logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Stalowy lew ozdobi Forum Gdańsk

  PR 27.04.2018, przeczytano 1704 razy
ilustracjastrzałka

Prace nad instalacją artystyczną „Lew” dobiegają końca. Za kilkanaście dni rzeźba ozdobi północno-zachodni budynek kompleksu Forum Gdańsk. Lew jest kolejnym dziełem sztuki, wykonanym przez artystę z grupy Kolektyw Forum – Tomasza Górnickiego. Kuratelę artystyczną sprawuje Galeria Your Art Maison w Warszawie.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/stalowy-lew-ozdobi-forum-gdansk,36328,artykul.html

Rzeźba wykonana ze stali nawiązuje do tradycji i historii Gdańska, w której postaci lwów odgrywają istotną rolę. Zadaniem artysty było stworzenie dzieła, które wkomponuje się w rozwiązania architektoniczne budynku głównym Forum.

- Kreujemy spektakularne rzeźby, instalacje artystyczne, które lada dzień będzie można zobaczyć w Forum Gdańsk – mówi Dominika Górniak, project manager w Galerii Your Art Maison. – Każde dzieło ma swoją historię, dopasowaną do miejsca. Szukaliśmy kompromisu by stworzyć artystom jak najlepsze warunki do pracy, nie ograniczając ich artystycznej wizji i jednocześnie dostosowując projekty do wymagań technicznych oraz architektonicznych.

Ekspozycja Lwa

Wielkoformatowa rzeźba zostanie zamontowana na północno-zachodnim narożniku elewacji reprezentacyjnego budynku, przy którym przecinają się wszystkie najważniejsze osie widokowe i kierunki funkcjonalne. Stalowy Lew będzie widoczny z dowolnego miejsca, począwszy od Drogi Królewskiej przez tzw. Nowy Targ Sienny aż do ul. 3 Maja, następnie wzdłuż Kanału Raduni, z ulicy Targ Rakowy, z wnętrza budynku Kunszt Wodny oraz z dolnego poziomu tzw. Nowego Targu Siennego. Rzeźba będzie współgrała kolorystycznie z fasadą budynku.

Użyte materiały

Podstawowym materiałem rzeźbiarskim, z którego powstał Lew jest blacha stalowa. Bryła budowana jest z wieloboków łączonych spawami. Rzeźba poddana zostanie naturalnemu pokryciu rdzą, a następnie, według własnych technologii artysty — zostanie zakonserwowana wraz z powłoką z rdzy. Rzeźba została podzielona na kilka części, które będą montowane w całość dopiero na budynku. Dzieło powstaje w pracowni rzeźbiarskiej twórcy Tomasza Górnickiego.

Tomasz Górnicki

Artysta, którego zainteresowania obracają się wokół realizmu. Fizyczność jest dla niego swoistą bazą, wehikułem przenoszącym w świat symboliczny, tropem wiodącym ku archetypom. Rzeźby Górnickiego przybierają różną skalę, niektóre wręcz monumentalną. Nie boi się eksperymentów z łączeniem materiałów: pracuje w brązie, kamieniu, aluminium, szyje, fotografuje. Interesuje go kolor, grafiki z 2d przenosi w świat 3d, i odwrotnie. Uczestniczy w wystawach zbiorowych. Jest również autorem wystaw indywidualnych. Swoje rzeźby przygotowuje we własnej odlewni artystycznej. Zajmuje się również fotografią, instalacją i streetartem.

– Tomasz jest utalentowanym i pracowitym artystą, potrafiącym pogodzić swoją wyobraźnię z wymaganymi aspektami technicznymi – informuje Dominika Górniak, z Galerii Your Art Maison. - Fascynują go naturalne formy, ich wynikający z geometrii, mechaniki i napięć fizyczny porządek. W tę logiczną strukturę lubi wprowadzać uczucie/chaos. Podstawową emocją, która napędza artystę jest poczucie straty. Jak sam podkreśla, zamrażanie chwil w rzeźbie jest sposobem na oszukanie czasu, odwlekaniem tego, co nieuniknione.

ilustracjastrzałka

Liczby:

  • Wysokość całej rzeźby stanowi 14 metrów
  • Szerokość głowy wraz z okalającą grzywą wynosi 5 metrów
  • Waga: 2200 kg
  • Do wykonania instalacji stalowego Lwa użyto: 80 m kw. blachy, dziesiątki metrów bieżących profili stalowych i prętów, blisko 1000 płaszczyzn i 5000 spawów punktowych
  • Transport: Stalowy Lew został podzielony na 28 części. Do Gdańska przyjedzie dwoma tirami
  • Proces projektowy rozpoczął się pod koniec 2016 roku

Źródło: Forum Gdańsk

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Azjatyckie smaki w kampanii Publicis dla marki Winiary
Kuchnia azjatycka na dobre zadomowiła się w Polsce, nieustannie zachwycając nieoczywistymi smakami i aromatami. Marka WINIARY, w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie popularnymi daniami z Dalekiego Wschodu, wprowadza nowości produktowe. Pasty do smażenia, nudle, sosy chilli i WINIARY Pomysły na…, pozwolą odtworzyć ulubione potrawy bez wychodzenia z domu – niezależnie od...
Marketingowe zwycięstwo na Euro: transmisja debaty
Zapraszamy na transmisję live debaty IPG Mediabrands „Wygraj Euro. Jak wydawcy i marki powinny dryblować, aby odnieść marketingowe zwycięstwo podczas najważniejszego sportowego wydarzenia roku”.
Natalia Kukulska w kampanii marki Remé
Startuje nowa kampania reklamowa brandu Remé, z udziałem nowej ambasadorki marki - piosenkarki Natalii Kukulskiej. Dołączyła ona do aktorki Mariety Żukowskiej, która jest ambasadorką tej marki od 2022. Materiały kreatywne na potrzeby kampanii przygotowała agencja Enyo, która od 2021 r. obsługuje budżet reklamowy Remé na działania 360°.
#20latPLwUE: kampania społeczna na niebiesko
Niemal 100 organizacji społecznych, firm i mediów dołączyło do kampanii świętowania 20 lat Polski w Unii Europejskiej, zainicjowanej przez Fundację Batorego i Fundację Polskiej Rady Biznesu. Akcja, której symbolem jest pin „20latPLwUE”, trwa przez cały maj. Organizatorzy zachęcają do dołączenia każdego, komu bliskie są wartości europejskie.
Spot Akcji Demokracja: czarny scenariusz, gdy odpuścimy sobie Europę
Terror rosyjskiej inwazji z perspektywy matki - sugestywny spot zrealizowany dla Akcji Demokracja ma uświadomić Polkom i Polakom, że wybory 9 czerwca do Parlamentu Europejskiego są bardzo ważne. Bezpieczeństwo Polski i Europy nie jest nam dane raz na zawsze.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764