logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Sony World Photography Awards 2023: ogłoszono skład jury i terminy wystaw

  PR 30.09.2022, przeczytano 348 razy

World Photography Organisation ogłosiła skład jury konkursu Sony World Photography Awards 2023, nowe nagrody oraz daty wystaw. W konkursie pojawi się nowa nagroda w wysokości 5000 dolarów USA za wsparcie środowiskowych Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Zorganizowana zostanie także indywidualna wystawa prac Fotografa Roku.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/sony-world-photography-awards-2023%3A-ogloszono-sklad-jury-i-terminy-wystaw,397421,artykul.html

Wystawę Sony World Photography Awards 2022 będzie można oglądać w londyńskim Somerset House od 14 kwietnia do 1 maja 2023 r. Wystawa SWPA 2022 ponownie odbędzie międzynarodowe tournée. Po raz pierwszy zaprezentowana zostanie między innymi w Museum of Photographic Arts w San Diego w Kalifornii (od 8 października 2022 r. do 19 marca 2023 r.) oraz w Open Eye Gallery w Liverpoolu (od 10 listopada do 11 grudnia 2022 r.).

To już 16. edycja Sony World Photography Awards — jednego z najważniejszych i najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie, który promuje najlepsze współczesne fotografie z całego świata i umożliwia fotografom publiczne zaprezentowanie swoich prac i rozwój kariery.

Firma Sony wspiera konkurs, aby wspomagać nieustanny rozwój kultury fotograficznej na całym świecie i tworzyć globalną platformę dla jej najbardziej utalentowanych przedstawicieli. Udział w konkursie jest bezpłatny, a prace uczestników ocenia anonimowo jury, w skład którego wchodzą wybitni eksperci z branży fotograficznej.

JURORZY 2023

Członkowie tegorocznego jury reprezentują szeroką wiedzę i doświadczenie związane z różnymi środowiskami i stylami fotograficznymi.

Konkurs profesjonalny

 • Mariama Attah, kierowniczka działu wystaw w Open Eye Gallery (Liverpool, Wielka Brytania)
 • Tandazani Dhlakama, zastępczyni kuratora w muzeum Zeitz MOCAA (Kapsztad, RPA)
 • Elisa Medde, redaktor naczelna, magazyn Foam
 • Ioana Mello, niezależna kuratorka i fotoedytorka; członek rady festiwalu fotograficznego FotoRio (Brazylia)
 • Sujong Song, niezależna kuratorka i fotoedytorka; współzałożycielka festiwalu Seoul Lunar Photo (Korea Południowa)
 • Mike Trow, niezależny kurator i fotoedytor, przewodniczący jury

Konkursy otwarty i młodzieżowy

 • Eric Schlosser, dyrektor artystyczny targów sztuki Tbilisi Art Fair (Gruzja)

Konkurs studencki

 • Eliza Williams, redaktorka dwumiesięcznika „Creative Review” (Wielka Brytania)

NOWOŚCI 2023

Nagroda „Zrównoważony rozwój”

W tym roku World Photography Organisation po raz pierwszy przyzna nagrodę służącą wyróżnieniu opowieści, ludzi i organizacji, których działania podkreślają jeden ze środowiskowych Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Chodzi o tematy dotyczące zmian klimatu, technologii i innowacji ekologicznych oraz ludzi i grup działających na rzecz przemian.

Zdobywca tej nagrody otrzyma 5000 dolarów USA oraz możliwość prezentacji swojego projektu na wystawie Sony World Photography Awards w Londynie. Nagrodę może zdobyć każdy fotograf, który zgłosi swoje prace do konkursu profesjonalnego.

Indywidualna wystawa prac Fotografa Roku

W 2023 roku World Photography Organisation wprowadza nowy element nagrody dla Fotografa Roku. Oprócz 25 000 dolarów USA, sprzętu fotograficznego Sony oraz prezentacji prac na wystawie Sony World Photography Awards i w pokonkursowym albumie, zwycięzca otrzyma także możliwość indywidualnej prezentacji swoich zdjęć na wystawie SWPA w Londynie w następnym roku. Pozwoli to laureatom na kontynuację zwycięskiego projektu albo wystawienie nowych prac  w celu szerszej prezentacji swojej twórczości i dalszego rozwoju kariery. Pierwsza taka wystawa zostanie zorganizowana w londyńskim Somerset House w kwietniu 2023 r. i poświęcona będzie twórczości Fotografa Roku 2022, Adama Fergusona z Australii.

Nowa formuła konkursu młodzieżowego

W ramach Sony World Photography Awards 2023 wprowadzono nową formułę konkursu młodzieżowego — teraz może w nim wziąć udział każda osoba poniżej 19. roku życia, która zgłosi maksymalnie trzy zdjęcia związane z tematem Twoja codzienność. Jurorzy wybiorą 10 finalistów, spośród których wyłoniony zostanie zdobywca tytułu Fotografa Roku w konkursie młodzieżowym.

DATY WYSTAW (2023) I TOURNEE PO EUROPIE (2022)

W 2023 r. wystawę Sony World Photography Awards będzie można oglądać w londyńskim Somereset House w dniach od 14 kwietnia do 1 maja.

Po wystawie w Londynie i późniejszej prezentacji w Tokio, wystawa Sony World Photography Awards 2022 kontynuuje międzynarodowe tournée. Miejsca, w których będzie można ją obejrzeć, to:

 • Lenzburg (Szwajcaria), Fotofestival Lenzburg, 27 sierpnia — 2 października 2022 r.
 • Mediolan (Włochy), Fondazione Stelline, 14 września — 30 października 2022 r.
 • Buenos Aires (Argentyna), galeria ArtexArte, 27 września — 23 października 2022 r.
 • San Diego (USA), Museum of Photographic Arts, 8 października 2022 r. — 19 marca 2023 r.
 • Berlin (Niemcy), Willy-Brandt Haus, 21 października 2022 r. — 15 stycznia 2023 r.
 • Liverpool (Wielka Brytania), Open Eye, 10 listopada – 11 grudnia 2022 r.

Dodatkowe informacje na temat miejsc wystaw dostępne są na stronie internetowej World Photography Organisation

EDYCJA 2023: NAGRODY I TERMINY

Prace na konkurs Sony World Photography Awards można nadsyłać od 1 czerwca 2022 r. Pełny opis konkursów i kategorii tematycznych można znaleźć na stronie worldphoto.org/sony-world-photography-awards

Przyjmowanie zgłoszeń na cztery konkursy zakończy się w następujących terminach:

 • Konkurs profesjonalny: 13 stycznia 2023 r., godz. 14:00
 • Konkurs otwarty: 6 stycznia 2023 r., godz. 14:00
 • Konkurs studencki: 30 listopada 2022 r., godz. 14:00
 • Konkurs młodzieżowy: 6 stycznia 2023 r., godz. 14:00

Zwycięzcy wszystkich kategorii konkursu profesjonalnego, otwartego, młodzieżowego i studenckiego otrzymają cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony. Dodatkowo zdobywca tytułu Fotografa roku otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 25 000 dolarów USA, a Fotograf roku w konkursie otwartym — 5000 dolarów USA. Prace wszystkich zwycięzców i finalistów będą prezentowane w Londynie na corocznej wystawie pokonkursowej Sony World Photography Awards, a później także w innych krajach. Zostaną również opublikowane w albumie podsumowującym tę edycję konkursu. Lista zwycięzców konkursu zostanie opublikowana 13 kwietnia 2023 r.

Źródło: Sony Corporation

www.sony.eu

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Atrium Poland Real Estate z dwoma nagrodami podczas PRCH Retail Awards 2022
Za nami XIII edycja prestiżowego konkursu PRCH Retail Awards organizowanego przez Polską Radę Centrów Handlowych. Firma Atrium Poland Real Estate, właściciel i zarządca takich centrów jak Wars Sawa Junior, Atrium Promenada, Galeria Dominikańska czy Focus w Bydgoszczy zdobyła nagrody w kategoriach Wydarzenie Roku i Kampania Otwacia.
Złote Spinacze 2022 rozdane
Znamy zwycięzców 20. edycji konkursu Złote Spinacze organizowanego przez Związek Firm Public Relations. Jury przyznało łącznie aż 100 nagród – 31 Złotych, 35 Srebrnych oraz 34 Brązowych Spinaczy. Tytanowy Spinacz dla „Najlepszego w konkursie” trafił do agencji MSL.
Nikon i partnerze ogłaszają zwycięzców konkursu Environmental Photographer of the Year
Nikon, CIWEM, WaterBear i Arup z przyjemnością ogłaszają zwycięzców konkursu Environmental Photographer of the Year w 2022 r. W dorocznym konkursie, organizowanym już po raz 15, są nagradzane najbardziej inspirujące prace w dziedzinie fotografii ekologicznej z całego świata, dzięki czemu wydarzenie to stanowi międzynarodową platformę do zwiększania świadomości...
Dziadek do orzechów i Oto Film nagrodzeni złotem w Effie Europe Awards
Agencja Dziadek do orzechów i studio Filmowe OTO Film zostały nagrodzone złotą statuetką Effie Europe Award w kategorii Best of Europe: Positive Change, za kampanię „STOP kobietobójstwu”, przygotowaną dla Centrum Praw Kobiet.
Międzynarodowy konkurs projektowania opakowań: Model Young Package 2023
W 2023 roku międzynarodowy konkurs wzornictwa opakowań Model Young Package zyska nową, poszerzoną formułę. Uczestnicy będą proszeni  o stworzenie innowacyjnych opakowań na napoje pod hasłem „Thirsty for Packaging” („Spragnieni…Opakowań”). Konkurs oferuje od teraz wyższe nagrody pieniężne, a przede wszystkim możliwość opracowania opakowań gotowych do produkcji w...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764