logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Sony World Photography Awards 2022: finaliści konkursu studenckiego i młodzieżowego

   21.01.2022, przeczytano 909 razy
ilustracjastrzałka

World Photography Organisation opublikowało listę finalistów konkursu studenckiego i młodzieżowego w edycji Sony World Photography Awards 2022. Nazwiska Fotografa Roku w konkursie studenckim i Fotografa Roku w konkursie młodzieżowym zostaną ogłoszone 12 kwietnia, a ich prace będą prezentowane w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2022 w londyńskim Somerset House.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/sony-world-photography-awards-2022%3A-finalisci-konkursu-studenckiego-i-mlodziezowego,394475,artykul.html

FINALIŚCI KONKURSU STUDENCKIEGO

Na liście finalistów konkursu studenckiego znalazły się prace 10 studentów najlepszych uczelni z całego świata. W ramach konkursu SWPA 2022 studenci mogli zgłaszać serie składające się z od 5 do 10 zdjęć będących interpretacją tematu Związki. Przez ostatnie dwa lata musieliśmy całkowicie zmienić swój sposób myślenia o związkach i relacjach — na wszystkich możliwych płaszczyznach. Prace, które znalazły się na liście finalistów, zostały wybrane ze względu na ich przemyślane i inteligentne podejście do tego tematu.

Część projektów skupiała się na powiązaniach z tożsamością kulturową i wspólnotą, tak jak The Identity of Holland („Tożsamość Holandii”) Ezry Bohma (Holandia, Nederlandse Acedemie voor Beeldcreatie), który skupia się na mieszkańcach wioski Urk — ostatnich Holendrach, którzy nadal noszą tradycyjne stroje. Becoming South African („Stając się Południowoafrykańczykiem”) Aidana Murgatroyda (RPA, Stellenbosch Academy of Design and Photography) to podróż fotografa w poszukiwaniu lepszego zrozumienia i poczucia więzi z ojczyzną po dłuższej nieobecności. Theologians („Teologowie”) Sergeya Pronina (Rosja, Docdocdoc School of Modern Photography) to cykl zdjęć ukazujących uczestników letniego obozu św. Tichona, organizowanego przez wydział teologiczny jednego z prawosławnych uniwersytetów. Cykl The Butcher („Rzeźnik”) Dennisa Mubangi Kabwe (Zambia, Open Window University Zambia) ukazuje lokalnego rzeźnika przy pracy na zatłoczonym targu. Wreszcie Cariño („Kochanie”) Chrisa Rosasa Vargasa (USA, Parsons) to seria sentymentalnych portretów przestrzeni publicznej Bronxu i Harlemu.

Inne serie zdjęć badają związki i relacje poprzez reprezentacje więzi i wspólnoty, jak w Tiramisu Alexandra Komendy (Kanada, uniwersytet Aalto-yliopisto, Finlandia) — zapisie zabawnej współpracy Komendy z innymi studentami, którzy w pandemii starali się urozmaicać sobie czas izolacji, oraz w serii Disconnected („Chaotyczne”, „Bezładne”) Oriel Naxhielly Martins (Armenia, ENFO Escuela De Fotografía, Argentyna), w której fotografka skupia się na momentach fizycznej intymności i radzeniu sobie z izolacją.

Głównym motywem kilku projektów były także związki z przeszłością i historią rodzinną — tak jak w przypadku serii Connections („Związki”) autorstwa Sachi Deshmukh (Indie, Nuova Accademia di Belle Arti, Włochy), która zestawiła przeszłość z teraźniejszością, ukazując stare, ślubne fotografie swoich rodziców, trzymane przez ich postarzałe już ręce i połączone czerwoną nicią. Seria Memories of Family („Wspomnienia rodziny”), których autorką jest Xu Han (Chiny kontynentalne, Nanjing University of the Arts), wykorzystuje abstrakcyjne zbliżenia kropel farby i układających się z nich wzorów, aby zbadać relacje fotografki z jej rodziną. Z kolei seria Even When We’re Breathing, We’re Moving („Nawet kiedy oddychamy, poruszamy się”) Angeli Stoll (Australia, University of Wollongong) bada ideę ruchu jako upływu czasu poprzez wykonane z długim czasem naświetlania, czarno-białe zdjęcia ukazujące tancerkę w pustej, opuszczonej przestrzeni.

Zdobywca tytułu Fotografa Roku 2022 w konkursie studenckim zostanie wybrany spośród dziesiątki finalistów, a jego nazwisko zostanie ogłoszone 12 kwietnia. Zwycięzca i jego uczelnia otrzymają cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony o łącznej wartości 30 000 euro.

Wyboru finalistów tegorocznego konkursu studenckiego dokonał Colin Czerwinski, założyciel portalu NOICE Magazine.

FINALIŚCI KONKURSU MŁODZIEŻOWEGO

Wśród finalistów konkursu młodzieżowego znalazło się siedmioro zwycięzców poszczególnych kategorii od czerwca do grudnia 2021 r. — każde z nich zgłosiło swoje prace na inny temat miesiąca.

W czerwcu zwycięzcą został Elijah Baptiste (USA, 15 lat, kategoria Kompozycja i design), który fotografował swojego bohatera z zawiązanymi oczami i od dołu, w czerni i bieli, podkreślając wdzięk jego pozy. Zdjęcie autorstwa Zinuo Shi (Chiny kontynentalne, 17 lat, kategoria Fotografia uliczna) przedstawia dwie kobiety rozmawiające na targu; na pierwszym planie widać odwrócony do góry nogami plakat z modelką, który nadaje całemu obrazowi nieco surrealistyczny charakter. Emery Sanderson (Kanada, 19 lat, kategoria Krajobraz) ukazuje na swoim zdjęciu spokojną, śnieżną scenerię, której spokój narusza jedynie samotna postać i pozostawione przez nią ślady. Podobnie Cameron Borg (Australia, 17 lat, kategoria Kultura i podróże) pokazuje samotnego człowieka w zestawieniu z potęgą przyrody: na jego zdjęciu widzimy sfotografowanego z lotu ptaka surfera na wzburzonych wodach. Rayhan Mundra (USA, 15 lat, kategoria Dzika przyroda i natura) jest autorem zdjęcia ukazującego niedźwiedzia brunatnego, który ułamek sekundy wcześniej złapał łososia w rwącym strumieniu. Tri Nguyen (Wietnam, 18 lat, kategoria Portret) wykorzystał uliczne lustro, aby stworzyć portret ukazujący modela jednocześnie pod dwoma kątami, w świetle księżyca. Benjamin Joel (USA, 17 lat, temat otwarty) ukazał na swoim zdjęciu siłę i determinację mistrza szermierki.

Jurorką, która zadecyduje o przyznaniu tytułu Fotografa Roku w konkursie młodzieżowym jest Hideko Kataoka, szefowa działu fotograficznego japońskiej edycji tygodnika „Newsweek”. Nagrodą dla zwycięzcy będzie cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony, który pomoże mu rozwijać talent.

Zwycięzcy konkursów studenckiego, młodzieżowego, otwartego i profesjonalnego w ramach Sony World Photography Awards zostaną ogłoszeni 12 kwietnia 2022 r.

FINALIŚCI KONKURSU STUDENCKIEGO 2021

 • Aidan Murgatroyd, RPA – Stellenbosch Academy of Design and Photography
 • Alexander Komenda, Kanada – Uniwersytet Aalto-yliopisto, Finlandia
 • Angela Stoll, Australia – University of Wollongong
 • Chris Rosas Vargas, USA – Parsons
 • Dennis Mubanga Kabwe, Zambia – Open Window University Zambia
 • Ezra Bohm, Holandia – Nederlandse Acedemie voor Beeldcreatie
 • Oriel Naxhielly Martins, Armenia – ENFO Escuela De Fotografía, Argentina
 • Sachi Deshmukh, Indie – Nuova Accademia di Belle Arti, Italy
 • Sergey Pronin, Rosja – Docdocdoc School of Modern Photography
 • Xu Han, Chiny kontynentalne – Nanjing University of the Arts

FINALIŚCI KONKURSU MŁODZIEŻOWEGO 2021

 • KOMPOZYCJA I DESIGN: Elijah Baptiste, USA
 • FOTOGRAFIA ULICZNA: Zinuo Shi, Chiny kontynentalne
 • KRAJOBRAZ: Emery Sanderson, Kanada
 • KULTURA I PODRÓŻE: Cameron Borg, Australia
 • DZIKA PRZYRODA I NATURA: Rayhan Mundra, USA
 • PORTRET: Tri Nguyen, Wietnam
 • TEMAT OTWARTY: Benjamin Joel, USA

Źródło: Sony Corporation

www.sony.net

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

25 maja 2022 podczas flagowej konferencji IAB Europe - Interact zostały rozdane europejskie nagrody za najlepsze kampanie digital. Polskie kampanie otrzymały aż 5 statuetek European MIXX Awards 2022. Gratulujemy Fundacji K.I.D.S. Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali, Publicis Worldwide Polska, MSL Group Poland, Adequate, Erbud i Gameset.
„Najmłodszy Headhunter na świecie” z nagrodą Mixx Awards Europe
Publicis Worldwide Poland otrzymała prestiżową nagrodę w Mixx Awards Europe 2022 – konkursie doceniającym najlepsze digitalowe kampanie w Europie. Projekt „Najmłodszy Headhunter na świecie” zrealizowany dla Fundacji K.I.D.S. otrzymał złotą statuetkę w kategorii Influencer Marketing.
Konkurs Artinpost 2022
ArtInPost 2022 - wystartowała trzecia edycja konkursu kreatywnego organizowanego przez InPost. Na zwycięzców czeka pula nagród o łącznej wartości ponad 47 000 złotych i udział ich prac w największej wystawie plenerowej w wybranych polskich miastach. 
Publicis Worldwide Poland jako jedyna polska agencja dostała nagrody w międzynarodowym konkursie kreatywnym Caples Awards. Projekt „Najmłodszy Headhunter na świecie” zrealizowany dla Fundacji K.I.D.S. otrzymał 3 brązowe statuetki w kategoriach: Digital B to B, Healthcare i Not for Profit.
Nikon z przyjemnością informuje o zdobytych nagrodach na prestiżowych światowych konkursach. Aż cztery produkty marki zwyciężyły i zdobyły nagrody w tegorocznym konkursie IF DESIGN AWARD. Ponadto pięć kolejnych produktów otrzymało nagrodę „Red Dot Award: Product Design 2022”. Z kolei w globalnym konkursie TIPA 2022 marka otrzymała trzy nagrody w różnych...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764