logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

SOS Wioski Dziecięce z kampanią pomocy dla Ukrainy

   02.10.2023, przeczytano 406 razy
ilustracja

Ponad 500 dzieci zostało zabitych, ponad tysiąc zostało rannych, a ponad 1200 uznano za zaginione – to oficjalne dane Prokuratury Generalnej Ukrainy. Ponad 19 tysięcy deportowano bądź przymusowo przesiedlono*. W rzeczywistości te liczby są znacznie wyższe. Wojna w Ukrainie wciąż trwa, a dzieci i rodziny, które znalazły schronienie w Polsce wciąż potrzebują wsparcia. Dlatego Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce wystartowało z kampanią „Pomóż dzieciom, które cierpią przez wojnę”.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/sos-wioski-dzieciece-z-kampania-pomocy-dla-ukrainy,401567,artykul.html

„Pomóż dzieciom, które cierpią przez wojnę”

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że w ostatnim czasie nastawienie Polaków do uchodźców z Ukrainy „zdecydowanie pogorszyło się” (34 proc. ankietowanych) bądź „raczej pogorszyło się” (51% ankietowanych). Badanie wskazuje, że negatywne nastawienie wzrosło na przestrzeni kilku miesięcy (styczeń 2023 – maj/czerwiec 2023)**.

 - To, że Polacy są zmęczeni pomaganiem, jest zupełnie naturalne, zwłaszcza, że ta wyjątkowa sytuacja trwa już bardzo długo. Coraz częściej widzimy w Internecie i słyszymy komentarze, że już wystarczy, że Ukraińcy powinni wracać do domu. Wierzcie mi, nasi goście bardzo by tego chcieli, ale wielu z nich po prostu nie ma gdzie – mówi Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce. - Odwiedziłam Ukrainę kilka tygodni temu, byłam w Irpieniu, Buczy, Borodziance, widziałam zbombardowane budynki. Rozmawiałam z ludźmi, którzy stracili najbliższych, domy, wszystko co mieli. Rozmawiałam z matkami, które wysyłają dzieci do szkoły i nie mają pewności, czy te dzieci do domu wrócą, z matkami nastoletnich chłopców, które modlą się o to, by wojna się skończyła zanim ich synowie skończą 18 lat, z kobietami, które podczas okupacji musiały wytłumaczyć swoim kilkuletnim córkom czym jest gwałt. Tam nadal trwa wojna. To nie jest kraj, gdzie można spokojnie wychowywać dzieci – dodaje.

Organizacja wspiera dzieci i rodziny z Ukrainy od eskalacji rosyjskiej agresji w lutym 2022 roku. Do tej pory wsparcie otrzymało blisko 5 tys. osób.

SOS dla Ukrainy

Celem pierwszych działań humanitarnych podjętych przez stowarzyszenie było zapewnienie uchodźcom z Ukrainy najpilniejszego wsparcia - najważniejsza była ewakuacja dzieci z bombardowanych terenów i pomoc w znalezieniu bezpiecznego schronienia w Polsce. Łącznie pomoc w tym zakresie otrzymało około 650 osób, w tym blisko 200 osób ewakuowanych z programów SOS Ukraina, z których 129 wciąż przebywa na terenie Wiosek SOS. Stowarzyszenie zapewniło też wsparcie finansowe, prawne, psychologiczne, pomoc w zapisach ukraińskich dzieci do polskich szkół oraz wdrożyło program doraźnej pomocy materialnej („CVA - Cash and Voucher” polegający na wspomaganiu potrzebujących zastępczych i tymczasowych rodzin ukraińskich kuponami Sodexo).

Na samym początku pracowaliśmy tam, gdzie te działania były najbardziej potrzebne. Teraz nasze projekty ukierunkowane są bardziej długofalowo. Skupiamy się na zdrowiu dzieci, które przyjechały do Polski z Ukrainy. Rozpoczęliśmy nasz pierwszy program medyczny, dzięki któremu dzieci, które uciekły przed wojną mogły skorzystać m.in. z wizyty u psychologa, psychiatry czy stomatologa – mówi Adrianna Meres, koordynatorka ds. projektów humanitarnych w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

ilustracjastrzałka

Stowarzyszenie tworzy także sieć Centrów Specjalistycznych SOS, które oferują długoterminową pomoc specjalistów, m.in. psychologa, psychoterapeuty, rehabilitanta czy logopedy. Wsparcie jest skierowane do dzieci ukraińskich znajdujących się w pieczy zastępczej bądź z rodzin w kryzysowej sytuacji życiowej oraz zagrożonych utratą opieki rodziców. Takie centrum działa już w Laskach pod Warszawą, a niedługo powstanie kolejne w Krakowie. Placówki bazują na wiedzy i doświadczeniu organizacji w tym obszarze i są stworzone na wzór istniejących Centrów Specjalistycznych SOS w Kraśniku i Siedlcach. Pomoc otrzymują tam także polskie dzieci z pieczy zastępczej i rodzin w kryzysie.

- Dzieci, które po wybuchu wojny trafiły do Polski chodzą już do polskich szkół, są w procesie aklimatyzacji do polskich warunków, często ich rodzice znaleźli już zatrudnienie. Mimo że są w bezpiecznej przestrzeni - tutaj nie spadają bomby, nie ma alarmów bombowych, to zmagają się z traumą wojenną, tęsknotą za krajem, nie radzą sobie z rozłąką z rodziną. Wiele z tych dzieci wojna zmusiła do przerwania trwających już terapii. Dlatego zbieramy fundusze, by zabezpieczyć właśnie te potrzeby, ale myślimy też o tym, że gdy w ich kraju będzie już bezpieczniej, duża część z nich powróci do Ukrainy – tłumaczy Tomasz Wodzyński ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce. – Również dlatego przyjęliśmy koncepcję bliskiej współpracy z naszą siostrzaną organizacją SOS Ukraina. Planujemy otworzyć Centrum Specjalistyczne SOS w Mukaczewie, w obwodzie zakarpackim, w Zachodniej Ukrainie. W tym rejonie jest największa liczba wewnętrznie przesiedlonych uchodźców ukraińskich, którzy potrzebują naszego wsparcia – dodaje.

Historia Kateryny

Spot promujący kampanię „Pomóż dzieciom, które cierpią przez wojnę” opowiada historię 8-letniej Kateryny, która pisze list do ukochanej babci. Straciła ją przez trwającą wojnę. W liście opowiada o życiu w Polsce, gdzie czuje się bezpiecznie, ale wciąż nie może poradzić sobie z powracającymi wspomnieniami wojny i ogromną tęsknotą.

- Takich historii niestety mamy w Polsce tysiące. Dzieci, które uciekły przed wojną będą musiały włożyć ogrom pracy, by wrócić do normalności. Dbamy jako organizacja o te dzieci, chcemy je wspierać, bo to jest przyszłość Ukrainy. Ważne jest, by weszły w dorosłość z przepracowanymi traumami wojennymi, wsparciem psychologicznym, terapeutycznym. Bez pomocy naszych darczyńców taka pomoc nie byłaby możliwa – mówi dr Aleksandra Granda, dyrektorka krajowa Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Jak pomóc?

Kampanię „Pomóż dzieciom, które cierpią przez wojnę” można wesprzeć przekazując darowiznę w dowolnej kwocie za pośrednictwem strony www.sosdzieciukrainy.org.

Na stronie znajdują się także szczegóły dotyczące działań prowadzonych przez Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce na rzecz ukraińskich rodzin i dzieci, a także spot promujący kampanię, zrealizowany przez agencję Motion Pikczer.

Źródło: SOS Wioski Dziecięce

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Zenith ponownie z Obi
Agencja mediowa Zenith, należąca do Publicis Groupe, wygrywa wieloatapowy przetarg mediowy na obsługę marki OBI w Polsce. Czas trwania umowy oraz lista podmiotów biorących udział w przetargu nie została ujawniona.
Super Prezenty i Persona Cars razem z misją u Świętego Mikołaja
8 grudnia osiem sportowych samochodów wyruszy w podróż do Laponii ze specjalną misją charytatywną polegającą na dostarczeniu listów do Świętego Mikołaja oraz przywiezieniu z powrotem prezentów dla dzieci – podopiecznych Fundacji Dziecięca Fantazja. W trakcie Gwiazdki z Fantazją – corocznego wydarzenia dla chorych i niepełnosprawnych dzieci,...
Streetcom dla nowego produktu STR8
Agencja Streetcom wygrała przetarg na launch nowego zapachu STR8 o nazwie GAME i odpowiada za prowadzenie social media oraz realizację kampanii Influencer marketingowej dla tej nowości.
Podsumowanie kampanię ostrzegającą przed oszustwami #Narekrutera
145 438 wiadomości ostrzegających przed oszustwami #NaRekrutera, 3,5 mln odsłon materiałów informacyjnych w internecie, 37 publikacji w mediach. Choć akcja informacyjno-edukacyjna „Nie daj się oszukać #NaRekrutera” zainicjowana przez Gi Group Holding oficjalnie się zakończyła, budowanie świadomości ryzyk związanych z poszukiwaniem pracy pozostanie dobrą...
Domowe historie w kampanii Electrolux
Electrolux startuje z nową kampanią „Domowe historie”. To kolejna odsłona działań marki zachęcających konsumentów do mądrego korzystania z zasobów planety i proekologicznych wyborów w życiu codziennym. Osią kampanii jest cykl 8 filmów z udziałem Olgi Kalickiej i Macieja Musiała, w której popularne serialowe małżeństwo, na przykładzie sprzętów Electrolux z linii...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764