Sony World Photography Awards ogłosiło skład jury edycji 2025 oraz termin wystawy konkursowej w Londynie. Odbywający się już po raz 18., coroczny konkurs Sony World Photography Awards, ma na celu wyróżnienie fotografii, które kształtują nasz język wizualny. Należy do najbardziej prestiżowych i znanych wydarzeń tego rodzaju. Na przestrzeni lat stymulował dyskusję na temat fotografii i otwierał przed fotografami szanse na rozwój kariery.
- Ogłoszono skład jury 18. edycji konkursu Sony World Photography Awards.
- Przewodniczącą jury konkursu profesjonalnego po raz drugi została Monica Allende.
- Wystawa konkursowa w londyńskim Somerset House będzie czynna od 17 kwietnia do 5 maja 2025 r.
- Wystawa objazdowa 2024 dotrze do Włoch, Kanady, Korei Południowej, Nowej Zelandii i Niemiec.
Organizatorem konkursu Sony World Photography Awards jest World Photography Organisation — dział organizacji Creo zajmujący się fotografią. Przy wsparciu firmy Sony konkurs przyczynia się do rozwoju kultury fotograficznej na świecie i tworzy globalną platformę dla jej najbardziej utalentowanych przedstawicieli. Udział w konkursie jest bezpłatny, a prace uczestników ocenia anonimowo jury, w skład którego wchodzą wybitni eksperci z branży fotograficznej.
JURORZY EDYCJI 2025
Przewodniczącą jury konkursu profesjonalnego oraz kuratorką wystawy Sony World Photography Awards 2025 w londyńskim Somerset House ponownie została Monica Allende, pełniąca te funkcje także podczas zeszłorocznej edycji, rekordowej pod względem liczby zgłoszeń na konkurs profesjonalny.
W skład jury wchodzą wybitni eksperci z branży, posiadający rozległą wiedzę z dziedziny fotografii i różnorodne doświadczenia.
Konkurs profesjonalny:
- Monica Allende, niezależna kuratorka i konsultantka ds. fotografii, przewodnicząca Jury.
- Yves Chatap, niezależny kurator, wydawca i krytyk sztuki, Kamerun i Francja.
- Aldeide Delgado, założycielka i dyrektorka Women Photographers International Archive (WOPHA), USA.
- Vicky Ismach, kuratorka-koordynatorka w Montevideo Center of Photography (CdF), Urugwaj.
- Manuel Sigrist, dyrektor ds. wystaw i programów, Photo Elysée, Szwajcaria.
- Isabella Tam, kuratorka sztuki wizualnej, M+, Hongkong.
Konkurs otwarty i konkurs młodzieżowy: Claudia Grimaldi Marks, Senior Manager programu New Creator Strategy, Getty Images, USA.
Konkurs studencki: Charlotte Jansen, autorka, dziennikarka i krytyczka, Wielka Brytania.
WYSTAWA W LONDYNIE (2025) I DATY ŚWIATOWEGO TOURNEE (2024)
Wystawa Sony World Photography Awards 2025 w londyńskim Somerset House będzie czynna od 17 kwietnia do 5 maja 2025 r.
Trwa międzynarodowe tournée wystawy Sony World Photography Awards 2024, prezentowanej już w Londynie, Lenzburgu, Ho Chi Minh i Hanoi. Nadal będzie ją można obejrzeć w następujących miastach:
- Mediolan (Włochy): od 6 czerwca do 29 września 2024 r.
- Busan (Korea Południowa): od 22 sierpnia do 22 września 2024 r.
- Montreal (Kanada): od 29 sierpnia do 15 października 2024 r.
- Hastings (Nowa Zelandia): od 14 do 22 września 2024 r.
- Berlin (Niemcy): od 11 października 2024 r. do 19 stycznia 2025 r.
Dalsze informacje o naszych wystawach znajdziesz: TUTAJ
NOWOŚCI W EDYCJI 2025
Nowa kategoria w konkursie profesjonalnym: Perspektywy
Uczestnicy konkursu profesjonalnego w edycji 2025 mogą zgłaszać prace w nowej kategorii Perspektywy. Ich cykle zdjęć powinny opowiadać jakąś historię przy wykorzystaniu różnych formatów i gatunków — od podejścia dokumentalnego lub kreatywnego po łączenie portretów, krajobrazów i martwej natury.
EDYCJA 2025: NAGRODY I TERMINY
Prace na konkurs Sony World Photography Awards 2025 można nadsyłać od 1 czerwca 2024 r. Pełny opis konkursu i poszczególnych kategorii można znaleźć: TUTAJ
Przyjmowanie zgłoszeń na cztery konkursy zakończy się w następujących terminach:
- Konkurs profesjonalny: 10 stycznia 2025 r., godz. 14:00
- Konkurs otwarty: 3 stycznia 2025 r., godz. 14:00
- Konkurs studencki: 29 listopada 2024 r., godz. 14:00
- Konkurs młodzieżowy: 3 stycznia 2025 r., godz. 14:00
Zwycięzcy wszystkich kategorii konkursu profesjonalnego, otwartego, młodzieżowego i studenckiego otrzymają cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony. Dodatkowo zdobywca tytułu Fotografa roku otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 25 000 dolarów USA, a Fotograf roku w konkursie otwartym — 5000 dolarów USA. Fotograf Roku będzie także miał okazję zaprezentować swoje zdjęcia na indywidualnej ekspozycji w ramach wystawy Sony World Photography Awards w Londynie w następnym roku. Prace zwycięzców i finalistów będą prezentowane na corocznej wystawie pokonkursowej Sony World Photography Awards w Londynie, a później także na całym świecie. Zostaną one również opublikowane w albumie podsumowującym tę edycję konkursu.
INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE
O KONKURSIE SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS
Organizowany co roku przez World Photography Organisation, znany na całym świecie konkurs Sony World Photography Awards należy do największych światowych wydarzeń w branży fotograficznej. Udział w konkursie, który odbywa się już po raz osiemnasty, jest bezpłatny. SWPA to globalny głos całego środowiska fotograficznego i okazja do wglądu w fascynujący świat współczesnej fotografii. Uczestniczący w nim fotografowie, zarówno uznani, jak i początkujący, mają wyjątkową okazję do zaprezentowania światu swoich dokonań. W konkursie wyróżniani są również najbardziej wpływowi artyści zajmujący się tą formą sztuki — otrzymują oni Nagrodę za wybitny wkład w fotografię. Poprzednimi laureatami tego wyróżnienia byli między innymi William Eggleston (2013), Mary Ellen Mark (2014), Martin Parr (2017), Gerhard Steidl (2020), Graciela Iturbide (2021), Edward Burtynsky (2022), Rinko Kawauchi (2023) i Sebastião Salgado (2024). Prace zwycięzców i finalistów konkursu prezentowane są na prestiżowej, corocznie organizowanej wystawie w londyńskim Somerset House. worldphoto.org/exhibition
INFORMACJA O WORLD PHOTOGRAPHY ORGANISATION
World Photography Organisation to czołowa globalna platforma poświęcona rozwojowi i propagowaniu kultury fotograficznej. Jej inicjatywy programowe i konkursy stwarzają ogromne możliwości dla artystów zajmujących się fotografią i pomagają upowszechnić dyskusje dotyczące ich twórczości. Konkurs Sony World Photography Awards to najważniejsza inicjatywa World Photography Organisation. Organizowany od 2007 roku, jest jednym z największych i najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie. Uczestniczą w nim zarówno uznani artyści, jak i początkujący fotografowie, a wystawy prac konkursowych na całym świecie przyciągają co roku dziesiątki tysięcy odwiedzających. World Photography Organisation jest częścią organizacji Creo. Zajmuje się sztuką fotograficzną i inicjuje wydarzenia i programy z trzech dziedzin: fotografii, filmu i sztuki współczesnej. worldphoto.org.
WORLD PHOTOGRAPHY ORGANISATION W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH
- Instagram: @worldphotoorg
- X: @WorldPhotoOrg
- LinkedIn/Facebook: World Photography Organisation
CREO
Creo inicjuje i organizuje wydarzenia i programy z trzech głównych nurtów: fotografii, filmu i sztuki współczesnej. Creo powstało w 2007 pod nazwą World Photography Organisation. Z biegiem czasu organizacja rozrosła się. Rozszerzyła swoją misję, którą jest tworzenie znaczących możliwości dla twórców, i zwiększyła zasięg działań kulturalnych. Jej flagowymi projektami są obecnie konkursy Sony World Photography Awards i Sony Future Filmmaker Awards oraz targi PHOTOFAIRS i Photo London. Współpracując z grupą Angus Montgomery Arts, Creo współorganizuje między innymi czołowe światowe targi sztuki. Nazwa organizacji pochodzi od łacińskiego słowa „tworzę”. Działając w tym duchu, Creo stara się wzmacniać i reprezentować głosy twórców. creoarts.com
JURORZY EDYCJI 2025 - sylwetki
- Monica Allende jest niezależną kuratorką, dyrektorką artystyczną, konsultantką i pedagożką. Wcześniej pełniła funkcję szefowej działu fotografii „Sunday Times Magazine”, dyrektorki artystycznej Landskrona Foto Festival, dyrektorki artystycznej GetxoPhoto International Image Festival, dyrektorki FORMAT17 International Photography Festival oraz kuratorki wystawy Light na festiwalu Peckham 24 w 2021 r. Ostatnio była kuratorką Blues Skies — multidyscyplinarnego projektu artysty Antona Kustersa; projekt jest obecnie częścią stałej kolekcji londyńskiego Victoria and Albert Museum, został także zakwalifikowany do finału konkursu Deutsche Börse Photography Foundation Prize 2019 i był jedną z atrakcji festiwalu Les Rencontres d’Arles w 2021 r. Monica Allende doradza w zakresie strategii i programu platformie cyfrowej CAMPO.lat, powstałej jako oddolna inicjatywa w Ameryce Łacińskiej. Współpracuje także z VII Foundation w zakresie programów edukacyjnych i mentorskich. Zaangażowana w troskę zarówno o nowe, jak uznane talenty, Allende nominuje i ocenia prace zgłaszane do licznych nagród fotograficznych i rezydencji artystycznych; zasiada także w radzie powierniczej i radach doradczych agencji Photoworks i Deutsche Börse Photography Foundation.
- Yves Chatap jest kuratorem, krytykiem sztuki i wydawcą. Jego zainteresowania koncentrują się na badaniu połączeń między intymnością, tożsamością i fotografią. Był gościnnym kuratorem Treignac Project (2011), SAVVY Contemporary (2013) i Glasgow Photography Festival oraz zastępcą kuratora 10. Biennale Fotografii Afrykańskiej w Bamako (2015), gdzie odegrał kluczową rolę w promowaniu prac afrykańskich fotografów. W 2017 r. za swoją wybitną działalność kuratorską otrzymał nagrodę ACASA, a w latach 2019-2022 pełnił funkcję kuratora festiwalu YaPhoto. W 2021 r. Chatap uczestniczył w projekcie Jeu de Paume LAB i był kuratorem „La clairière d’Eza Boto”, części projektu Africa2020 Season. W 2012 r. stworzył Vus d'Afrique, niezależne wydawnictwo albumów z fotografią współczesną, a jako członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA) i C-E-A (stowarzyszenia kuratorów) regularnie publikuje w różnych periodykach artystycznych. Jest także współzałożycielem YCOS-Project, inicjatywy poświęconej wspieraniu artystów.
- Aldeide Delgado urodziła się na Kubie, mieszka w Miami. Jest niezależną latynoską historyczką sztuki i kuratorką, założycielką i dyrektorką Women Photographers International Archive (WOPHA). Ma wieloletnie doświadczenie w pisaniu, pracy kuratora, wykładaniu i prezentowaniu treści na forach historii sztuki skupionych wokół fotografii. Była laureatką kilku prestiżowych nagród i stypendiów, a także pomysłodawczynią pierwszej na świecie feministycznej konferencji fotograficznej, WOPHA Congress: Women, Photography, and Feminisms, zorganizowanej w 2021 r. Publikuje i prowadzi wystawy ukazujące kluczowe tematy historii fotografii i abstrakcji w kontekście Ameryki Łacińskiej, Karaibów i tematyki latynoskiej z perspektywy feministycznej i dekolonialnej. Jest autorką albumu Becoming Sisters: Women Photography Collectives & Organizations (dosł. Stając się siostrami: kobiece kolektywy i organizacje fotograficzne”, 2021). Przed założeniem WOPHA, Delgado stworzyła feministyczne archiwum online — Catalog of Cuban Women Photographers („Katalog kubańskich fotografek”). Jest aktywną członkinią rad doradczych i komitetów w PAMM, Lucie Foundation, Feminist Art Foundation i agencji Fast Forward.
- Claudia Grimaldi Marks jest nowojorską fotografką i dyrektorką kreatywną z ponad 30-letnim doświadczeniem w publikowaniu i tworzeniu obrazów. Obecnie pełni funkcję Senior Manager programu New Creator Strategy w agencji Getty Images. Jej pasją jest pomaganie twórcom w odnajdywaniu własnej ścieżki kariery w fotografii wydawniczej, komercyjnej i stockowej. Nadzoruje działania Getty Images w zakresie treści kreatywnych w celu współpracy z twórcami z niedostatecznie reprezentowanych grup, aby pomóc w zróżnicowaniu społeczności współpracowników agencji. Współpracuje z różnymi członkami zespołu, wspiera ich i nieustannie przypomina, jakie znaczenie ma to, kto trzyma aparat. Kieruje produkcją oszałamiających wizualnie treści, które wspaniale wpisują się w ponad 25-letnie, globalne dziedzictwo agencji Getty Images.
- Vicky Ismach od 2019 r. jest kuratorką-koordynatorką i dyrektorką ds. wystaw w CdF. Organizuje wystawy w zewnętrznych przestrzeniach publicznych i salach wystawowych, prowadzi także kuratorskie projekty badawcze i wystawy na bazie historycznego archiwum fotograficznego CdF. W 2022 r. zorganizowała i opracowała programy Dni Fotografii w ramach festiwalu San José Foto (SJF) oraz koordynowała wystawy w ramach Festiwalu MUFF CdF. Wcześniej pracowała przy produkcji SJF, była asystentką kuratora na Verzasca Fotofest (SW), recenzentką portfolio na festiwalach SJF, FFala i Latinamerican She Photographers Festival (BR), a w latach 2018-2020 członkinią Montevideo’s Photobook Club. Prowadzi i redaguje fanzin „Polenta”. Przez całą swoją karierę aktywnie badała i wspierała powiązania między fotografią, sztuką i edukacją, tworząc angażujące środowiska wymiany artystycznej i refleksji.
- Charlotte Jansen jest pochodzącą ze Sri Lanki brytyjską autorką, dziennikarką i krytyczką mieszkającą w Londynie. Pisze o sztuce współczesnej i fotografii między innymi dla „Guardiana”, „Financial Timesa”, „New York Timesa”, brytyjskiego „Vogue” i „ELLE”. Jest autorką albumów Girl on Girl: Art and Photography in the Age of the Female Gaze, (dosł. „Dziewczyny o sobie: Sztuka i fotografia w epoce kobiecego spojrzenia”, HACHETTE, 2017) oraz Photography Now („Fotografia dziś”, TATE, 2021).
- Manuel Sigrist jest dyrektorem ds. wystaw, programów i biblioteki w muzeum Photo Elysée. Jako wykładowca i kurator od ponad dziesięciu lat zajmuje się sztuką cyfrową i instytucjami kultury. Ukończył studia w dziedzinie filozofii, historii i informatyki. Współpracował z wieloma galeriami i festiwalami przy projektach związanych ze sztuką nowych mediów; później zaczął pracę w Photo Elysée, gdzie uruchomił program artystycznych eksperymentów cyfrowych. W ramach tego rozwijał różne projekty wydawnicze i zapraszał artystów medialnych na wystawy i rezydencje. W Photo Elysée był kuratorem serii wystaw, w tym „Anomalous” Tony’ego Ourslera, „#Ukraine. Images of War”, „Open Books” oraz „Broken Spectre” Richarda Mosse’a.
- Isabella Tam jest kuratorką działu sztuk wizualnych w M+, muzeum kultury wizualnej w Hongkongu. Jej specjalnością jest sztuka współczesna Azji, ze szczególnym uwzględnieniem równoległego rozwoju i wymiany pomiędzy sztuką chińską, sztuką japońską i fotografią we współczesnym globalnym dyskursie. Była członkinią zespołu kuratorów inauguracyjnej wystawy muzeum, kuratorką M+ Sigg Collection: From Revolution to Globalisation („Kolekcja Sigg: od rewolucji do globalizacji”, 2021-2023) oraz wystawy Sigg Prize 2023. Organizowała także niezwykle udaną retrospektywę Yayoi Kusamy: 1945 to Now („Od 1945 do dziś”, 2022), która była prezentowana także w Muzeum Guggenheima Bilbao w Hiszpanii (2023) oraz w Fundação de Serralves w Portugalii (2024).
Źródło: Sony Corporation