logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Średnie wynagrodzenie realnie niższe o ponad 1000 zł

  PR 20.03.2023, przeczytano 350 razy

5814,16 zł brutto - tyle wynosi realna siła nabywcza średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, określona przez GUS na 6883,96 zł.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/srednie-wynagrodzenie-realnie-nizsze-o-ponad-1000-zl,399346,artykul.html

Krakowska firma technologiczna Omni Calculator opracowała narzędzie obliczające realną siłę nabywczą pensji, uwzględniająca obecną wartość inflacji. W przypadku przeciętnego wynagrodzenia wskazywanego przez GUS, rzeczywista moc nabywcza okazuje się być niższa o 1069,80 zł, czyli o ponad 15%.

Narzędzie pozwalające wyliczyć zakres dysproporcji pomiędzy otrzymywanym wynagrodzeniem a jego realną siłą nabywczą dostępne jest pod tym linkiem

Prawie 800 zł mniej w kieszeni

Tyle wynosi dysproporcja pomiędzy bezwzględna wartością wynagrodzenia a jego siłą nabywczą wyrażana w kwotach brutto. Jak jednak będzie to wyglądać, gdy do kalkulatora wprowadzimy kwoty netto? Wówczas, z 5022,55 zł netto w kieszeni osoby uzyskującej średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw realnie "zostaje" 4242,02 zł.

- To różnica 780 złotych, a więc sięgająca ponad 15% wynagrodzenia, które zostaje, mówiąc wprost, "zjedzone" przez inflację. Opracowaliśmy inflacyjny kalkulator wynagrodzenia, by w dobie stale dającej się we znaki dużej inflacji każdy użytkownik mógł nie tylko przefiltrować dane podawane przez GUS, ale również przekonać się, ile wynosi moc nabywcza jego wynagrodzenia na daną chwilę. Aktualnie, do obliczeń przyjęliśmy najnowszy odczyt wartości inflacji równy 18,4%, jednak odsetek ten możemy swobodnie zmieniać w udostępnionym narzędziu - tłumaczy dr Dominik Czernia, twórca kalkulatora z Omni Calculator.

Kalkulator określa również różnicę między wskazaną kwotą a jej mocą nabywczą z dokładnością co do stawki godzinowej, pozwalając wskazać liczbę godzin pracy miesięcznie. Przy założeniu pracy na pełny etat, w wymiarze 40 godzin tygodniowo, nominalne wynagrodzenie netto za godzinę pracy dla powyższych ustaleń wynosi 28,98 zł, realne zaś - 24,47 zł.

Warto wskazać również jak powyższe wyliczenia odnoszą się do pensji minimalnej. Jej wysokość netto, przy aktualnym poziomie 3490 zł brutto, wynosi 2709 zł, przed kalkulacją siły nabywczej. Po skorzystaniu z rozwiązania Omni Calculator okazuje się, że osoba uzyskująca wynagrodzenie w kwocie minimalnej dysponuje de facto miesięcznym budżetem równym 2288,01 zł, czyli o 15,5% mniejszym. Za godzinę pracy otrzymuje realnie rozporządzalną kwotę 13,20 zł, podczas gdy bez uwzględnienia inflacji jest ona równa 15,63 zł.

Realne zarobki A.D. 2022

Główny Urząd Statystyczny opublikował niedawno wartość przeciętnego wynagrodzenia w ujęciu całorocznym, za miniony rok. Zgodnie z wyliczeniami instytucji wyniosło ono 6346,15 zł brutto. Kwota netto jaką dysponowała osoba uzyskująca taką pensję była więc równa 4656,25 zł. Biorąc pod uwagę, że uśredniona wartość inflacji dla ubiegłego roku wyniosła 14,4%, realna moc nabywcza takiego wynagrodzenia była widocznie mniejsza i wyrażała się kwotą 4070,15 zł. Oznacza to, że z dochodu rozporządzalnego każdego miesiąca "znikało" w tym przypadku ​blisko 600 zł, zaś taka pensja w ujęciu całorocznym skurczyła się o nieco ponad 7 tysięcy zł.

Źródło: Omni Calculator

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Zarzuty oszustwa podatkowego oparte na dowodach zgromadzonych wobec kontrahenta
Na podstawie oskarżenia o świadome przyjęcie tzw. pustej faktury organy podatkowe pozbawiają przedsiębiorców możliwości odliczenia VAT z takiego dokumentu i dodatkowo nakładają karne zobowiązanie w wysokości 100% kwoty podatku. Zarzuty opierają często na ustaleniach poczynionych wobec kontrahenta, który wystawił fakturę. Jak orzekł Wojewódzki Sąd...
Tocząca się od października 2013 roku sprawa sądowa w związku z zarzutami wobec spółki Currency One SA wniesiona przez Cinkciarz.pl zakończyła się nieprawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Poznaniu. Zasądza on odszkodowanie i zobowiązuje do złożenia oświadczeń. Currency One zapowiada apelację.
Właściciel portali Internetowykantor.pl i Walutomat musi przeprosić i zapłacić odszkodowanie na rzecz Cinkciarz.pl, zaprzestać bezprawnych działań oraz wpłacić pieniądze na wskazany cel społeczny – tak orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu. To skutek reklamowania się z użyciem słów kluczowych „na konkurencję”. To przełomowy wyrok, nie tylko w Polsce.
31 maja 2023 zapraszamy do Krakowa na spotkanie branży e-commerce - InCommerce. Tematem przewodnim najbliższej edycji jest sprzedaż zagraniczna w sklepie internetowym. IAB Polska objął wydarzenie patronatem honorowym.
Inflacja największym ciosem dla 77% polskich przedsiębiorstw

Ostatnie lata dla polskich przedsiębiorstw były niemałym wyzwaniem. Pandemia i wybuch wojny w Ukrainie przyniosły konsekwencje w postaci wzrostu cen, przerwanych łańcuchów dostaw i niestabilnej sytuacji gospodarczej. Jakie czynniki miały największy wpływ na sytuację firm w ostatnich dwóch latach?
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764