadzenia metod przemysłowych przy pomocy zintegrowanego interfejsu dla klientów, dostawców, produkcji i systemu logistycznego.
Nowa generacja Speedmaster, która zostanie zaprezentowana podczas targów drupa 2016 może być zintegrowana ze światem cyfrowych procesów znacznie łatwiej i szybciej. Nowa stacja kontrolna Prinect Press Center XL nie tylko przyjmuje rolę cyfrowego interfejsu w procesie produkcyjnym, ale także umożliwia operatorowi wykorzystanie potencjału maszyny przy pomocy inteligentnego interfejsu człowiek/maszyna.
„Prezentując w 2008 roku Prinect Press Center wyposażony w duży ekran LCD (tzw. wallscreen) wyprzedziliśmy nasze czasy”, wspomina Stephan Plenz, członek zarządu i osoba odpowiedzialna w firmie Heidelberg za dział Equipment. „W dzisiejszych czasach duże ekrany są uznawane za coś oczywistego; użytkownicy doceniają ich zalety w codziennej pracy i nie chcą być pozostawieni bez nich, o czym może świadczyć fakt stuprocentowego wskaźnika wykupu.”
Teraz Heidelberg prezentuje następny etap rozwoju jakim jest Wallscreen XL. 65-calowy ekran, rozdzielczość 4K i bardziej przejrzysta struktura interfejsu jest idealnym uzupełnienie dla wzbogaconego systemu obsługi. Znacznie ulepszona została opcja umożliwiająca poprzez obszar „myWallscreen” dostosowanie ekranu do potrzeb użytkownika, o którą upominało się wielu klientów. Umożliwia ona konfigurację indywidualnie dobranych paneli informacyjnych, a nowe inteligentne widżety stanowią praktyczną wartość dodaną. Przykładowo, obszary arkusza które zawierają większą ilość kolorów mogą być zidentyfikowane na podstawie danych prepress lub funkcji „Plate on Demand”, która umożliwia drukarzowi rozpoczęcie naświetlania nowej płyty drukującej bezpośrednio ze stacji kontrolnej, aby w ten sposób zminimalizować albo zniwelować opóźnienia.
Oprócz nowego ekranu Wallscreen XL, sposób obsługi został udoskonalony i jeszcze bardziej uproszczony. Użytkownik może korzystać z nowego dotykowego ekranu i panelu dotykowego używając techniki podobnej jak w smartphonach i tabletach.
„Nowy Prinect Press Center jest wspólnym mianownikiem w naszych maszynach Speedmaster generacji drupa 2016 i jest dostępny w konfiguracjach odpowiednich dla wszystkich linii produktów”, wyjaśnia Plenz. „Poszerzyliśmy również strategicznie poszczególne serie maszyn i oferujemy pełen pakiet innowacji na targi drupa 2016. Naszym priorytetem są korzyści jaki może uzyskać klient i rozwiązania, których potrzebuje.”
Przed targami drupa 2016 wprowadzona zostanie pewna liczba kluczowych innowacji, na przykład druga generacja AutoPlate XL 2 do jednoczesnej zmiany płyt na maszynach Speedmaster XL 106. Oprócz skrócenia czasu potrzebnego do zmiany płyt, możliwa jest również wymiana wszystkich płyt podczas mycia cylindrów i obciągów gumowych.
Dostępna jest również druga generacja Prinect Inpress Control 2, jedynego systemu kontroli inline, który oferuje prawdziwy pomiar spektrofotometryczny i znacznie szybciej dokonuje pomiaru. Możliwe jest skrócenie o połowę czasu pierwszego pomiaru i redukcję makulatury o 20%.
Dzięki Prinect Inpress Control 2 drukarnia opakowaniowa może mierzyć i kontrolować paski kontrolne nadrukowane na bieli kryjącej. „Pomiar na bieli kryjącej nie jest łatwy”, tłumaczy Plenz. „Jednakże o krok dalej idziemy z naszym systemem pomiaru offline Prinect Image Control 3. Nie tylko dokonuje on pomiaru na bieli kryjącej – odnieśliśmy sukces także z pomiarem i kontrolą samej bieli. To pozwala nam zaoferować naszym klientom niespotykaną kontrolę nad procesem i stabilność kolorystyczną przy zadrukowywaniu przezroczystych lub metalicznych powierzchni.”
Źródło: Heidelberger Druckmaschinen AG