logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Sony Future Filmmaker Awards 2024: zwycięzcy 2. edycji konkursu

   02.06.2024, przeczytano 353 razy
ilustracja

Organizacja Creo ogłosiła wyniki drugiej edycji konkursu Sony Future Filmmaker Awards. Nazwiska sześciorga zwycięzców podano na gali w Los Angeles, którą poprowadził Denny Directo, prezenter programu „Entertainment Tonight”. Organizowany przez Creo i sponsorowany przez firmę Sony coroczny konkurs filmów krótkometrażowych daje szansę rozwoju wybitnym talentom filmowym i promuje twórców wyróżniających się oryginalnym podejściem do opowiadania historii.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/sony-future-filmmaker-awards-2024%3A-zwyciezcy-2.-edycji-konkursu-,404452,artykul.html

W jury konkursu Sony Future Filmmaker Awards 2024 zasiadali eksperci z branży pod przewodnictwem Justina Chadwicka. Na liście zwycięzców znaleźli się: Katie Blair (USA, film fabularny), Olawunmi Hassan i Adaobi Samson (Nigeria, film dokumentalny), Solmund MacPherson (Kanada, Środowisko naturalne), Kyle Novak (Czechy, Animacja), Raheem Razak (RPA, Filmy studenckie) i Cristian Daniel (Urugwaj, Format przyszłości).

Jedną z nagród dla laureatów, jak również szerszego grona zdobywców wyróżnień, były tygodniowe warsztaty branżowe, których punkt kulminacyjny stanowiła ceremonia wręczenia nagród. Taka jedyna w swoim rodzaju nagroda stwarza filmowcom niepowtarzalną okazję do nawiązania kontaktów z kolegami po fachu i liderami w tej dziedzinie oraz do poznania kulis branży. Program obejmuje zajęcia prowadzone przez kierownictwo Sony Pictures, wystąpienia czołowych autorów zdjęć do filmów, projekcje, sesje pytań i odpowiedzi, a także kwestie praktyczne: pracę z agentami, wykorzystanie najnowocześniejszych technologii, ścieżkę dźwiękową i prawa autorskie do muzyki. Sześcioro zwycięzców otrzymało także nagrody pieniężne oraz sprzęt firmy Sony.

Nagrodzone filmy wybrano spośród ponad 8400 krótkometrażówek autorstwa ponad 5000 filmowców ze 148 krajów i terytoriów, zgłaszanych w sześciu kategoriach: Film fabularny, Film dokumentalny, Środowisko naturalne, Animacja, Filmy studenckie oraz Format przyszłości. Wyboru zwycięzców dokonali Michael Barker i Tom Bernard, współzałożyciele i prezesi wytwórni Sony Pictures Classics (Tamte dni, tamte noce, Ojciec, Whiplash), wyróżniony nagrodą BAFTA operator filmowy Rob Hardy ASC, BSC (Civil War, Mission: Impossible – Fallout, Ex-Machina) i uznana brytyjska operatorka filmowa Kate Reid BSC (Gra o tron, Wielkie nadzieje, Silos), którzy nagradzali twórczą doskonałość i oryginalne podejście do narracji. Zwycięzcy pochodzą z grona 30 finalistów, których po wstępnej selekcji zgłoszeń wyłonili znana australijska reżyserka Unjoo Moon i wyróżniony nagrodami Emmy autor zdjęć filmowych Robert Primes ASC. Pracom jury na obu etapach przewodniczył uznany reżyser Justin Chadwick (Mandela: droga do wolności, Kochanice króla, Tulipanowa gorączka, Shardlake).

W komentarzu na temat wyboru tegorocznych laureatów i finalistów jurorzy Sony Future Filmmaker Awards napisali:

Tegoroczni zwycięzcy, reprezentujący różne kraje i kultury, wyróżniają się twórczym talentem, który w przyszłości odciśnie piętno na naszej branży. Wszyscy wykazali się oryginalnym podejściem do opowiadanych historii — od wizji erozji społeczeństwa przez surrealistyczne spojrzenie na presję rodzinną po zawieszoną w czasie, animowaną historię miłosną. Byliśmy pod dużym wrażeniem ich pomysłowości i świeżości spojrzenia na świat. Gratulujemy zwycięzcom, a także szerszej grupie 30 filmowców, którzy znaleźli się na tegorocznej liście finalistów. Z niecierpliwością czekamy na ich kolejne osiągnięcia w kinie.

Jeszcze w tym roku rozpocznie się przyjmowanie zgłoszeń na kolejną, trzecią edycję konkursu Sony Future Filmmaker Awards, która odbędzie się wiosną 2025 r.

ZWYCIĘZCY EDYCJI 2024

FILM FABULARNY

W kategorii Film fabularny nagradzane są zgłoszenia opowiadające o oryginalnej fikcyjnej historii lub wydarzeniu. Zwycięzca tej kategorii otrzymuje kamerę Sony z obiektywem i 5000 USD.

  • Katie Blair (USA), Imogene (Imogena): Imogena jest niezależną nowojorską singielką po czterdziestce. Jej tradycyjna rodzina stara się podstępem doprowadzić do jej zajścia w ciążę. W tym celu zaprasza na kolację ojca przyszłego dziecka.

FILM DOKUMENTALNY

W kategorii Film dokumentalny nagradzane są filmy krótkometrażowe oparte przede wszystkim na faktach. Mogą one zawierać materiały archiwalne, dokumentalne, rekonstrukcje i animacje. Zwycięzca tej kategorii otrzymuje kamerę Sony z obiektywem i 5000 USD.

  • Olawunmi Hassan i Adaobi Samson (Nigeria), Ìrún Dídì: od tradycyjnych technik Jorubów po nowoczesne interpretacje — film śledzi ewolucję ponadczasowej sztuki zaplatania włosów, która staje się świętym rytuałem samoopieki i źródłem siły.

ŚRODOWISKO NATURALNE

Kategoria Środowisko naturalne stanowi część Creators for the Planet — globalnej, całorocznej inicjatywy organizacji Creo realizowanej we współpracy z Fundacją Narodów Zjednoczonych oraz Sony Pictures — i ma na celu wyróżnianie filmów niosących przekaz o pozytywnej przyszłości naszej planety. Zwycięzca tej kategorii otrzymuje kamerę Sony z obiektywem i 5000 USD.

  • Solmund MacPherson (Kanada), Wildmen of the Greater Toronto Area (Dzicy mieszkańcy Toronto): grupa mieszkańców Toronto, którzy mają dość rosnących kosztów życia, zbiorowo rezygnuje ze statusu osoby, aby zgodnie z prawem stać się zwierzętami.

ANIMACJA

Nowością w tegorocznym konkursie jest kategoria Animacja, która obejmuje animację poklatkową, graficzną lub komputerową, rysunek na filmie, rotoskopię, animację eksperymentalną i inne dostępne techniki. Zwycięzca tej kategorii otrzymuje kamerę Sony z obiektywem i 5000 USD.

  • Kyle Novak (Czechy), Ángulos de la Hora (Kąt godziny): odwołanie lotu sprawia, że oczekująca na dalszą podróż para nieznajomych decyduje się na anonimową randkę.

FILMY STUDENCKIE

W kategorii Filmy studenckie mogą startować osoby studiujące na kierunkach filmowych, na poziomie dyplomu lub stopnia uniwersyteckiego, w akredytowanej instytucji z dowolnego miejsca na świecie. Zwycięzca oraz reprezentowana przez niego uczelnia otrzymują sprzęt filmowy Sony.

  • Raheem Razak (RPA), AFDA, RPA, Anguish (Udręka): w świecie, w którym panoszą się zombie, oddany syn Sam musi opiekować się swoją matką zombie, sam doświadczając apokalipsy.

FORMAT PRZYSZŁOŚCI

Kategoria Format przyszłości jest przeznaczona dla nowego pokolenia ambitnych filmowców. Można w niej zgłaszać filmy trwające od 2 do 5 minut, nakręcone wyłącznie smartfonem. Zwycięzca tej kategorii otrzymuje sprzęt filmowy Sony i 2500 USD.

  • Cristian Daniel (Urugwaj), PARASOMNIA: młody mężczyzna próbuje zidentyfikować coś niepokojącego w ciemnym korytarzu, nie wiedząc, co może go czekać.

ZWYCIĘZCY I FINALIŚCI EDYCJI 2024

FILM FABULARNY

FILM DOKUMENTALNY

ŚRODOWISKO NATURALNE

I MIEJSCE

Katie Blair, USA

Imogene (Imogena)

I MIEJSCE

Olawunmi Hassan i Adaobi Samson, Nigeria

Ìrún Dídì

I MIEJSCE

Solmund MacPherson, Kanada

Wildmen of the Greater Toronto Area (Dzicy mieszkańcy Toronto)

FINALIŚCI

Tan Ce Ding, Malezja

Please Hold the Line (Proszę się nie rozłączać)

FINALIŚCI

Jean Chapiro, Meksyk

Hasta Encontrarlos (Póki ich nie znajdziemy)

FINALIŚCI

Curtis Essel, Ghana

The Permaculturist (Świat permakultury)

Elliott Gonzo i Elliot Warren, Wielka Brytania

Hard Times (Ciężkie czasy)

Jordan Matthew Horowitz, USA

Jack and Sam (Jack i Sam)

Palmer Morse, USA

Usugilix Awakun (Pracujemy razem)

Jason Hogan, Wielka Brytania

Numer 20

Florian Nick, Niemcy

Beyond Hope (Gdy nie ma nadziei)

Annie Roth, USA

Hellbent (Zdeterminowani)

Margareth Villers, Estonia

What’s Up With Numbats? (O co chodzi z mrówkożerami?)

Kayla Robinson, USA

Quilted Education (Wyszywana nauka)

Myles Storey, Malezja

Finding Solo (Gdzie jest Solo)

 

ANIMACJA

FILMY STUDENCKIE

FORMAT PRZYSZŁOŚCI

I MIEJSCE

Kyle Novak, Czechy

Ángulos de la Hora (Kąt godziny)

I MIEJSCE

Raheem Razak, RPA

AFDA, RPA

Anguish (Udręka)

I MIEJSCE

Cristian Daniel, Urugwaj

PARASOMNIA

FINALIŚCI

Eva Louise Hall, USA

Mira

FINALIŚCI

Natalia Bermúdez, Meksyk

Centro de Capacitación Cinematográfica (CCC), Meksyk

Apnea (Bezdech)

FINALIŚCI

Muzamil Bhat, Indie

Polite Waters (Przyjazne wody)

Radheya Jegatheva, Australia

Bird Drone (Ptasi dron)

Katniss Tung Cheng, Hongkong, i Salvador Alejandro Gutiérrez, Meksyk

IADT - Dun Laoghaire Institute Of Art Design + Technology, Irlandia

Below the Window (Pod oknem)

Rana Ramy, Egipt

ABOVE/ZERO (Powyżej zera)

Lisa Kenney, (Wielka Brytania)

Mum's Spaghetti (Spaghetti mamy)

Farah Jabir, USA

New York University, USA

Kasbi

Bruno Sena, Brazylia

Collapse (Zapaść)

Paul Robinson, USA

Resource:Full (Zasób:pełny)

Muangthai Sarupkarn, Tajlandia

King Mongkut's Institute of Technology Ladkrabang, Tajlandia

Stigma (Piętno)

Montgomery Taylor, Wielka Brytania

In The Bag (W torbie)

Źródło: Sony Europe B.V.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Sukces studia kreatywnego Lens That na Festiwalu w Cannes
Kampanie współtworzone przez polskie studio kreatywne Lens That, specjalizujące się w rozwiązaniach Augumented Reality (AR) zostały dostrzeżone przez jury tegorocznego Festiwalu w Cannes. Prace Lens That wyróżniono aż dziewięcioma nagrodami w tym Grand Prix w kategorii Experience za kampanię "Refurb. Better than New." dla marki Phillips oraz 4 złotymi i 4...
Znamy skład Jury 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
Ponad 200 ekspertów podzielonych na 13 grup jurorskich oceni zgłoszenia do konkursu Effie Poland w ramach 26 kategorii komunikacyjnych. Jury jubileuszowej edycji obradować będzie cały wrzesień, a zwycięzców poznamy podczas gali, która odbędzie się 5.11.2024 r.
ONE House wyróżnione w konkursie EMMA
Podczas wczorajszej gali pierwszej edycji konkursu Effective Media & Marketing Awards (EMMA), agencja komunikacji marketingowej ONE House otrzymała wyróżnienie w kategorii Best Use of Marketing Toolkit za projekt „Moje gardło. Mój głos. Moja Isla”, zrealizowany dla marki Isla.
Konkurs POS Stars: ruszyły zgłoszenia
Prace można zgłaszać w 18 kategoriach: Napoje, Żywność, Alkohol, Kosmetyka, Elektronika, Display’e kartonowe, Display’e naladowe, Shelf decoration, Motoryzacja, Digital POS, Design Roku, Przemysł, Farmacja, POS EVENT, Kids, Rozrywka, Bezpieczeństwo i PETS POS.
III edycja Konkursu Wnętrze Roku SAW
Największy, najbardziej prestiżowy i w pełni niezależny konkurs dla architektów wnętrz w Polsce wciąż się rozwija. Nie tylko rośnie wartość nagród, ale też rozszerza się jego formuła– w tym roku debiutuje wyróżnienie za projektowanie zrównoważone. Najlepsze realizacje oceni jury złożone z uznanych ekspertów z wielu dziedzin...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764