logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Sony zapowiada aparat A7R V z systemem AF nowej generacji

  PR 28.10.2022, przeczytano 797 razy
ilustracja

Dzięki połączeniu nowego procesora sztucznej inteligencji (SI) z przetwornikiem obrazu o wysokiej rozdzielczości 61 megapikseli i procesorem obrazu BIONZ XR jakość obrazu z korpusu ɑ osiągnęła niespotykany dotąd poziom.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/sony-zapowiada-aparat-a7r-v-z-systemem-af-nowej-generacji,397787,artykul.html

Firma Sony zapowiedziała wprowadzenie do oferty kolejnego produktu z renomowanej rodziny aparatów bezlusterkowych z wymiennymi obiektywami Sony α: korpusu α7R V (model ILCE-7RM5). Jako przedstawiciel serii 7R jest on wyposażony w przetwornik obrazu Sony o najwyższej rozdzielczości oraz, po raz pierwszy w serii α7R, wysoko wydajny procesor obrazu BIONZ XR. Połączenie tych dwóch elementów daje niespotykane dotąd możliwości rozpoznawania obiektów i rejestracji obrazu fotograficznego i filmowego. Nowy α7R V pozwala robić zdjęcia o rozdzielczości 61,0 megapikseli i nagrywać filmy w standardzie 8K[i]. Wyróżnia się najbardziej efektywnym w całej rodzinie Sony α systemem stabilizacji obrazu, będącym odpowiednikiem 8 stopni przysłony[ii], oraz nowym monitorem z 4‑osiową regulacją położenia. Cechują go również szybkie łącza, wysoka funkcjonalność i łatwość użycia w różnych modelach pracy. Najnowszy aparat Sony doskonale wpisuje się w potrzeby użytkowników profesjonalnych, który szukają narzędzia najwyższej klasy do rejestracji obrazu o wysokiej rozdzielczości.

— Najnowszy model z serii α7R znakomicie ilustruje nasze ciągłe dążenie do rozwijania wiodącej na rynku technologii przetwarzania obrazu — mówi Yann Salmon Legagneur, dyrektor ds. marketingu produktu w dziale Digital Imaging Sony Europe. — Z radością wprowadzamy korpus α7R V z systemem AF nowej generacji, który powstał dzięki niezwykle zaawansowanej technologii sztucznej inteligencji. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak wykorzysta go nasza społeczność.

Ulepszony system AF oparty na nowo opracowanym procesorze SI

Aparat α7R V jest wyposażony w system AF nowej generacji z nowym procesorem SI (sztucznej inteligencji), który dzięki pogłębionemu uczeniu umożliwia zaawansowane rozpoznawanie obiektów. Najnowocześniejsza technologia SI, precyzyjnie oszacowująca postawy ludzi, znacznie poprawia dokładność rozpoznawania obiektów i pozwala w pełni wykorzystać rozdzielczość aparatu[iii]. Lista kategorii obiektów rozpoznawanych przez sztuczną inteligencję powiększyła się między innymi o pojazdy i owady[iv].

α7R V to również pierwszy aparat z serii 7R, w którym pojawiły się różne funkcje cenione już przez użytkowników innych aparatów Sony α:

  • Ciągłe śledzenie w czasie rzeczywistym[v]
  • Szybszy, dokładniejszy system AF gęsto pokrywający rozległą strefę
  • Zdjęcia seryjne z szybkością do 10 kl./s[vi] ze śledzeniem ostrości i ekspozycji
  • Ciche zdjęcia bez wibracji[vii] z szybkością do 7 kl./s[viii]
  • Rejestracja do 583 obrazów RAW z kompresją w trybie zdjęć seryjnych z dużą szybkością[ix]

System regulacji ostrości aparatu α7R V obejmuje funkcje pomagające uzyskać wysoką rozdzielczość. Należy do nich funkcja Full-time DMF[x] (stale działająca bezpośrednia ręczna regulacja ostrości) oraz bracketing ostrości[xi] — bardzo oczekiwana funkcja umożliwiająca stosowanie techniki focus stacking.

Charakterystyczna dla serii α7R, wyjątkowa rozdzielczość

Aby zapewnić nadzwyczajną szczegółowość obrazu, w aparacie α7R V zastosowano najnowszy procesor obrazu BIONZ XR oraz wykonany w technologii BSI, pełnoklatkowy przetwornik obrazu CMOS Exmor R o efektywnej rozdzielczości około 61,0 milionów pikseli. Procesor obrazu BIONZ XR w pełni wykorzystuje potencjał przetwornika obrazu, dzięki czemu zapewnia najwyższą w całej serii α rozdzielczość obrazu przy niskiej czułości. Zakres czułości podczas fotografowania i filmowania wynosi od ISO 100 do ISO 32 000[xii]. Fotografujący aparat osiąga szeroki, ponad 15-stopniowy[xiii] zakres dynamiczny.

Cały system stabilizacji obrazu w aparacie α7R V został zmodernizowany poprzez wprowadzenie nowego, precyzyjnego modułu stabilizującego, zaawansowanych czujników żyroskopowych i zoptymalizowanych algorytmów stabilizacji obrazu fotograficznego i filmowego. Oprócz kompensacji drgań będącej odpowiednikiem 8 stopni przysłonyii nowy algorytm stabilizacji zapewnia wykrywanie i sterowanie z dokładnością do jednego piksela. Pozwala to w pełni wykorzystać potencjał 61,0‑megapikselowej matrycy i ukazać najdrobniejsze szczegóły obiektu. Precyzję wbudowanego w korpus systemu stabilizacji obrazu wykorzystuje udoskonalona funkcja Pixel Shift Multi Shooting. Rejestruje ona serię obrazów przesuniętych o piksel w celu ich połączenia w komputerze w jedno zdjęcie o olbrzymiej rozdzielczości. Co więcej, program komputerowy Imaging Edge Desktop w najnowszej wersji 3.5 automatycznie wykrywa i koryguje przemieszczenia mające zakres pojedynczych pikseli, takie jak ruchy osób czy liści na drzewie, nadając wynikowemu obrazowi idealną jakość[xiv]. W ten sposób można połączyć 16 zdjęć zawierających łącznie około 963,2 miliona pikseli w obraz o rozdzielczości około 240,8 miliona pikseli (19 008 × 12 672 piksele)[xv]. Aby zwiększyć swobodę twórczą, aparat α7R V umożliwia dokładne i elastyczne sterowanie zewnętrzną lampą błyskową, a w trudnych warunkach oświetlenia wydajnie kompensuje migotanie sztucznych źródeł światła[xvi] na fotografiach i filmach.

Aparat ma również inne funkcje ułatwiające fotografowanie. Należą do nich:

  • Możliwość bezstratnej kompresji obrazu RAW oraz wyboru rozmiaru i jakości obrazu RAW
  • Znacznie rozszerzony zakres bracketingu ostrości i ekspozycji
  • Ustawienia „Twórczy wygląd” do fotografowania i filmowania
  • Wysokiej jakości obrazy HEIF poddane bardzo efektywnej kompresji
  • Szeroki zakres jasności do oglądania na dużym ekranie.

Funkcjonalność i niezawodność

Aparat α7R V wyróżnia się nieprzeciętną niezawodnością w profesjonalnych zastosowaniach fotograficznych i filmowych, a także lekką, kompaktową formą. Ma nowy monitor LCD z 4-osiową regulacją[xx], łączący funkcjonalność standardowego uchylnego monitora z uniwersalnością otwierania na bok. Wyposażenie obejmuje również wizjer elektroniczny o rozdzielczości 9,44 mln pikseli, dwa gniazda na nośniki danych obsługujące karty CFexpress typu A i SDXC, nowy system menu z funkcjami dotykowymi oraz szereg dostosowywanych funkcji.

Dzięki zmodernizowanym funkcjom łączności aparat α7R V pozwala zoptymalizować pracę w zastosowaniach profesjonalnych. Do szybkiego przesyłania danych można używać sieci Wi-Fi (802.11ac) z technologią MIMO 2×2[xxi] lub portu USB-C zapewniającego przewodową łączność SuperSpeed USB 10 Gb/s. Zastosowania łącza USB nie ograniczają się jednak do zdalnego sterowania zdjęciami i szybkiego przesyłania plików ze zdjęciami i filmami — zgodność ze standardami UVC/UAC umożliwia streaming obrazu w rozdzielczości do 4K (QFHD) wraz z dźwiękiem.

Zgodnie z oczekiwaniami użytkowników profesjonalnych ulepszono system rozpraszania ciepła, dzięki czemu aparat α7R V umożliwia nieprzerwane filmowanie przez dłuższy czas[xxii]. Zmodernizowana konstrukcja odporna na pył i wilgoć[xxiii], wytrzymała obudowa ze stopu magnezu oraz inne ulepszenia zwiększają niezawodność w trudnych warunkach pracy.

Profesjonalny produkt stworzony z myślą o zrównoważonym rozwoju

Nowy produkt mniej oddziałuje na środowisko na wszystkich etapach cyklu życia, od opracowania poprzez łańcuch dostaw i wytwarzanie aż po pakowanie. Firma Sony pragnie inspirować swoich klientów maksymalnie efektywnym wykorzystaniem energii i surowców. W korpusie aparatu użyto więc elementy z tworzywa sztucznego z recyklingu o nazwie SORPLAS[xxiv], a produkcja odbywa się w zakładzie wykorzystującym energię odnawialną.

Firma Sony stara się stosować materiały opakowaniowe bez tworzyw sztucznych[xxv], zapewniające odpowiednią ochronę przed wstrząsami i uderzeniami. Torby na produkt powstają z włóknin pochodzenia roślinnego[xxvi]. Pomaga to ograniczyć wpływ na środowisko.

Dostępność

Nowy aparat α7R V będzie można nabyć od listopada 2022 r. u autoryzowanych dealerów Sony.

Źródło: Sony Corporation

www.sony.net

Dodatkowe informacje:

[i] Podczas nagrywania filmu w formacie XAVC HS 8K niedostępny jest tryb nagrywania w zwolnionym lub przyspieszonym tempie. Parametr [APS-C S35 Fotograf.] przyjmuje wymuszone ustawienie [Wył.]. Ogniskowa z mnożnikiem 1,2x.
[ii] Norma Camera & Imaging Products Association. Tylko pochylenie/odchylenie. FE 50 mm F1.2 GM. Redukcja szumów przy długich czasach ekspozycji: wyłączona.
[iii] Nie gwarantuje się dokładnego rozpoznawania wszystkich podanych obiektów w każdych warunkach. W pewnych warunkach może występować błędne rozpoznawanie obiektów innego rodzaju niż wskazane.
[iv] Nie gwarantuje się dokładnego rozpoznawania wszystkich podanych obiektów w każdych warunkach. Dostępne są następujące ustawienia obiektów: Człowiek, Zwierzę/Ptak, Zwierzę, Ptak, Owad, Samochód/Pociąg i Samolot. W pewnych warunkach może występować błędne rozpoznawanie obiektów innego rodzaju niż wskazane.
[v] Opcja [Śledzenie] w menu. Z wykorzystaniem zaawansowanej sztucznej inteligencji, w tym samouczenia się maszyn.
[vi] Do 8 kl./s ze śledzeniem ostrości i ekspozycji w trybie zdjęć z podglądem na żywo. Maksymalna szybkość zdjęć seryjnych zależy od ustawień aparatu.
[vii] W przypadku fotografowania szybko poruszających się obiektów, panoramowania aparatem lub szybkiego przemieszczania aparatu w inny sposób mogą wystąpić zniekształcenia obrazu.
[viii] Do 7 kl./s w trybie zdjęć seryjnych „Hi+”. Maksymalna szybkość zdjęć seryjnych zależy od ustawień aparatu.
[ix] W przypadku użycia karty pamięci CFexpress typu A Sony CEA-G160T. Tryb zdjęć seryjnych Hi+. Rzeczywista liczba zdjęć zależy od warunków fotografowania.
[x] Z wyjątkiem obiektywów E PZ 16–50 mm F3.5–5.6 OSS i E 18–200 mm F3.5–6.3 OSS LE oraz wszystkich obiektywów z mocowaniem typu A. Funkcja Full-time DMF nie działa podczas zdjęć seryjnych w trybie AF-C lub AF-A (z wyjątkiem Lo) oraz gdy w trybie AF-C używany jest obiektyw SEL70200GM.
[xi] Nie są obsługiwane obiektywy z mocowaniem typu A.
[xii] Podczas fotografowania zakres ISO można rozszerzyć do 50–80 i 40 000–102 400.
[xiii] Warunki testowe Sony. Dotyczy fotografii.
[xiv] Stan z chwili zapowiedzi produktu w październiku 2022 r. Dotyczy modeli α1 i α7R V.
[xv] Obraz powstały z połączenia 4 zdjęć zawiera około 60,2 miliona pikseli (9504 × 6336), a z 16 zdjęć — około 240,8 miliona pikseli (19 008 × 12 672).
[xvi] Wykrywane jest tylko migotanie o częstotliwości 100 i 120 Hz. Szybkość zdjęć seryjnych może ulec zmniejszeniu. Pokrycie polami opartymi na wykrywaniu fazy ma ograniczony zasięg. Fotografowanie z funkcją Anti-flicker nie jest możliwe w trybie cichych zdjęć, trybie ekspozycji B i podczas nagrywania filmu.
[xvii] Podczas zdjęć w formacie Super 35mm 30p lub 24p/25p.
[xviii] W trybie Active Mode zachodzi nieznaczne przycinanie obrazu. Tryb Active Mode nie działa, gdy nagrywanie odbywa się w formacie XAVC HS 8K lub z szybkością 120 (100) kl./s.
[xix] Informacje na temat zgodności obiektywów podano na stronie pomocy technicznej Sony: https://www.sony.net/dics/7rm5-s/ Pewne obiektywy mogą wymagać aktualizacji oprogramowania. Efektywność kompensacji zależy od używanego obiektywu.
[xx] Zakres ruchów monitora może ulegać ograniczeniu przez przewody podłączone do złączy aparatu.
[xxi] Łącze Wi-Fi obsługuje pasma 2,4 GHz i 5 GHz. W pewnych krajach i regionach mogą obowiązywać ograniczenia w wykorzystaniu pasma 5 GHz.
[xxii] Wewnętrzne testy Sony. Funkcja [Temp. auto. wyłącz.] ustawiona na [Wysoka].
[xxiii] Nie gwarantuje się stuprocentowej odporności na pył i wilgoć.
[xxiv] Okresowo produkcja może się odbywać bez użycia tworzywa SORPLAS™ w pewnych elementach.
[xxv] Z wyjątkiem tworzyw stosowanych w powłokach i klejach.
[xxvi] Z wyjątkiem tworzyw stosowanych w powłokach i klejach. W pewnych okresach produkcja może odbywać się bez użycia naturalnych włóknin.

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Salonowa jakość w kampanii TRESemmé
Marka TRESemmé wprowadza na rynek nowe produkty i odświeżone wersje swoich profesjonalnych kosmetyków.
Wiosenna kampania Jantar: Taka jak ja! #Regeneracja
Jedyne w swoim rodzaju kosmetyki do włosów marki Jantar, opracowane na bazie cennej esencji bursztynowej, od lat podbijają serca Polek, gromadząc rzesze stałych Klientek. Na przełomie marca i kwietnia wystartowała kampania wizerunkowa pod hasłem „Taka jak ja! #Regeneracja” - promująca kultową, regeneracyjną serię do włosów zniszczonych w nowej odsłonie – szampon do...
Nowe władze Polskiego Stowarzyszenia Marketingu SMB
W dniu 19 kwietnia br. odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Polskiego Stowarzyszenia Marketingu SMB, które zgromadziło kluczowych przedstawicieli branży marketingu. Podczas tego ważnego wydarzenia ogłoszono skład nowego Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej, stanowiących fundamenty dalszego rozwoju stowarzyszenia.
Rogalik na drogę w kampanii 7Days
W maju marka 7Days startuje z największą aktywacją w tym roku w ramach kampanii „7Days. Złap na drogę!”, której celem jest promocja produktu – rogalika 7Days. Smaczny, zawsze świeży dzięki szczelnemu opakowaniu, doskonały na każdą okazję. W ramach działań przewidziana została również aktywacja lokalna – w maju na ulicach Lublina pojawi się...
Firma Hochland, która w tym roku świętuje jubileusz 30-lecia na polskim rynku, rozstrzygnęła przetarg na obsługę strategiczno-kreatywną marki Hochland. Marka, która na początku tego roku odświeżyła swoją identyfikację wizualną, do współpracy wybrała agencję reklamową Ogilvy.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764