logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

SOS Wioski Dziecięce z jubileuszową kampanią „Czas to miłość”

  PR 07.05.2024, przeczytano 465 razy
ilustracjastrzałka

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce już od 40 lat opiekuje się opuszczonymi i osieroconymi dziećmi, a od 14 lat wspiera także rodziny z wieloma problemami. Z tej okazji organizacja wystartowała z kampanią „Czas to miłość”, której celem jest przypomnienie nam wszystkim, że to właśnie czas poświęcony drugiemu człowiekowi jest kluczem do trwałych i bezpiecznych relacji. Stowarzyszenie w dalszym ciągu zachęca do aplikowania na Rodziców SOS, którzy stworzą dom dla najbardziej potrzebujących dzieci.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/sos-wioski-dzieciece-z-jubileuszowa-kampania-_czas-to-milosc_,404106,artykul.html

Od początku istnienia SOS Wioski Dziecięce w Polsce pomogły prawie 1500 dzieciom i młodzieży z pieczy zastępczej oraz ponad 3000 dzieci z rodzin z wieloma problemami. - Do SOS Wiosek Dziecięcych trafiają dzieci, które mierzą się z konsekwencjami bolesnych doświadczeń, takich jak przemoc, odrzucenie, czy skrajne zaniedbanie. Skala potrzeb jest bardzo duża, dlatego robimy wszystko co w naszej mocy, by rozwijać wsparcie zarówno w formie opieki zastępczej, jak też poprzez współpracę z rodzinami doświadczającymi różnych problemów. – komentuje Aleksandra Granada, Dyrektorka Krajowa SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce.

ilustracjastrzałka

Stowarzyszenie regularnie poszukuje kandydatów na Rodziców SOS, czyli osoby, które stworzą rodzinę dla ok. 4-6 dzieci. – Może właśnie to Ty jesteś osobą, która chciałaby się zaangażować i otoczyć troską najbardziej potrzebujące dzieci. Jeśli tak, to skontaktuj się z nami.Rodzicom SOS zapewniamy, m.in. pomoc w prowadzeniu domu i opiece nad dziećmi, jak również rozwój kompetencji, poprzez udział w szkoleniach i superwizjach. Zapewniamy także opiekę psychologiczną, jak też pomoc administracyjno-techniczną. Ale to przede wszystkim dzieci objęte są szerokim wsparciem specjalistycznym. – komentuje Aleksandra Sikorska, psycholog w SOS Wioskach Dziecięcych w Polsce. Aby aplikować wystarczy zadzwonić na numer +48 734 425 108, lub wysłać CV na adres e-mail: rodzice@sos-wd.org.

Czasu nie można cofnąć, ale można go komuś podarować

Z okazji 40-lecia SOS Wioski Dziecięce w Polsce uruchomiły kampanię pod hasłem „Czas to miłość”, której celem jest przypomnienie nam wszystkim, że to właśnie czas poświęcony drugiemu człowiekowi jest najtrwalszym fundamentem relacji. – Czasu nie można cofnąć, ale można go komuś podarować. Tak jak od 40 lat robią to w naszych Wioskach rodzice SOS. I to właśnie oni byli największą inspiracją do powstania tego spotu. Ich czas, miłość, cierpliwość i troska to najcenniejsze wsparcie dla naszych podopiecznych. Bez relacji opartej na poczuciu bezpieczeństwa i zaufania nie byłoby to możliwe. – komentuje Katarzyna Puławska, Dyrektorka Operacyjna w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Głosu w spocie kampanii użyczył wieloletni Przyjaciel SOS, Andrzej Seweryn, a za produkcję odpowiada agencja Motion Pikczer.

Tam wszystko się zaczęło

40 lat temu w Biłgoraju powstała pierwsza Wioska SOS w Polsce, która jedocześnie stała się pierwszą Wioską SOS w ówczesnej Europie Wschodniej. Jej otwarcie odbyło się 31 maja 1984 roku, a w piętnastu domach wybudowanych na terenie Wioski, rodzice SOS stworzyli rodziny dla 70 dzieci. W ciągu 40 lat istnienia Wioski w rodzinach tych zapewniliśmy opiekę i rozwój 547 dzieciom. - Kiedy patrzymy na naszych obecnych i byłych podopiecznych i widzimy ich uśmiechy, radości, czasami też i ich smutek, kiedy widzimy, jak po opuszczeniu Wioski tworzą swoje rodziny, jakimi kochającymi stają się matkami, ojcami, ile ciepła dają swoim dzieciom, uśmiechamy się. Jest w tym odrobina naszego serca, naszej w ich życiu obecności. Każde dziecko potrzebuje dobrej relacji, dobrego dorosłego, który w dziecko uwierzy, który je zaakceptuje takim jakim jest i da mu poczucie bezpieczeństwa. Wielu dobrych ludzi przez 40 lat stara się dawać w SOS Wioskach Dziecięcych dzieciom to, co mają inne dzieci. – mówi Marian Łosiewicz, dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych Biłgoraj, który związany jest z Wioską od początków jej istnienia.

Stowarzyszenie prowadzi Wioski SOS również w innych lokalizacjach takich jak Karlino (woj. zachodniopomorskie), Siedlce (woj. mazowieckie) oraz Kraśnik (woj. lubelskie). W Biłgoraju od 2022 funkcjonuje również placówka typu interwencyjnego „Puchatek I” oraz placówka typu specjalistyczno-terapeutycznego „Puchatek II”, a od 2023 Centrum Specjalistyczne SOS.

Pomoc rodzinom biologicznym

Od 14 lat SOS Wioski Dziecięce prowadzą również działania pomocowe w ramach Programów Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie”. Ich praca koncentruje się na pomocy w przezwyciężaniu kryzysów, jakie dotykają rodziny z wieloma problemami (m.in. bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, uzależnień czy przemocy). – Nasi pracownicy towarzyszą członkom rodzin w ich codziennych wyzwaniach - pomagają w planowaniu budżetu, znalezieniu pracy, a przede wszystkim wspierają rodziców w rozpoznawaniu i zaspokajaniu rozwojowych potrzeb ich dzieci. Praca ta odbywa się zarówno w naszych siedzibach, domach wspieranych przez nas rodzin, a także podczas przedsięwzięć organizowanych we współpracy z naszymi partnerami i darczyńcami. Wachlarz działań jest bardzo szeroki, od indywidualnej pracy nad założonymi z rodziną celami, poprzez grupy wsparcia dla rodziców, warsztaty tematyczne, wsparcie w wejściu na rynek pracy czy pomoc prawną. Programy „SOS Rodzinie” to również bogata oferta dla dzieci i młodzieży w ramach oferty świetlicowej. Każde dziecko może liczyć na wsparcie edukacyjne, zajęcia tematyczne sprzyjające rozwojowi pasji i zainteresowań, ciepły posiłek, a także możliwość rozmowy z zaufanym dorosłym. Zarówno dzieciom jak i rodzicom zapewniamy szerokie wsparcie specjalistyczne indywidualnie dostosowane do ich potrzeb i sytuacji życiowej – komentuje Łukasz Łagód, psycholog w SOS Wioskach Dziecięcych w Polsce. I jak zaznacza – Praca z rodzinami jest zindywidualizowana, długofalowa a przede wszystkim oparta na wzajemnym szacunku, dzięki czemu ponad 70 proc. rodzin, opuszczających Programy znajduje siłę by przezwyciężać swoje trudności i staje się samodzielna w radzeniu sobie z wyzwaniami jakie codziennie stawia przed nimi życie.

Programy młodzieżowe

SOS Wioski Dziecięce z sukcesem rozwijają również Programy Młodzieżowe, których misją jest wspieranie młodzieży w stawianiu kroków ku samodzielności. W tym celu stowarzyszenie prowadzi Młodzieżowe Wspólnoty Mieszkaniowe SOS w Siedlcach i Koszalinie, a także Domy Młodzieży SOS w Lublinie. - Miejsca te zostały stworzone po to, aby wspierać nastoletnich podopiecznych w przygotowaniu do samodzielnego życia. We wspólnotach młodzież uczy się prowadzenia gospodarstwa domowego, podejmuje prace sezonowe, praktyki i przygotowuje się do startu na rynku pracy. – komentuje Adam Jaszczuk, Dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych Lublin. Z kolei osobom, które kończą pobyt w opiece zastępczej, stowarzyszenie pomaga w ramach autorskiego Programu opieki ograniczonej, umożliwiając pomoc zarówno finansową, jak i mieszkaniową. W ramach opieki ograniczonej stowarzyszenie prowadzi również mieszkania treningowe, które obecnie dostępne są w Kraśniku i Siedlcach.

Wsparcie specjalistyczne i zagraniczne

Od 2022 roku Stowarzyszenie rozwija również sieć Centrów Specjalistycznych SOS. Są to przestrzenie, w których dzieci zmagające się m.in. z problemami neurorozwojowymi oraz z traumą wojenną mogą otrzymać bezpłatną, specjalistyczną pomoc. - Obecnie dzieci z ukraińskiej oraz polskiej pieczy zastępczej mogą korzystać z takiego wsparcia w pięciu lokalizacjach: Krakowie, Biłgoraju, Kraśniku, Siedlcach oraz w Laskach pod Warszawą. Zapewniamy tam, m.in. pomoc psychologa dziecięcego, logopedy, terapeuty czy pedagoga. – komentuje Tomasz Wodzyński, dyrektor ds. projektów specjalnych i współpracy międzynarodowej w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Organizacja pomaga również około 5 000 dzieciom i dorosłym w Zimbabwe i Kamerunie. Do głównych działań należą, m.in. budowa studni oraz sanitariatów, promocja higieny (HIV/AIDS, COVID-19), program dożywiania, edukacja, wsparcie działalności gospodarczej rodzin i społeczności czy promocja praw kobiet.

Rzecznictwo i Polityka ochrony dziecka

SOS Wioski Dziecięce w Polsce realizuje także działania rzecznicze zarówno w oparciu o prawo krajowe, jak też dokumenty prawa międzynarodowego, tj. o Konwencję o prawach dziecka (1989), Wytyczne ONZ w sprawie pieczy zastępczej wobec dzieci (2009), Rezolucję w zakresie promocji i ochrony praw dziecka (2019) oraz Strategię UE na rzecz praw dziecka (2021).

Ponadto, Stowarzyszenie implementuje stworzoną na własne potrzeby Politykę Ochrony Dziecka (POD) już od 2011 roku. Jak komentuje Beata Kulig, Doradczyni ds. rzecznictwa w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce - Przyjęta przez nas 13 lat temu POD była na tamten czas dokumentem unikatowo progresywnym, wyprzedzając standardy ochrony wprowadzane obecnie na szczeblu państwowym. Warto podkreślić, że celem polityki jest budowanie świadomości zarówno na temat bezpieczeństwa dzieci, jak też form możliwego krzywdzenia i wykorzystania. Polityka wyznacza także zasady reagowania na sytuacje naruszające bezpieczeństwo małoletnich. ­­

Kampania potrwa do połowy czerwca br. i będzie widoczna zarówno w Internecie, prasie, jak też przestrzeni publicznej. Za realizację spotu odpowiada agencja Motion Pikczer, przy kreatywnym wsparciu agencji Hill and Knowlton Strategies.

Źródło: Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce

wioskisos.org

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Havas wprowadza strategię Converged
Agencja mediowa Havas, kluczowy partner biznesowy w zakresie zintegrowanych rozwiązań komunikacyjnych, ogłosiła wprowadzenie innowacyjnych zmian w obszarze strategii oraz inwestycji, aby odpowiedzieć na stale rosnące potrzeby klientów.
Endless profrekwencyjnie dla fundacji Alliance4Europe
Endless zrealizowała kampanię profrekwencyjną do Parlamentu Europejskiego na zlecenie fundacji Alliance4Europe. Agencja jest odpowiedzialna zarówno za ideę strategiczną, jak i kreatywną.
Makłowicz znów inspiruje w kampanii Browaru Fortuna
Trwa kampania piw marki Miłosław&Makłowicz ArcyIPA i premierowego ArcyLager z portfolio Browaru Fortuna. To seria współtworzona z Robertem Makłowiczem. Za realizację odpowiada agencja Pomarańcza.
Timecode: rebranding na 20-lecie
Dom produkcyjny Timecode Film Production świętuje w tym roku 20-lecie swojej działalności. Z okazji jubileuszu Timecode zaprezentował nowe logo i komunikację wizualną.
Akcjonariat pracowniczy w agencji Verbum
Notowana na giełdzie agencja MPL VERBUM SA wprowadza program, w ramach którego pracownicy będą mogli stać się współwłaścicielami firmy. Program ESOP (Employee Stock Option Plan) umożliwi im nabycie udziałów firmy na preferencyjnych warunkach, co jest elementem strategii wzmacniania motywacji i lojalności kluczowych członków zespołu. W ramach programu...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764