logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Majówka z fotografią: Sony World Photography Awards 2018

   30.04.2018, przeczytano 2564 razy
strzałkistrzałka
Untitled from the series 'Ex-Voto' Alys Tomlinson, Wielka Brytania

W Londynie odbyło się uroczyste ogłoszenie zwycięzców prestiżowego, organizowanego przez World Photography Organisation konkursu Sony World Photography Awards 2018. Główną nagrodę — tytuł Fotografa Roku i 25 tys. dolarów — przyznano brytyjskiej artystce Alys Tomlinson za cykl Ex-Voto (Wotum). Jury podkreślało piękno realizacji, doskonałość techniczną i wrażliwość przedstawienia pielgrzymki jako odkrywczej podróży i ofiary składanej wyższej potędze.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/majowka-z-fotografia%3A-sony-world-photography-awards-2018,36347,artykul.html

Alys Tomlinson została wybrana spośród 10 zwycięzców kategorii konkursu profesjonalnego, których ogłoszono wraz ze zdobywcami drugich i trzecich miejsc. Jury podało również nazwiska zwycięzców pozostałych konkursów: otwartego (na najlepsze pojedyncze zdjęcie), młodzieżowego oraz studenckiego.

Wszyscy zwycięzcy otrzymali w nagrodę zaproszenie do udziału w ceremonii wręczenia nagród, bilety lotnicze do Londynu oraz najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony, a ich prace opublikowano w księdze laureatów konkursu i zaprezentowano na wystawie Sony World Photography Awards 2018 w londyńskim Somerset House.

W ceremonii wręczenia nagród uczestniczyła też Candida Höfer, laureatka nagrody za wybitny wkład w fotografię.

Organizowany przez World Photography Organisation konkurs fotograficzny Sony World Photography Awards jest najbardziej różnorodną imprezą tego rodzaju na świecie. Na 11. edycję fotografowie z ponad 200 krajów i terytoriów zgłosili przeszło 320 000 prac, wśród których nie brakuje najwybitniejszych światowych fotografii z ubiegłego roku. Coroczna pokonkursowa wystawa w Londynie gromadzi największe uznane i rozkwitające talenty z całego świata, dzięki czemu zwycięzcy i finaliści konkursu mogą zaprezentować swoje prace na forum międzynarodowym.

Fotograf Roku: Alys Tomlinson, Wielka Brytania

Ex-Voto (Wotum) to osobisty projekt autorstwa londyńskiej fotografik Alys Tomlinson (43 l.). Na zwycięski cykl składają się formalne portrety, rozległe krajobrazy i małe, szczegółowe obrazy przedstawiające wota z miejsc pielgrzymek: Lourdes (Francja), Ballyvourney (Irlandia) i Grabarki (Polska).

W ostatnim czasie Tomlinson obroniła (z wyróżnieniem) pracę magisterską z antropologii podróży, turystyki i pielgrzymowania. Wielokrotnie zdobywała nagrody za swoje zdjęcia, których dominującymi tematami są środowisko, przynależność i tożsamość.

Fotograf Roku w konkursie otwartym: Veselin Atanasov, Bułgaria

Zdjęcie Atanasova Early Autumn (Wczesna jesień) zostało wybrane spośród 10 prac, które zwyciężyły w poszczególnych kategoriach konkursu otwartego. Jego autor, z zawodu informatyk, jest fotografem‑samoukiem, a robieniem zdjęć zajmuje się od 2014 r. Za najlepsze pojedyncze zdjęcie na świecie, przedstawiające jesień w Parku Narodowym Bałkanów Środkowych, otrzymał nagrodę w wysokości 5000 dolarów.

Zwycięzcy i laureaci w kategoriach profesjonalnych

Najlepsze na świecie cykle zdjęć wybrane przez jury mają szeroki zakres tematyczny: od obrazów wnikliwie dokumentujących globalne wydarzenia kulturalne i polityczne po fotografie świata przyrody.

  • Architektura: Gianmaria Gava (Włochy) za cykl BuildingsII miejsce: Edgar Martins (Portugalia) / III miejsce: Corentin Fohlen (Francja)
  • Współczesność: Fredrik Lerneryd (Szwecja) za cykl Slum BalletII miejsce: Margaret Mitchell (Wielka Brytania) / III miejsce: Alfio Tommasini (Szwajcaria)
  • Kreatywność: Florian Ruiz (Francja) za cykl The White ContaminationII miejsce: Patricia Kühfuss (Niemcy) / III miejsce: Eduardo Castaldo (Włochy)
  • Wydarzenia bieżące i wiadomości: Mohd Samsul Mohd Said (Malezja) za cykl Life Inside the Refugee CampII miejsce: Luis Henry Agudelo Cano (Kolumbia) / III miejsce: Rasmus Flindt Pedersen (Dania)
  • Odkrycie: Alys Tomlinson (Wielka Brytania) za cykl Ex-VotoII miejsce: Antonio Gibotta (Włochy) / III miejsce: Maria Petrenko (Ukraina)
  • Krajobraz: Luca Locatelli (Włochy) za cykl White GoldII miejsce: Rohan Reilly (Irlandia) / III miejsce: Tomasz Padło (Polska)
  • Świat natury i dzika przyroda: Roselena Ramistella (Włochy) za cykl Deep LandII miejsce: Mitch Dobrowner (USA) / III miejsce: Wiebke Haas (Niemcy)
  • Portret: Tom Oldham (Wielka Brytania) za cykl The Last of The CroonersII miejsce: Anush Babajanyan (Armenia) / III miejsce: Andrew Quilty (Australia)
  • Sport: Balazs Gardi (Węgry) za cykl BuzkashiII miejsce: Behnam Sahvi (Iran) / III miejsce: Matteo Armellini (Włochy)
  • Martwa natura: Edgar Martins (Portugalia) za cykl Siloquies and Soliloquies on Death, Life and Other InterludesII miejsce: Tristan Spinski (USA) / III miejsce: Werner Anderson (Norwegia)

Fotograf Roku w kategorii młodzieżowej: Megan Johnson, USA, 16 l.

Johnson wygrała konkurs przeznaczony dla fotografów w wielu 12–19 lat. Jej czarno-białe zdjęcie Still, wykonane na klifie w pobliżu rodzinnego domu w Connecticut, ukazuje złożoną samotność, jakiej na co dzień doświadcza fotograf.

Fotograf Roku w konkursie studenckim: Samuel Bolduc, Kanada, 20 l.

Spośród prac zgłoszonych przez studentów z całego świata jury wybrało cykl Bolduca zatytułowany The Burden. Znakomicie ukazuje on fizyczny ciężar plastikowych śmieci w środowisku naturalnym i pilną potrzebę postawienia tamy zanieczyszczeniom z tworzyw sztucznych. Bolduc reprezentował College de Matane z Quebecu. Nagrodą dla jego uczelni jest sprzęt fotograficzny Sony o wartości 30 000 euro.

Nagroda za wybitny wkład w fotografię: Candida Höfer

Niemiecka artystka Candida Höfer należy do światowej czołówki współczesnych fotografików. Znana jest z precyzyjnej metodologii i techniki, a jej przejmujące obrazy przedstawiające wielkie, puste wnętrza znajdują się w kolekcjach na całym świecie. Przyznana nagroda stanowi wyraz uznania za jej wkład w rozwój fotografii.

Konkurs otwarty i nagrody National Rewards

Wcześniej, w marcu, ogłoszono laureatów konkursu otwartego i zdobywców nagród National Award w ramach konkursu Sony World Photography Awards 2018. Ich prace wybrano spośród setek tysięcy zgłoszeń.

Zwycięzców 10 kategorii konkursu otwartego i niemal 70 laureatów nagród National Award wyłoniło grono ekspertów w dziedzinie fotografii, którzy poszukiwali najlepszych pojedynczych zdjęć z całego świata oraz najlepszych obrazów autorstwa osób określonych narodowości. Nagrodzone prace pochodzą z wielu kontynentów: nadesłali je fotografowie z Arabii Saudyjskiej, Argentyny, Australii, Chin, Kambodży, Kenii i innych krajów.

Zdjęcia mają niezwykle zróżnicowaną tematykę. Są wśród nich wspaniałe krajobrazy i kameralne portrety, zapisy poruszających spotkań i zatrzymane w kadrze wydarzenia sportowe.

Oceniając zgłoszenia nadesłane na konkurs otwarty i analizowane przy przyznawaniu nagród narodowych, odkryłam naprawdę znakomite i ciekawe prace z różnych stron świata — komentuje przewodnicząca jury Zelda Cheatle. — Nagrodziliśmy te obrazy, w których znaleźliśmy coś szczególnego: mogła to być kompozycja, oddziaływanie na widza, umiejętności autora, wyjątkowość przedstawionego wydarzenia czy zupełnie nowy sposób ukazania tematu. Ale poza tym każda zwycięska fotografia musiała być po prostu wyjątkowa.

Zwycięzcy kategorii konkursu otwartego oraz zdobywcy nagród National Award otrzymają najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony. Ich prace znajdą się w albumie podsumowującym tegoroczną edycję konkursu oraz na wystawie Sony World Photography Awards w Londynie, która odbędzie się w dniach od 20 kwietnia do 6 maja.

Dziesięcioro zwycięzców kategorii otwartych będzie także konkurować o tytuł Fotografa Roku w konkursie otwartym i nagrodę w wysokości 5000 dolarów. Zdobywca tej nagrody oraz zwycięzcy kategorii profesjonalnych zostaną ogłoszeni w Londynie 19 kwietnia.

Zwycięzcy w kategoriach konkursu otwartego

Zdjęcia do konkursu otwartego mogą zgłaszać fotografowie z całego świata. Jurorzy nagradzają najlepsze pojedyncze zdjęcie w każdej z 10 kategorii. Ponieważ wielu laureatów to amatorzy, ich osiągnięcia zasługują na szczególne odnotowanie.

Zwycięzcami poszczególnych kategorii konkursu otwartego są:

  • Architektura: Andreas Pohl z Niemiec za zdjęcie The Man and the Mysterious Tower (Człowiek i tajemnicza wieża)
  • Kultura: Panos Skordas z Grecji za zdjęcie Young Minotaur (Młody Minotaur)
  • Po retuszu: Klaus Lenzen z Niemiec za zdjęcie Every Breath you Take (Każdy twój oddech)
  • Krajobrazy i natura: Veselin Atanasov z Bułgarii za zdjęcie Early Autumn (Wczesna jesień)
  • Ruch: Fajar Kristianto z Indonezji za zdjęcie The Highest Platform (Najwyższy pomost)
  • Portret: Nick Dolding z Wielkiej Brytanii za zdjęcie Emile
  • Martwa natura: Richard Frishman z USA za zdjęcie Sunday Buffet at Jerry Mikeska's BBQ; Columbus, Texas 2017 (Niedzielny bufet w restauracji Jerry Mikeska’s BBQ w Columbus w Teksasie)
  • Fotografia uliczna: Manuel Armenis z Niemiec za zdjęcie Old Friends (Starzy przyjaciele)
  • Podróż: Mikkel Beiter z Danii za zdjęcie Shapes of Lofoten (Kształty Lofotów)
  • Dzika przyroda: Justyna Zduńczyk z Polski za zdjęcie An Unexpected Meeting (Nieoczekiwane spotkanie)

Zwycięzcy konkursu National Award

W konkursie National Award brano pod uwagę prace nadesłane z blisko 70 krajów. Celem było nagrodzenie najlepszego pojedynczego zdjęcia autorstwa fotografa z danego kraju.

Pełną listę 63 laureatów nagród National Award można znaleźć na stronie: https://www.worldphoto.org/2018-national-awards

Polak wśród trzech najlepszych na świecie fotografów w konkursie Sony World Photography Awards 2018

Tomasz Padło z Polski zajął III miejsce w kategorii profesjonalnej „Krajobraz”. W ten sposób uhonorowano jego cykl zdjęć Greetings from Kazakhstan (Pozdrowienia z Kazachstanu), który ukazuje rozwój miast i zanieczyszczenie kraju.

Padło znalazł się w gronie laureatów, którzy awansowali do pierwszej trójki w każdej z kategorii profesjonalnych i których ogłoszono razem ze zdobywcą prestiżowego tytułu Fotografa Roku, przyznanego brytyjskiej artystce Alys Tomlinson.

ilustracjastrzałka

Dostrzegam i doceniam renomę tego konkursu i cieszę się z wyróżnienia — mówi Padło o swoim sukcesie. — Każda nagroda przypomina mi, że robię coś ważnego i wartościowego.

Żadna z uzyskujących niepodległość republik byłego ZSRR nie miała chyba tak zniszczonego środowiska naturalnego jak Kazachstan — opowiada Padło o swoim cyklu. — Zbyt intensywne czerpanie wody z Syr-darii przez gospodarstwa rolne przyczyniło się do zniknięcia Morza Aralskiego. Orka na milionach hektarów czarnoziemów wywołała erozję eoliczną, doprowadzając do niespotykanej degradacji gleby. A rejon Semipałatyńska zasłynął z prób jądrowych i będącego ich następstwem skażenia środowiska. Władze Kazachstanu od lat starają się zmienić jego negatywny wizerunek, między innymi poprzez promowanie atrakcji przyrodniczych. Szczególną formę przybrało to w Ałmaty, dawnej stolicy kraju, gdzie wiele placów budowy dekorowanych jest płachtami ukazującymi kazachskie krajobrazy. Tworzy to pewnego rodzaju dysonans w odbiorze tego kraju, zwłaszcza że Ałmaty to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Wymięte i brudne płachty mówią o tym kraju więcej, niż mogli przewidzieć ich pomysłodawcy.

Wyróżniony cykl znajdzie się w księdze pamiątkowej edycji 2018 oraz na wystawie Sony World Photography Awards 2018 w londyńskim Somerset House.

Źródło: Sony, World Photography Organisation

www.worldphoto.org

Galeria: Sony World Photography Awards 2018

Dodatkowe informacje:

Celem konkursu Sony World Photography Awards jest stworzenie platformy stymulującej stały rozwój kultury fotograficznej. Służy temu wyróżnianie wielkich osiągnięć w rozwoju fotografii nagrodą za wybitny wkład w fotografię oraz wyszukiwanie i promowanie nowych talentów — wśród zawodowców, amatorów, młodzieży i studentów. Firma Sony z zaangażowaniem wspiera fotografię na całym świecie. Przejawem tego jest nie tylko sam konkurs, lecz także program grantów, w ramach którego wybrani zwycięzcy konkursu studenckiego otrzymują 3500 dolarów, a konkursu profesjonalnego 7000 dolarów na realizację własnych projektów.

Przyjmowanie zgłoszeń na konkurs Sony World Photography Awards 2019 rozpocznie się 1 czerwca 2018 r. Prace można bezpłatnie zgłaszać na stronie www.worldphoto.org

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Trzy nominacje i nagroda Sabre Awards EMEA 2024 dla Publicon
17 kwietnia w Londynie rozdano nagrody Sabre Awards EMEA 2024 dla najbardziej nowatorskich projektów branży PR i komunikacji. Agencja Publicon Services otrzymała aż trzy nominacje – najwięcej z Polski. Jury wyróżniło dwa projekty sponsoringowe: kampanię „Łączy nas najlepszy skład” realizowaną wspólnie z PZPN i Jeronimo Martins oraz roczny raport sponsoringowy dla Grupy...
Kierunek świętuje Dzień Kreatywności
Agencja reklamowa Kierunek Kreatywny świętując Międzynardowy Dzień Kreatywności 21 kwietnia, przygotowała na swoich social media mini konkurs, w którym do wygrania są plakaty przygotowane we współpracy z krakowską artystką MAD MOJO.  
Wspólnie z ekspertami z Fundacji Climate Strategies Poland przeprowadziliśmy szczegółowe badanie śladu węglowego Gali EFFIE Awards Poland 2023. Badanie to obejmowało trzy dni wydarzenia (dzień przed i dzień po) oraz uczestników gali, co pozwoliło uwzględnić różnorodne aspekty emisji związane z ich udziałem.
Kampania Kompanii Piwowarskiej z nagrodą ECU Sustainability Awards
Kompania Piwowarska po raz czwarty razem z Fundacją „Dom w Łodzi” prowadziła kampanię społeczną FASOFF, szerzącą świadomość na temat FAS czyli alkoholowego zespołu płodowego. Tym razem pod hasłem: „Będę TATĄ! - nie piję razem z nią”. Kampania otrzymała nagrodę ECU Sustainability Award przyznawaną podczas European Circular Retail Congress, będącego częścią...
Konkurs na nazwę dla polskich myśliwców F-35
W związku z zakupem przez Wojsko Polskie F-35 Sztab Generalny Wojska Polskiego ogłosił konkurs na nazwę dla nowych myśliwców.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764