logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Sony World Photography Awards 2025 – Susan Meiselas uhonorowana nagrodą za wybitny wkład w fotografię

  PR 24.11.2024, przeczytano 242 razy
ilustracja

Uznana fotografka, fotoreporterka i dokumentalistka Susan Meiselas została uhonorowana prestiżową nagrodą za wybitny wkład w fotografię w konkursie Sony World Photography Awards 2025. Wręczenie nagrody odbędzie się na uroczystej gali w Londynie 16 kwietnia 2025 r. Wystawę prac laureatki będzie można oglądać w londyńskim Somerset House od 17 kwietnia do 5 maja 2025 r.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/sony-world-photography-awards-2025-%E2%80%93-susan-meiselas-uhonorowana-nagroda-za-wybitny-wklad-w-fotografie,406597,artykul.html

Susan Meiselas została laureatką prestiżowej nagrody za wybitny wkład w fotografię w ramach konkursu Sony World Photography Awards 2025. Jury konkursu uhonorowało w ten sposób wpływ artystki na fotografię w okresie ostatnich pięciu dekad. Meiselas, ceniona za zaangażowane podejście do tematu, stworzyła imponujący zbiór prac, a jej wnikliwe portrety ludzi w ich środowiskach rozszerzyły horyzonty fotografii dokumentalnej. Laureatka jest także znana z przedstawiania historii kobiet: od dziewcząt dorastających we włoskiej dzielnicy Nowego Jorku przez striptizerki występujące na jarmarkach po kobiety uciekające przed przemocą domową w Wielkiej Brytanii. Dokumentowała problematykę praw człowieka w Ameryce Łacińskiej, stworzyła także fotograficzną historię Kurdystanu. Jej fotograficzne eseje, osadzone w konkretnej rzeczywistości, przybliżają widzom życie i doświadczenia osób, które znalazły się przed jej obiektywem. Projekty Meiselas powstają zwykle przez dłuższy czas i często dołączone są do nich robione na bieżąco notatki i świadectwa ich uczestników.

Fragmenty pięciu cykli z dorobku laureatki będzie można zobaczyć w londyńskim Somerset House od 17 kwietnia do 5 maja 2025 r. Na wystawie znajdą się między innymi projekty, które nigdy wcześniej nie były prezentowane w Wielkiej Brytanii. Wystawa podąża za powracającymi motywami prac Meiselas, często skupionych na tym, co ukryte i niewidoczne na pierwszy rzut oka. Znalazły się na niej najwcześniejsze cykle, takie jak 44 Irving Street, Prince Street Girls (Dziewczęta z Prince Street) i Carnival Strippers (Karnawałowe striptizerki), oraz późniejsze projekty: Pandora’s Box (Puszka Pandory) i A Room of their Own (Własny pokój).

ilustracjastrzałka

Prace prezentowane w Somerset House są kroniką długotrwałych relacji i rozmów z ludźmi. W ramach projektu 44 Irving Street (1971) Meiselas portretowała osoby, które były jej sąsiadami w internacie, a następnie prosiła je, aby napisały o różnicach między tym, jak same siebie postrzegają, a tym, jak zostały przedstawione na zdjęciach. Prince Street Girls (1975–1990) to zapis dynamiki grupy dziewcząt dorastających we włoskiej dzielnicy Nowego Jorku i ukazanie ich drogi do dorosłości.

Cykl Carnival Strippers (1972-1975) dokumentuje sceniczne i pozasceniczne doświadczenia kobiet wykonujących striptiz w czasie małomiasteczkowych zabaw karnawałowych w Nowej Anglii. Ukazuje zarówno ich życie artystyczne, jak i prywatne — a także kolaż głosów wszystkich uczestników tych imprez, od menedżera pokazu po kobiety na scenie i mężczyzn na widowni. Poruszający projekt Pandora’s Box (1995) prezentuje rzeczywistość nowojorskiego klubu sado-maso, znanego jako „Disneyland dominacji”. Z kolei w serii A Room of Their Own (2015-2017) Meiselas kieruje obiektyw na schronisko dla kobiet w Black Country w środkowej Anglii. Zdjęcia pokoi łączą się tu ze świadectwami mieszkanek ośrodka i stworzonymi przez nie oryginalnymi dziełami sztuki, jednocześnie wyrażając i chroniąc ich tożsamość.

Susan Meiselas urodziła się w Baltimore w USA w 1948 r. Ukończyła studia magisterskie w dziedzinie edukacji wizualnej na Uniwersytecie Harvarda, a następnie pracowała jako nauczycielka. Fotografią zajmowała się początkowo podczas wakacji letnich. W ten sposób powstał jej pierwszy projekt Carnival Strippers (1972-1975). W 1976 r. dołączyła do agencji Magnum Photos i stworzyła kilka znaczących serii fotograficznych. Jej zdjęcia z rewolucji w Nikaragui pod koniec lat 70. ponad pół wieku później nadal żyją w publicznej wyobraźni.

Susan Meiselas tak skomentowała przyznanie jej nagrody: Jestem zaszczycona wyróżnieniem mojego wkładu w stale rozwijający się świat fotografii. W ciągu ostatnich 50 lat miałam okazję być świadkiem tworzenia się historii i ukazywałam światu często niewidoczne życie tych, którzy byli zaangażowani w jej tworzenie. Moje projekty prezentowane na wystawie zachęcają do refleksji nie tylko nad samymi fotografiami, ale także nad relacjami, które je ukształtowały i zainspirowały.

Nagroda za wybitny wkład w fotografię to wyróżnienie wręczane twórcom najbardziej przełomowych prac fotograficznych naszych czasów. Jako jej 18. laureatka Susan Meiselas dołącza do grona wybitnych artystów, takich jak Mary Ellen Mark (2014), Martin Parr (2017), Graciela Iturbide (2021), Edward Burtynsky (2022) czy Sebastião Salgado (2024).

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się na dorocznej gali w Londynie 16 kwietnia 2025 r., podczas której ogłoszeni zostaną zwycięzcy konkursu Sony World Photography Awards 2025. Więcej informacji o kolejnych komunikatach i o zwycięzcach można znaleźć na stronie www.worldphoto.org.

Źródło: Sony Europe B.V.

Dodatkowe informacje:

SUSAN MEISELAS
Susan Meiselas to fotografka dokumentalna mieszkająca w Nowym Jorku. Jest autorką projektów fotograficznych Carnival Strippers (1976), Nicaragua (1981), Kurdistan: In the Shadow of History (1997), Pandora’s Box (2001), Encounters with the Dani (2003), Prince Street Girls (2016), A Room of Their Own (2017), Tar Beach (2020) oraz Carnival Strippers Revisited (2022). W swoich pracach wielokrotnie podejmowała temat praw człowieka w Ameryce Łacińskiej. Jej fotografie znajdują się w kolekcjach na całym świecie. W 1992 r. artystka otrzymała grant MacArthur Fellows Program, a w 2015 roku została stypendystką Guggenheima. Ostatnio zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie Women in Motion przyznawaną przez firmę Kering i festiwal Rencontres d'Arles (2019), nagrodę Deutsche Börse Photography Foundation (2019) oraz nagrodę im. Ericha Salomona od Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego (2022). Stworzona przez paryskie muzeum Jeu de Paume wystawa Mediations (Mediacje), stanowiącą przegląd prac artystki od lat 70. do chwili obecnej, była później prezentowana między innymi w Fundació Antoni Tàpies, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco i Instituto Moreira Salles w São Paulo. Od 2007 r. Meiselas jest prezeską Magnum Foundation — organizacji stawiającej sobie za cel zwiększanie różnorodności i kreatywności w fotografii dokumentalnej.

SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS
Organizowany co roku przez World Photography Organisation, znany na całym świecie konkurs Sony World Photography Awards należy do największych światowych wydarzeń w branży fotograficznej. Udział w konkursie, który odbywa się już po raz osiemnasty, jest bezpłatny. SWPA to globalny głos całego środowiska fotograficznego i okazja do wglądu w fascynujący świat współczesnej fotografii. Uczestniczący w nim fotografowie, zarówno uznani, jak i początkujący, mają wyjątkową okazję do zaprezentowania światu swoich dokonań. W konkursie wyróżniani są również najbardziej wpływowi artyści zajmujący się tą formą sztuki — otrzymują oni Nagrodę za wybitny wkład w fotografię. Poprzednimi laureatami tego wyróżnienia byli między innymi William Eggleston (2013), Mary Ellen Mark (2014), Martin Parr (2017), Gerhard Steidl (2020), Graciela Iturbide (2021), Edward Burtynsky (2022), Rinko Kawauchi (2023) i Sebastião Salgado (2024). Prace zwycięzców i finalistów konkursu prezentowane są na prestiżowej, corocznie organizowanej wystawie w londyńskim Somerset House. https://worldphoto.org/exhibition

WORLD PHOTOGRAPHY ORGANISATION
World Photography Organisation to czołowa globalna platforma poświęcona rozwojowi i propagowaniu kultury fotograficznej. Jej inicjatywy programowe i konkursy stwarzają ogromne możliwości dla artystów zajmujących się fotografią i pomagają upowszechnić dyskusje dotyczące ich twórczości. Konkurs Sony World Photography Awards to najważniejsza inicjatywa World Photography Organisation. Organizowany od 2007 roku, jest jednym z największych i najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie. Uczestniczą w nim zarówno uznani artyści, jak i początkujący fotografowie, a wystawy prac konkursowych na całym świecie przyciągają co roku dziesiątki tysięcy odwiedzających. World Photography Organisation jest częścią organizacji Creo. Zajmuje się sztuką fotograficzną i inicjuje wydarzenia i programy z trzech dziedzin: fotografii, filmu i sztuki współczesnej. https://worldphoto.org

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

TikTok Awards Polska i Year on TikTok - wyniki
Licząca niemal 12 milionów polska społeczność TikToka wybrała zwycięzców pierwszej edycji TikTok Awards Polska. W 10 kategoriach rywalizowało 48 najbardziej angażujących i zasięgowych twórców i twórczyń platformy. Nagroda Creator of the Year trafiła do Natalii Sisik, a tytuł Video of the Year zdobyła historia o wiralowym rogaliku z...
Novotel Warszawa Centrum ze Złotym Spinaczem
Kampania „Zakochaj się na novo. 50 lat novoczesności” przygotowana we współpracy z agencją 38 Content Communication z okazji 50-lecie Novotel Warszawa Centrum zdobyła Złoty Spinacz w 22. edycji konkursu w kategorii Sport, turystyka i rekreacja. Złote Spinacze to największy konkurs branży PR w Polsce, nagradzający najbardziej innowacyjne i skuteczne projekty...
Złote Spinacze 2024 rozdane!
Znamy zwycięzców 22. edycji konkursu Złote Spinacze organizowanego przez Związek Firm Public Relations. Jury przyznało łącznie aż 101 nagród – 23 Złote, 39 Srebrnych oraz 39 Brązowych Spinaczy. Tytanowy Spinacz dla „Najlepszego w konkursie” trafił do agencji 38 Content Communication.
SEC Newgate CEE z trzema nagrodami ICCO Global Awards
SEC Newgate CEE wróciło z londyńskiej gali ICCO Global Awards z trzema głównymi nagrodami – dwiema w kategoriach sektorowych za kampanię „Saving Free Media in Poland”, zrealizowaną wraz z TVN Warner Bros. Discovery oraz jedną nagrodą indywidualną dla Szymona Dziewięckiego za wybitne osiągnięcia poniżej 30. roku życia.
Filmy z kampanii Mitsubishi Motors z nagrodami The Best of Moto 2024
Astara – oficjalny importer samochodów, części zamiennych i akcesoriów Mitsubishi do Polski informuje, że trzy serie filmów Mitsubishi Motors z udziałem znanych ambasadorów marki, Bartłomieja Topy, Anny Cieślak i Macieja Kaweckiego, zostały wyróżnione w prestiżowym plebiscycie „The Best of Moto 2024”. Projekty: „Inspiracje w...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764